Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Lapsiperheet

Keskustan sote-valiokuntalaiset: Perheiden toimivia lastenhoitoratkaisuja ei pidä rikkoa

9.10.2026 9:01
Lue lisää 

Nordea: Asuntokuplan vaara on Suomessa vähäinen – sijoitusyksiöiden markkinoilla kovimmat riskit

Isojen yhtiölainojen osuus lainakakusta kasvaa
Nina Törnudd - STT 13.11.2017 19:17, muokattu 13.11.2017 19:22
a– a+
Asuntokauppa

Suomen asuntomarkkinoilla ei Nordean näkemyksen mukaan ole suurta vaaraa asuntokuplan synnystä.

Suurimmassa osassa maata asuntojen hinnat suhteessa asukkaiden käytettävissä oleviin tuloihin eivät ole nousseet 2000-luvulla, vaan kääntyneet useimmissa maakunnissa laskuun, kertoo ekonomisti Pasi Sorjonen.

Pääkaupunkiseudun voimakas kasvu on sysännyt Uudenmaan omalle radalleen, joten siellä hinnat ovat vuodesta 2014 lähtien jatkaneet nousuaan suhteessa tuloihin. Sama ilmiö näkyy myös Keski-Pohjanmaalla.

– Jos hintakuplaa haluaa etsiä, niin pitää kääntää katse pääkaupunkiseudulle ja sielläkin vielä joillekin yksittäisille alueille ja tietyn kokoisiin asuntoihin. Jos joku kuplan joskus löytää, niin se voisi olla jonkun tietyn alueen yksiöt, Sorjonen sanoi.

Arvio on samankaltainen myös asuntoluotottaja Hypossa. Pääekonomisti Juhana Brotheruksen mukaan huolta herättävät etenkin pienten sijoitusasuntojen markkinat, jotka ovat käyneet viime aikoina kuumina.

Yksiöiden hinnat ovat nousseet tietyillä alueilla enemmän kuin muiden asuntojen. Finanssikriisin jälkeen syntynyt ilmiö herättää kysymyksiä velkakestävyydestä.

– Kovinkaan moni näistä sijoittajista ei ole koskaan nähnyt asuntomarkkinoilla muuta kuin hintojen ja vuokrien nousua ja korkojen laskua. Miten hyvin he ovat varautuneet korkojen nousuun? Tai siihen että vuokrataso tai vuokrattavuus heikkenee? Brotherus pohti STT:lle.

Uusi ilmiö asuntomarkkinoilla on, että yhtiölainojen osuus suomalaisten asuntolainataakasta on kasvanut. Jo noin 12 prosenttia kotitalouksien lainakannasta on yhtiölainoja, joten pankkien suhteellinen siivu velkakakusta pienenee.

Monia uusia kerrostaloasuntoja markkinoidaan nykyään – myös sijoittajille – suurilla yhtiölainoilla. Asuntoon pääsee näin kiinni suhteellisen alhaisella ostohinnalla. Tuliterän espoolaisyksiön voi saada ostettua vajaalla 90 000 eurolla, kun kokonaishinta on noin 250 000 euroa.

Yhtiölainoihin sisältyy usein kolmen vuoden lyhennysvapaa, minkä jälkeen asunnon rahoitusvastike nousee tuntuvasti – espoolaisesimerkissä noin 300 eurosta jopa tuhanteen euroon.

Ostajan on osattava itse varautua tähän, sillä yhtiölainan riskejä ei välttämättä lasketa tarkasti silloin kun asuntolainaa myönnetään pankissa.

– Olemme tästä orastavasti huolissamme. Tämän ison lainaosuuden osalta ei käydä lainaturvakeskustelua, ei käydä työttömyyskeskustelua eikä korkoriskikeskustelua, sanoo Nordean Kiinnitysluottopankin toimitusjohtaja Tom Miller.

Nordean myöntämien asuntolainojen arvo nousi tammi-lokakuussa 4,5 miljardiin euroon, mikä on seitsemän prosenttia enemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan.

Asuntomarkkinoilla on ollut vilkasta etenkin kuluneena syksynä. Elokuussa Nordea myönsi asuntolainoja euromääräisesti peräti 25 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten. Lainoja otettiin innokkaasti myös syys- ja lokakuussa, kertoo Nordean liiketoimintajohtaja Riikka Laine-Tolonen.

Kotitalouksien velkaantuminen on Nordean mukaan keskimäärin yhä hallinnassa, vaikka lainat kasvavat. Asuntolainat vastaavat noin viidesosaa suomalaisten reaali- ja finanssivarallisuudesta.

Lue myös

Susikannan hoitosuunnitelma ja asetus suden kiintiömetsästyksestä lausunnoille

Maa- ja metsätalousministeriö pyytää lausuntoja luonnokseen Suomen susikannan päivitetyksi hoitosuunnitelmaksi ja ministeriön asetukseen...
9.10.2026 14:24

YK tuomitsee USA:n aikeet näyttää teloitus suorassa lähetyksessä – "Rikkoisi kidutuksen ehdotonta kieltoa"

Viimeinen Yhdysvalloissa yleisesti tiedossa ollut julkinen teloitus toteutettiin Kentuckyn osavaltiossa vuonna 1936.
9.10.2026 13:36

Nämä viisi suomalaishanketta nimettiin raaka-aineiden tarjonnan kannalta strategisesti tärkeiksi EU-hankkeiksi

Suomessa tuotetaan muun muassa kobolttia, nikkeliä ja kuparia.
9.10.2026 13:29

Aihetunnisteet

asunto asuntomarkkinat nordea

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
Reuters: Venäjä ja Yhdysvallat neuvottelevat Nord Stream -putkistosta
Uutiset | 8.10.2026 9:35
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Isovanhemmilta viedään mahdollisuus hoitaa lasta kotihoidon tuella – Keskusta vaati hallitukselta selitystä kyselytunnilla
Uutiset | 8.10.2026 19:35
Ville Niinistö ruoskii armotta gallupissa tyrmättyä kokoomusta: ”Sitä saa mitä tilaa”
Uutiset | 8.10.2026 18:06
Yhdysvaltain laivaston ohjushävittäjä Helsingissä
Uutiset | 8.10.2026 8:42
PS kiilasi kokoomuksen edelle – professori: ”Toistuuko tämä kuvio?”
Uutiset | 8.10.2026 13:19
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39

Uusimmat

Susikannan hoitosuunnitelma ja asetus suden kiintiömetsästyksestä lausunnoille
Uutiset | 9.10.2026 14:24
YK tuomitsee USA:n aikeet näyttää teloitus suorassa lähetyksessä – ”Rikkoisi kidutuksen ehdotonta kieltoa”
Uutiset | 9.10.2026 13:36
Nämä viisi suomalaishanketta nimettiin raaka-aineiden tarjonnan kannalta strategisesti tärkeiksi EU-hankkeiksi
Uutiset | 9.10.2026 13:29
Suomelta miljoonan euron arvosta kiireellistä tarvikeapua Ukrainaan
Uutiset | 9.10.2026 13:23
Saksassa levisi tyrmistys: Ex-liittokansleri osallistui Putinin syntymäpäiväjuhliin
Uutiset | 9.10.2026 13:19
Metsästys voi lisätä susien pihakäyntejä ja heikentää niiden geenipohjaa, kertoo suurpetoprofessori
Uutiset | 9.10.2026 13:13
Kaikkonen vaatii lakimuutosta: Googlen kaltaisesta YVA-rikkomuksesta on seurattava sanktio – ”Tilanne on kestämätön”
Uutiset | 9.10.2026 12:48
Nobelin rauhanpalkinto eteläafrikkalaiselle juristille Navi Pillaylle
Uutiset | 9.10.2026 12:32
Savola esittää Eurooppaan yhteisiä jäänmurtajahankintoja – ”Olisi Suomelle merkittävä mahdollisuus”
Uutiset | 9.10.2026 12:26
EU:lta tukea Uudenkaupungin autotehtaan irtisanotuille
Uutiset | 9.10.2026 10:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Susikannan hoitosuunnitelma ja asetus suden kiintiömetsästyksestä lausunnoille
Uutiset | 9.10.2026 14:24
YK tuomitsee USA:n aikeet näyttää teloitus suorassa lähetyksessä – ”Rikkoisi kidutuksen ehdotonta kieltoa”
Uutiset | 9.10.2026 13:36
Nämä viisi suomalaishanketta nimettiin raaka-aineiden tarjonnan kannalta strategisesti tärkeiksi EU-hankkeiksi
Uutiset | 9.10.2026 13:29
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liberaali juntti ei löydä ystävää kaupungin sykkeestä
Mielipide | 8.10.2026 13:21
Lukijalta: Maalaisjärki eläkeuudistukseen
Mielipide | 8.10.2026 11:06
Lukijalta: Vantaata ei pidä häivyttää Helsingin kylkeen
Mielipide | 8.10.2026 10:57
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste