Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Perussuomalaisten Mäkelä: Gazasta vaahdotaan enemmän kuin tarpeellista

20.5.2025 14:46
Lue lisää 

Puheenjohtaja Sture Fjäderillä Akavan hallituksen luottamus – Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut vaatii ylimääräistä liittokokousta luottamuksen mittaamiseksi

STT 30.10.2018 15:57, muokattu 30.10.2018 17:51
a– a+
Ay-liike

Kuohunta Akavan puheenjohtajan Sture Fjäderin ympärillä jatkuu. Viime päivät kommenteistaan pyörityksessä olleella puheenjohtaja Sture Fjäderillä on Akavan hallituksen luottamus.

 Akavan hallitus äänesti, viedäänkö puheenjohtajan luottamus ensi kuussa pidettävän liittokokouksen käsittelyyn.

Pian Akavan hallituksen kokouksen jälkeen Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry:n hallitus ilmoitti vaativansa Akavan ylimääräisen liittokokouksen järjestämistä Fjäderin luottamuksen mittaamiseksi.

Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry:n hallitus totesi, ettei Fjäder enää nauti liiton luottamusta.

Järjestön puheenjohtaja Antton Rönnholm katsoo, että isot linjaukset, Akavan arvoihin liittyvät kysymykset ja puheenjohtajan luottamukseen liittyvät asiat kuuluvat liittokokouksessa käsiteltäviksi.

– Nyt kun Akavan hallitus ei sitten halunnut sitä asiaa ottaa sinne listalle, niin sitten meillä oli valmiina tämä kanta, että sitten meidän täytyy esittää uutta liittokokousta, Rönnholm sanoi.

Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry:tä laajemmin julkisuudessa Rönnholm tunnetaan SDP:n puoluesihteerinä.

Akavan hallituksen kokouksessa oli aiemmin tänään esillä Fjäderin kommenttien aiheuttama keskustelu.

Varapuheenjohtaja Jyrki Wallinin mukaan kokouksessa käytiin avoin keskustelu tilanteesta.

Wallinin mukaan hallitus äänesti siitä, viedäänkö puheenjohtajan luottamus liittokokouksen käsittelyyn.

Äänestyksessä annettiin 21 ääntä, joista 5 kannatti luottamuskysymyksen viemistä liittokokoukselle, 15 vastusti sitä ja yksi äänesti tyhjää.

– Hallituksen selvä viesti oli, että Sture Fjäder nauttii Akavan hallituksen luottamusta, Wallin sanoo.

Akavan hallitus päätti aloittaa työn, jossa haetaan keinoja työllisyysasteen kohentamiseksi eri ryhmillä.

Fjäderin mukaan sisäinen keskustelu on nyt käyty ja siitä on opittu. Hän totesi huomennakin olevan olevan edunvalvontapäivä.

Fjäder sanoi uskovansa, että pystyy täysimääräisesti ajamaan kaikkien akavalaisten asemaa kuten tähänkin asti.

– Kyllä minä huomennakin pystyn akavalaisten edunvalvontaa hoitamaan, Fjäder sanoi.

Kaksi akavalaista liittoa, Talentia ja Akavan Erityisalat, ilmoitti aiemmin julkisuuteen, ettei Fjäder enää nauti niiden luottamusta. Taustalla ovat Fjäderin ulostulot julkisuudessa.

Useat akavalaiset liitot ärsyyntyivät viime viikolla Fjäderin Ylellä esittämästä kommentista, jonka mukaan kouluttamattomille maahanmuuttajille voisi maksaa pienempää palkkaa, jotta he pääsisivät töihin.

Jäsenliitot ottivat kipakasti kantaa kahden kerroksen työmarkkinoita vastaan.

Akavan Erityisalojen toiminnanjohtaja Salla Luomanmäki esitti kokouksessa, että puheenjohtajan luottamusta arvioitaisiin liittokokouksessa.

Hänen mukaansa vielä on aikaista arvioida, asettuuko liitossa toistuvasti esiin noussut kritiikki Fjäderin lausunnoista tällä ja pystyvätkö liiton jäsenet kokemaan jatkossa, että Fjäder edustaa myös heitä.

– Tämänhän aika näyttää. Minusta me käytiin hyvää keskustelua siitä, että on otettava huomioon akavalainen monialaisuus, Luomanmäki sanoo.

Luomanmäki katsoo, että asian käsittely liittokokouksessa olisi voinut omalla laillaan rauhoittaa tilannetta.

Käydystä keskustelusta on silti hänen mukaansa jo hyötyä.

– Järjestödemokratia on puhunut. Mutta toisaalta se, mitä olemme tänään puhuneet näistä asioista, kuten maahanmuutosta, niin me olemme sysänneet hyviä asioita liikkeelle.

Juttua täydennetty Sture Fjäderin kommenteilla klo 16.20 ja Salla Luomanmäen kommenteilla klo 16.30.

Juttua ja otsikkoa muokattu Yhteiskunta-alan korkeakoulutetut ry:n kannanotolla klo 17.50.

Lue myös

Älä käytä näitä kipulääkkeitä, jos sinulla on sydän- ja verisuonitauteja

Tulehduskipulääkkeet ovat Suomessa reseptivapaita ja hyvin yleisiä särkylääkkeitä. Sydän- ja verisuonitaudeista kärsivien ei...
20.5.2025 22:01

Tarkasta nämä asiat palkkakuitistasi, neuvoo OP Media

Palkan yhteydessä saatavaan kirjalliseen tai sähköiseen palkkalaskelmaan on syytä tutustua, sillä siitä voi...
20.5.2025 21:49

Tutkimus: Tällainen työ voi lisätä keskenmenon ja ennenaikaisen synnytyksen riskiä

Fyysisesti raskasta työtä raskauden aikana tekeville naisille sattuu muita enemmän keskenmenoja ja ennenaikaisia...
20.5.2025 21:45

Aihetunnisteet

Akava Fjäder luottamus

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
USA:sta jyrähdys: Kremlille lisää painetta
Uutiset | 19.5.2025 17:49
Pelko heräsi: Yhdysvalloille ”esteetön pääsy” Tanskan lentotukikohtiin
Uutiset | 19.5.2025 21:46
Nyt tuli Kremlin kommentti – ”Piru asuu yksityiskohdissa”
Uutiset | 20.5.2025 10:42
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Zelenskyi: Karu arvio Putinin aikeista
Uutiset | 20.5.2025 13:36
Löydös: Tämä suosikkilääke voi vaikuttaa alkoholin himoon
Uutiset | 19.5.2025 22:04
Varoitus: Seuraavat kaksi viikkoa ”ratkaisevat Puolan tulevaisuuden”
Uutiset | 19.5.2025 21:35
Naton ex-pomo jyrähtää: Tätä en halua nähdä
Uutiset | 19.5.2025 21:03
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Rasvamaksa vaivaa jo lapsia – lääkäriltä varoitus näistä ruuista ja juomista
Uutiset | 13.5.2025 21:56
Yhden kansantaudin kuolleisuus vain kasvaa – Lääkäri: Yhdeksän kymmenestä olisi estettävissä
Uutiset | 14.5.2025 22:15
Siivousalan yrittäjä kertoo, mikä on pahin virhe parvekelasien pesussa
Uutiset | 13.5.2025 22:27
Nato-pomolta kovaa tekstiä: Putin on pulassa
Uutiset | 16.5.2025 14:03
Zelenskyi: Valitettavasti venäläiset eivät ole vakavissaan neuvotteluissa – Zaharova repi pelihousunsa
Uutiset | 15.5.2025 17:57
Trumpin ja Putinin puhelusta huolestuttavia tietoja
Uutiset | 20.5.2025 8:50
Nyt löytyi republikaanien ”punainen viiva” – tämä Trumpin toimi oli liikaa
Uutiset | 15.5.2025 21:47
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Maanantaista alkaen noin 2,8 miljoonaa suomalaista saa kehotuksen ottaa käyttöönsä Suomi.fi-viestit
Uutiset | 10.5.2025 11:00
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Kuusi pistettä taposta, 40 panssarivaunun tuhoamisesta – tällainen on Ukrainan armeijan kannustinjärjestelmä
Uutiset | 30.4.2025 21:51
Apua, muurahaisia terassilla! – Tutkija: Ne voivat pitää loitolla paljon pahempia ongelmia
Uutiset | 11.5.2025 21:00

Uusimmat

Älä käytä näitä kipulääkkeitä, jos sinulla on sydän- ja verisuonitauteja
Uutiset | 20.5.2025 22:01
Tarkasta nämä asiat palkkakuitistasi, neuvoo OP Media
Uutiset | 20.5.2025 21:49
Tutkimus: Tällainen työ voi lisätä keskenmenon ja ennenaikaisen synnytyksen riskiä
Uutiset | 20.5.2025 21:45
Potilaan Lääkärilehti: Näissä tilanteissa ilmavaivoista on syytä huolestua
Uutiset | 20.5.2025 21:25
Pirkkalassa koulunkäyntiä pyritään jatkamaan keskiviikkona normaalisti
Uutiset | 20.5.2025 18:07
Kurvinen suositti velkaantuneelle hallitukselle presidentin puheille lähtöä – Orpo syytti vaikeita olosuhteita
Uutiset | 20.5.2025 18:06
Kolme alle 15-vuotiasta tyttöä sai vammoja Pirkkalan koulupuukotuksessa, kertoo poliisi – epäilty näyttää valinneen tyttöjä kohteekseen tarkoituksella
Uutiset | 20.5.2025 17:57
Alkoholinkulutus väheni jälleen viime vuonna – matkustajatuonti väheni yli 10 prosenttia
Uutiset | 20.5.2025 17:46
Valtio maksaa kuuden kentän maakuntalennot kokonaan vuoteen 2028 asti
Uutiset | 20.5.2025 16:46
”Käsittämättömän kylmää” – Vihreiden Virta järkyttyi Jani Mäkelän Gaza-puheista
Uutiset | 20.5.2025 16:27
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Anne Kalmari kasvattaa karjaa, mutta ei suosittele alaa tyttärelleen: ”Siitä ei jää käteen mitään”
Uutiset | 18.5.2025 8:00
Toimittajalta | Vihdoin! – Skuuttipäätös on helpotus monelle vanhemmalle
Uutiset | 16.5.2025 13:17
Hallituksen alv-poukkoilu nyppii pitkän linjan kuntosaliyrittäjää: ”Kenenkähän idea se oikein oli?”
Uutiset | 13.5.2025 16:02

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Älä käytä näitä kipulääkkeitä, jos sinulla on sydän- ja verisuonitauteja
Uutiset | 20.5.2025 22:01
Tarkasta nämä asiat palkkakuitistasi, neuvoo OP Media
Uutiset | 20.5.2025 21:49
Tutkimus: Tällainen työ voi lisätä keskenmenon ja ennenaikaisen synnytyksen riskiä
Uutiset | 20.5.2025 21:45
Risiiniöljy hyytyi, mutta punahävittäjiä putoili kuin pyitä – mekaanikon painajainen oli ilmataisteluissa Messerschmittiäkin tehokkaampi
Uutiset | 13.5.2025 21:00
Venäläiskuljettajat valtasivat Suomen tavaraliikenteen – Nyt kaksi suurinta toimijaa on ajautunut ongelmiin
Uutiset | 17.5.2025 10:30
Historia | Pajatson kilinä ei enää palaa – rakastetun pelin tyhjentämiseen kehitettiin monenlaisia vippaskonsteja 
Uutiset | 12.5.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuoret huomioitava paikkajaossa
Mielipide | 20.5.2025 12:37
Lukijalta: Putinin pelko Arkadianmäellä vain kasvaa
Mielipide | 20.5.2025 12:33
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Lukijalta: Englantilaiseen raideleveyteen
Mielipide | 19.5.2025 16:01
Lukijalta: Raideleveyden muuttaminen tarpeetonta rahantuhlausta
Mielipide | 16.5.2025 12:48
Lukijalta: Vantaan ratikan kannattavuus ja riskit syytä arvioida uudelleen muuttuneessa tilanteessa
Mielipide | 19.5.2025 16:05
Toukokuun 16. päivä on kansainvälinen poikien päivä
Mielipide | 16.5.2024 10:22
Lukijalta: TV on kansaa varten
Mielipide | 12.5.2025 15:16

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
Itä-Savon Keskustanaiset: Satu Jalvanti-Hannikainen keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 16.5.2025 13:39
Keskustanaisten varapuheenjohtaja Leivo-Rintakorpi pyrkii jatkokaudelle
Keskusta | 13.5.2025 13:22
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Keskusta | 10.5.2025 18:05
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste