Nato-johtaja: Turvallisuusympäristö on tullut vielä entistäkin vaativammaksi
Naton sotilaskomitean puheenjohtajan Giuseppe Cavo Dragonen mukaan sotilasliiton turvallisuusympäristö on muuttunut aiempaakin vaativammaksi Lähi-idän sodan seurauksena.
Dragone avasi tiistaina Nato-maiden asevoimien komentajista muodostuvan Naton sotilaskomitean kokouksen Brysselissä.
– Sen jälkeen kun viimeksi tapasimme tällä kokoonpanolla tammikuussa, uusi kriisi on syntynyt. Olemassa olevat kriisit ovat syventyneet, ja turvallisuusympäristö on tullut vielä entistäkin vaativammaksi, Dragone sanoi kokouksen avauspuheenvuorossaan.
Sotilaskomitean italialainen puheenjohtaja muistutti, että Venäjän hyökkäyssota Ukrainassa jatkuu jo viidettä vuotta.
– Olin Ukrainassa kolme viikkoa sitten ja voin vahvistaa, että sota jatkuu raakana. Se liittyy suoraan meidän turvallisuuteemme, Dragone painotti.
– Samaan aikaan epävakaus ja väkivalta jatkuvat Naton eteläisessä naapurustossa. Kauppareitit ja energiavirrat ovat joutuneet paineen alaisiksi, Dragone jatkoi.
Sotilaskomitean kokouksen aiheina ovat muun muassa liittokunnan puolustuksen ja pelotteen kehittäminen, tilanne Ukrainan sodassa sekä tuleva Ankaran huippukokous.
Naton huippukokous järjestetään Turkin pääkaupungissa Ankarassa heinäkuun alkupuolella.