Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi

7.8.2026 18:09
Lue lisää 
Ulkomaat
Noin 3 000 palestiinalaista on paennut Jeninin pakolaisleiriltä sen jälkeen, kun Israel aloitti tiheästi asuttuun pakolaisleiriin keskittyneen operaationsa varhain maanantaina. (Kuva: AFP / Ronaldo Schemidt)

Ainakin yhdeksän ihmistä on kuollut ja satakunta haavoittunut Israelin hyökkäyksissä miehitetyllä Länsirannalla

STT 4.7.2023 6:50, muokattu 4.7.2023 11:49
a– a+
Ulkomaat

Miehitetyllä Länsirannalla ainakin yhdeksän ihmistä on kuollut ja satakunta muuta haavoittunut Israelin hyökkäyksissä, kertoo palestiinalaisten terveysministeriö. Haavoittuneista 20 on saanut vakavia vammoja.

Kuolonuhrien määrä on ylittänyt Israelin Jeniniin kaksi viikkoa sitten tekemän hyökkäyksen, jossa kuoli seitsemän ihmistä.

Israelin joukot aloittivat varhain maanantaina miehitetyllä Länsirannalla laajan operaation, johon sisältyi ilmaiskuja ja satoja sotilaita.

Länsirannan pohjoisosassa sijaitsevaan Jeninin kaupunkiin kohdistuneet hyökkäykset ovat olleet brittilehti Guardianin mukaan suurimpia Länsirannalla kahteen vuosikymmeneen.

Israelilaisviranomaisten mukaan hyökkäys oli alku ”laajalle terrorismin vastaiselle pyrkimykselle”, joka keskittyi tiheästi asuttuun pakolaisleiriin Jeninissä, kirjoittaa Washington Post -lehti. Israelin asevoimien mukaan operaatio jatkuisi toistaiseksi.

Noin 3 000 palestiinalaista on paennut Jeninin pakolaisleiriltä sen jälkeen, kun Israelin asevoimat aloitti mittavan operaationsa. Asiasta on kertonut uutistoimisto AFP:lle Jeninin varakuvernööri Kamal Abu al-Roub, jonka mukaan on tehty järjestelyjä leiriltä paenneiden majoittamiseksi muun muassa kouluihin Jeninin kaupungissa.

Al-Roubin mukaan pakolaisleirillä asuu noin 18 000 palestiinalaista.

Palestiinalaispakolaisista vastaavan YK:n viraston edustaja Juliette Touma on vahvistanut AFP:lle, että ihmisiä on poistumassa leiriltä.

Tulitaistelut ja räjähdykset ovat ravistelleet Jeninin kaupunkia ja viereistä pakolaisleiriä. Palestiinalaiset ovat heittäneet kiviä Israelin sotilaita kohti ja räjähdyksistä ja palavista barrikadeista nouseva savu on pimentänyt taivaan, AFP:n kirjeenvaihtaja sanoo. Kirjeenvaihtajan mukaan taistelut jatkuivat myöhään iltaan.

– Ilmasta pommitetaan ja maalla hyökätään, sanoi Jeninissä toimivan Palestiinan Punaisen Puolikuun johtaja Mahmoud al-Saadi.

– Useita taloja ja kohteita on pommitettu — savua nousee joka puolelta, hän lisäsi.

Palestiinalaisten ulkoministeriö kutsui maanantaina alkanutta hyökkäystä avoimeksi sodaksi jeniniläisiä vastaan.

YK:n pääsihteeri Antonio Guterres on syvästi huolissaan väkivaltaisuuksista. Guterresin edustajan mukaan pääsihteeri on kehottanut, että alueella kunnioitettaisiin kansainvälistä humanitaarista oikeutta.

Palestiinalaisten terveysministeriö on lisäksi kertonut, että palestiinalaisnuori on kuollut Israelin tulituksen vuoksi erillisessä välikohtauksessa lähellä Länsirannalla sijaitsevaa Ramallahin kaupunkia.

Israelin asevoimien edustajan Daniel Hagarin mukaan israelilaisjoukot eivät ole olleet aikeissa jäädä leirille, mutta asevoimat valmistautuu pitkittyneisiin taisteluihin.

Israelin asevoimien mukaan sotilaat olivat ottaneet yhteen aseistautuneiden henkilöiden kanssa Jeninin leirissä sijaitsevassa moskeijassa ja rakennuksesta löytyi myöhemmin aseita ja räjähteitä.

– Näin heidän vievän puskutraktoreita leiriin, he tuhosivat rakennuksia — nämä olivat ihmisten koteja, sanoi Jeninissä asuva Badr Shagoul AFP:lle.

– Tämä on pahin ratsia edellisten viiden vuoden aikana, hoitaja Qasem Benighader arvioi ja mainitsi useilla potilailla olevan ampumahaavoja ja räjähdyksistä saatuja vammoja.

Israel oli jo tehostanut toimintaansa Länsirannan pohjoisosassa, jossa on viime aikoina nähty israelilaisiin kohdistuneita hyökkäyksiä sekä juutalaisten siirtokuntien asukkaiden palestiinalaisiin kohdistamia väkivaltaisuuksia.

Jeninin leirin asukas Mahmoud Hawashin kuvaili tilannetta katastrofaaliseksi.

– Jos palestiinalaisten verta vuodatetaan lisää, israelilaisten verta vuodatetaan lisää, Hawashin ennusti.

Palestiinalainen Islamistinen Jihad -ryhmittymä on uhannut, että kaikki vaihtoehdot ovat auki vastaiskun tekemiseksi Israelin hyökkäyksen jälkimainingeissa.

Yhdysvaltain mukaan sen liittolaisella Israelilla on oikeus ”puolustaa kansaansa — terroristiryhmiä vastaan”. Yhdysvallat vaati kuitenkin, että siviilejä suojeltaisiin.

Arabiliitto ilmoitti kutsuvansa tiistaina koolle hätäkokouksen, jossa keskusteltaisiin ”arabien liikekannallepanosta Israelin Jeninin vastaisen hyökkäyksen torjumiseksi”.

Naapurimaa Jordania kutsui hyökkäyksen olevan selkeä rikkomus kansainvälistä humanitaarista oikeutta vastaan.

Arabiemiraatit puolestaan vaativat, että palestiinalaisia vastaan suunnatut toistuvat ja laajenevat operaatiot lopetettaisiin välittömästi.

Israelin ja palestiinalaisten väliset väkivaltaisuudet ovat pahentuneet viime vuodesta ja kärjistyneet entisestään pääministeri Benjamin Netanjahun koalitiohallituksen aikana.

Jeninin aluetta hallitsee nimellisesti presidentti Mahmud Abbasin palestiinalaishallinto, jolla on osittainen hallinnollinen määräysvalta Länsirannalla.

Israel on miehittänyt Länsirantaa vuonna 1967 käydystä kuuden päivän sodasta lähtien. Itä-Jerusalemia lukuun ottamatta, alueella asuu nyt noin 490 000 israelilaista siirtokunnissa, joita pidetään kansainvälisen oikeuden mukaan laittomina.

Omaa itsenäistä valtiotaan halajavat palestiinalaiset haluavat Israelin vetäytyvän kaikilta vuonna 1967 valtaamiltaan alueilta ja hajottavan kaikki juutalaiset siirtokunnat.

Pääministeri Netanjahu on kuitenkin luvannut ”vahvistaa siirtokuntia” eikä ole ilmaissut kiinnostusta rauhanneuvottelujen elvyttämiseen. Neuvottelut ovat olleet karilla jo vuodesta 2014.

Ainakin 186 palestiinalaista, 25 israelilaista, yksi ukrainalainen ja yksi italialainen on kuollut tänä vuonna, selviää AFP:n laskelmista. Uutistoimisto on koostanut ilmoittamansa lukemat konfliktin kummankin osapuolen virallisista lähteistä.

Lue myös

Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi

Keskustan entinen puoluesihteeri Timo Laaninen hämmästelee perussuomalaisten sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toimintaa. Laaninen...
7.8.2026 18:09

Espanja uhkaa Italiaa vastatoimilla

Espanja uhkasi perjantaina Italiaa vastatoimilla, ellei Italia peru kuukauden mittaista keskeytystä Schengenin vapaan...
7.8.2026 16:55

Sianlihaa voi jälleen viedä Etelä-Koreaan ja Uuteen-Seelantiin

Suomalaisen sianlihan vienti Etelä-Koreaan ja Uuteen-Seelantiin on jälleen mahdollista, kertoo Ruokavirasto. Virasto sai torstaina...
7.8.2026 16:44

Aihetunnisteet

Israel Länsiranta Politiikka Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
Kuin kauhuelokuvasta – Oletko kuullut Etelämantereen Veriputouksesta?
Uutiset | 5.8.2026 23:00
Reuters: FBI aloitti yhteistyön Kiinan ja Venäjän kanssa, kriitikot huolissaan – ”Loistava peiterooli”
Uutiset | 5.8.2026 22:07
Khamenein kanssa viestiminen on vaikeaa, sanoo Iranin presidentti
Uutiset | 6.8.2026 0:58
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Espanja uhkaa Italiaa vastatoimilla
Uutiset | 7.8.2026 16:55
Sianlihaa voi jälleen viedä Etelä-Koreaan ja Uuteen-Seelantiin
Uutiset | 7.8.2026 16:44
Järjestöt vastustavat karhun kiintiömetsästystä – poliisi vetoaa kansalaisten turvallisuuteen
Uutiset | 7.8.2026 15:51
Ruokavirasto muuttaa rajoituksia afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhykkeellä
Uutiset | 7.8.2026 14:57
Somejättejä vaaditaan vastuuseen riippuvuuden aiheuttamisesta
Uutiset | 7.8.2026 14:30
WSJ: Tiedustelutiedon mukaan Venäjä voisi testata Naton kestävyyttä rajatulla aluehyökkäyksellä
Uutiset | 7.8.2026 14:16
Metsäpalojen varalle tarvitaan kansallinen suunnitelma, keskustan varapuheenjohtaja vaatii – ”Olisi naiivia ummistaa silmät”
Uutiset | 7.8.2026 13:58
Sinilevätilanne heikentynyt tavallista huonommaksi
Uutiset | 7.8.2026 12:16
Rajavartiolaitos sulkee loputkin itärajan esteaidan riistaportit afrikkalaisen sikaruton vuoksi
Uutiset | 7.8.2026 12:03
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Espanja uhkaa Italiaa vastatoimilla
Uutiset | 7.8.2026 16:55
Sianlihaa voi jälleen viedä Etelä-Koreaan ja Uuteen-Seelantiin
Uutiset | 7.8.2026 16:44
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste