Pörssisähkön hinta tippuu keskiviikkona alle puoleen tiistain hinnasta
Pörssisähkön keskimääräinen tuntihinta tippuu Suomessa keskiviikkona alle puoleen tiistain hinnasta. Keskihinta on keskiviikkona noin kuusi senttiä kilowattitunnilta, kun se tiistaina oli liki 16 senttiä.
Keskiviikon hinta on silti hieman korkeampi kuin edellisten 30 päivän aikana, jolloin pörssisähkön keskimääräinen tuntihinta oli noin neljä senttiä kilowattitunnilta.
Halvinta pörssisähkö on keskiviikkona iltayhdestätoista puoleenyöhön, jolloin tuntihinta on noin 0,7 senttiä. Kalleinta pörssisähkö on puolestaan aamulla yhdeksästä kymmeneen, jolloin hinta on lähes 17 senttiä kilowattitunnilta.
Suomen ydinvoimaloista Loviisan kakkosreaktori ja Olkiluodon kolmosreaktori ovat poissa sähköntuotannosta häiriöiden vuoksi. Kantaverkkoyhtiö Fingridin ennusteen mukaan Suomen tuulivoimatuotanto sen sijaan kasvaa tuntuvasti seuraavan vuorokauden aikana.
Energiayhtiö Fortum alustavan arvion mukaan Loviisan kakkosreaktori voisi palata sähköntuotantoon torstaina iltayhdeksän aikoihin. Sen tuotanto keskeytyi maanantaina reaktorin pikasulun vuoksi. Vian syynä oli häiriö reaktorin apujärjestelmässä, mutta tarkempaa syytä selvitetään.
Vikatilanteesta ei Fortumin mukaan aiheudu vaaraa ihmisille, ympäristölle eikä laitokselle.
Voimalaitoksen ykkösyksikkö on käynnissä normaalisti.
Teollisuuden Voima (TVO) on arvioinut, että Olkiluodon kolmosreaktori palaa sähköntuotantoon keskiviikkona.
Sen tuotanto keskeytyi turbiinihäiriön vuoksi sunnuntaina iltapäivällä. Tuolloin TVO arvioi, että laitos saataisiin palautettua takaisin tuotantoon jo noin vuorokauden kuluttua eli maanantaina.
Maanantaina TVO kertoi, että vian korjaaminen kestää odotettua kauemmin.
Turbiinihäiriö johtui TVO:n mukaan generaattorin tiivisteöljyjärjestelmän toimintahäiriöstä. Yhtiö kertoi, että häiriö keskeytti laitoksen sähköntuotannon automaattisesti ja laitos toimi tilanteessa suunnitellusti.
TVO:n mukaan tapahtumalla ei ole vaikutusta ydinturvallisuuteen.
Olkiluodon ykkös- ja kakkosreaktorit tuottavat sähköä normaalisti.