Liput liehuvat ja kirkonkellot soivat talvisodan päättymisen muistoksi – Helsingin muistohetki ja -kahvit peruttiin koronaviruksen vuoksi
Talvisodan päättymisestä tulee tänään kuluneeksi tasan 80 vuotta.
Sisäministeriö suosittaa koko maassa yleistä liputusta, ja kirkonkellot soivat muistopäivän kunniaksi kautta maan.
Liput oli määrä nostaa salkoon kahdeksalta aamulla ja laskea auringon laskiessa.
Kirkonkellojen taas on määrä soida kello 10.55–11.00 kaikissa Suomen luterilaisissa, ortodoksisissa ja katolisissa kirkoissa.
Kirkonkellojen ajankohdalla muistetaan sodan päättymishetkeä. Suomen ja Neuvostoliiton välinen rauhansopimus tuli voimaan 13.3.1940 kello 11.
Helsingin tuomiokirkossa oli määrä järjestää aamukymmeneltä valtakunnallinen muistohetki, jossa olisi ollut mukana myös valtiojohtoa. Tilaisuus kuitenkin peruttiin koronaviruksen vuoksi.
Samalla peruttiin myös muistopäivän kahvit, jotka oli määrä juoda Helsingin Senaatintorilla kello 9–12.