Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Alue- ja kuntavaalit
Tullissa on tällä hetkellä lähes 30 000 lähetystä vedettynä sivuun puutteellisten turvatietojen takia. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Vaalijohtaja: Postitse äänestämisessä on aina riskinsä – kirje ei välttämättä pääse perille

STT 8.4.2025 9:00, muokattu 8.4.2025 10:41
a– a+
Alue- ja kuntavaalit

Postin ja Tullin vaikeudet ulkomailta lähetettyjen pakettien kanssa voivat johtaa jopa siihen, että muutamien suomalaisten ääni kunta- ja aluevaaleissa menee hukkaan.

STT tietää tapauksesta, jossa Britanniasta maaliskuussa lähetetty kirjeääni on ollut pitkään jumissa, vaikka saapui jo useita viikkoja sitten logistiikkakeskukseen Suomessa.

Postin asiakaspalvelusta tilannetta perusteltiin sillä, että Tullissa on tällä hetkellä lähes 30 000 lähetystä vedettynä sivuun puutteellisten turvatietojen takia, minkä vuoksi kirjeidenkin toimituksissa on voinut olla viivettä.

Oikeusministeriön vaalijohtaja Arto Jääskeläinen sanoo, ettei vaaliviranomaisilla ole tietoa tällaisista viivytyksistä. Viranomaisilla ei ole myöskään aikomusta olla asian tiimoilta yhteydessä Postiin ja Tulliin.

– Kirjeäänestyksen yksi perusperiaate on, että kun ihminen valitsee sen vaihtoehdon että äänestää kirjeitse, hän ottaa myös sen riskin, että hänenhän täytyy se itse postin välityksellä saattaa tänne Suomeen. Kun hän luonnollisesti käyttää asuinmaansa postilaitosta ja sitten Suomen postilaitosta, siinä on aina riskejä, Jääskeläinen sanoo STT:lle.

Tulli ei antanut STT:lle asiasta haastattelua, mutta vastasi sähköpostitse. Tullin ulkomaankauppa- ja verotusosastolta kerrotaan, että kirjelähetyksistä ei anneta saapumisvaiheen turvatietoilmoituksia. Näin ei siis pitäisi olla syytä, miksi niitä ei ohjata suoraan jakeluun ilman tulli-ilmoitusta.

– Jos – – kirjelähetykset oltaisiin virheellisesti ohjattu Tullin asiakkaan väliaikaiseen varastoon, niin lähetykset voidaan ohjata jakeluun ilman tulli-ilmoitusta, Tulli sanoo sähköpostivastauksessaan.

Tulli on tietoinen haasteista, jotka liittyvät kuljetusyritysten saapumisvaiheen turvatietoilmoittamiseen. Tullin mukaan näiden haasteiden pitäisi kuitenkin olla kuljetusyritysten ratkaistavissa.

Postin postipalvelujen viestintäjohtaja Anna Bjarland sanoo STT:lle, että postitse äänestävä huolehtii itse kirjeen lähettämisestä Suomeen riittävän ajoissa. Hän kuitenkin kertoo, että ulkomailta lähetettyjä kirjeääniä ei lähtökohtaisesti pitäisi jäädä jumiin Tullin käsittelyyn.

– Olemme sopineet Tullin kanssa erikseen poikkeavan menettelyn, eli vaalikirjeitä ei ohjata Tullin käsittelyyn, Bjarland kertoo.

– Vaalilähetyksiä ei kyllä pitäisi olla missään tällaisessa käsittelyssä. Tietysti jos nyt jossain on jonkun maan joku yksittäinen kirje, niin se on yksittäinen tapaus, mutta periaatteissa näille vaalilähetyksille on oma erillisprosessi.

Lähetystöjen fyysisissä ennakkoäänestyspaikoissa ulkomailla annetut äänet puolestaan saapuvat Suomeen yksityisten kuriiriyhtiöiden kuljettamina.

– Nämä lähetykset eivät siis saavu Suomeen ulkomailta eri maista saapuvien tavanomaisten kirjepostien joukossa. Nämä ovat parhaillaan matkalla Suomeen. Kun lähetystöjen äänikuoret saadaan Postille ja meidän jakeluverkkoon, toimitetaan ne viiveettä vastaanottaville kunnille.

Ulkomailta kirjeitse äänestävien täytyy itse tilata äänestysasiakirjat ulkomaille ja palauttaa äänensä lähetekuoressa Suomeen. Oikeusministeriön mukaan viime viikolla noin 1 100 oli tehnyt kirjeäänitilauksen.

Eniten tilauksia oli tehty Saksaan ja Espanjaan. Vasta vaalien jälkeen tiedetään, kuinka moni lopulta lähetti kirjeäänensä.

Kirjeääniä lähetetään kunta- ja aluevaaleissa huomattavasti vähemmän kuin valtakunnallisissa vaaleissa, koska äänioikeutettuja ovat vain ne, joilla on kirjat jossakin Suomen kunnassa.

Pysyvästi ulkomailla asuvat suomalaiset eivät siis voi näissä vaaleissa äänestää. Tämä näkyy myös fyysisten ennakkoäänestyspaikkojen määrässä ulkomailla.

– Alue- ja kuntavaaleissa niitä on vähemmän kuin valtiollisissa vaaleissa. Ulkoministeriö olettaa, että äänestäjiä on paljon vähemmän, niin kuin onkin, Jääskeläinen kertoo.

Jotta kirjeääni otetaan vaaleissa huomioon, sen on oltava perillä äänestäjän kotikunnan keskusvaalilautakunnalla viimeistään perjantaina 11. huhtikuuta kello 19. Alue- ja kuntavaalien varsinainen vaalipäivä on sunnuntaina 13. huhtikuuta.

Lue myös

Alue- ja kuntavaalien ennakkoäänestys päättyy tänään

Alue- ja kuntavaalien ennakkoäänestys päättyy tänään kotimaassa. Ennakkoäänestyspaikat sulkeutuvat viimeistään kello 20. Ulkomailla ennakkoäänestys...
8.4.2025 2:01

Aihetunnisteet

Alue- ja kuntavaalit Kotimaa posti äänestys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
Ostatko käytetyn auton? Huomioi nämä
Uutiset | 30.7.2026 23:08
Historia | Suomalaisten sabotaasi pakotti venäläiset palaamaan vanhanaikaiseen ratsuväkistrategiaan
Uutiset | 31.7.2026 22:00
Panssarilaiva Ilmarisen hylystä poistettiin 60 000 litraa öljyä – loput ensi vuonna
Uutiset | 31.7.2026 10:09
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Tällainen on suomalaisten unelmakoti – ”Edelleen monelle tavoite”
Uutiset | 31.7.2026 20:13
Matkailukohde teki lohikeiton tarjoilusta lopun – Syynä eettisyys
Uutiset | 30.7.2026 13:37
Suomeen iskee tänään kova ukkosrintama
Uutiset | 31.7.2026 9:31
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Venäjän vallankumouksen piti alkaa Suomesta jo vuonna 1906 – satoja kuoli hätiköidyssä yrityksessä
Uutiset | 29.7.2026 22:31
IS: Asiantuntija tyrmää yleisen uskomuksen ananaksesta
Uutiset | 27.7.2026 21:56
Älä tee tätä autolle ukkosmyrskyn jälkeen – ”Vaikka houkutus olisi suuri”
Uutiset | 28.7.2026 21:31
Kallis katastrofi voi jo muhia keittiössä tai kylpyhuoneessa – nämä ovat ensimmäiset merkit
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Punaiset ja valkoiset ampuivat toisiaan jo 12 vuotta ennen sisällissotaa – Hakaniemen mellakasta jäi kytemään karu katkeruus
Uutiset | 30.7.2026 22:15
Jalankulkijan oikea paikka tulee edelleen suomalaisille yllätyksenä
Uutiset | 29.7.2026 21:14
Tiesitkö, että Urholla ja Sisulla on kolme sisarta Ruotsissa? Sotilaallinen kytkös poikkesi Suomen jäänmurtomallista
Uutiset | 24.7.2026 21:12
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Maan länsiosissa satoi vettä poikkeuksellisen paljon heinäkuussa
Uutiset | 1.8.2026 14:13
Luottamus Fifaan on mennyt, tiedottaa Uefa
Uutiset | 1.8.2026 14:10
Ceutan tilanne on palannut lähes normaaliksi, Espanjan sisäministeri sanoo
Uutiset | 1.8.2026 13:21
Unkarin ainoa ydinvoimala suljetaan kuivuuden vuoksi, kertoo pääministeri
Uutiset | 1.8.2026 12:43
Orpo: Suomi vaatii välittömiä toimia Ceutan tapahtumien vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 12:39
Kreikassa käydään taistelua rantakohteen lähistöllä roihuavaa maastopaloa vastaan
Uutiset | 1.8.2026 11:58
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Myös pyhiin lehmiin täytyy uskaltaa ensi vaalikaudella koskea, VM:n strategiajohtaja sanoo Ylelle
Uutiset | 1.8.2026 17:41
Rajavartiosto sulki riistaportteja itärajalla sikaruton vuoksi
Uutiset | 1.8.2026 17:20
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Historia | Saksan ilmaherruus muistetaan, mutta aluksi neuvostokoneet hallitsivat Espanjan taivaita – Messerschmitt Bf 109 unohtui hetkeksi tuhoisin seurauksin
Uutiset | 25.7.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskittämisen todellinen hinta näkyy ihmisen ajassa
Mielipide | 31.7.2026 11:17
Lukijalta: Alueen asukkaiden pitäisi tietää, kuka kantaa poliittisen vastuun maakunnan tulevaisuudesta
Mielipide | 31.7.2026 11:02
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokokeilu tulisi saada pysyväksi
Mielipide | 31.7.2026 10:57
Lukijalta: Maailma on löytänyt pohjoisen, mutta Suomi jatkaa keskittämistä etelään
Mielipide | 30.7.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste