Satakunnan keskustan piirikokous puhui pitkään hyvinvointialueesta ja susista
Nakkilan yhteiskoululla piirikokoustaan lauantaina pitänyt Satakunnan keskustan kokousväki keskusteli pitkään.
Poliittista keskustelua alusti eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja, kansanedustaja Eeva Kalli.
Kalli kävi piirin tiedotteen mukaan puheenvuorossaan läpi keskustan kasvutoimia sekä hyvinvointipalveluiden haastavaa tilannetta ja tulevia vaaleja.
– Kuten tiedämme, hyvinvointialueiden ensimmäiset vuodet eivät ole olleet helppoja. Helpoiksi ei tehdä myöskään tulevia vuosia Orpon hallituksen rahoitusleikkauksien myötä. Maan hallituksen kova linja kuitenkin korostaa entisestään alueellisen tason päätöksenteon merkitystä.
– Tästä syystä pidän erittäin tärkeänä myös sitä, että kansanedustajina toimii henkilöitä, jotka ymmärtävät valtakunnan tason linjauksien vaikutukset ihmisten palveluihin ja arkeen, Kalli linjasi ja ilmoitti tiedotteen mukaan samalla lähtevänsä ehdokkaaksi kevään aluevaaleihin.

Soteasioiden hoitamisen ja kasvun lisäksi piirikokous patisti erityisesti susien kannanhoidollisen metsästyksen edistämiseen niin keskustan omia päättäjiä kuin maan hallitustakin.
– Sudet eivät kuulu sen enempää lasten koulutielle, lammaslaitumille kuin ihmisten pihoihinkaan, piirikokous vetoaa.
Maan hallitusta Satakunnan keskusta kehottaa aloittamaan lakimuutosten valmistelun susien kannanhoidollisen metsästyksen eteen Ruotsin mallin mukaisesti.
Ruotsissa suurpetojen kannanhoidollinen metsästys on tehty mahdolliseksi kirjaamalla lakiin muun muassa kunkin suurpetokannan osalta suojelutarpeen taso.
Kotieläinten kasvatus on käynyt monilla alueilla miltei mahdottomaksi, eikä metsästyskoiria uskalleta päästää enää vapaasti metsään, piiri muistuttaa.
– Hyvin hoidettua karjaa tai rakasta koiraa ei ole tarkoitettu suden raadeltavaksi., piirikokous täräyttää.
Kokouksessa ojennettiin myös keskustan kultainen ansiomerkki merikarvialaiselle opetusneuvos Pasi Koskelle.
Koski on tiedotteen mukaan toiminut vuosikymmenien ajan keskustan luottamustehtävissä kunta- ja maakuntasolla, toiminut aktiivisesti kotikuntansa kunnallisjärjestössä niin Satakunnassa kuin Pohjanmaankin puolella ja tehnyt pyyteettömästi työtä keskustapiirissä eri vaalien ehdokashankinnassa usein myös johtaen sitä.
– Hänen lempilauselmansa ”Me voitamme nämä vaalit”, siivittää vaalityötä Satakunnassa joka vaalissa, piiri kiittää.

Piirin puheenjohtajana jatkaa Jari Lepistö ja varapuheenjohtajana Matti Hatanpää. Uusiksi varapuheenjohtajiksi valittiin Satu Jokela ja Niklas Vähä-Ettala.
Piirihallitukseen vuodeksi 2025 valittiin Vesa Koivisto Eurasta, Anniina Ranne Eurajoelta, Laura Airila Huittisista, Eveliina Kuuskoski Jämijärveltä, Raili Kunnaspuro Kankaanpäästä, Eeva-Liisa Tuominen Kokemäeltä, Pasi Koski Merikarvialta, Vilho Hakala Nakkilasta, Hannu Pärkö Pomarkusta, Marita Salmio Porista, Tuija Kankkio Raumalta, Jukka Koskinen Siikaisista, Anna-Maija Kotiranta Säkylästä ja Matti Tuominen Ulvilasta. Kaikille valittiin myös varajäsenet ja kaksi kuntaa voi täydentää jäsenensä omien kokoustensa jälkeen.
Satakunnan keskustan tavoitteena kevään aluevaaleihin on täysi, laaja ja monipuolinen lista, jossa on kattavasti edustettuna koko maakunta. Aluevaltuustoryhmä on kuluvan kauden ajan puolustanut piirin mukaan lujasti, johdonmukaisesti ja yhtenäisesti kaikkien maakunnan asukkaiden oikeutta toimiviin lähipalveluihin.
– Tätä työtä keskusta jatkaa myös tulevalla kaudella.