Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Supo

Sisäministeri Rantanen vaatii pelisääntökeskustelua Orpon toiminnasta

26.8.2026 13:28
Lue lisää 
Politiikka
Valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) sanoo, että hintojen nousu uhkaa pitkittyä ja talouden kasvu sen myötä hyytyä. (Kuva: Lehtikuva / Markku Ulander)

Saarikko: "Tummat pilvet ovat lisääntyneet" – VM ehdottaa ylimääräistä lapsilisää sekä matkakuluvähennyksen korotuksen ja jakeluvelvoitteen alentamisen jatkamista

Budjettiehdotuksen loppusumma ensi vuodelle 79,5 miljardia
STT – Saila Kiuttu 4.8.2022 16:28, muokattu 5.8.2022 8:26
a– a+
Politiikka

Hintojen noususta johtuen valtiovarainministeriö esittää, että matkakuluvähennyksen tavanomaista suurempaa enimmäismäärää jatketaan ensi vuonna. Vähennys pysyisi vähintään 30 sentissä kilometriltä. Tämä on astunut voimaan jo tänä vuonna heinäkuun alusta.

Lisäksi jakeluvelvoitteen alentamista ehdotetaan jatkettavaksi myös ensi vuonna.

–  Tämä on ollut toimi, joka bensapumpuilla on näkynyt hinnanalennuksena, ja se on ollut kustannustehokas vaihtoehto, joka ei valtion kassan tuloja heikennä, sanoi valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) tiedotustilaisuudessa.

Hän esitteli valtiovarainministeriön (VM) ehdotusta ensi vuoden valtion talousarviosta.

Seuraavien viikkojen aikana on tarkoitus myös selvittää mahdollisia toimia korkean sähkön hinnan vaikutusten lievittämiseksi.

Lisäksi ehdotetaan ylimääräisen lapsilisän maksamista joulukuussa eli tuplalapsilisää jokaisesta lapsesta. Tästä ehdotuksesta Saarikko kertoi julkisuuteen jo eilen. Ehdotus ei sinänsä koske ensi vuoden budjettia, koska korotus tehtäisiin jo tänä vuonna.

–  Näiden koronavuosien jälkeen satsaus lapsiin ja nuoriin olisi paikallaan, hän sanoi.

Ensi vuoden budjettiehdotuksen loppusumma on 79,5 miljardia euroa. Ehdotus on 6,3 miljardia euroa alijäämäinen.

Määrärahatasoa nostaa erityisesti sosiaali-, terveys- ja pelastuspalveluiden järjestämisen siirtyminen kunnilta valtion rahoittamien hyvinvointialueiden vastuulle. Alijäämä uhkaa kasvaa tulevina vuosina, koska ikääntyneistä aiheutuu menoja, Saarikko kertoi.

Saarikko sanoi tummien pilvien lisääntyneen taloudellisen tilanteen osalta. Hänen mukaansa näyttää siltä, että hintojen nousu uhkaa pitkittyä ja talouden kasvu sen myötä hyytyä. Taantuman riski on hänen mukaansa kohonnut.

Talouden tilan hän sanoi muuttuneen nopeasti kesänkin aikana ja huonompaan suuntaan.

Budjetoitu valtionvelka nousee arviolta 144 miljardiin euroon ensi vuoden lopussa.

Ansiotulojen verotukseen VM ei päätynyt esittämään kevennystä.

–  Jätämme tuon harkintaan, ja seuraamme tarkkaan talouden kehitystä. Saamme käyttöömme lähiviikkoina uusimmat ennusteet talouden tilanteesta. Saamme myös lisää tietoa, minkälaisissa tunnelmissa palkkaratkaisuja eri liitoissa ja eri tahoilla valmistellaan, hän sanoi.

Saarikko on linjannut ansiotuloverotuksen kevennyksen olevan mahdollista vain, jos voidaan olla varmoja, että työmarkkinajärjestöt sopivat järkevästä palkkaratkaisusta syksyllä. Hän on korostanut myös, että mahdollinen veronalennus kannattaisi toteuttaa vasta, jos taantuman uhka Suomessa suurenee.

Ansiotuloverojen mahdollisen kevennyksen mittakaavasta ja ajoituksesta on hänen mukaansa perusteltua keskustella koko hallituksen budjettiriihessä.

Polttoaineveroon ministeriö ei myöskään esittänyt alennusta.

–  Emme voi olla varmoja, että se näkyisi bensatankeilla, hän sanoi.

Saarikko sanoi, että ministeriö puoltaa nyt vain välttämättömiä menolisäyksiä ensi vuodelle. Muun muassa poliisien rahoitustasoa nostetaan 17,5 miljoonalla eurolla, jotta poliisin toiminnan taso säilyy tämän vuoden tasolla ja poliisien määrä pysyy vähintään 7  500 henkilötyövuodessa.

Huomenna julkistetaan koko ministeriön ehdotus. Ensi vuoden budjetista sovitaan kuitenkin lopullisesti vasta koko hallituksen kesken. Hallitus neuvottelee kuun vaihteessa valtion ensi vuoden tulo- ja menoarviosta niin sanotussa budjettiriihessään.

Keskeiseksi teemaksi noussee hintojen nousun kanssa painiskelevien kansalaisten tilanteen helpottaminen. Puolueet ovat väläytelleet monenlaisia toimia mahdollisena vastauksena hintojen nousuun.

Taloustieteilijät ovat varoitelleet merkittävistä veronalennuksista tai muista helpotuksista kesken korkeasuhdanteen.

Lue myös

SDP:n Räsänen ryöpyttää Häkkästä: Puolustusministerillä ei ole haisuakaan kasvavien menojen rahoituksesta

SDP:n kansanedustaja Joona Räsänen kritisoi kovin sanoin SDP:n puolustusveroavausta arvostellutta puolustusministeri Antti Häkkästä...
26.8.2026 18:27

Johtamisselvitys: Kelassa ilmeistä luottamuspulaa viime syksynä

Kelassa oli ilmeistä luottamuspulaa uuden pääjohtajan Lasse Lehtosen ja organisaation välillä viime syksynä....
26.8.2026 17:32

"Laskut erääntyvät tänään" – Markku Siponen syyttää hallitusta maatalouden ahdingosta

Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Markku Siponen vaatii hallitukselta välittömiä toimia, jotta maatalouden tilanne paranee. Suomen...
26.8.2026 16:22

Aihetunnisteet

Politiikka Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Historia | Kun rajaa valvottiin Saimaalla – tykkijolla oli Ruotsin laivaston valttikortti, joka ehkä ratkaisi yhden sodankin
Uutiset | 24.8.2026 22:00
Amerikkalainen sotilaskone laskeutui Moskovaan – näin Kreml kommentoi
Uutiset | 25.8.2026 15:27
Kanadalaisprovinssin pääministeri uhkaa katkaista sähkötoimitukset Yhdysvaltoihin – ”Trumpin on syytä ostaa paristoja”
Uutiset | 25.8.2026 8:32
Perussuomalaiset vedätettiin hyväksymään Garden Helsinki -esitys, sanoo ryhmänjohtaja Mäkelä
Uutiset | 25.8.2026 14:38
”Valkoinen joutsen” on Venäjän ydinpelotteen kauas kurottava käsi – lentomatkustajan rakeinen salakuva hätkähdytti länttä 1981
Uutiset | 25.8.2026 21:12
Prinsessa Madeleine avautuu: ”Minua alkaa hermostuttaa”
Uutiset | 25.8.2026 21:31
CIA:n johtaja on vierailulla Venäjällä, kertoo uutiskanava CBS
Uutiset | 25.8.2026 18:03
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Historia | Kun rajaa valvottiin Saimaalla – tykkijolla oli Ruotsin laivaston valttikortti, joka ehkä ratkaisi yhden sodankin
Uutiset | 24.8.2026 22:00
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12

Uusimmat

SDP:n Räsänen ryöpyttää Häkkästä: Puolustusministerillä ei ole haisuakaan kasvavien menojen rahoituksesta
Uutiset | 26.8.2026 18:27
Johtamisselvitys: Kelassa ilmeistä luottamuspulaa viime syksynä
Uutiset | 26.8.2026 17:32
”Laskut erääntyvät tänään” – Markku Siponen syyttää hallitusta maatalouden ahdingosta
Uutiset | 26.8.2026 16:22
Ulkoministeriö selvittää, onko Tiibetin tuhoalueella suomalaisia
Uutiset | 26.8.2026 16:06
Hallituspuolueet eri linjoilla lasten somekiellosta – kokoomusministeri syyttää perussuomalaisia pykälien taakse piiloutumisesta
Uutiset | 26.8.2026 14:56
Orpo STT:lle: Supo-selvityksestä on ollut tieto sisäministeriössä
Uutiset | 26.8.2026 14:49
SDP haluaa puuttua tuottamattomien tilojen maataloustukiin – ”Se on se ensimmäinen viesti”
Uutiset | 26.8.2026 14:48
Sisäministeri Rantanen vaatii pelisääntökeskustelua Orpon toiminnasta
Uutiset | 26.8.2026 13:28
Hyytävä uhkakuva Venäjästä julki – Puolustuspolitiikan kärkinimien mukaan tuore raportti vastaa todellisuutta
Uutiset | 26.8.2026 13:21
SDP esittää määräaikaista puolustusveroa – viisi miljardia kokoon veronkorotuksilla
Uutiset | 26.8.2026 13:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Hyytävä uhkakuva Venäjästä julki – Puolustuspolitiikan kärkinimien mukaan tuore raportti vastaa todellisuutta
Uutiset | 26.8.2026 13:21
Emeritusprofessori: Kotihoidon tuki voi joutua veitsenterälle
Uutiset | 24.8.2026 16:47

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
SDP:n Räsänen ryöpyttää Häkkästä: Puolustusministerillä ei ole haisuakaan kasvavien menojen rahoituksesta
Uutiset | 26.8.2026 18:27
Johtamisselvitys: Kelassa ilmeistä luottamuspulaa viime syksynä
Uutiset | 26.8.2026 17:32
”Laskut erääntyvät tänään” – Markku Siponen syyttää hallitusta maatalouden ahdingosta
Uutiset | 26.8.2026 16:22
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kiihtyykö kapitalismin kierre kevätvaalien jälkeen?
Mielipide | 26.8.2026 13:31
Lukijalta: Suomi ei tunnista skaalautuvan bisneksen etuja ja vaaroja
Mielipide | 26.8.2026 10:10
Lukijalta: Liikunta kuuluu kaikille eläkeläisille – rakennetaan valtakunnallinen senioriliikuntaetu.
Mielipide | 25.8.2026 17:22
Lukijalta: Vantaan Kilterin koulun parakista kaupunginvaltuustoon
Mielipide | 25.8.2026 16:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan eräkerho tyrmää vapaa-ajankalastajien myyntikiellon – ”Hallitus tekee muikusta ja ravuista rikkaiden ruokaa”
Uutiset | 25.8.2026 10:31
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste