Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Perustuslakivaliokunta näyttää vihreää valoa rajaturvallisuuslain jatkolle

16.10.2026 12:12
Lue lisää 
Rikosepäilyt
Keskusrikospoliisin mukaan epäilty nainen suunnitteli hyökkäystä oppilaitokseen Pohjanmaalla. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Poliisin saamasta nettivinkistä kului vain reilu tunti, kun epäilty koulu-uhkaaja otettiin kiinni – 16-sivuinen manifesti leviää verkossa

STT / Markku Uhari 18.3.2024 18:24, muokattu 18.3.2024 18:34
a– a+
Rikosepäilyt

Poliisilla on vahva epäilys siitä, mihin oppilaitokseen viime viikolla vangittu 23-vuotias nainen suunnitteli hyökkäystä, kertoo tutkinnanjohtaja Jussi Luoto keskusrikospoliisista (KRP).

Nainen vangittiin Pohjanmaan käräjäoikeudessa epäiltynä törkeästä henkeen ja terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelusta. Luodon mukaan epäilty julkaisi viime viikolla sosiaalisessa mediassa videon, josta tuli poliisille nettivinkki.

Epäilty otettiin kiinni Luodon mukaan reilun tunnin päästä siitä, kun poliisi oli saanut videosta vinkin.

Edelleen internetissä leviävällä videolla nainen heiluttaa tsekkiläisfirman valmistamaa käsiasetta ja kertoo käyttävänsä sitä ja hallussaan olevaa seitsemää lipasta muutoksen tekemiseen. Videolla hän kertoo ottavansa kohteekseen koulun.

Luoto ei maanantaina vielä kommentoinut oppilaitosta, jonka epäillään olleen mahdollinen kohde. Hän kuitenkin kertoo sen olevan Pohjanmaalla.

– Meillä on asiaan liittyviä kuulusteluita huomattava määrä tekemättä, hän sanoo STT:lle.

Naisen hallusta löytyi Luodon mukaan luvallinen käsiase. Sosiaalisen median mukaan nainen oli suorittanut asepalveluksen.

Vangittu 23-vuotias nainen asuu tällä hetkellä Vaasassa mutta on julkisten lähteiden mukaan valmistunut vuonna 2019 Lumon lukiosta Vantaalta. Iltalehden mukaan naisen jo poistetuilta sosiaalisen median tileiltä ilmeni, että hän opiskelee Vaasan yliopistossa.

Netissä leviävällä videolla asetta pitelevä nainen kertoo, että olisi halunnut henkilökohtaisista syistä ottaa kohteekseen lukion, josta hän on valmistunut. Hän kuitenkin sanoo, ettei se ole käytännöllisistä syistä mahdollista.

Lumon lukion nykyinen rehtori Mikko Ristimäki vahvistaa STT:lle, että epäilty on valmistunut Lumon lukiosta. Ristimäen mukaan poliisi ei kuitenkaan ole ollut Lumon lukioon yhteydessä videon vuoksi.

– Ajattelen, että jos poliisi olisi kokenut, että tässä olisi ollut selkeää uhkaa, se olisi ollut välittömästi tiistaina yhteydessä, kun pidätys tehtiin, Ristimäki kertoo.

Ristimäen mukaan lukion opettajakunta kuitenkin maanantaina käsitteli tapausta siltä varalta, että se nousee opiskelijoiden keskuudessa esiin.

Vaasan yliopisto tiedotti puolestaan viime viikolla saaneensa poliisilta tiedon mahdollisesta uhasta.

– Viranomaistutkinnasta saadun tiedon mukaan ei ole ilmennyt mitään, mikä osoittaisi, että Vaasan yliopisto olisi ollut kohde, yliopiston tiedotteessa sanotaan.

Lisäksi Iltalehden mukaan nainen oli aiemmin pitänyt Ruotsissa yhteyttä nuoreen, joka oli otettu kiinni kouluampumisen suunnittelusta. Asia ilmeni Ruotsin tapahtumia koskevasta esitutkinnassa.

Luoto vahvistaa, että he selvittävät mahdollista yhteydenpitoa esitutkinnassa.

Epäillyn kiinniottoon johtaneen videon lisäksi sosiaalisessa mediassa leviää epäillyn nimiin laitettu 16-sivuinen manifesti. STT ei ole pystynyt vahvistamaan, onko teksti epäillyn kirjoittama.

Englanniksi ja suomeksi kirjoitetussa tekstissä kirjoittaja kuvailee huonoja kokemuksiaan ihmisistä ja toivoo ihmiskunnan loppua.

Kirjoittajan mukaan ihmisten elämäntapa on rappiollinen ja luonnon kannalta tuhoisa. Kirjoittaja mainitsee ongelmiksi myös sosiaalisen median ja nostaa esiin lyhytvideopalvelu Tiktokin.

Luoto ei toistaiseksi avaa epäillyn kanssa käytyjen kuulustelujen sisältöä mutta kertoo poliisin antavan julkaisuille tutkinnassa painoarvoa, kun arvioidaan epäillyn mahdollisia motiiveja.

– Kun tällaiset epäilty on laittanut liikenteeseen, niin luonnollisesti näillä on suuri painoarvo tässä asiassa, hän sanoo.

Lue myös

Hallitus haluaa estää turvallisuutta uhkaavat kiinteistökaupat myös Ahvenanmaalla

Hallitus ehdottaa turvalunastuslain ulottamista Ahvenanmaalle. Esityksen myötä Ahvenanmaan alueella voitaisiin torjua kiinteistökaupat, joiden...
16.10.2026 16:20

Zelenskyi: Starlinkin toimivuutta ollaan parantamassa

Satelliittiverkkopalvelun toimintaongelmien vuoksi Ukraina ei ole kyennyt ampumaan alas Venäjän nopeasti lentäviä drooneja
16.10.2026 16:18

Espanja ja Italia sopivat rajatarkastusten lopettamisesta

Espanja ja Italia ovat sopineet lopettavansa maiden väliset rajatarkastukset. Diplomaatti- ja hallinnollisten lähteiden...
16.10.2026 16:06

Aihetunnisteet

poliisi rikosepäilyt vaasa

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Ei isääni mikään politiikka olisi pelastanut”– Rydman vakuutti syöpäsairaiden pääsevän yhä hoitoon
Uutiset | 15.10.2026 17:34
FT: Yhdysvallat on ehdottanut, että Eurooppaa vapauttaisi osan Venäjän jäädytetyistä varoista
Uutiset | 15.10.2026 7:39
Välttikö Hitlerin arkkitehti hirttosilmukan pelkällä tuurilla? – Omituinen onnekkuus piti Albert Speerin hengissä ja hyvisten kirjoissa vuodesta toiseen
Uutiset | 14.10.2026 22:00
Toimittajalta | Pienet lentokentät jälleen vaarassa – maakuntien ihmisillä pyyhitään Helsinki-Vantaan marmorilattiaa
Uutiset | 14.10.2026 21:27
Kelan eläkkeet ja toimeentulotuki nousevat ensi vuonna, opintoraha ja yleistuki pysyvät ennallaan
Uutiset | 14.10.2026 14:51
Ovaska hallituksen polttoainepaketista: Mitä järkeä tässä on?
Uutiset | 15.10.2026 16:42
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
EU-maiden johtajat riensivät Ukrainan tueksi huippukokouksessaan
Uutiset | 15.10.2026 17:40
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Hallitus haluaa estää turvallisuutta uhkaavat kiinteistökaupat myös Ahvenanmaalla
Uutiset | 16.10.2026 16:20
Zelenskyi: Starlinkin toimivuutta ollaan parantamassa
Uutiset | 16.10.2026 16:18
Espanja ja Italia sopivat rajatarkastusten lopettamisesta
Uutiset | 16.10.2026 16:06
Zelenskyi kehui tapaamistaan Unkarin pääministerin kanssa
Uutiset | 16.10.2026 15:37
Kiova rakentaa liikuteltavia suojia bussipysäkeille
Uutiset | 16.10.2026 15:19
SK: Keskusrikospoliisi epäilee toimittajaa avunannosta salassapitorikokseen
Uutiset | 16.10.2026 15:08
Helsingin poliisilaitoksen ex-poliisia epäillään raiskauksesta ja ihmiskaupasta
Uutiset | 16.10.2026 14:34
Ympäristöministeriö vaatii täydennystä Sakatin Natura-poikkeuslupahakemukseen – huolena luonnonarvoille aiheutuvien haittojen korvaaminen
Uutiset | 16.10.2026 14:17
Ukrainan Patriotit ovat lopussa, Trump kiristää satelliittiyhteyksillä
Uutiset | 16.10.2026 13:47
Espanjan syyskuu oli maan mittaushistorian lämpimin
Uutiset | 16.10.2026 13:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hallitus haluaa estää turvallisuutta uhkaavat kiinteistökaupat myös Ahvenanmaalla
Uutiset | 16.10.2026 16:20
Zelenskyi: Starlinkin toimivuutta ollaan parantamassa
Uutiset | 16.10.2026 16:18
Espanja ja Italia sopivat rajatarkastusten lopettamisesta
Uutiset | 16.10.2026 16:06
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31
Lukijalta: Onko ”köyhien” rakentamasta sähköverkosta tulossa rikkaiden huvia?
Mielipide | 16.10.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste