Raju ehdotus: Maa- ja metsätalousministeriö pitää lakkauttaa, sanoo vihreiden Atte Harjanne
Vihreiden kansanedustaja Atte Harjanne ehdottaa, että maa- ja metsätalousministeriö lakkautettaisiin ja sen toiminnot siirrettäisiin ympäristö- sekä työ- ja elinkeinoministeriöiden hoidettavaksi.
Harjanne sanoo tiedotteessaan kokevansa, että maa- ja metsätalousministeriö heittää jatkuvasti hiekkaa luonto- ja ilmastotyön rattaisiin. Ministeriö myös jarruttaa eläinten oikeuksien etenemistä, Harjanne näkee.
Kansanedustaja viittaa tiedotteessa Ylen uutiseen, jonka mukaan maa- ja metsätalousministeriö haluaa muuttaa boreaalisten luonnonmetsien määritelmää. Sen seurauksena 65 prosenttia näistä metsistä putoaisi ennallistamisen piiristä.
– Maataloustuottajien asemaa ministeriö ei ole silti edes kummemmin parantanut, hän lataa.
Harjanteen mukaan maa- ja metsätalousministeri sekä kyseinen ministeriö ovat kävelleet tällä vaalikaudella joka käänteessä ympäristöministeriön yli pääministeri Petteri Orpon (kok.) siunauksella.
Tarkemmin Harjanne ei kerro, mitä hän näkemyksellään tarkoittaa.
Hän pitää ongelmallisena sitä, että Suomessa on erillinen ministeriö yhdelle teollisuudenalalle, metsäteollisuudelle
– Metsäteollisuutta pitäisi kohdella aivan kuten muitakin elinkeinoja. Nykytilanne vinouttaa koko Suomen elinkeinopolitiikkaa ja käy kalliiksi, Harjanne pauhaa.
– Paras ja selkein ratkaisu olisi lakkauttaa koko ministeriö ja siirtää sen tehtävät ympäristö- ja elinkeinoministeriöiden alle, hän lisää.