Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

HS:n kysely: Yli puolet arvioi hallituksen ja Orpon epäonnistuneen

30.6.2026 9:11
Lue lisää 
Keskusta
Puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen haluaa keskustan tavoitteet näkyviin. (Kuva: Jaakko Martikainen)

Tuore puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen: Keskustan julkikuva on ollut liian hallitusvetoinen

Pauliina Pohjala 17.6.2018 9:00, muokattu 14.6.2018 14:03
a– a+
Keskusta

Hirveän hyvä fiilis, on se aika huikea asia tulla keskustan puoluekokouksessa valituksi, uusi puoluesihteeri Riikka Pirkkalainen, 38, sanoi Suomenmaalle heti valintansa jälkeen viime viikonloppuna Sotkamossa.

Hän voitti Jirka Hakalan äänin 1 562–532. Iso ero äänimäärissä tuli Pirkkalaiselle yllätyksenä.

– Ei se näkynyt kampanjan aikana. Minusta tuntui, että saimme molemmat hirvittävän hyvin kannustusta.

Pirkkalaisen ehdokaspuhe sai paljon kehuja.

Se lähti liikkeelle lapsuusmuistosta, jossa tyttö oli vanhempiensa kanssa olohuoneessa ja televisiossa puhui silloinen puoluesihteeri Seppo Kääriäinen, joka on Pirkkalaisen tavoin Iisalmesta.

Vanhempiensa lähellä tytölle tuli tunne, että keskusta on turvallinen ja tärkeä, sen aate hiljentää kuuntelemaan.

Pirkkalainen myös sanoi, että puolueessa hiljaisuutta pitää pelätä, sillä pahinta on, jos keskusta ei kiinnosta. Pirkkalainen kertoo ajatuksen lähteneen vuoden 2011 vaaleista, joissa keskusta kärsi rökäletappion.

– Vaalien alla meillä oli ihan hyvä tunnelma keskenämme, mutta teltat olivat hiljaisia. Niille ei tullut purnaajia ja kritiikin tuojia.

Vaalien alla meillä oli ihan hyvä tunnelma keskenämme, mutta teltat olivat hiljaisia.

Riikka Pirkkalainen

Pääministeripuolueen asema painaa nyt keskustan kannatusta, Pirkkalainen näkee.

– Ei se silti selitys saa olla, kun ollaan näin lähellä eduskuntavaaleja.

Pirkkalainen sanoo, että hallitusvastuuta pitää uskaltaa jättää jo vähän taakse ja puhua tulevista tavoitteista keskustana.

– Viestintä ja julkikuva ovat olleet liian hallitusvetoisia. Tästä eteenpäin pitää panostaa enemmän siihen, että keskusta ja meidän omat vaihtoehtomme näkyvät hallitustyön ohella.

Puoluesihteerin valinta säilyy jatkossakin puoluekokouksella. Sääntömuutosesitys, jossa valinta olisi siirretty puoluevaltuustolle, kaatui puoluekokouksessa jo järjestövaliokunnassa.

Pirkkalaisella ei ollut kantaa valintatapaan. Hänen mielestään olennaista on se, mitä puoluesihteeriltä halutaan.

– Valintatapa liittyy kiinteästi siihen. Jos halutaan järjestöjohtaja, joka on suorassa vastuussa kentälle, valinta pitää jatkossakin tehdä puoluekokouksessa. Jos halutaan toimitusjohtajaa, voi valinta puolestani olla vaikka puoluehallituksella.

Pirkkalaisen edeltäjä Jouni Ovaska sai jonkin verran kritiikkiä näkymättömyydestä.

Ovaska puolestaan näki, että politiikan kommentoiminen julkisuudessa on enemmän ministerien tehtävä, ja työnjako oli puoluejohdossa yhdessä sovittu.

Pirkkalainen kertoo huomanneensa kevään kampanjakierroksen aikana, että keskustaväki pohti paljon puoluesihteerin näkyvyyttä.

– He ehkä haluaisivat, että puoluesihteeri voisi olla myös näkyvä puoluejohdon jäsen. Ajattelen kyllä Jounin kanssa samoin siitä, että ensisijainen tehtävä on se järjestön johtaminen.

– Mutta jos ja kun halutaan, että puoluesihteeri on näkyvä kasvo myös ulospäin, ilman muuta olen sitä valmis tekemään, Pirkkalainen täsmentää.

Sotkamon puoluekokouksen henkeä Pirkkalainen kuvailee hyvin positiiviseksi.

– Ihmiset ovat ehkä jopa yllättävän innostuneita näistä henkilövalinnoista ja tulevaisuudesta, että mitä lähdetään rakentamaan.

Pirkkalainen asettaa voiton tavoitteeksi ensi kevään eduskuntavaaleihin. Hän muistuttaa, että syklit ovat politiikassa nopeita.

Liikehdintää on tapahtunut jo paljon, jos nykytilannetta vertaa puolen vuoden takaisiin presidentinvaaleihin, Pirkkalainen huomauttaa.

– En missään nimessä pidä mahdottomana vaan ihan todennäköisenä, että täältä noususuhdanne jatkuu.

Pirkkalaisesta keskusta sai historiansa toisen naisen puoluesihteerin tehtävään. Ensimmäinen oli Erja Tikka vuosina 1990–1994.

Lue myös

Euroopan hellepätsiä tukaloittaa ilmastoinnin puute – ratkaisut kuumuuteen sopeutumiseksi riippuvat maasta

Ilmastointia ei aiemmin ole pidetty tarpeellisena suuressa osassa Eurooppaa. Kuumuuteen sopeutumisessa tarvitaan sekä koneellista jäähdytystä että passiivista suojautumista.
30.6.2026 16:11

Orpo kiistää Garden Helsinkiin liittyvän korruptiota: "Nämä olivat hallituksen yhteisiä päätöksiä"

Mediatilaisuudessa tiistaina pääministeri Orpo kiisti, että päätökseen areenahankkeesta liittyisi minkäänlaista palvelusta kokoomuksen vaalirahoittajille
30.6.2026 15:56

Keskustan Kalmari: Kauppojen muovijäte päätyy pelloille – hallituksen ryhdyttävä toimiin

Mikromuovista ollaan muka huolissaan, mutta kokoomuslainen ympäristöministeri Sari Multala ummistaa silmänsä kauppojen toiminnalta...
30.6.2026 15:50

Aihetunnisteet

pirkkalainen puoluesihteeri Sotkamo

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
”Pysäyttää investoinnit” – Etujärjestö tyrmää aloitteen, joka pakottaisi datakeskukset kattamaan oman sähköntuotansa
Uutiset | 29.6.2026 14:28
Energiagallup: Suomalaiset haluavat lisää etenkin yhtä energiamuotoa
Uutiset | 29.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Keskustan Siponen ei niele Orpon Helsinki Garden -selityksiä
Uutiset | 29.6.2026 12:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22

Uusimmat

Euroopan hellepätsiä tukaloittaa ilmastoinnin puute – ratkaisut kuumuuteen sopeutumiseksi riippuvat maasta
Uutiset | 30.6.2026 16:11
Orpo kiistää Garden Helsinkiin liittyvän korruptiota: ”Nämä olivat hallituksen yhteisiä päätöksiä”
Uutiset | 30.6.2026 15:56
Keskustan Kalmari: Kauppojen muovijäte päätyy pelloille – hallituksen ryhdyttävä toimiin
Uutiset | 30.6.2026 15:50
KRP tutkii kaapeleiden katkaisuja Ylöjärvellä ja Helsingin Malmilla
Uutiset | 30.6.2026 15:36
Iran aikoo vastata, jos Yhdysvallat rikkoo aiesopimusta
Uutiset | 30.6.2026 15:29
Kuivuuden helpottumiseen tarvittaisiin runsaita ja pitkäkestoisia sateita
Uutiset | 30.6.2026 14:31
F-35-hävittäjien kulut ovat paisuneet Yhdysvalloissa ja Tanskassa – hintapaine uhkaa myös Suomea
Uutiset | 30.6.2026 13:00
Tutkimus: Tropiikkiin talvehtimaan matkustavien lintujen pesintä on heikentynyt
Uutiset | 30.6.2026 12:17
Kymmeniätuhansia rakennuksia romahti tai vaurioitui Venezuelan maanjäristyksissä
Uutiset | 30.6.2026 11:55
Presidentti Stubb Naton huippukokoukseen Turkkiin
Uutiset | 30.6.2026 11:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Euroopan hellepätsiä tukaloittaa ilmastoinnin puute – ratkaisut kuumuuteen sopeutumiseksi riippuvat maasta
Uutiset | 30.6.2026 16:11
Orpo kiistää Garden Helsinkiin liittyvän korruptiota: ”Nämä olivat hallituksen yhteisiä päätöksiä”
Uutiset | 30.6.2026 15:56
Keskustan Kalmari: Kauppojen muovijäte päätyy pelloille – hallituksen ryhdyttävä toimiin
Uutiset | 30.6.2026 15:50
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sisävesiliikenne puuttuu valtion vaikutusarvioinneista
Mielipide | 29.6.2026 13:30
Lukijalta: Metsähallituksen säästöt iskevät harvaan asuttuihin alueisiin – ennätystulos ei saa tarkoittaa luontokohteiden alasajoa
Mielipide | 27.6.2026 11:54
Lukijalta: Outoa menoa Palokin ympärillä
Mielipide | 27.6.2026 10:56
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste