Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Sampo Terho lähtee ehdolle perussuomalaisten puheenjohtajaksi – Jussi Niinistö ei mukana kisassa, vaan tukee Terhoa

Terho valmis myös puolueen presidenttiehdokkaaksi.
STT, Suomenmaa 6.3.2017 12:13, muokattu 6.3.2017 18:23
a– a+
Perussuomalaiset

Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho kertoi odotetusti tavoittelevansa perussuomalaisten puheenjohtajuutta.

– Olen päättänyt asettua ehdolle perussuomalaisten puheenjohtajaksi. Minä haluan johtaa tätä puoluetta kohti tulevaa, jos kenttämme, jäsenemme ja kannattajamme sitä tukevat ja antavat minulle luottamuksensa, hän kertoi puolueen järjestämässä tiedotustilaisuudessa.

Sampo Terho kertoi olevansa valmis myös puolueensa presidenttiehdokkaaksi.

Terho sanoi, että jos hänet valitaan puheenjohtajaksi, hän ottaa keskeisen salkun hallituksessa, mutta ei vielä tässä vaiheessa sano minkä.

Perussuomalaisten arvot pysyvät Terhon mukaan samoina. Kohti tulevaisuutta on kuljettava jalat tukevasti maassa.

– Timo Soinin vaikutus puolueessamme on ollut niin merkittävä, että Soinin jälkeisellä aikakaudella puolueemme siirtyy kokonaan uuteen vaiheeseen, jossa puolue täytyy osin keksiä uudelleen, Terho sanoi.

Hän sanoi pian kuntavaalien jälkeen esittelevänsä yksityiskohtaisemman suunnitelman, miten uudistustyö puolueessa tehtäisiin hänen puheenjohtajakaudellaan.

Terho kertoi, että hänen tulevan ohjelmansa painopisteitä ovat työllisyys, talouspolitiikka, EU-politiikka ja maahanmuuttopolitiikka.

– Maahanmuuttopolitiikassa pidän keskeisenä, että Suomi poistaa EU-normien sallimissa puitteissa kaikki sellaiset vetotekijät, jotka houkuttelevat maahamme perusteettomia turvapaikkahakemuksia. Käytännössä tämä tarkoittaa esimerkiksi perheenyhdistämissäännösten toteuttamista hallituksen turvapaikkapoliittiseen ohjelmaan kirjatulla tavalla.

Sen sijaan toinen vahvasti ennakkospekulaatioissa esiintynyt nimi, puolustusministeri Jussi Niinistö ilmoitti Twitterissä, että ei lähde puheenjohtakisaan.

Niinistö sanoi tukevansa Sampo Terhoa perussuomalaisten uudeksi puheenjohtajaksi.

Myös eduskunnan puhemies Maria Lohela ja talousvaliokunnan puheenjohtaja Kaj Turunen kertovat Twitterissä tukevansa Sampo Terhoa puolueen puheenjohtajaksi.

Perussuomalaisten puheenjohtakisaan on Terhon lisäksi tähän mennessä ilmoittautunut muun muassa kansanedustaja Leena Meri.

Myös europarlamentaarikko Jussi-Halla-aho on sanonut lähtevänsä todennäköisesti mukaan, mutta lopullinen kanta kuullaan kahden viikon sisällä.

STT:n tietojen mukaan työ- ja oikeusministeri Jari Lindström ei ole asettumassa ehdolle.

Perussuomalaisten historiassa kääntyi sunnuntaina uusi sivu, kun puoluetta 20 vuotta johtanut Timo Soini ilmoitti, ettei hae jatkokautta puolueen puheenjohtajaksi.

Uusi puheenjohtaja valitaan kesäkuun puoluekokouksessa.

Juttua täydennetty Sampo Terhon kommenteilla klo 13.30.

Lue myös

Perussuomalaisten kärkinimet Terhon taakse, Halla-ahon päätös viikon sisällä

Suurin osa perussuomalaisten kärkipoliitikoista asettui välittömästi tukemaan ehdokkuudestaan kertoneen Sampo Terhon puheenjohtajuutta. Perussuomalaisten kentällä...
6.3.2017 18:03

Hämeen Sanomat: Mattila valmis tarvittaessa väistymään ministeripaikalta

Sosiaali- ja terveysministeri Pirkko Mattila (ps.) kertoo olevansa valmis tarvittaessa väistymään ministerin tehtävästään...
6.3.2017 15:25

Perussuomalaisten puheenjohtajaehdokkaaksi pääsee vielä kokouspaikallakin

Timo Soinin seuraaja perussuomalaisten puheenjohtajaksi valitaan puoluekokouksessa Jyväskylän Paviljongissa 10.–11. kesäkuuta. Ehdokkaita kisaan on...
6.3.2017 15:15

Aihetunnisteet

Perussuomalaiset puheenjohtajakisa terho

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Halla-ahon johtaman puhemiesneuvoston toiminnasta syntyi riita – Keskustan Ovaska: ”Eduskunnan arvovalta on vaakalaudalla”
Uutiset | 18.9.2026 15:15
Painava varoitus tuoreista tiedustelutiedoista: Kreml suunnittelee ”vahinkoiskuja” Nato-maihin
Uutiset | 18.9.2026 11:21
Mark Carney ei kumartele Washingtoniin – Kanadan pragmaattinen pääministeri rakentaa uusia liittolaisuuksia
Uutiset | 18.9.2026 13:38
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Suomen Luonto: Myrkyllinen hämähäkkilaji leviää Suomessa
Uutiset | 18.9.2026 10:54
Autot | Vaarallinen kaikilla nopeuksilla – pahamaineinen Chevrolet Corvair sekoitti GM:n pasmat ja USA:n valtapolitiikan
Uutiset | 16.9.2026 21:17
Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskustan Mattila kertoo nyt välihuudosta, jota PS:n Simula paheksui
Uutiset | 17.9.2026 19:03
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Rock | Katastrofaaliset päivät Kaukoidässä olivat lopun alkua – Deep Purplen luhistuminen 1976 on rockhistorian surullisimpia lukuja
Uutiset | 15.9.2026 21:22
Zelenskyi hehkuttaa: ”Voi lopettaa tämän terroristisen sodan”
Uutiset | 17.9.2026 10:35
Purra kimpaantui keskustan esittämästä jättiuudistuksesta kuntaliiton tentissä – ”Kehtasitte esittää”
Uutiset | 16.9.2026 14:18
Menetetty Karjala oli kepulainen – perintö näkyy tänäkin päivänä
Uutiset | 13.9.2026 12:00
Älä tee tätä virhettä: Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa rajuja oireita
Uutiset | 13.9.2026 21:01
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Polttoaineen hinta voi nousta Ruotsissa, jos hallitusneuvottelut venyvät – väliaikaiset veronalennukset voivat raueta
Uutiset | 19.9.2026 16:11
Trump sanoi häätävänsä useita medioita Valkoisesta talosta
Uutiset | 19.9.2026 15:58
Professori: Kehitystahdin hidastaminen ei pysäytä tekoälyn kehitystä – ”Tarvitaan jokin muu ratkaisu”
Uutiset | 19.9.2026 15:55
Työntekijät eivät nyt uskalla jäädä kotiin sairastamaan, sanoo asiantuntija – Pelkona työpaikan menetys
Uutiset | 19.9.2026 15:41
Keskustan Lohi: Työnantajan sivukulut pitää puolittaa työllistämisen helpottamiseksi
Uutiset | 19.9.2026 15:31
Kaksi ministeriä jäi rannalle Ruotsin vaaleissa – Ääntenlaskenta valmistui
Uutiset | 19.9.2026 15:25
Nato, Tanska ja Yhdysvallat ylistivät kilpaa Grönlanti-sopimusta – ”Vahvistaa Arktisen alueen turvallisuutta”
Uutiset | 19.9.2026 15:17
Tutkija Grönlanti-sovusta: ”Trumpin kanssa mikään ei ole lopullista tai täysin ohi”
Uutiset | 19.9.2026 15:12
Tuuli tuivertaa viikonloppuna – Luvassa myös kuuromaisia sateita
Uutiset | 19.9.2026 11:35
Yle: Timo Soini ei pyri eduskuntaan – Aikoo hakea europarlamenttiin vuonna 2029
Uutiset | 19.9.2026 11:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta paahtoi hallitusta polttoaineiden hinnoista – ”Paljonko sen pitää maksaa pumpulla, että perussuomalaiset ovat valmiita jotakin tekemään”
Uutiset | 17.9.2026 19:09
Keskusta tuuletti hallituksen maatalouspakettia eduskunnassa: ”Historian vaikuttavin välikysymys”
Uutiset | 16.9.2026 18:38
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Polttoaineen hinta voi nousta Ruotsissa, jos hallitusneuvottelut venyvät – väliaikaiset veronalennukset voivat raueta
Uutiset | 19.9.2026 16:11
Trump sanoi häätävänsä useita medioita Valkoisesta talosta
Uutiset | 19.9.2026 15:58
Professori: Kehitystahdin hidastaminen ei pysäytä tekoälyn kehitystä – ”Tarvitaan jokin muu ratkaisu”
Uutiset | 19.9.2026 15:55
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen katseen on käännyttävä myös etelään
Mielipide | 18.9.2026 13:26
Lukijalta: Bensapopulistit voivat vielä pelastautua
Mielipide | 18.9.2026 11:04
Lukijalta: Katse pohjoiseen entistä tarkemmin
Mielipide | 18.9.2026 9:18
Lukijalta: Suomen uudistuttava perusteellisesti ekologisesti kestäväksi
Mielipide | 17.9.2026 12:59

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Mitä keskustan esittämä lähimalli tarkoittaa? Kansanedustaja Mika Riipi vastaa
Uutiset | 16.9.2026 14:10
Keskusta esittää jättiuudistusta hallintoon: Kunnat, maakunnat ja valtio jäljelle, kaikki muu pois
Uutiset | 15.9.2026 10:29
Kulmuni Ruotsin vaaleista: ”Ministeriauto voi tunnetusti sitoa kovinkin kirjavia koalitioita pysymään yhdessä”
Uutiset | 14.9.2026 10:35
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste