Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Keskustanaiset vaatii kahta naista puoluejohtoon – ”Keskustan mielikuva on viime vuosina muuttunut liian miehiseksi”

13.5.2026 13:48
Lue lisää 
Talous
Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) ja pääministeri Petteri Orpo (kok.) hallituksen talousarvioneuvottelujen loppuinfossa Helsingissä 3. syyskuuta 2024. (Kuva: Lehtikuva)

Selvitys moittii talouslaitoksia ylioptimismista – Ennusteiden vinoumat heijastuvat merkittäviin talouspäätöksiin

Suomenmaa – STT / Eetu Halonen 12.9.2024 9:10, muokattu 13.9.2024 12:14
a– a+
Talous

Suomalaisten talouslaitosten ennusteet talouden kehityksestä ovat olleet liioitellun optimistisia viime vuosina. Asia ilmenee Sosiaali- ja terveysalan kattojärjestön Soste ry:n pääekonomistin Otto Kyyrösen tekemästä selvityksestä.

Selvityksen mukaan ennusteet ylittivät toteutuneen talouskasvun keskimäärin 1,2 prosenttiyksiköllä vuodessa vuosina 2018–2019 ja 2021–2023. Koronapandemian ensimmäinen vuosi 2020 ei ollut selvityksessä mukana.

Kyyrönen pitää 1,2 prosenttiyksikön keskimääräistä heittoa yläkanttiin merkittävänä Suomen taloustilanteessa.

– Jos Suomen talous kasvaisi vaikkapa keskimäärin neljä prosenttia vuodessa, tällainen heitto ei olisi iso, Kyyrönen sanoo STT:lle.

– Sen sijaan talous kasvoi tarkasteltuina vuosina keskimäärin noin prosentin verran vuodessa. Tähän verrattuna ennusteiden reilun prosenttiyksikön heitto ylöspäin on hyvin merkittävä.

Selvityksessä tarkasteltiin yhteensä kymmenen suomalaisen talouslaitoksen suhdanne-ennusteita. Kaikki laitokset eivät olleet julkaisseet ennustetta kaikille tarkastelussa mukana olleille vuosille.

Mukana olivat valtiovarainministeriö, Suomen Pankki, Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla, Pellervon taloustutkimus PTT, työn ja talouden tutkimuslaitos Labore, Osuuspankki, Danske Bank, Nordea, Aktia sekä LähiTapiola.

Kyyrönen tarkasteli näiltä laitoksilta yhteensä 38 talousennustetta. Ainoastaan yksi ennuste aliarvioi seuraavan vuoden talouskasvua. Loput 37 ennustetta siis povasivat seuraavalle vuodelle parempaa talouskasvua kuin lopulta toteutui.

Esimerkiksi viime vuonna Suomen talous supistui 1,2 prosenttia. Se oli vuosina 2018–2023 ainut vuosi, kun talous supistui, jos koronavuotta 2020 ei lasketa mukaan. Keskimäärin laitokset kuitenkin ennustivat viime vuodelle 0,6 prosentin kasvua.

Selvityksessä mukana olleista laitoksista PTT oli ainut, joka ennusti vuodelle 2023 supistumista. Silti myös PTT:n ennuste oli 0,7 prosenttiyksikköä toteutunutta kehitystä optimistisempi, sillä laitos ennakoi viime vuodelle vain 0,5 prosentin tiputusta.

Eniten viime vuoden ennusteessaan epäonnistui Danske, jonka povasi peräti 2,8 prosenttiyksikköä suurempaa kasvua kuin lopulta toteutui.

Ainoat laitokset, jotka olivat laatineet ennusteen jokaiselle tarkasteluvuodelle, olivat Suomen Pankki, Etla, Osuuspankki (OP), PTT ja Labore. Näistä Laboren suhdanne-ennusteet osoittivat keskimäärin eniten yläkanttiin, 1,5 prosenttiyksikköä.

Laboren tutkimusohjaaja Ilkka Kiema toimi laitoksen ennustepäällikkönä useimpina niinä vuosina, jotka olivat tarkastelussa mukana. Hän sanoo, ettei selvityksen tulos ole yllättävä.

– Vaikka koronavuoden 2020 ennusteet on jätetty selvityksestä pois, kyllähän se vuosi painaa pidemmän tähtäimen talouskasvua, Kiema sanoo.

– Sitten oli Venäjän hyökkäys Ukrainaan vuonna 2022. Eihän siihen ja energian hinnan nousuun ollut kukaan varautunut.

Kiema sanoo, että ilman näitä kriisejä Laboren ennusteet olisivat saattaneet olla jopa aika lähellä toteutunutta talouskehitystä.

Laboren johtaja Mika Maliranta keskustan eduskuntaryhmän talousvaihtoehdon julkistustilaisuudessa Helsingissä 7. toukokuuta 2024. Kuva: LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Laboren johtaja Mika Maliranta on samoilla linjoilla. Hän ei vielä tämän selvityksen perusteella puhuisi esimerkiksi systemaattisesta vinoumasta suomalaisten talouslaitosten ennustemalleissa.

– En vielä kutsuisi periodia 2018–2023 vinoumaksi. Jos sattuu jokin sellainen talouden liikevoima, jota ei ole pystytty ennusteessa arvioimaan, se vaikuttaa useiden vuosien ajan ennusteisiin, Maliranta kertoo.

Hänen mukaansa vinoumasta voisi alkaa puhua siinä tapauksessa, jos vastaavaa ennusteiden heittoa nähtäisiin pidemmällä ajanjaksolla.

– Jos näkisimme vaikka parinkymmenen vuoden havaintoaineistolla, että ennusteet ovat systemaattisesti positiivisempia tai negatiivisempia kuin toteutunut kasvu, lähtisin kutsumaan sitä vinoumaksi.

– Nyt kyse voi olla vielä sattumasta.

Selvityksen tehnyt Sosten pääekonomisti Kyyrönen sanoo, että ylioptimistiset ennusteet voivat olla ongelma, jos niiden perusteella tehdään merkittäviä talouspoliittisia päätöksiä.

– Jos aina oletamme, että talous kasvaa seuraavana vuonna, sopeutus tuntuu aina järkevämmältä kuin elvytys, Kyyrönen sanoo.

– Joskus saattaisimme kuitenkin tarvita elvytystä, jos talous kutistuu kuten kävi esimerkiksi viime vuonna.

Tuoreita suhdanne-ennusteita on julkaistu jälleen loppukesän ja alkusyksyn mittaan.

Esimerkiksi OP ennusti elokuussa, että talous kasvaisi Suomessa ensi vuonna kaksi prosenttia. Syyskuun alussa taas Danske ennusti 1,8 prosentin ja Nordea 1,5 prosentin kasvua tulevalle vuodelle.

Kyyrösen mukaan julkisessa keskustelussa kasvuennusteita on pidetty merkkinä siitä, että Petteri Orpon (kok.) hallituksen sopeutustoimet ovat perusteltuja.

– Olen huomannut, että jotkin ekonomistit ja julkiset keskustelijat ovat viitanneet juuri näihin kasvulukuihin ja sanoneet, että hallituksen sopeutustoimet ajoittuvat nyt tosi hyvin, koska ensi vuonna kasvetaan, Kyyrönen kertoo.

Hän sanoo, että julkisuudessa käytiin vastaavaa keskustelua myös viime syksynä. Kyyrösen mukaan tuolloin puhuttiin, että talous voisi kasvaa tänä vuonna ja sopeutus ajoittuisi sen vuoksi hyvin.

– Nyt kuitenkin vaikuttaa siltä, että Suomen talous ei todennäköisesti kasva tänä vuonna vaan saattaa jopa supistua. Siinä mielessä sopeutus ei ajoitu hyvin, Kyyrönen sanoo.

Tuoreita suhdanne-ennusteita on julkaistu jälleen loppukesän ja alkusyksyn mittaan. Kuvassa Kalasataman tornitaloja Helsingissä 12. maaliskuuta 2024. Kuva. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Myös Laboren Maliranta sanoo, että ennusteita käytetään ja tarvitaan talouspoliittisessa päätöksenteossa. Hän tosin muistuttaa, että ennusteissa keskitytään pelkkien bkt-lukujen ohella myös muihin asioihin.

– Talousennusteet ovat skenaarioita. Niissä ennustetaan bkt-lukujen lisäksi talouden kokonaiskulkua eli kuinka kokonaisuus etenee, Maliranta selittää.

– Skenaario tarkoittaa, että siinä samalla katsotaan, miten esimerkiksi työllisyys ja sen tyyppiset asiat kehittyvät.

Ennusteiden yhteydessä hahmotellaan Malirannan mukaan myös vaihtoehtoisia kehityskulkuja. Tämä tarkoittaa sen mallintamista, mitä tapahtuu vaikkapa työttömyydelle ja palkoille, jos talouskasvu onkin ennustettua hitaampaa.

Lue myös

Tulevalle vuodelle povataan jälleen kasvua

Sosiaali- ja terveysalan kattojärjestö Soste ry:n pääekonomisti Otto Kyyrönen sanoo, että ylioptimistiset ennusteet...
12.9.2024 12:01

Aihetunnisteet

Hallitus Talous talousennuste

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Tutkimus: Nämä kaksi ruokavaliomuutosta voivat hidastaa ikääntymistä
Uutiset | 12.5.2026 22:18
Viime vuonna Suomen kansalaisuuden sai ennätysmäärä ihmisiä – Irakista tulleiden osuus suurin
Uutiset | 12.5.2026 8:21
Keskusta vaati Orpolta nimeä eropaperiin – ”Jos todella olette tehneet kaiken, niin nyt on turha vuotta odotella”
Uutiset | 12.5.2026 17:27
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Suomen viisuedustajat Lampenius ja Parkkonen kisaavat tänään Euroviisujen finaalipaikasta
Uutiset | 12.5.2026 2:31
”Ylitettiin kaikki rajat” – Keskustan Timo Mehtälä pöyristyi lapsilisäesityksestä
Uutiset | 11.5.2026 18:42
Elisa tarjoaa kiertotietä MTV:n ohjelmien katseluun – ministeri haluaa osapuolet sopuun ennen jääkiekon MM-kisoja
Uutiset | 13.5.2026 9:18
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Maailmanhistorian kovin ääni ei ollut enää edes ”ääni”
Uutiset | 12.5.2026 21:45
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Venäjä rikkoi ilmoittamansa tulitauon
Uutiset | 8.5.2026 10:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00
Hiljainen tappaja lymyilee luustossa – Tutkimus vahvisti miljoonia kuolemia maailmalla
Uutiset | 8.5.2026 22:39
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45
Venähtikö tuija-aita liian pitkäksi? Asiantuntija varoittaa ratkaisevasta virheestä
Uutiset | 21.4.2026 20:20
Kadonnut legenda nousee syvyyksistä – laguunin pohjalla lepää surullisenkuuluisa lentokone, jollaista ei pitänyt olla enää olemassa
Uutiset | 18.4.2026 21:20

Uusimmat

Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 8:00
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Tällainen ruokavalio on hyväksi muistille – Erityisesti keski-ikäisillä
Uutiset | 13.5.2026 21:31
Seulonta pelastaa satoja henkiä vuodessa – Syöpätapaukset ovat silti kasvussa
Uutiset | 13.5.2026 21:30
Sotasaalis idästä näki tulijyrän taakse: Stalinin vankileirillä syntynyt ”Pekka-Eemeli” oli aikansa huipputekninen peto
Uutiset | 13.5.2026 21:17
Muistatko tämän euroviisuvoiton? – Venäjä yritti estää
Uutiset | 13.5.2026 21:15
Stubb korosti Naton yhtenäisyyden tärkeyttä B9-kokouksessa – ”Meidän on kyettävä näkemään hälyn läpi”
Uutiset | 13.5.2026 18:42
Zelenskyi: Venäjä hyökännyt Ukrainaan yli 800 droonilla, kuusi ihmistä kuollut
Uutiset | 13.5.2026 18:20
Tutkivan journalismin Lumilapio-palkinnot Ylelle ja Turun Sanomille
Uutiset | 13.5.2026 18:17
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Virkakoneisto polki vauhtia velkakoneeseen, poliitikot kuittasivat laskun
Uutiset | 11.5.2026 15:26
Loma ja terveys -järjestö ei laita lappua luukulle, vaikka tuettujen lomien rahoitus loppuu – ”Toivo on seuraavassa hallituksessa”
Uutiset | 9.5.2026 8:00
Historia | Kahlittu Kitinen, kapinallinen Ounasjoki – kamppailu pohjoisen vesivoimasta oli suurdraamaa, joka jätti syvät arvet
Uutiset | 10.5.2026 13:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Elsi Katainen valmistelee EU-rahojen remonttia, joka siirtää valtaa eduskuntaan – ”Siinä on hirveästi riskejä”
Uutiset | 14.5.2026 8:00
Tiukka linjaus ministeriltä: Emme ole enää Moskovan Troijan hevonen
Uutiset | 13.5.2026 22:03
Iranissa heräsi pelko massiivisesta maanjäristyksestä
Uutiset | 13.5.2026 21:54
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Vuonoissa vaaninut Tirpitz oli Muurmanskin saattueiden kauhu – nähtiin Suomen vesillä 1941
Uutiset | 12.5.2026 21:13
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Elämän merkitystä maaseudusta
Mielipide | 13.5.2026 14:40
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Perheneuvolapalvelut on pelastettava
Mielipide | 12.5.2026 12:56
Lukijalta: Entä jos katsoisimme sotea asiakkaan silmin?
Mielipide | 12.5.2026 9:32
Lukijalta: Suora puhe kirpaisee mutta vapauttaa
Mielipide | 7.5.2026 10:41
Lukijalta: Koululakkautusaalto on Suomen suurin dokumentoitu virhearvio kuntapolitiikassa
Mielipide | 13.5.2026 10:52
Lukijalta: Eläkekatto ei ratkaise talouden ongelmia
Mielipide | 11.5.2026 14:06
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Petri Roininen jättääkin keskustan varapuheenjohtajakisan väliin
Uutiset | 8.5.2026 11:01
Kempille tukea jatkoon eduskunnassa ja puoluejohdossa – Keskustan Päijät-Hämeen piiri teki valintoja vuosikokouksessaan
Uutiset | 7.5.2026 13:01
Kemppi: Ehdotus vauvarahastosta on otettava tosissaan – ”Otetaan maailman suurin vauvabonus käyttöön”
Uutiset | 12.5.2026 13:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste