Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Kremlissä repesi raivo: Katastrofi ”yhden askeleen päässä”

27.8.2026 23:02
Lue lisää 
Norja
Kuningas Harald kuvattuna Helsingin-vierailulla kesäkuussa 2017. (Kuva: Roni Rekomaa / Lehtikuva)

Norjan kuningas Harald on kuollut 89-vuotiaana

Kuninkaalla oli runsaasti terveyshuolia vuosien mittaan. Viime vuosina kuninkaan edustustehtäviä hoitivat yhä enemmän kuningasperheen muut jäsenet.
STT / Mimma Lehtovaara, Johanna Vuonokari 28.8.2026 9:38, muokattu 28.8.2026 10:23
a– a+
Norja

Norjan kuningas Harald V on kuollut. Hän kuoli Oslossa sairaalassa perjantaiaamuna noin puoli seitsemältä paikallista aikaa, kertoi Norjan kuningashuone.

Harald oli kuollessaan 89-vuotias ja Euroopan vanhin hallitseva monarkki. Harald nousi kuninkaaksi tammikuussa 1991.

Elokuussa 2026 kuninkaan kerrottiin olevan sairaalahoidossa Oslossa ja pysyvän toistaiseksi sairauslomalla. Tuolloin kuningas sai antibioottihoitoa veressä olevan bakteeri-infektion vuoksi. Kuningas sairasti harvinaista punasolujen kiihtynyttä hajoamista eli hemolyyttistä anemiaa.

Viime vuosina kuninkaan edustustehtäviä hoitivat yhä enemmän kuningasperheen muut jäsenet, etupäässä kruununprinssi Haakon puolisonsa Mette-Maritin kanssa. Kuninkaan ja kuningattaren tehtävät Norjassa ovat pitkälti seremoniallisia edustustehtäviä.

Kuninkaalla oli runsaasti terveyshuolia vuosien mittaan. Hänet leikattiin virtsarakon syövän vuoksi vuonna 2003. Kuningas kärsi myös sydämen läppäviasta, ja hänelle asennettiin tekoläppä parikymmentä vuotta sitten. 2000-luvun aikana kuningashuone tiedotti useaan otteeseen kuninkaan joutuneen sairaalaan eri syistä.

Suomessa kuningas Harald oli puolisoineen vierailulla viimeisen kerran vuonna 2017, kun hän muiden pohjoismaisten valtiojohtajien kanssa juhlisti Suomen satavuotista itsenäisyyttä. Viimeisen varsinaisen valtiovierailun Suomeen kuningaspari teki vuonna 2016.

Presidentti Alexander Stubb puolisoineen teki valtiovierailun Norjaan lokakuussa 2024. Seremonioissa nähtiin tuolloin myös kuningas Harald.

Helmikuussa 1937 syntynyt Harald oli ensimmäinen Norjassa syntynyt norjalaisprinssi melkein 600 vuoteen.

Haraldin lapsuutta varjosti toinen maailmansota ja natsi-Saksan Norjan-miehitys, joka kesti diktaattori Adolf Hitlerin Kolmannen valtakunnan luhistumiseen asti. Kuningasperhe, maan hallitus sekä suurin osa parlamentin jäsenistä lähti pakomatkalle Oslosta vuonna 1940.

Kuningasperheen pakomatka kulki Suomen Petsamon kautta. Harald oli sotaa paossa äitinsä ja sisarustensa kanssa eri vaiheiden jälkeen Yhdysvalloissa.

Harald oli vain 17-vuotias, kun hänen äitinsä kuoli syöpään.

Harald avioitui vuosien seurustelun jälkeen porvarillista syntyperää olevan Sonja Haraldsenin kanssa Oslossa vuonna 1968. Seurustelu oli kestänyt yhdeksän vuotta, sillä avioliittoaie tavallisen kansalaisen kanssa herätti aikanaan voimakasta vastustusta.

Kerrotaan, että Harald uhkasi luopua oikeudestaan kruunuun tai jäädä ikuiseksi poikamieheksi, jollei pariskunta voisi avioitua.

Haraldilla oli kaksi vanhempaa siskoa, mutta nämä eivät silloisen lain mukaan voineet periä kruunua.

Kuningas oli intohimoinen ja taitava purjehtija, joka edusti Norjaa arvokisoissa. Vuonna 1987 Harald miehistöineen voitti purjehduksen maailmanmestaruuden ja 2005 Euroopan mestaruuden.

Vuoden 1964 Tokion kesäolympialaisten avajaisissa kuningas oli Norjan lipunkantajana.

Hänet nähtiin myös muun muassa Holmenkollenilla kannustamassa norjalaishiihtäjiä menestykseen, ja hänellä oli urheilun parissa lukuisia luottamustehtäviä. Kuningas luonnehtikin itseään urheiluhulluksi.

Kuningas harrasti aktiivisesti metsästystä ja kalastusta, ja hän oli erittäin kiinnostunut ympäristökysymyksistä. Haraldilla oli sotilaskoulutus ja opintoja ulkomailta Oxfordin yliopistosta Britanniassa.

Kuninkaan kuolemasta kerrottiin virheellisesti jo kymmenisen vuotta sitten, sillä Norjan uutistoimisto NTB julkaisi erehdyksessä uutisen kuninkaan menehtymisestä, kun toimitus päivitti etukäteen valmiiksi tehtyä muistokirjoitusta.

Haraldilla ja kuningatar Sonjalla on kaksi lasta: prinsessa Märtha Louise ja prinssi Haakon.

Märtha Louise on pariskunnan esikoinen, mutta vielä hänen syntymänsä aikaan Norjan laki suosi kruununperimysjärjestyksessä miehiä, jolloin Haakonista tuli kruununprinssi.

Näin ollen Norjan seuraava kuningas on Haakon. Perimysjärjestystä määrittelevät säädökset ovat sittemmin muuttuneet, joten Haakonin esikoistyttären Ingrid Alexandran on määrä periä aikanaan kruunu.

Myös Haakonin, 53, avioituminen vuonna 2001 kohotti aikanaan kulmia, sillä hänen puolisonsa Mette-Marit oli pariskunnan tavatessa yksinhuoltaja, jolla oli menneisyyttä huumepiireissä.

Sittemmin pariskunta on ollut suosittu, eikä Norjassa ole käyty vakavaa keskustelua yli tuhatvuotisen monarkian lakkauttamisesta.

Viime aikoina kuningasperheen suosio on kuitenkin ollut koetuksella, sillä Mette-Maritin kanssakäyminen seksuaalirikoksista tuomitun edesmenneen liikemiehen Jeffrey Epsteinin kanssa on herättänyt ankaraa arvostelua.

Lisäksi Mette-Maritin aiemmasta suhteesta syntynyt poika Marius Borg Höiby sai kesäkuussa neljän vuoden vankeustuomion raiskauksista ja pahoinpitelystä.

Mette-Maritin oma terveys on horjunut vakavasti. Hänelle tehtiin kesällä keuhkonsiirto, josta toipuminen on yhä kesken.

Lue myös

Stubb esitti osanottonsa Norjan kuninkaan Haraldin poismenon johdosta

Presidentti Alexander Stubb on esittänyt X:ssä osanottonsa Norjan kuninkaan Haraldin poismenon johdosta. Stubbin mukaan...
28.8.2026 10:42

Toimittajalta | Kuningas Harald jää historiaan suosittuna, kansanomaisena ja suvaitsevaisena hallitsijana

Perjantaina menehtynyt Harald onnistui säilyttämään kuninkaallisen arvokkuuden ollen samalla mutkaton ja helposti lähestyttävä ihminen, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa.
28.8.2026 10:14

Keskustasta rajua kritiikkiä supo-sotkusta: "Orpolla ei ole Suomen johtaminen hanskassa"

Pääministeri Petteri Orpon (kok.) esikuntineen aikaansaama sotku Suojelupoliisin (supo) tulevaisuudesta on vahingoksi Suomelle...
28.8.2026 9:52

Aihetunnisteet

kuningas Harald Norja Ulkomaat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Oikeus: Syöpä johtui lentämisestä
Uutiset | 26.8.2026 21:36
Kremlissä repesi raivo: Katastrofi ”yhden askeleen päässä”
Uutiset | 27.8.2026 23:02
Reuters: Näin USA turvasi CIA-pomon salamyhkäistä matkaa Moskovaan
Uutiset | 26.8.2026 22:13
Uutta tietoa Norjan kuningas Haraldin terveydentilasta
Uutiset | 27.8.2026 12:10
Poliisi julkaisi käsittämättömän luvun
Uutiset | 26.8.2026 22:02
Keskusta vai kokoomus? – Kysyimme SDP:n kansanedustajilta
Uutiset | 27.8.2026 10:34
Sotahistoria | Tukialusamiraali, joka töppäili raskaasti – ”Bull” Halsey oli Tyynenmeren myrskyisä legenda
Uutiset | 27.8.2026 21:42
Epäily: Suomen kansalaisuuksia saatu petollisella menettelyllä
Uutiset | 27.8.2026 12:18
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Oikeus: Syöpä johtui lentämisestä
Uutiset | 26.8.2026 21:36
Historia | Kun rajaa valvottiin Saimaalla – tykkijolla oli Ruotsin laivaston valttikortti, joka ehkä ratkaisi yhden sodankin
Uutiset | 24.8.2026 22:00
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Amerikkalainen sotilaskone laskeutui Moskovaan – näin Kreml kommentoi
Uutiset | 25.8.2026 15:27
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12

Uusimmat

Stubb esitti osanottonsa Norjan kuninkaan Haraldin poismenon johdosta
Uutiset | 28.8.2026 10:42
Toimittajalta | Kuningas Harald jää historiaan suosittuna, kansanomaisena ja suvaitsevaisena hallitsijana
Uutiset | 28.8.2026 10:14
Keskustasta rajua kritiikkiä supo-sotkusta: ”Orpolla ei ole Suomen johtaminen hanskassa”
Uutiset | 28.8.2026 9:52
Norjan kuningas Harald on kuollut 89-vuotiaana
Uutiset | 28.8.2026 9:38
Keskustan Siponen: ”Kelvotonta” ennallistamissuunnitelmaa ei pidä lähettää Brysseliin – ”Eihän Suomella ole tällaiseen varaa”
Uutiset | 28.8.2026 9:34
Suomen talous nousussa myös toisella vuosineljänneksellä – kasvu oli ennakoitua vaatimattomampaa
Uutiset | 28.8.2026 8:49
Nepalissa yksi suomalainen on yhä kateissa – UM: Muut suomalaiset tiettävästi kunnossa
Uutiset | 28.8.2026 8:46
Nepalin tulvien kuolonuhreja jo noin 470 – kiinalaisviranomaiset varoittavat uudesta tulvavirrasta
Uutiset | 28.8.2026 8:20
Suomen Luonto: Suomenlahdella maitovalashavainto
Uutiset | 28.8.2026 7:00
Norjan kruununprinssi Haakon vietti yön sairaalassa kuningas Haraldin luona – tila yhä erittäin vakava
Uutiset | 28.8.2026 6:16
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskusta vai kokoomus? – Kysyimme SDP:n kansanedustajilta
Uutiset | 27.8.2026 10:34
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Hyytävä uhkakuva Venäjästä julki – Puolustuspolitiikan kärkinimien mukaan tuore raportti vastaa todellisuutta
Uutiset | 26.8.2026 13:21

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Stubb esitti osanottonsa Norjan kuninkaan Haraldin poismenon johdosta
Uutiset | 28.8.2026 10:42
Toimittajalta | Kuningas Harald jää historiaan suosittuna, kansanomaisena ja suvaitsevaisena hallitsijana
Uutiset | 28.8.2026 10:14
Keskustasta rajua kritiikkiä supo-sotkusta: ”Orpolla ei ole Suomen johtaminen hanskassa”
Uutiset | 28.8.2026 9:52
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Investoinnit on alistettava yleisille säännöille, ei tapauskohtaiselle poliittiselle kaupankäynnille
Mielipide | 27.8.2026 14:11
Lukijalta: Kuolinpesien metsät eivätb ole ongelma
Mielipide | 27.8.2026 14:01
Lukijalta: Nyt on se hetki, jolloin mekkalaa on pidettävä
Mielipide | 27.8.2026 13:57
Lukijalta: Kiihtyykö kapitalismin kierre kevätvaalien jälkeen?
Mielipide | 26.8.2026 13:31

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan eräkerho tyrmää vapaa-ajankalastajien myyntikiellon – ”Hallitus tekee muikusta ja ravuista rikkaiden ruokaa”
Uutiset | 25.8.2026 10:31
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste