Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku

Presidentti Niinistö sanoo Suomi–Kiina-suhteen syvenevän entisestään

Heta Hassinen – STT 14.1.2019 8:48, muokattu 14.1.2019 13:22
a– a+
Valtiovierailu

Pitkät punaiset matot risteilivät noin puolikkaan jalkapallokentän kokoisen salin marmorilattioilla, kun Kiina toivotti presidentti Sauli Niinistön tervetulleeksi.

Seremoniat olivat isäntämaalle tyypilliseen tapaan mahtipontiset, ja vastaanottajana oli kommunistisen puolueen pääsihteeri, presidentti Xi Jinping.

Sotilasorkesteri soitti Suomen ja Kiinan kansallislaulut, minkä jälkeen presidentit tarkastivat kunniakomppanian.

Paikalle oli tuotu myös suuri joukko lapsia, jotka heiluttelivat Suomen ja Kiinan lippuja presidenteille orkesterin soittaessa Sibeliuksen Kareliaa.

Tervetuliaismuodollisuuksien jälkeen media pääsi seuraamaan presidenttien tapaamisen ensimmäisiä minuutteja, jolloin päämiehet vaihtoivat korulausemaisia kohteliaisuuksia.

Alkuun Xi toivotti Niinistölle hyvää uutta vuotta ja mainitsi, että Niinistö on ensimmäinen eurooppalainen valtiojohtaja, joka vierailee tänä vuonna Kiinassa.

– Uskon, että vahva Kiinan ja Suomen välinen suhde hyödyttää kumpaakin puolta, Xi sanoi.

Presidentti Niinistö vastasi uudenvuodentoivotuksiin ja korosti niin ikään yhteistyön tärkeyttä ja arvioi sen syvenevän entisestään.

– Haluan kertoa, että arvostan ja Suomi arvostaa suuresti tätä ystävyyttä ja yhteistyötä ja olemme valmiit sitä jatkamaan edelleen syventäen, Niinistö sanoi.

Valtiovierailulla oleva presidentti Sauli Niinistö avasi tänään aamulla myös ilmastoseminaarin Pekingissä.

Avauspuheessaan Niinistö nosti tuttuun tapaansa esille arktisen alueen tilanteen ja mustan hiilen käytön lopettamisen.

Niinistö on pitänyt aihetta esillä tapaamisissaan kansainvälisten johtajien kanssa ja presidentti sanoi jatkavansa aiheesta puhumista Kiinan vierailunsa aikana.

Niinistö huomautti, että mustan hiilen vähentäminen vaikuttaisi myönteisesti paitsi ilmastoon myös ihmisten terveyteen. Lisäksi sen kautta voisi syntyä uusia liiketoimintamahdollisuuksia.

– Mustan hiilen vähentäminen ei yksin riitä, mutta meillä ei ole varaa jättää yhtään keinoa käyttämättä, Niinistö sanoi.

Presidentin lisäksi ilmastoseminaarin osallistuivat muun muassa Nokian hallituksen puheenjohtaja Risto Siilasmaa, akatemiaprofessori Markku Kulmala ja Kiinan ympäristöministeri Li Ganjie.

Sekä ympäristöministeri Li että presidentti Niinistö mainitsivat, että ilmastokysymykset ovat tärkeä osa Suomen ja Kiinan välistä yhteistyötä.

Presidentti Niinistön valtiovierailun ohjelmassa on muun muassa tapaaminen presidentti Xi Jinpingin kanssa.

Presidentit keskustelevat Suomen ja Kiinan kahdenvälisten suhteiden lisäksi suurvaltasuhteista ja muista kansainvälisistä aiheista.

Niinistön vierailu osuu kiinnostavaan hetkeen, sillä viime viikolla Xi isännöi Pekingissä Pohjois-Korean johtajaa Kim Jong-unia.

Kimin Kiinan-vierailun on arvioitu kielivän siitä, että Pohjois-Korean ja Yhdysvaltojen presidentit ovat tapaamassa uudelleen.

Xi kommentoikin tuolloin, että Kiina tukee Yhdysvaltojen ja Pohjois-Korean huippukokouksia ja erimielisyyksien ratkaisemista vuoropuhelun avulla.

Presidentti Niinistö on päässyt viime vuosina seuraamaan suurvaltasuhteiden kehitystä läheltä.

Viime kesänä Niinistö isännöi Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin ja Venäjän Vladimir Putinin tapaamista Helsingissä.

Niinistön kaksipäiväinen valtiovierailu Pekingissä jatkuu huomiseen. Matkassa on mukana puoliso Jenni Haukio.

Seurueeseen kuuluvat myös muun muassa ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Anne-Mari Virolainen (kok.) sekä eurooppa-, kulttuuri- ja urheiluministeri Sampo Terho (sin.).

Niinistö tapaa presidentti Xin lisäksi pääministeri Li Keqiangin ja Kiinan kansankongressin puhemiehen Li Zhanshun sekä osallistuu ilmastonmuutosta koskevaan korkean tason seminaariin.

Niinistön vierailun aikana avataan Kiinan ja Suomen yhteinen talviurheiluvuosi.

Teemavuosi liittyy lähestyviin Pekingin talviolympialaisiin. Peking isännöi olympialaisia vuonna 2022.

Suomi on jo alkanut tehdä monenlaista yhteistyötä Kiinan kanssa talviurheilun alalla. Esimerkiksi Sotkamossa kiinalaisurheilijoita on koulutettu talvilajien pariin.

Business Finlandista kerrotaan, että valtiovierailun aikana on tarkoitus solmia useita uusia yhteistyösopimuksia.

Niinistö ja Haukio olivat edellisen kerran virallisella vierailulla Kiinassa vuonna 2013.

Xi Jinping ja puoliso PengLiyuan vierailivat Suomessa vuonna 2017.

Juttua täydennetty tiedoilla presidenttien tapaamisen alkuvaiheista ja otsikkoa muokattu klo 13.20.

Lue myös

Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään

Lihavuuslääkkeet kuten Wegovy ja Ozempic voivat tuottaa jopa 15 prosentin painonlaskun vuodessa, mutta...
18.6.2026 22:53

Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin

Suomalaisten pitkäaikainen suosikki ja perheautoilun symboli farmari on menettänyt ykkössijansa myydyimpänä korimallina. Kuluneen...
18.6.2026 22:13

Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?

Vielä 1980-luvulla tutun rantojen jyrsijän, piisamin, pesäkekoja näkyi lähes kaikkialla. Nykyään laji on...
18.6.2026 21:30

Aihetunnisteet

Kiina niinistö vierailu

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Mitä se semmoinen matjessilli oikein on? – Sillin valmistamisessa on muutama peruslinja
Uutiset | 16.6.2026 21:00
Öljyn hinta on pysynyt matalalla
Uutiset | 17.6.2026 10:38
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Puu- vai sähkökiuas? Suomalaisten valinta on selvä, kertoo Prisma
Uutiset | 17.6.2026 23:00
Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Eduskunnan kuopus latasi suorat sanat: ”Aina yhtä mieltä ylentävää kuunnella, miten keski-ikäiset keskenään inttävät”
Uutiset | 16.6.2026 18:34
Kelan johtajaksi valittiin Kirsi Varhila
Uutiset | 17.6.2026 17:18
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Sotahistoria | Liekinheitin oli kevään sana – mutta miten Suomen armeija käytti tuhovoimaista asetta viime sodissa?
Uutiset | 12.6.2026 21:15
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
FBI paljasti Kiinan vakoilujuonen
Uutiset | 11.6.2026 22:12
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Mette-Maritin pojalle uusi takaisku
Uutiset | 10.6.2026 21:11
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Suomen korkein huippu ei ole Halti – Tiedätkö tunturin nimen?
Uutiset | 18.5.2026 21:45
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Maailman korkein vuori ei olekaan Everest – Maapallon ominaisuus hämää
Uutiset | 21.5.2026 21:30
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Venäjä uhkaili Ukrainaa uusilla iskuilla – Moskovassa paloi
Uutiset | 18.6.2026 18:40
Kainuun hyvinvointialue esittää koko henkilöstöään koskevia yt-neuvotteluita
Uutiset | 18.6.2026 18:36
Järjestö: Ebolahuippua ei ole vielä nähty – Yli 200 on kuollut Kongon demokraattisessa tasavallassa
Uutiset | 18.6.2026 18:29
Juhannusaattoa vietetään aurinkoisessa poutasäässä – Lauantaina jopa hellettä
Uutiset | 18.6.2026 18:26
USA:n Hegseth kritisoi liittolaisia ja poistui Nato-kokouksesta kesken kaiken
Uutiset | 18.6.2026 17:45
Kulmuni: Muuttaako hallitus vaalilakeja itselleen mieluisaksi?
Uutiset | 18.6.2026 17:42
EU:n Kiinan-kaupan massiivinen alijäämä nousi huippukokouksen ykkösaiheeksi
Uutiset | 18.6.2026 17:41
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta: Sofia Virta tarttui hillomunkkiin, jota moni muukin poliitikko olisi mieluusti maistanut
Uutiset | 17.6.2026 18:17
Unettomuus pakotti Minna Siiran jättämään keskustan piiritoimiston – ”Lopulta uskalsin”
Uutiset | 14.6.2026 8:01
Toimittajalta | Keskustan Tampereen kokous oli leppoisa kesäinen kansanjuhla – vaali-ilmeen haku jää syksyn viimoihin
Uutiset | 7.6.2026 12:48

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lihavuuslääke tehoaa parhaiten yhteen ihmisryhmään
Uutiset | 18.6.2026 22:53
Perheautoilun symboli joutui väistymään, kun suomalaiset hurahtivat katumaastureihin
Uutiset | 18.6.2026 22:13
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50
Lukijalta: Suomen ennallistamissuunnitelman valmistelussa vakavia puutteita
Mielipide | 17.6.2026 10:57
Lukijalta: Päättäjän tehtävä ei ole nyökytellä
Mielipide | 12.6.2026 15:18
Lukijalta: Uusiutuvan dieselin käyttäjää rangaistaan – missä on verottajan rehellisyys?
Mielipide | 12.6.2026 14:30
Lukijalta: Onko Suomen kansallinen etu hämärtynyt sähkömarkkinoilla? 
Mielipide | 15.6.2026 15:05
Lukijalta: Keskusta ja maakunnat näyttivät voimansa Tampereella
Mielipide | 15.6.2026 14:44

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Grahn-Räisänen, Harmanen, Karhu ja Lohko keskustan ehdokkaiksi Karjalassa
Uutiset | 17.6.2026 13:15
Keskustaedustajat huolestuivat hakkuiden toteuttamisesta uuden lain myötä
Uutiset | 17.6.2026 19:13
Keskusta haluaa selvittää useamman juridisen vanhemman mallia – ilotulite- ja tekoälykannat muuttuivat
Uutiset | 8.6.2026 12:10
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste