Ukrainan Zelenskyi vierailulla Lontoossa – tapaa Starmerin lisäksi Naton Rutten sekä kuningas Charlesin
Ukrainain presidentti Volodymyr Zelenskyi on saapunut tänään vierailulle Lontooseen.
Zelenskyin on määrä tavata Britannian pääministerin Keir Starmerin lisäksi sotilasliitto Naton pääsihteeri Mark Rutte sekä kuningas Charles.
Lisäksi Zelenskyin on määrä pitää puhe Britannian parlamentin jäsenille, tiedottaja Serhi Nykyforov kertoi toimittajille.
Hänen mukaansa Zelenskyi tapaa kuningas Charlesin Buckinghamin palatsissa.
Starmerin kanslian mukaan Britannia ja Ukraina solmivat sopimuksen yhteistyöstä droonipuolustuksessa, jossa Ukraina on kehittynyt pitkälle Venäjän hyökkäyssodan aikana.
Zelenskyi jatkaa Lontoosta matkaa Espanjaan huomiseksi.
Ukrainan eurooppalaiset liittolaiset ovat vannoneet jatkavansa tukeaan Ukrainalle. Samaan aikaan Yhdysvallat on osittain löysännyt Venäjälle asettamiaan pakotteita hillitäkseen öljyn hinnan nousua. Öljyn hinta lähti nousuun, kun Yhdysvallat ja Israel aloittivat parisen viikkoa sitten sodan Irania vastaan.
Yhdysvaltojen ja Israelin aloittama sota näyttää hyydyttäneen neuvottelut rauhan saamiseksi Ukrainan ja Venäjän välille.