Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

”Raskaussyrjintää on vähennettävä, ei lisättävä”– Kaikkonen kehottaa hallitusta vetämään kohulakinsa pois eduskunnasta

9.3.2026 9:21
Lue lisää 
Kotimaa
Lomailun lisääntyminen kotimaassa on kasvattanut myös veneiden menekkiä. (Kuva: Roni Rekomaa / Lehtikuva)

Viime vuonna alkanut venemyynnin hurja kasvu jatkuu – "Kun mökkeily lisääntyy, veneilykin lisääntyy"

Toukokuussa vesikulkuneuvojen ensirekisteröintimäärä ylsi uuteen kuukausiennätykseen. Viime vuonna vesiskoottereita rekisteröitiin kaksinkertainen määrä vuoteen 2016 verrattuna.
STT-Elias Peltonen 21.6.2021 8:16, muokattu 21.6.2021 8:34
a– a+
Kotimaa

Venemyynti on jatkanut kasvuaan viime vuodesta. Ensirekisteröityjen vesikulkuneuvojen määrä ylsi viime vuonna ennätyslukemiin, ja kasvuvauhti on jopa kiihtynyt alkuvuodesta 2021. Kotimaanmatkailu ja kesämökkeilyn lisääntyminen korona-aikana selittää kasvua.

Vuonna 2020 ensirekisteröityjen vesikulkuneuvojen määrä kasvoi runsaasti aikaisempiin vuosiin verrattuna. Kun vuosina 2016–2019 ensirekisteröintejä tehtiin vuodessa noin 3  500–4  000, vuonna 2020 ensirekisteröintien määrä oli yli 4  700. Määrä kasvoi noin 20 prosenttia vuodesta 2019.

Kasvu ei näytä hidastuneen kuluvanakaan vuonna. Tämän vuoden tammi-toukokuun ensirekisteröintien määrä kasvoi noin 32 prosenttia verrattuna viime vuoden vastaaviin lukemiin. Pelkästään tämän vuoden toukokuussa ensirekisteröitiin yli 1  500 vesikulkuneuvoa.

–  Onhan tämä suoraan sanottuna poikkeuksellisen kova tahti, myöntää Venealan Keskusliiton Finnboatin toimitusjohtaja Jarkko Pajusalo.

Ensirekisteröintien määrä tammi-toukokuussa kasvoi vuoden takaiseen verrattuna jokaisessa Manner-Suomen maakunnassa Keski-Pohjanmaata lukuun ottamatta. Ensirekisteröintien määrä kasvoi suhteellisesti eniten Keski-Suomessa, jossa kasvua kertyi huimat 85 prosenttia. Etelä-Pohjanmaalla kasvua oli 68 prosenttia ja Etelä-Karjalassa 63 prosenttia.

Lukumääräisesti eniten vesikulkuneuvojen ensirekisteröintejä tehtiin Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa ja Pirkanmaalla.

Rekisteröintivelvoite koskee vähintään 5,5 metriä pitkiä purje- tai moottoriveneitä. Rekisteröitävän veneen moottoritehon alaraja on 15 kilowattia eli 20,4 hevosvoimaa.

Ensirekisteröidyistä vesikulkuneuvoista noin 70 prosenttia on viime vuosina ollut moottoriveneitä ja noin neljännes vesiskoottereita. Muita kulkuneuvotyyppien rekisteröintejä on ollut vain muutama prosentti.

Sekä vuoden 2020 määrä että viime toukokuun kuukausittainen määrä ovat ennätyslukemia, vahvistaa palvelukokonaisuuden päällikkö Henri Wallenius liikenne- ja viestintävirasto Traficomista.

Vaikka vesikulkuneuvojen myynti on ollut pitkään kasvussa, viime vuoden selkeää nousua selittää korona.

–  Ei voi sanoa, että se on ainoa tekijä, mutta sillä on varmasti iso merkitys siinä, Wallenius kertoo.

Kun ulkomaanmatkailu on vähentynyt, lomailun lisääntyminen kotimaassa on kasvattanut myös veneiden menekkiä.

–  Varmasti ihmisten lomakäyttäytymisellä on oma vaikutuksensa. Suurin osa suomalaisesta veneilystä liittyy tavalla tai toisella kesämökkeilyyn, sanoo Finnboatin Pajusalo.

Myös Wallenius arvioi korona-ajan kesämökkibuumin vaikuttaneen myös venemyyntiin.

–  Kun ensin hankitaan mökki vesistön rannalla, niin helposti seuraava hankinta on vene tai vesiskootteri, jolla vesistössä pääsee liikkeelle. Kun mökkeily lisääntyy, niin veneilykin lisääntyy.

Koronaviruksen aiheuttamat rajoitukset tavarantoimituksessa ja logistiikassa ovat haitanneet jonkin verran alaa. Suomalaiset venevalmistajat pystyivät kuitenkin jatkamaan korona-aikanakin, kun ruuhkaisemmin asutetuissa kilpailijamaissa tehtaita jouduttiin sulkemaan.

–  Suomi harvaanasuttuna maana ja teollisuus, mikä työllistää pienillä paikkakunnilla maakunnissa, on tässä tilanteessa ollut erittäin hyvä asia. Pajusalo kertoo.

Suomessa tehdyistä veneistä valtaosa menee vientiin. Kotimaan markkina vastaa noin 30 prosenttia Suomessa valmistetuissa veneistä.

Vesiskoottereiden suosio on kasvanut aiempien vuosien tapaan vauhdilla. Vuoteen 2016 verrattuna vesiskoottereiden ensirekisteröintien määrä oli vuonna 2020 lähes kaksinkertaistunut.

Kasvu on jatkunut kuluvana vuotena. Vesiskoottereiden ensirekisteröinnit kasvoivat tämän vuoden tammi-toukokuussa kolmasosalla verrattuna vuoden takaiseen.

Wallenius arvelee, että vesiskootterit ovat monille matalan kynnyksen tie vesille.

–  Niitä on helppo kuljettaa mukana trailerilla ja varastoida vaikkapa autotalliin. Osaavissa käsissä laite on turvallinen, mutta osaamattomissa potentiaalisesti hyvinkin vaarallinen, hän huomauttaa.

Myös perämoottoreiden myynti jatkanee kasvuaan. Suurin osa suomalaisista veneistä on perämoottoriveneitä, joita ei tarvitse rekisteröidä.

Finnboat tekee tilastointia perämoottoreiden myynnistä maahantuojien raportoimien lukujen pohjalta, mutta ne valmistuvat suuremmalla viiveellä kuin Traficomin tilastoimat venerekisterin luvut.

Finnboatin Pajusalon mukaan venemyynnistä voi kuitenkin päätellä perämoottoreidenkin myynnin kasvuprosenttien olevan samaa luokkaa.

Valtaosa myydyistä perämoottoreista on polttomoottorikäyttöisiä ja noin kolmasosa sähkökäyttöisiä.

–  Sähköistä on selkeästi korkeampi prosentti kuin vaikkapa tieliikenteestä, Pajusalo kertoo.

Pajusalon mukaan tänä vuonna tuotteita on ollut hyvin saatavilla.

–  Ennakkotilauksia tehtiin pitkin talvea. Syksyllä nähtiin jo, että kuluttajat halusivat ensi vuodelle veneitä hyvissä ajoin. Moni valmistaja pystyi siten ennakoimaan.

Lue myös

Demarikonkarilta tyly ulostulo: "Ei millään pahalla, Sanna Marin"

Entinen ministeri Arja Alho (sd.) tylyttää voimakkain sanankääntein puoluetoveriaan ja ex-pääministeriä Sanna Marinia...
9.3.2026 19:22

Kulmuni hallituksen ydinasesalailusta: "Kokoomuksen homma alkaa keulia"

Europarlamentaarikko Katri Kulmuni (kesk./Renew) moittii Orpon hallituksen toimintatapaa ydinaserajoitusten poistamisessa. Hän kirjoittaa asiasta...
9.3.2026 19:12

Markkinoille iski öljynmusta maanantai – WSJ: Pahin energiasektorin kriisi sitten 1970-luvun

Öljyn hurjasta hintapiikistä huolimatta G7-maat eivät vielä ottaneet käyttöön kriisitilanteiden öljyreservejään.
9.3.2026 18:51

Aihetunnisteet

mökkeily vene veneily

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Öljyn hinta rikkoi 100 dollarin rajan ja nousee yhä – Trump: ”Hyvin pieni hinta turvallisuudesta”
Uutiset | 9.3.2026 8:30
Lewis Hamiltonilta raju ulostulo: Kehottaa Afrikkaa nousemaan entisiä siirtomaavaltoja vastaan
Uutiset | 8.3.2026 20:15
Essee: Elinikäinen oppiminen riskiyhteiskunnassa – missä menee kohtuuden raja?
Uutiset | 8.3.2026 18:00
Jopa 14 suomalaista naista saa rintasyöpädiagnoosin joka päivä – moni ei tunnista näitä oireita
Uutiset | 7.3.2026 18:03
Surmatun ajatollahin poika nousi valtaan – Iran ja Israelin moukaroivat toisiaan
Uutiset | 9.3.2026 12:30
Vaihdetaanko asfaltti hiekkaan maaseudulla? Ovaskalta tyrmäys VM:n budjettipäällikön puheille
Uutiset | 9.3.2026 11:54
Iran: Euroopan maat auttoivat sotaan johtaneiden olosuhteiden luomisessa
Uutiset | 9.3.2026 13:01
Trump: Kuuban valtion viimeiset hetket ovat käsillä – ”Heillä on paha hallinto”
Uutiset | 7.3.2026 18:46
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22
Iranin vallankumouskaarti uhkaa polttaa laivat Hormuzinsalmella
Uutiset | 3.3.2026 8:40
Kun taivaalle piti päästä pystysuoraan – näin suomalaislentäjät taltuttivat ensimmäiset neuvostokopterit
Uutiset | 7.3.2026 21:27
Iran iskenyt Omaniin
Uutiset | 3.3.2026 10:25
Venäjä varoittaa ydinkatastrofista – Kansainvälinen atomienergiajärjestö koolle
Uutiset | 2.3.2026 8:50
Katkera tilitys Trumpin tempoilusta – ”Marco Rubio juoksi ulos huoneesta”
Uutiset | 3.3.2026 21:03
Trumpin liittolaiselta raju paljastus: Seuraava kohde jo valittu
Uutiset | 3.3.2026 22:05
Useita Yhdysvaltain hävittäjiä on pudonnut Kuwaitissa, kertoo Kuwaitin puolustusministeriö
Uutiset | 2.3.2026 10:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Kalastaja huomasi jäällä jotain outoa – salakuljettajien röyhkeä yritys paljastui
Uutiset | 18.2.2026 22:02
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Lihavuusekspertti: Ylipainoisuuden syy on aivoissa – nämä ovat painonhallinnan ”kultaiset säännöt”
Uutiset | 13.2.2026 22:09
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35

Uusimmat

Demarikonkarilta tyly ulostulo: ”Ei millään pahalla, Sanna Marin”
Uutiset | 9.3.2026 19:22
Kulmuni hallituksen ydinasesalailusta: ”Kokoomuksen homma alkaa keulia”
Uutiset | 9.3.2026 19:12
Markkinoille iski öljynmusta maanantai – WSJ: Pahin energiasektorin kriisi sitten 1970-luvun
Uutiset | 9.3.2026 18:51
Mika Salminen: Seuraava pandemia voi olla ”musta hevonen” – Tämän korona opetti
Uutiset | 9.3.2026 18:41
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Työministeri vaatii tolkkua ”krääsäralliin” – Työryhmä listasi keinoja halpatuonnin ongelmiin
Uutiset | 9.3.2026 17:21
Jääkiekossa virisi Pride-kohu – Pelaajayhdistys vaatii perusoikeuksien kunnioittamista
Uutiset | 9.3.2026 17:10
Macron: Ranska valmistautuu saattamaan aluksia Hormuzinsalmessa liittolaisten kanssa
Uutiset | 9.3.2026 16:13
Nato torjui Iranista laukaistun ohjuksen Turkin ilmatilassa
Uutiset | 9.3.2026 15:43
Keskustan Kurvinen ei niele hallituksen ydinaseselityksiä – ”Menettelytapa oli väärä”, hän sanoo HS:ssa
Uutiset | 9.3.2026 15:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

50 vuotta | Koronan jälkipyykki on jäänyt Suomessa pesemättä, sanoo poikkeusajan ministeri Hanna Kosonen
Uutiset | 1.3.2026 9:01
”Hirvittää” – PTT:n Markus Lahtinen kertoo, mitä velkajarrutyöryhmän laskelma sopeutuksesta oikeasti tarkoittaisi
Uutiset | 25.2.2026 19:11
”Voiko tämä olla tottakaan?” – Keskusta antoi Orpolle kaksi vaihtoehtoa työttömyyskatastrofissa
Uutiset | 24.2.2026 19:51

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Demarikonkarilta tyly ulostulo: ”Ei millään pahalla, Sanna Marin”
Uutiset | 9.3.2026 19:22
Kulmuni hallituksen ydinasesalailusta: ”Kokoomuksen homma alkaa keulia”
Uutiset | 9.3.2026 19:12
Markkinoille iski öljynmusta maanantai – WSJ: Pahin energiasektorin kriisi sitten 1970-luvun
Uutiset | 9.3.2026 18:51
Tappajahain hyytävin tarina on totta – USS Indianapolis kuljetti tuomiopäivän aseen ja kohtasi karmivan lopun
Uutiset | 3.3.2026 21:20
Tyly uhkaus Kremlin liittolaiselle: ”Kuin hammaslääkärikäynti”
Uutiset | 1.3.2026 21:03
Iran ampui ballistisen ohjuksen kohti Turkkia
Uutiset | 4.3.2026 14:22

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Emma-gaala ja eduskunnan kulissikapitalismi
Mielipide | 9.3.2026 16:05
Lukijalta: Muistisairas ei voi äänestää – mutta hänen omaisensa voi
Mielipide | 9.3.2026 15:57
Lukijalta: Ollaanko hyvinvointivaltiota romuttamassa?
Mielipide | 9.3.2026 15:53
Lukijalta: Hieno ajatus, liian kallis arki – Yhteisöllinen asuminen kaipaa lakimuutosta
Mielipide | 9.3.2026 15:47
Lukijalta: Vastaus Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikuralle 
Mielipide | 3.3.2026 11:51
Lukijalta: Julkinen talous on sopeutettava – mutta hyvinvoinnin tuo vain talouskasvu
Mielipide | 2.3.2026 13:53
Lukijalta: Kuka hyötyy, jos lähihoitajat ajetaan ulos?
Mielipide | 4.3.2026 13:29
Lukijalta: Naistenpäivän marssi on kannanotto kyynistymistä vastaan
Mielipide | 8.3.2026 7:45

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii: Lasten käyttämisestä rikoksiin tehtävä ankarasti rangaistavaa
Uutiset | 9.3.2026 18:02
Kansanedustaja vaatii: Turpeen tuki täytyy palauttaa
Uutiset | 9.3.2026 15:22
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Siika-aho vaatii loppua naisiin kohdistuvalle väkivallalle: Tekijät heti lukkojen taakse
Uutiset | 3.3.2026 18:04
Savola: Postin kohtuuttomat hinnankorotukset uhkaavat maaseudun tiedonsaantia 
Uutiset | 27.2.2026 12:51
Hilkka Kemppi pyrkii jatkokaudelle kansanedustajana: ”Minulla on palo hakea ratkaisuja”
Uutiset | 26.2.2026 10:13
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste