Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka
Pohjois-Karjalan ja koko Itä-Suomen vientiteollisuuden elinehto on Jere Nuutisen mukaan toimivissa liikenneyhteyksissä. (Kuva: Jere Nuutisen albumi)

"Nostureita ei myydä ulkomaille verkkokaupassa selaillen" – Nuori keskustavaikuttaja ottaa vahvasti kantaa maakuntien elinolojen puolesta

Risto Luodonpää 18.12.2022 16:00, muokattu 19.12.2022 9:29
a– a+
Politiikka

Keskustan mukanaoloa nykyisessä hallituksessa on kyseenalaistettu sitä äänekkäämmin, mitä pitemmälle hallituskausi on edennyt. Niin omien kuin vastustajienkin riveissä.

Huomattavasti harvemmassa ovat olleet puheenvuorot, joissa pohditaan konkreettisesti niitä asioita mitä keskustan läsnäolo vallan kammareissa on omalta osaltaan edesauttanut.

Nuori joensuulainen keskustavaikuttaja Jere Nuutinen haluaa nostaa esiin havainnollisen esimerkin oman maakuntansa näkövinkkelistä.

Pohjois-Karjalan ja koko Itä-Suomen vientiteollisuuden elinehto on Nuutisen mukaan toimivissa liikenneyhteyksissä.

– Venäjän rajan sulkeutumisen jälkeen täällä idässä on oltu vähän niin kuin saari saaressa. Saimaan kanavan sulkeuduttua alueen metsä- ja metalliteollisuus ovat olleet täysin raideliikenteen ja kumipyörien varassa, hän muistuttaa.

Varsinaisena henkireikänä alueelle Jere Nuutinen näkee jatkuvasti uhattuna olleiden maakuntalentokenttien tuen jatkumisen.

– Otetaan esimerkiksi vaikkapa täkäläinen nostureita ja erilaisia nostolaitteita valmistava vientiyritys. Jokainen ymmärtää, että nostureita ei myydä ulkomaille verkkokaupassa selaillen, vaan asiakkaiden kanssa toimimiseksi tarvitaan sujuvat liikenneyhteydet puolin ja toisin.

– Jos lentoyhteyttä Joensuuhun ei olisi, niin asiakas joutuisi jossain Tikkurilassa odottelemaan junaa, joka on perillä viiden tunnin kuluttua. Silloin käy varmaan helposti mielessä, että ostaisinko tavaran sittenkin jostain muualta, Nuutinen toteaa realistisesti.

Huoltovarmuuspakettia ei tässä mittakaavassa olisi syntynyt ilman keskustalaista ministeriä.

Joensuun kaupunginhallitusta johtava Jere Nuutinen ei katsele politiikkaa pelkästään paikallistason perspektiivistä.

Nuoreksi pian kolmikymppiseksi mieheksi hän on ehtinyt kerätä kokemusta ja pääomaa monissa tehtävissä aina ulkomaita myöten.

– Lukion jälkeen kävin Helsingin kautta Australiassa asti parantamassa englannin kielen taitoani. Opiskelin sen jälkeen Joensuussa tradenomiksi ja tulin ensimmäistä kertaa valituksi kaupunginvaltuustoon jo vuonna 2017.

Nuutinen myöntää, että sattumalla ja sopivalla ajoituksella on merkitystä, jos ja kun politiikassa haluaa päästä eteenpäin vaikuttamaan myös isompiin asioihin.

– Valtakunnan tason kuvioihin pääsin tutustumaan paremmin, kun oman maakunnan kansanedustaja Hanna Huttunen etsi eduskunta-avustajaa.

– Samoihin aikoihin pääsin myös toisen kansanedustajan eli Petri Honkosen avustajaksi. Töitä riitti kahden edustajan palveluksessa, mutta samalla se antoi hienon mahdollisuuden verkostoitumiseen uusien ihmisten kanssa.

Vielä isommat saappaat Nuutista odottivat kuluvan vuoden 2022 alussa, kun silloinen maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä tarvitsi pikahälytyksellä uuden erityisavustajan.

– Pääsin sitä kautta mukaan neuvotteluihin, joissa valmisteltiin historiallista huoltovarmuuspakettia Suomeen. Kävimme kovia neuvotteluita Brysselissä ja kotimaassa, jotta pystyisimme kohdentamaan tukea mahdollisimman nopeasti ja tehokkaasti.

– Tilanne oli ja on nykyisinkin tiloilla erityisen vaikea ja paketti oli monelle pettymys. Tosiasia on kuitenkin se, että huoltovarmuuspakettia ei tässä mittakaavassa olisi syntynyt ilman keskustalaista ministeriä, Nuutinen huomauttaa.

Ministerin vaihduttua keväällä myös Jere Nuutisen työmaisema vaihtui taas kotoiseen Pohjois-Karjalaan Joensuun kaupunginhallituksen puolipäivätoimiseksi puheenjohtajaksi.

– Tehtävä vapautui sopivasti aluevaalien jälkeen, kun Juha Mustonen halusi keskittyä johtamaan uuden hyvinvointialueen päätöksentekoa. Hyvin olen omasta mielestäni tähänkin toimeen sopeutunut, hän kiittelee.

Jonkinlainen konkretia siinä viestissä pitää olla.

Keskustalla on Nuutisen mukaan paljon työtä ja vaalittavaa itäisen Suomen aseman turvaamiseksi kaikista koetuista kolhuista johtuen. Venäjän tilanteesta toipuminen vaatii paljon aikaa, mutta samalla myös ripeitä toimenpiteitä.

– Kun raja meni käytännössä kiinni, niin kanssakäyminen sinne suuntaan loppui puolin ja toisin. Venäläisiä turisteja ei näy katukuvassa eikä puutavarakaan liiku enää entiseen malliin. Hallituksen julistaman Itä-Suomi-ohjelman konkreettisia toimia ja vaikutuksia odotetaankin täällä nyt erityisen hartaasti, hän toteaa.

Savo-Karjalan vaalipiirissä keskustan ääniä on nyt runsaasti uusjaossa, kun pitkäaikaisista kansanedustajista sekä Anu Vehviläinen että Hannakaisa Heikkinen jättävät eduskuntatyön.

Jere Nuutisen mielestä puolueella on gallupeista huolimatta täysi mahdollisuus säilyttää asemansa ahkeralla vaalityöllä ja oikeanlaisella kampanjoinnilla.

– Nämä ovat perinteisiä keskustahenkisiä maakuntia, joten potentiaali on olemassa. Ihmisille pitää vain saada viesti perille siitä, miksi täällä kannattaa äänestää nimenomaan keskustaa.

Joensuun kaupunginhallituksen puheenjohtajan tehtävin kuului kesällä myös karjalanpiirakoiden jako Ilosaari-rockin vieraille. (Kuva: Jere Nuutisen albumi)

Ensikertalaisena eduskuntavaaleihin lähtevä Nuutinen tietää, että puoluetoimistolla tehdään nyrkit savessa ja kovien paineiden alla töitä gallupien selättämiseksi. Varsinaisia ohjeita keskustalaisen viestin sisällöstä hän ei lähde antamaan.

– Sen nyt voin kuitenkin sanoa, että jonkinlainen konkretia siinä viestissä pitää olla. Ennen 2015 vaaleja luvattiin laittaa Sipilän johdolla Suomi kuntoon ja viimeksi aluevaaleissa vaadittiin terveysasemaa joka pitäjään. Nämä menivät hyvin läpi.

– Keskustalaiseen kampanjointiin kuuluu myös se, että osaamme perustella kantamme, emmekä suhtaudu asioihin räyhämielellä niin kuin jotkut kilpailijamme.

Keskustan ehdokkaiden pitää Nuutisen mukaan pystyä puhumaan asialinjalla kaikista asioista, muun muassa ilmastonmuutoksesta ja sen torjumisesta. Hyvästä esimerkistä käy Hiilineutraali Joensuu 2025 -kampanja.

– Olen juuri lähdössä puhumaan kaupungin edustajana biokaasuautotoimijoiden kanssa juuri tuon kampanjan tiimoilta, Jere Nuutinen kertoo haastatteluhetken lopuksi.

Lue myös

Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen

Kustantaja–päätoimittaja Julius Streicher tuomittiin Nürnbergin oikeudenkäynnissä lehtensä takia kuolemaan
8.8.2026 22:15

Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa

Korean niemimaan kärsiessä tukahduttavasta helleaallosta Pohjois-Korean valtionmedia on listannut keinoja selvitä kuumuudesta, uutistoimisto...
8.8.2026 22:06

WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen

Saksassa Leipzigissa lentoasemalta tällä viikolla löydetty, räjähteillä lastattu drooni oli todennäköisesti venäläinen, kertoo...
8.8.2026 16:19

Aihetunnisteet

aluepolitiikka itä-suomi Joensuu Keskusta Nuutinen Pohjois-Karjala

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Sikarutto tuo metsästysrajoituksia – vilkkain metsästyskausi käynnistyy Suomessa
Uutiset | 8.8.2026 15:00
Bulgariassa on räjähtänyt drooni lähellä Romanian rajaa
Uutiset | 8.8.2026 14:40
HS: Kaikkonen puoluejohtajien ykkönen
Uutiset | 8.8.2026 13:09
Ursa on myynyt ennätysmäärän pimennyslaseja auringonpimennyksen edellä
Uutiset | 8.8.2026 11:31
Suomessa näkyy keskiviikkona osittainen auringonpimennys
Uutiset | 8.8.2026 11:30
Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin
Uutiset | 8.8.2026 10:44
”Se tuntuu maailmanlopulta” – Täydellinen auringonpimennys kiehtoo turisteja ja paljastaa uutta tutkijoille
Uutiset | 8.8.2026 10:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Historia | Sensaatiolehti piti piilottaa olympiayleisöltä – oli liian raju myös natseille itselleen
Uutiset | 8.8.2026 22:15
Helle kurittaa Pohjois-Koreaa – valtionmedia kehottaa syömään koiranlihasoppaa
Uutiset | 8.8.2026 22:06
WSJ: Saksassa löytynyt drooni oli todennäköisesti venäläinen
Uutiset | 8.8.2026 16:19
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste