Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tekoäly

Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”

14.3.2026 21:42
Lue lisää 
Asuminen
Rakennustyömaa Vantaalla. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kohtuuhintainen asuminen Vantaan keskustan huolenaiheena – edulliset asunnot katoavat pääkaupunkiseudulta

Lauri Heikkilä 4.5.2018 18:00, muokattu 4.5.2018 19:41
a– a+
Asuminen

Yhdyskuntien uudistaminen on uusi megatrendi, Marianne Jauhola, Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus Aran kehittämispäällikkö väläyttää.

Jauhola oli yksi alustajista keskustan Vantaan kunnallisjärjestön ja valtuustoryhmän järjestämässä seminaarissa Vantaan kaupungintalolla torstaina. Kohtuuhintainen asuminen on vantaalaisten perusoikeus-seminaarissa puhututtivat asumisen eri muodot ja hinta. Lisäksi asumisen laatu huolestutti läsnäolijoita.

– Vantaan kasvun hurjimmat skenaariot lupaavat 120 000 uutta asukasta suhteellisen lyhyellä aikavälillä. Ja vieläpä olemassaolevaan kaupunkirakenteeseen. Tämä tarkoittaa valtavia haasteita uuteen rakentamiseen, Irja Ansalehto-Salmi, keskustan valtuustoryhmän puheenjohtaja, sanoi.

Pääkaupunkiseudun kasvua tavoitellaan sellaisella vauhdilla, että herää kysymys myös siitä, onko tarkoitus tyhjentää muu Suomi? Ansalehto-Salmi kysyi retorisesti.

Alustajana puhunut Vantaan kaupungin asumisasioiden päällikkö Tomi Henriksson vastasi, ettei muuta Suomea olla tyhjentämässä, mutta kaupunkien on varauduttava monenlaisiin väestöyllätyksiin.

– Tulevaisuudessa on sellaisia haasteita, jotka edellyttävät myös Suomessa varautumista kaupunkien kasvuun. Kapasiteettia on oltava, kun esimerkiksi ilmastopakolaisuus alkaa. Suuriin muuttoliikkeisiin on osattava varautua ajoissa, Henriksson kertoi.

Jauhola muistutti, että Suomen sisäiset muuttoliikkeet voivat suuntautua myös pienemmille paikkakunnille.

– Viime aikojen esimerkit biotuotetehtaista ja vaikkapa Uudenkaupungin autotehtaasta ovat hyvä muistutus siitä, että työn perässä muutetaan myös pienemmille paikkakunnille eri puolille Suomea. Myös etätöiden yleistyminen voi kääntää muuttoliikettä.

Ansalehto-Salmi esitti myös huolen asumisen laadusta. Pienten, jopa miniasuntojen yleistyminen voi hänen mukaansa olla uhka asumisen ja elämisen laadulle ja mielekkyydelle.

– Oleellista on taata kaikille mielekäs ja kohtuuhintainen asuminen. On tarkkaan pohdittava, millaista asumista haluamme tukea.

Irja Ansalehto-Salmi ja Tomi Henriksson seminaarissa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Aran ylijohtaja Hannu Rossilahden mukaan vuosituhannen vaihteessa tehtiin kohtuuhintaisen asumisen kannalta virheitä.

– Edullisia Arava-asuntoja tuotettiin vielä 80– 90-luvuilla 10 000 asunnon vuositahtia. 2000-luvun taitteessa valtio lopetti omistusasuntojen tukijärjestelmän, jolloin kohtuuhintaisten asuntojen tuotanto päättyi, Rossilahti kertoi puheenvuorossaan.

– Asuntojen yksityiset rakentajat, myyjät ja vuokraajat haluavat tehdä kaupat aina mahdollisimman kalliilla. Julkinen sektori sen sijaan vastaa kaikesta yleishyödyllisestä. Asuntomarkkinoilla onkin julkisen sektorin mentävä aukko, edullinen asuminen on koko yhteiskunnan etu.

– Edullinen asuminen on tehnyt esimerkiksi Saksasta erittäin kilpailukykyisen valtion. Singapore taas on saanut ulkomaista teollisuustuotantoa maahan tuottamalla edullisia asuntoja, sekä teollisuustiloja yrityksille, Rossilahti kertoi esimerkkinä.

Kallis asuminen tarkoittaa myös valtavia asumistukia. Valtion budjetista peräti 2,5 miljardia menee asumistukiin, Ansalehto-Salmi muistutti.

– Voitaisiinkin miettiä, miten nykyiset asumistuet saadaan siirrettyä jo etukäteen hintamekanismeihin, ettei valtion tarvitsisi maksaa asumistukia.

Rossilahti korosti kuntien roolia asumisratkaisuissa.

– Kaikki valta on kunnilla. Kunnat voisivat kokeilla monenlaisia, uusia malleja. Osuuskunta-asuminen, erilaiset ”vuokraa, kunnes oma”-mallit, kaavoitusratkaisut ovat mahdollisia toimia. Tässä kunnat tietysti tarvitsevat myös valtion tukea.

Jauhola painotti puheenvuorossaan alueiden monipuolista ja tehokasta uudistamista.

– Monessa kaupungissa alueiden uudistaminen on ollut radikaalia ja määrätietoista. Vanhan asuntokannan purkaminen ja modernien, ympäristö- ja energiaystävällisten talojen rakentaminen tilalle on ollut osa strategioita.

– Vanhentuneen rakennuskannan purkaminen uuden tieltä on järkevää etenkin alueilla, joilla on valmis, kunnollinen infrastruktuuri, eli tiet, putkistot, ynnä muut, Jauhola täsmensi.

Seminaarissa puhetta johtanut Vantaan kaupunginhallituksen keskustalainen jäsen Pentti Hakulinen kertoi, että rakennuskannan uusimisen kova tahti on yllättänyt kaikki.

– Ei vielä 10–20 vuotta sitten kukaan olisi uskonut, miten paljon nyt on ehditty tehdä. Kokonaisuusiminen rakenteissa ja purkava rakentaminen ovat muuttaneet kaupunkikuvia selvästi.

Lue myös

Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista

Eduskunnan suuren valiokunnan keskustalaiset jäsenet kertovat jättäneensä eriävän mielipiteen lausuntoon EU:n monivuotisesta rahoituskehyksestä.  Suuri...
13.3.2026 15:36

Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi

Liikenne- ja viestintävaliokunnan puheenjohtaja Jouni Ovaska (kesk.) sanoo tervehtivänsä ilolla kokoomuksen kansanedustajan Mia Laihon...
12.3.2026 18:30

Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko

Keskustan kansanedustajat Petri Honkonen, Hanna Räsänen ja Mika Riipi eivät hyväksy hallituksen ajamaa muutosta, jossa koteihin jaettavat viranomaiskirjeet...
11.3.2026 18:11

Aihetunnisteet

asuminen asunnot asuntorakentaminen pääkaupunkiseutu vantaa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Nyt puhuvat ikuiset joustajat – ”Työkaveri saa aina heinäkuun”
Uutiset | 13.3.2026 21:21
THL:n kysely: Suomalaiset eivät enää halua viinejä ruokakauppoihin – tyrmäys myös alkoholin kotiinkuljetukselle
Uutiset | 13.3.2026 10:10
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Parikkalassa mitattiin vuoden ylin lämpötila
Uutiset | 14.3.2026 13:24
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Hamas pyytää Irania lopettamaan naapurimaihin iskemisen
Uutiset | 14.3.2026 9:20
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Trump: Sota Irania vastaan päättyy, kun ”tunnen sen luissani”
Uutiset | 14.3.2026 15:47
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15
Jopa puolet ei tiedä sairastavansa tätä vakavaa sairautta – Alkuun täysin oireeton
Uutiset | 9.3.2026 21:45
Moni tekee ison virheen tähän vuodenaikaan – Jopa tuhansien eurojen vahingot
Uutiset | 10.3.2026 22:01
Kuka kehtaa jättää koiransa kakat keräämättä? Yksi ikäryhmä nousee ylitse muiden
Uutiset | 11.3.2026 20:00
Luulitko sekarotuista koiraa pitkäikäiseksi? Menehtyy tyypillisesti jo ennen 7-vuotispäivää
Uutiset | 9.3.2026 22:04
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Historia | DDR-utopia vietiin huippuunsa Halle-Neustadtissa – jättikerrostalojen kaupungista tehtiin sosialismin näyteikkuna
Uutiset | 13.3.2026 21:20
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Venäjä: Iskut Iraniin voivat aiheuttaa katastrofin
Uutiset | 28.2.2026 15:03
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40

Uusimmat

Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
Saksan Merz kääntyi Trumpia vastaan – Pelkona ”laajamittainen siirtolaisuus”
Uutiset | 14.3.2026 21:38
Saarivaltion Nato-haaveet heräsivät – Esteenä Ankara
Uutiset | 14.3.2026 21:33
Trump kehotti muita maita lähettämään sotalaivoja Hormuzinsalmen turvaksi – liikenne salmen läpi lähes poikki
Uutiset | 14.3.2026 21:32
Historia | Patterit pienemmälle, valot sammuksiin – vuoden 1973 öljykriisi muutti dramaattisesti suomalaisten arjen
Uutiset | 14.3.2026 21:15
Sosiologi Jürgen Habermas kuollut
Uutiset | 14.3.2026 17:02
Trump: Sota Irania vastaan päättyy, kun ”tunnen sen luissani”
Uutiset | 14.3.2026 15:47
Perämerellä pelastettiin kaksi jäällä yöpynyttä retkeilijää – jäälautalla luki SOS
Uutiset | 14.3.2026 15:24
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta nujertaisi suurtyöttömyyden pienyritysten avulla – työnantajamaksuihin puolitus, kotitalousvähennys ennalleen
Uutiset | 13.3.2026 10:32
Unohdettiinko maaseutu? Keskusta tylytti hallituksen suursuunnitelmaa: ”Puheet ja teot täysin ristiriidassa”
Uutiset | 11.3.2026 18:07
Ikäihmisten kohtelu tuohduttaa – oppositio ei hyväksy pakkosiirtymää sähköiseen viranomaispostiin
Uutiset | 10.3.2026 18:52

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puistattava paljastus Kremlistä: Koulujen militarisointi kiihtyy
Uutiset | 15.3.2026 21:03
Äänivyöry toi buustia – Eduskuntaan pyrkivä Lauri Nikula haluaa puhua pohjoisen puolesta
Uutiset | 15.3.2026 7:00
Tutkijat varoittavat ”tekoälypsykoosista” – Näin syntyy ”pahin skenaario”
Uutiset | 14.3.2026 21:42
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Kylmän sodan kohuase kuohutti maailmaa ja katosi – taustalla synkkä syy
Uutiset | 9.3.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorten paineet on otettava vakavasti
Mielipide | 14.3.2026 14:12
Lukijalta: Jokainen opiskelemaan
Mielipide | 12.3.2026 13:05
Lukijalta: Suomen eurojäsenyyden kääntöpuoli
Mielipide | 12.3.2026 12:57
Lukijalta: Uudenmaan Keskustan aluevaltuustoryhmillä yhteisiä huolia hyvinvointialueiden rahoitusmallin muutoksista
Mielipide | 12.3.2026 12:17
Lukijalta: Ovatko äidinkielen opettajat kiinnostuneet matematiikasta?
Mielipide | 11.3.2026 13:13
Lukijalta: Ihmisarvo kuuluu kaikille – mutta kuuluuko myös oikeus omaan vakaumukseen?
Mielipide | 10.3.2026 13:30
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45
Lukijalta: Luonnolliset erot ja tasa-arvo – perheiden tulevaisuuden perusta
Mielipide | 9.3.2026 15:25

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suuren valiokunnan keskustalaiset penäävät hallitukselta voimakkaampaa aluekehityksen rahoituksen ajamista
Uutiset | 13.3.2026 15:36
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Digipostipakko vaarantaa kansalaisten oikeusturvan, sanoo keskustakolmikko
Uutiset | 11.3.2026 18:11
Ovaska ilahtui kokoomuslaisen avauksesta – Vetoaa Purraan ja Ranteeseen dieselveron poistamiseksi
Uutiset | 12.3.2026 18:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste