Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Asiakaspalvelu
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Tilaa Suomenmaa
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Näköislehti
Haku
Eduskuntavaalit

Sixten Korman HS:ssa: Kuuden miljardin euron sopeutukset tuottaisivat ihmisille liikaa kärsimystä

22.3.2023 10:05
Lue lisää 
Politiikka
Gallupeja johtavan kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ja pääministeri, SDP:n puheenjohtaja Sanna Marin kohtasivat politiikan toimittajien järjestämässä debatissa. (Kuva: LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN)

Marin: Petteri, sinä puhuit itsesi pussiin – Orpo: Minä olen opiskellut valtio-oppia

Santeri Lampi 13.1.2023 13:30, muokattu 13.1.2023 13:32
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa
a– a+
Politiikka

Pääministeri Sanna Marin (sd.) ja kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ajautuivat väittelemään keskustan aatteellisesta olemuksesta politiikan toimittajien debatissa perjantaina.

Marin grillasi Orpoa taannoisesta haastattelusta, jossa kokoomusjohtaja väläytteli mahdollisuutta muodostaa porvarihallitus perussuomalaisten kanssa.

– Onhan sinun Petteri myönnettävä, että kulisseissa on jo lähdetty aika vahvasti hakemaan yhteistyötä perussuomalaisten kanssa.

– Kun katsoo kokoomuksen ja perussuomalaisten ulostuloja – kuten vaikka sinun viime viikonlopun ulostuloa, jossa maalasit kokoomuksen ja perussuomalaisten hallituspohjaa tai kuuntelee Riikka Purran puheenvuoroja – niin kyllähän sieltä näkee rivien välistä hyvin selvästi, että porvarihallitusta tehdään ennen kuin äänestäjät ovat yhtään ääntä antaneet.

Orpo kertoi olevansa hämmästynyt saamastaan ryöpytyksestä. Hänen mielestään Suomi on ”porvarillinen maa”.

– Jos eduskunnassa on ainakin teoriassa porvarienemmistö, niin miten voi olla suuri yllätys, että porvaripuolueen puheenjohtaja pohtii, että maassa voisi olla porvarihallitus? Se on päivänselvä asia.

Marin tulkitsi Orpon laskuharjoitusta niin, että kokoomuksessa keskustaa pidetään porvaripuolueena.

– Mutta minä näen, että keskusta on keskustapuolue. Se hakee yhteistyötä eri hallituspohjien välillä. En minä näe, että keskusta on oikeistopuolue, vaikka sinä näin ajattelet.

Orpo vastasi vitsaillen, että keskustan tällä hallituskaudella harjoittama politiikka antaa kieltämättä aihetta kyseenalaistaa keskustan porvarillisuuden.

Marin ei kuitenkaan hellittänyt.

– No, mihin se porvarienemmistö sitten perustuu, jos keskusta otetaan siitä laskelmasta pois? Niin, onko meillä sitten porvarienemmistö muka Suomessa?

Tähän kokoomusjohtaja aprikoi, että keskustan kenttäväki todennäköisesti pitää puoluetta porvarillisena.

– Petteri, sinä puhuit itsesi tässä pussiin.

– Minä olen opiskellut valtio-oppia, Orpo puolustautui.

Lue myös

EU-komissio pyrkii rajoittamaan yritysten viherpesua – Myös tavaroiden korjauttamisesta halutaan tehdä halvempaa ja helpompaa

Euroopan komissio ehdottaa yhteisiä kriteerejä viherpesua ja harhaanjohtavia ympäristöväittämiä vastaan. Jos komission ehdotus toteutuu...
22.3.2023 15:58

Macron haluaa eläkelakien muutokset voimaan vielä tänä vuonna, valmis hyväksymään epäsuosionsa

Macronin hallitus runnoi eläkeikää nostavan uudistuksen väkisin läpi, mikä on aiheuttanut maassa laajoja mielenosoituksia.
22.3.2023 15:05

Aamulehteä luotsaa väliaikaisesti Satakunnan Kansan päätoimittaja

Aamulehden vastaavan päätoimittajan tehtävää hoitaa väliaikaisesti Satakunnan Kansan vastaava päätoimittaja Tomi Lähdeniemi, lehden...
22.3.2023 14:23
Jaa Twiittaa Lähetä Jaa

Aihetunnisteet

eduskunta hallitus keskusta kokoomus Petteri Orpo politiikka Sanna Marin SDP

Kommentit (3)

  • Jaakko Holopainen

    13.1.2023 22:25

    Kyllä se Marin osaa biletyksiensä ohella myös saivarrella, kepun kustannuksella.
    Toivottavasti Orpolla kantti kestää puolustaa myös tulevaa porvarihallitusta , jossa järjen mukaan on Kepu mukana, ehkä vaatimattomalla 15% kannatuksella

    Vastaa viestiin
  • POUSSU RAIMO

    14.1.2023 19:01

    15% kannatuksella varmaan hallitukseen, tuo kuvastaa jo kansan tahtoa. Pelkään, että kannatus jää 12-13 prossaan, keskustalaisia ei taideta saada paljoakaan uurnille.
    Nykyhallitus ei ole minusta poliittisesti kovin vasemmistolainen, keskusta saanut aika hyvin tavoitteensa läpi ja monet asiantuntijatkin korostavat keskustan saavutuksia kriisitoimet mukaan lukien. Yle ja varsinkin persujen hallitsema some todistelevat päinvastaista.

    Vastaa viestiin
  • Pentti Merkkiniemi

    15.1.2023 0:08

    Sanna Marinin TV-väittely oli järkyttävää katseltavaa. Hänen huutonsa ja syyttely TV-kuvasta nähtynä oli aivan muuta kuin väittelyä. Ulkoiselta olemukseltaan tilanne näytti hyvin vakavan näköisestä tilasta, mukaan lukien hallitsematon riehuminen.

    Onneksi oli vastapuolena ihmistä kunnioittava henkilö, joka osasi käytöksellään hoitaa kohtuuttomalta näyttäneen tilaisuuden loppuun kunnioittavasti.

    Vastaa viestiin

Voit kommentoida kirjauduttuasi palveluun. Tarvitset kirjautumiseen Suomenmaa-tunnuksen

Kirjaudu sisään

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29
Tämän EU-maan asetuotanto tahkoaa ennätyksiä – Työvoimaa houkutellaan rantalomilla
Uutiset | 22.3.2023 10:50
Kiinan Xi heitti Moskovassa ”vaaliennusteen”
Uutiset | 21.3.2023 12:08
Arvio Xin vierailusta: Putin ei saanut haluamaansa
Uutiset | 22.3.2023 13:29
Juuri nyt: Zaporižžja Venäjän tykistötulessa – Zelenskyi julkaisi videon
Uutiset | 22.3.2023 13:59
Ukraina: Venäläisiä risteilyohjuksia tuhoutui räjähdyksessä Krimillä
Uutiset | 21.3.2023 12:05
Loppu ohjusuhkailuille – vaalitappiota pelkäävä Erdoğan hieroo yllätyssopua riitapukarinsa kanssa
Uutiset | 21.3.2023 22:00
HS-gallup: Kokoomus suurin, SDP ja perussuomalaiset tasoissa – keskustan kannatus piristyi
Uutiset | 21.3.2023 12:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28
Todiste: Vastaan hangoittelevia venäläissotilaita ammutaan ”siihen paikkaan”
Uutiset | 15.3.2023 13:51
Kotien pakkoremonttien kannattajilla on ”vajavainen arjen ymmärrys”, näkee keskustan Eeva Kalli
Uutiset | 16.3.2023 14:50
Kreml uhoaa: Ukrainan lännestä saamat hävittäjät tullaan tuhoamaan
Uutiset | 17.3.2023 13:07
Moskovalaiset opiskelijat järkyttyivät: Valmistumiselle yllättävä lisäehto
Uutiset | 21.3.2023 12:41
Asiantuntija varoittaa Bahmutista: ”Saatamme menettää täällä kaiken”
Uutiset | 14.3.2023 9:47
Tiedustelu: Wagner lupaa ministeristä miljoonien tapporahaa
Uutiset | 16.3.2023 11:38
Kärnä: Tämä on syy Helsingin vihreiden kannatuskatoon – ”Näin se nyt vaan on”
Uutiset | 22.3.2023 11:29
TK: Jos tietäisit, mitä kaikkea tölkin pinnalla voi olla, miettisit juomista kahdesti – tutkimuksen tulos suorastaan puistattaa
Uutiset | 21.2.2023 22:11
Yllättävä arvio Bahmutista: Tästä syystä Wagner jarruttelee
Uutiset | 10.3.2023 9:50
WSJ: Ukrainan liittolaiset hermostuivat – Tämä Euroopan maa itsepintaisesti kriittisten asetoimitusten esteenä
Uutiset | 1.3.2023 22:15
Ukrainan sotilaat ihastuivat Challenger-tankkeihin – Yllättyivät tästä peribrittiläisestä varustelusta
Uutiset | 23.2.2023 22:00
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Tutkimustulos kertoo: Muistisairauden riskiä voi pienentää yllättävällä tavalla
Uutiset | 5.3.2023 22:00
Tutkimus: Suosiota saanut makeutusaine lisää merkittävästi sydänkohtauksen ja aivohalvauksen riskiä
Uutiset | 1.3.2023 22:00
Arvio: Venäjän tappio Ukrainassa tarkoittaisi Venäjän imperiumin hajoamista osiin – ”Entiset Neuvostoliiton maat tuskin malttavat odottaa”
Uutiset | 19.2.2023 21:00
ISW: Venäjän hiljaisuus sodan vuosipäivänä kertoo todennäköisesti tästä
Uutiset | 25.2.2023 16:35

Uusimmat

EU-komissio pyrkii rajoittamaan yritysten viherpesua – Myös tavaroiden korjauttamisesta halutaan tehdä halvempaa ja helpompaa
Uutiset | 22.3.2023 15:58
Macron haluaa eläkelakien muutokset voimaan vielä tänä vuonna, valmis hyväksymään epäsuosionsa
Uutiset | 22.3.2023 15:05
Aamulehteä luotsaa väliaikaisesti Satakunnan Kansan päätoimittaja
Uutiset | 22.3.2023 14:23
Pohjois-Suomen avi: Kuusamon Suurpetokeskus ei ole järjestänyt kaikille eläimille asianmukaista terveystarkastusta
Uutiset | 22.3.2023 14:12
Juuri nyt: Zaporižžja Venäjän tykistötulessa – Zelenskyi julkaisi videon
Uutiset | 22.3.2023 13:59
Zelenskyi vieraili etulinjan taisteluiden lähellä Itä-Ukrainassa
Uutiset | 22.3.2023 13:51
Arvio Xin vierailusta: Putin ei saanut haluamaansa
Uutiset | 22.3.2023 13:29
Poliisi: 30-vuotias mies epäiltynä terrorismista – Taustalla äärioikeistolaista toimintaa
Uutiset | 22.3.2023 13:08
STM rajoittaa epilepsialääkkeen myyntiä lääkepulan vuoksi
Uutiset | 22.3.2023 12:32
Venäjä on hyvin vahvasti Kiinan taskussa, sanoo ex-suurlähettiläs MTV:llä
Uutiset | 22.3.2023 12:30
Näytä lisää
cover_image

Lue uusin Suomenmaa

Kirjaudu ja lue näköislehti Tilaa lehti Lue näköislehti

Pääkirjoitukset

Vaalikeskustelujen perusteella on vaikea uskoa, että Suomi on maailman onnellisin maa
Pääkirjoitus | 21.3.2023 21:00
Ikäluokkien pieneneminen räjäyttää koulutuksen rakenteet
Pääkirjoitus | 20.3.2023 21:00
Vaalitiimellyksessäkään ei kannata päästää katkeruutta voitolle, sillä Suomi on jo nyt aivan huippumaa
Pääkirjoitus | 17.3.2023 21:00

Toimitus suosittelee

Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00
Pikahälytyksellä ison seutukunnan ehdokkaaksi – Eija Nivala hakee jatkoa kahdeksan päivän mittaiselle kansanedustajauralleen
Uutiset | 19.3.2023 8:00
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
EU-komissio pyrkii rajoittamaan yritysten viherpesua – Myös tavaroiden korjauttamisesta halutaan tehdä halvempaa ja helpompaa
Uutiset | 22.3.2023 15:58
Macron haluaa eläkelakien muutokset voimaan vielä tänä vuonna, valmis hyväksymään epäsuosionsa
Uutiset | 22.3.2023 15:05
Aamulehteä luotsaa väliaikaisesti Satakunnan Kansan päätoimittaja
Uutiset | 22.3.2023 14:23
ISW: Bahmutissa merkittävä käänne – Wagner vaikeuksissa
Uutiset | 16.3.2023 11:08
Suomalaisvalmisteinen loistoalus retkottaa tuhottuna ja kyljellään joessa Irakissa – Kuin muistona diktaattorin vääryyksistä
Uutiset | 17.3.2023 22:30
Venäjän viranomaiset aloittivat esitutkinnan Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjästä ja tuomareista
Uutiset | 20.3.2023 15:28

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Tulevaisuusvastuullista politiikkaa
Mielipide | 22.3.2023 9:26
Kouluissa pitää olla oppimisrauha
Mielipide | 22.3.2023 9:18
Ei Turun Tunnin junalle – kyllä koko Varsinais-Suomen lähijunille
Mielipide | 22.3.2023 9:08
Kansalaisten ostovoima elvyttämään taloutta
Mielipide | 22.3.2023 9:01
Sähköbussit vai ratikka?
Mielipide | 16.3.2023 8:30
Hornet-jupakassa on peränsä
Mielipide | 15.3.2023 8:52
Vetoomus tasavallan presidentille
Mielipide | 17.3.2023 10:01
Loppukiri kohti keskustan vaalivoittoa
Mielipide | 20.3.2023 11:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan vaalimainoksia on rikottu järjestelmällisesti Keski-Pohjanmaalla – ”Eivät ole enää yksittäisiä kolttosia”
Uutiset | 21.3.2023 14:42
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Keskustanaiset haluaa isät kotiin: Suomesta perhevapaiden mallimaa
Uutiset | 19.3.2023 15:51
Kärnän kampanja ilkivallan kohteena Helsingissä
Uutiset | 19.3.2023 12:23
Keskustan Mattilalle tasa-arvopalkinto
Uutiset | 19.3.2023 16:00
Annika Saarikko luotsaa keskustan kampanjaa toiveikkaana – ”Vaalit ratkotaan loppumetreillä”
Uutiset | 18.3.2023 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat
  • Näköislehti

Asiakaspalvelu

Asi­a­kas­pal­ve­lu 044 7778 710 (ark. 9–13)
asiakaspalvelu@suomenmaa.fi

Asiakaspalvelu

Toimitus

etunimi.sukunimi@suomenmaa.fi
uutiset@suomenmaa.fi

Ou­lun toi­mi­tus
PL 52, Lekatie 6, Oulu

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Tilaa Suomenmaa Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Nipputilaukset
Rekisteriseloste
Evästeasetukset


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste

Käytämme evästeitä

Käytämme evästeitä tarjotaksemme sinulle ajankohtaista ja kiinnostavaa sisältöä. Voit hyväksyä evästeiden käytön painamalla “Hyväksy kaikki” tai muuttaa asetuksiasi. Suomenmaa.fi käyttää seuraavia evästeitä:

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä.
Hyväksymällä evästeet autat meitä kehittämään palveluitamme ja sivustoamme. Emme käytä evästeitä markkinointiin. Voit muuttaa evästeasetuksiasi milloin tahansa sivun alalaidasta löytyvästä “Evästeasetukset”-painikkeesta.
Evästeasetukset
Suomenmaa.fi

Evästeiden avulla voimme palvella sinua paremmin. Keräämme tietoa verkkosivuston käytöstä. Voit hallinnoida evästeasetuksiasi alta.

Välttämättömät evästeet

Välttämättömät evästeet ovat verkkosivuston toimivuuden ja kehityksen kannalta tarpeellisia. Ne eivät tallenna tietoja, joista sinut voitaisiin välittömästi tunnistaa.

Evästeet

  • moove_gdpr_popup (käytetään evästeasetusten tallentamiseen, kesto 365 päivää)
Kävijämittaus ja analytiikka

Käytämme sivustolla evästeitä, jotta voimme seurata kävijöiden käyttäytymistä, mitata sivuston suorituskykyä ja kerätä tietoa sivuston käytöstä. Osa evästeistä tallennetaan käyttäjän päätelaitteelle pidemmäksi aikaa, ja ne ovat käytettävissä, kun käyttäjä palaa sivustolle takaisin. Istuntoon liittyvät evästeet poistuvat, kun käyttäjä sulkee selaimen.

Evästeet

  • _ga (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto kaksi vuotta)
  • _gid (käytetään kävijöiden erotteluun, kesto 24 h)
  • _pk_id (Tilastointi, käyttäjän yksilöinti (Matomo Cloud), kesto 13kk)
  • _pk_ses, _pk_cvar, _pk_hsr  (Tilastointi, vierailuun liittyvien tietojen tallennus (Matomo Cloud), kesto 30min)
  • _pk_ref (Tilastointi, saapumis-/lähdetiedon muistaminen (Matomo Cloud), kesto 6kk)
  • matomo_sessid (Väärinkäytösten estäminen, CSRF-turvaominaisuus (Matomo Cloud), poistetaan kun selain suljetaan.)
  • mtm_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)
  • mtm_cookie_consent (Tilastointi, käyttäjän evästehyväksynnän muistaminen (Matomo Cloud), kesto 30v.)