Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Juhannus

Tällainen on juhannuksen sää – Saunan löylyille tulee käyttöä

17.6.2025 9:34
Lue lisää 
Sanna Marin
Mies, jota vastaan entinen pääministeri Sanna Marin hakee lähestymiskieltoa, Helsingin käräjäoikeudessa 17. tammikuuta. (Kuva: Lehtikuva/Antti Aimo-Koivisto)

Lisätietoja Sanna Marinin vainoajasta: juoksi perään, pussaili ovisilmää

STT-Maria Rosvall 22.1.2025 15:25, muokattu 22.1.2025 16:42
a– a+
Sanna Marin

Entistä pääministeriä Sanna Marinia koskevaan lähestymiskieltoon määrätty 36-vuotias mies seurasi todennäköisesti jo marraskuussa Marinia ja yritti päästä kontaktiin hänen kanssaan.

Asia selviää käräjäoikeuden keskiviikkona julkistamasta lähestymiskieltotuomiosta. Käräjäoikeus tuomitsi miehen lähestymiskieltoon viime perjantaina, mutta silloin asiasta annettiin vain lyhyt julkinen seloste istunnon päätteeksi.

Tuomion mukaan Marin kertoi oikeudessa, että mies oli nähnyt hänet liikennevaloissa marraskuussa, kun hän oli ollut menossa kotiin. Marinin mukaan mies oli huutanut ja juossut hänen peräänsä ja yrittänyt pysäyttää hänet.

Marin kertoi, että oli mennyt kotirappuunsa eikä ollut sillä kertaa ajatellut asiaa enempää, koska hänen mukaansa ei ole tavatonta, että ihmiset alkavat jutella hänelle. Marin sanoi oikeudessa, ettei ollut aivan varma, että kyseessä oli nyt lähestysmiskieltoon määrätty mies.

Marraskuisen välikohtauksen jälkeen Marin oli työmatkalla, kun häneen otettiin yhteyttä ja kerrottiin, että poliisi oli ottanut kiinni ihmisen, joka oli häiriköinyt hänen kotitalonsa luona. Tuolloin Marin oli kertonut aiemmasta tapahtumasta.

– Marin on käräjäoikeudessa edelleen kertonut olleensa kotona 20.12. ja nähneensä ikkunasta erikoisesti käyttäytyvän miehen. Mies oli tuijotellut ikkunaa ja Marinia. Marin oli mennyt pois ikkunasta mutta palannut ottamaan kuvaa, jolloin mies oli poistunut. Marin oli ilmoittanut asiasta poliisille, käräjätuomiossa kerrotaan.

Kahta päivää myöhemmin Marin oli kotonaan miesystävänsä kanssa, kun ovikello soi. Sittemmin lähestymiskieltoon määrätty mies oli ollut oven takana ja kysynyt, asuuko Marin täällä. Marinin miesystävä kiisti tämän, jolloin mies kysyi samaa uudelleen. Marin ilmoitti asiasta poliisille. Oikeudessa hän kuvasi tilannetta ahdistavaksi.

Jouluaattona ovikello soi jälleen, ja sama mies oli oven takana.

– (Mies) oli soittanut ovikelloa, koputellut, yrittänyt avata postiluukkua ja ovea, puhunut oven läpi sekä pussaillut ovisilmää. Tilanne oli kestänyt kymmenen minuuttia, ja se oli kuvattu, tuomiossa kerrotaan.

Tilanne päättyi, kun poliisit tulivat paikalle ja ottivat miehen kiinni. Marin kertoi oikeudelle, että tilanne oli aiheuttanut pelkoa ja ahdistusta hänelle ja muille asunnolla olleille.

Vielä tämän jälkeen mies otti yhteyttä Mariniin viestisovellus Signalin kautta ja lähetti tälle kaveripyynnön Facebookissa. Oikeudelle Marin kertoi pelkäävänsä, että aiemmat tapahtumat toistuvat ja pahenevat.

Mies sanoi käräjäoikeudessa, ettei mitään Marinin kertomaa ollut tapahtunut ja kiisti tietävänsä, missä entinen pääministeri asuu. Hän epäili tulleensa sotketuksi toisen ihmiseen ja sanoi, että haluaisi keskustella presidentti Alexander Stubbin kanssa.

Käräjäoikeus kuuli Marinin lisäksi todistajina hänen miesystäväänsä ja kahta muuta ihmistä, jotka olivat nähneet miehen liikkuvan Marinin kotitalon lähellä. Oikeus piti todistajien ja Marinin kertomaa sekä tunnistamista uskottavana ja luotettavana.

Poliisi määräsi jo 9. tammikuuta miehen laajennettuun lähestymiskieltoon. Käräjäoikeuden päätöksellä kielto jatkuu 9. tammikuuta 2026 asti. Kiellon mukaan mies ei saa seurata, tarkkailla tai tavata Marinia eikä ottaa häneen yhteyttä tai yrittää sitä. Oikeus kielsi miestä myös oleskelemasta tietyllä alueella, joka oli oikeuden ratkaisussa salassa pidettävä.

Kiellon rikkomisesta voidaan määrätä sakko tai enintään vuosi vankeutta.

Myös poliisi tutkii tapausta rikosnimikkeellä vainoaminen. Samaa miestä vastaan on haettu lähestymiskieltoa ainakin kaksi kertaa aiemmin. Myös näissä tapauksissa hakijat olivat naisia.

STT ei ole kertonut miehen nimeä, koska hän ei ole Suomessa yleisesti tunnettu.

Lue myös

Virenin Suomen ennätys jäi rauhaan, Muuse keskeytti Paavo Nurmen kisoissa

Kestävyysjuoksija Mustafe Muusen tavoite Lasse Virenin Suomen ennätyksen rikkomisesta miesten 5 000 metrillä jäi...
17.6.2025 18:17

Ilmailualan työriidassa uusi lakkovaroitus heinäkuulle, Finnair peruu torstailta 128 lentoa

IAU:n ja työnantajaa edustavan Paltan työriidan sovittelu päättyi tiistaina tuloksetta.
17.6.2025 17:56

Kirkon alta löytyi kolme lapsen muumiota Turussa

Kirkon peruskorjaukset paljastivat aiemmin tuntemattoman hautausmaan.
17.6.2025 17:40

Aihetunnisteet

Politiikka Sanna Marin

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Sotilaan aviorikos kuohuttaa: Ankara kohtalo
Uutiset | 16.6.2025 21:46
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Vältä mokat terassin kanssa – ”Pahin virhe”
Uutiset | 16.6.2025 22:01
”Olen nähnyt ihmisen kuolevan miinaan” – Ottawan sopimuksen saattohoito alkoi eduskunnassa 
Uutiset | 16.6.2025 17:14
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
Halla-aho Kultarannassa: Tätä asiaa USA ei ole ymmärtänyt sotaretkillään – ”Ihmiset eivät oikein pidä siitä”
Uutiset | 17.6.2025 11:07
Iran varoitti kaiken tuhoavalla kostoiskulla, Israel sanoi iskevänsä ohjustukikohtiin
Uutiset | 16.6.2025 9:21
Ikoniseen äitiyspakkaukseen on tulossa pallo – Tällainen se on
Uutiset | 16.6.2025 8:40
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05
Rahat loppuvat: Tiepinnoitteesta luovutaan
Uutiset | 10.6.2025 19:53
Moni puhdistaa grillin väärin – asiantuntija: Ennemmin poltetaan pois
Uutiset | 15.6.2025 20:30
Historiallinen käänne: Autojätti kaavailee massiivista asetuotantoa
Uutiset | 10.6.2025 22:04
Miten pitää muurikkapannu kunnossa? – Marttojen asiantuntija: Valurauta ruostuu hyvin herkästi
Uutiset | 15.6.2025 18:30
Törmäyksen uhatessa ohjaamosta oli syytä paeta nopeasti – moniongelmainen ranskalaisveturi palveli VR:ää vuosikymmeniä
Uutiset | 9.6.2025 21:00
Älä usko vanhaa myyttiä – ”Kissat ovat mestareita peittämään”
Uutiset | 12.6.2025 22:05
Huoli heräsi: Venäjän joukot murtautuivat uudelle alueelle
Uutiset | 13.6.2025 21:04
Moni uskoo tämän olevan taloyhtiöissä kiellettyä – Kiinteistöliitto: ”Kuuluu normaaliin elämään”
Uutiset | 30.5.2025 21:45
Kiinasta Ukraina-jyrähdys: ”Bensaa liekkeihin”
Uutiset | 4.6.2025 21:02
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Se oli kyllä hirvittävä vehje”– Finnair vältti neuvostokoneiden hankinnat, vaikka paine YYA-Suomessa oli kova 
Uutiset | 29.5.2025 21:00
Uhkaus: Käännymme kiinalaisten puoleen
Uutiset | 27.5.2025 21:23
Ex-komentajalta tyly viesti ukrainalaisille: Unohtakaa
Uutiset | 24.5.2025 21:12
Ruokavirastosta tärkeä ohje kotipuutarhureille – Tiesitkö tämän omena- ja päärynäpuista?
Uutiset | 3.6.2025 21:13
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05

Uusimmat

Virenin Suomen ennätys jäi rauhaan, Muuse keskeytti Paavo Nurmen kisoissa
Uutiset | 17.6.2025 18:17
Ilmailualan työriidassa uusi lakkovaroitus heinäkuulle, Finnair peruu torstailta 128 lentoa
Uutiset | 17.6.2025 17:56
Kirkon alta löytyi kolme lapsen muumiota Turussa
Uutiset | 17.6.2025 17:40
Ajaako alle 15-vuotias lapsesi sähköskootterilla? Nyt se on laitonta
Uutiset | 17.6.2025 16:23
Häätöjen määrä vuokra-asunnoista on selkeässä kasvussa
Uutiset | 17.6.2025 16:23
Vilhelm Junnila nousee eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtajaksi
Uutiset | 17.6.2025 15:47
Tänä kesänä on ollut vain kaksi hellepäivää, silti hellejaksojen ennustetaan lisääntyvän
Uutiset | 17.6.2025 15:25
Viikin skuuttiturman tutkinta päättyi – 13-vuotiaaseen törmännyttä autoilijaa ei epäillä rikoksesta
Uutiset | 17.6.2025 14:52
Näkkäläjärvi saamelaiskäräjälain uudistuksesta: ”Olisi ihanaa päästä eteenpäin”
Uutiset | 17.6.2025 14:22
Kysely: Asiakkaiden luottamus sähkömarkkinoihin on parantunut
Uutiset | 17.6.2025 14:10
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten liikennekuolemat järkyttävät – Autokoululiitosta kerrotaan, mikä parantaisi turvallisuutta
Uutiset | 15.6.2025 8:00
“Tässä maassa ei voi olla kahta kokoomusta “ – Riikka Purran haastanut Arto Luukkanen palauttaisi puolueen tavallisen duunarin asialle 
Uutiset | 13.6.2025 8:00
Toimittajalta | Satasia tiskiin ja häpeän tunne päälle – Eduskuntaan kokoontui joukko naisia, joille vaihdevuosien vähättely riittää
Uutiset | 11.6.2025 15:19

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Virenin Suomen ennätys jäi rauhaan, Muuse keskeytti Paavo Nurmen kisoissa
Uutiset | 17.6.2025 18:17
Ilmailualan työriidassa uusi lakkovaroitus heinäkuulle, Finnair peruu torstailta 128 lentoa
Uutiset | 17.6.2025 17:56
Kirkon alta löytyi kolme lapsen muumiota Turussa
Uutiset | 17.6.2025 17:40
Tätä tuotetta kutsutaan ”luonnon Ozempiciksi” – mitä sanovat asiantuntijat?
Uutiset | 13.6.2025 21:21
Tiedustelupomo synkkänä Venäjän aikeista: ”Olemme erittäin varmoja”
Uutiset | 12.6.2025 21:50
“Puusta veistetty” Pyörremyrsky oli kuin paranneltu Messerschmitt – sodan päättyminen katkaisi kotimaisen hävittäjän tien taivaalle 
Uutiset | 10.6.2025 21:05

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Onko saamelaisen alkuperäiskansanosan kohtalo hallitusyhteistyön hintana?
Mielipide | 17.6.2025 15:10
Lukijalta: Suojelutyötä ja hätätyötä koskevat lakimuutokset voimaan – laki suosii työnantajaa
Mielipide | 17.6.2025 11:36
Lukijalta: Autourheilun vaikutusta nuorten liikennekuolemiin ei voi kiistää
Mielipide | 17.6.2025 10:38
Lukijalta: Sukupolvenvaihdos
Mielipide | 17.6.2025 10:03
Lukijalta: Riittävän riittämätön puolustus
Mielipide | 12.6.2025 9:59
Lukijalta: Taksvärkkipäivä paljastaa
Mielipide | 10.6.2025 9:03
Lukijalta: Isäntä kateissa – Suomi myynnissä?
Mielipide | 13.6.2025 12:36
Lukijalta: Missä ovat talkoolaiset?
Mielipide | 10.6.2025 9:15

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Päivi Mononen-Mikkilä jatkaa keskustanaisten johdossa
Uutiset | 16.6.2025 14:07
Kristiina Ruuskanen Vesaisten johtoon
Uutiset | 16.6.2025 10:04
Keskustanaiset esittää vaaleihin rahallista kampanjakattoa
Uutiset | 16.6.2025 14:22
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste