Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ulkomaat

Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan

22.1.2026 21:04
Lue lisää 
Elintarvikemarkkinat
Tutkimuksen mukaan hinta, jolla kauppa ostaa elintarvikkeen myyntiin, siirtyy heikoimmin myyntihintoihin lihatuotteiden kohdalla. (Kuva: Lehtikuva / Heikki Saukkomaa)

Liha on ruokamarkkinoiden erikoistapaus – KKV:n ekonomisti: Jauheliha voi olla yksi syy

Kilpailu- ja kuluttajaviraston asiantuntija pohtii, että jauhelihalla voi olla yllättävä henkinen ulottuvuus
Lauri Heikkilä 7.6.2025 9:00, muokattu 6.6.2025 16:46
a– a+
Elintarvikemarkkinat

Kauppojen hyllyt ovat paikasta ja ajasta riippuen kiiltäneet tyhjyyttään jauhelihojen kohdalla jo useamman kuukauden ajan. Onko suomalainen elintarvikeketju siis rikki? Ei kai hyvinvointivaltiossa voi tulla pulaa elintarvikkeista?

Vanhempi ekonomisti Lasse Pöyry Kilpailu- ja kuluttajaviraston vaikutusarviointiyksiköstä ei pidä satunnaista jauhelihapulaa erityisen huolestuttavana asiana.

– Kyse on yhdestä elintarvikkeesta, jonka kohdalla hylly näyttää välillä tyhjältä. En pidä tätä elintarvikemarkkinoiden kokonaisuuden kannalta kovin merkittävänä asiana.

Kilpailu- ja kuluttajavirasto (KKV) tutkii paraikaa elintarvikkeiden niin kutsuttuja hintasiirtymiä. Kyse on siitä, miten kauppojen hinnoittelu toimii osto- ja myyntihintojen välillä. Kun kauppa ostaa teollisuudelta valmiin tuotteen, se ostaa sen ostohinnalla. Kuluttajalle kauppa myy sen myymälässään myyntihinnalla. Kannattavuuden takia myyntihinnan on oltava aina suurempi kuin ostohinnan.

Hinnoissa tapahtuu luonnollisesti myös muutoksia. KKV:n kiinnostuksen kohteena hankkeessa on se, miten nousevat tai laskevat ostohinnat vaikuttavat myynti- tai kuluttajahintoihin.

Yleinen käsitys on, että kun tuotantokustannukset ja siten ostohinnat nousevat, nousevat myyntihinnatkin samaa tahtia. Eli kun vaikkapa maksalaatikon, soijarouheen tai jauhelihapaketin tuotanto kallistuu, näkyy tämä välittömästi myös kaupasta ostettavien laatikoiden, rouheiden ja jauhelihojen hinnoissa. Toisaalta ostohintojen laskiessa kaupalla ei ole mikään kiire laskea hintaa, johon kuluttaja on jo tottunut.

Näin ei kuitenkaan ole. Tilanne on KKV:n havaintojen mukaan monimutkaisempi, ja hintasiirtymät vievät aina verrattain pitkän ajan. Toisten elintarvikkeiden hintasiirtymät ovat myös vahvempia, toiset heikompia.

Pöyryn mukaan hintasiirtymäjousto on heikointa juuri lihatuotteissa. Toisaalta lihatuotteissa siirtymät ovat nopeimmat.

– Mistä tämä sitten johtuu, sitä on vielä hieman vaikea sanoa. Se kiinnostaa meitä ja sitä tutkimme vielä.

Tyhjiä jauhelihahyllyjä helsinkiläisessä ruokakaupassa maaliskuussa. Kaupat eivät ole nostaneet jauhelihan hintoja ylikysynnästä huolimatta. (Kuva: LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN)

Toisissa tuotteissa hinnat liikkuvat oston ja myynnin välillä liki täysimääräisesti, toisissa on huomattavampia eroavaisuuksia.

Kun esimerkiksi tuotekategoriassa Viljatuotteet ja leipä kaupan ostohinnat nousevat yhden prosentin, johtaa se myyntihintojen 0,949 prosentin nousuun, Pöyry avaa lukuja KKV:n blogissaan.

– Ostohintojen laskiessa yhden prosentin myyntihinnat laskevat 0,914 prosenttia. Ero on tilastollisesti merkitsevä, jolloin voidaan tulkita, että tuoteryhmässä on hintasiirtymän voimakkuuden osalta epäsymmetriaa.

– Epäsymmetria on huomattavan suurta tuoteryhmässä Hedelmät ja marjat. Ostohintojen noustessa yhden prosentin nousee myyntihinta 0,744 prosenttia. Ostohintojen laskiessa myyntihinnat laskevat kuitenkin vain 0,599 prosenttia. Missään muissa tuoteryhmissä hintasiirtymän voimakkuuden ei voida katsoa olevan epäsymmetristä, kirjoituksessa todetaan.

Hintasiirtymän nopeus taas on suurinta lihan kohdalla, mutta hedelmät, marjat, vihannekset ja ruokatuotteet (valmiit annokset) ovat nekin lähellä lihan nopeutta. Sekä ostohinnan nousun että laskun jälkeen lihan hintamuutokseen menee nelisen kuukautta.

Hitaimmin muuttuu kalan hinta. Kun ostohinta nousee, kalan myyntihinnan nousuun ostohintaa vastaavalle tasolle menee 13 kuukautta. Lasku vie 12 kuukautta.

Nousun ja laskun välillä ajallisesti suurin ero hintasiirtymässä on Maitotuotteet, juusto ja kananmuna -kategoriassa. Nousu vie yhdeksän kuukautta, lasku kuusi kuukautta.

Jauhelihapulan perusongelma on Lasse Pöyryn mukaan se, että tuotanto ei nykyisellä hinnalla ole yhtä suurta kuin kysyntä.

– Näyttäisi, että kauppa ei hinnoittelulla ole valmis tasapainottamaan kysyntää ja tarjontaa, Pöyry tiivistää Suomenmaalle.

– Jauhelihapulasta päästäisiin ihan vain nostamalla hintoja, mutta silloin ainoastaan hinta on se, joka joustaa. Jos halutaan, että tuotantokin joustaa, pitää katsoa muita markkinoita. Kauppa tietysti neuvottelee lihatalojen kanssa, lihatalot tuottajien kanssa, ja markkinasignaali siirtyy ketjussa. Sitä pitäisi katsoa tarkemmin.

Elintarvikeketjussa kauppa päättää kuluttajahinnat, eikä niistä neuvotella. Teollisuus ja tuottajat eivät siis sano sanaansa valmiin tuotteen myyntihinnoista, mutta ovat toki osa ruokamarkkinoiden ketjua.

Kun katsoo koko elintarvikeketjua, markkinat ovat siinä hyvin erilaisia.

– Jos lihatuotteista puhutaan, kauppa ostaa erilaisia tuotteita lihataloilta, lihatalot ruhot tuottajilta, mutta sitten taas kun kuluttaja asioi kaupassa, kuluttajan ostoskorissa on paljon erilaisia tuotteita. On vaikeaa puhua pelkästään jauhelihan kuluttajamarkkinasta, sillä harva kuluttaja menee kauppaan ja ostaa pelkästään jauhelihapaketin, Pöyry havainnollistaa.

– Jauheliha voi olla yksi syy siihen, että kauppa ei tasapainota kysyntää hintoja nostamalla, sillä voi olla, että sillä on laajempi merkitys kuluttajalle. Sen hinta voi muodostaa hintamielikuvaa yleensäkin, ja voi olla, että kaupat kilpailevat hintamielikuvista juuri jauhelihalla. Tämä on toki vain arvailua, mutta jos kuluttajan mielikuva muodostuu jauhelihan hinnasta, kaupan kannattaa mieluummin pitää tyhjiä hyllyjä kuin nostaa hintoja.

Kuluttaja on Pöyryn mukaan ehkä tottunut siihen, että jauhelihan hinta ei hirveästi heilu, toisin kuin vaikkapa vihannesten hinta, etenkin kun ajatellaan kausivihanneksia.

– Kuluttaja on valmis hyväksymään sen, että kurkku maksaa talvella enemmän kuin kesällä.

Kilpailu- ja kuluttajavirasto tutkii paraikaa ostohintojen siirtymistä myyntihintoihin. (Kuva: LEHTIKUVA / MARTTI KAINULAINEN)

Jos tuotteesta on pulaa kuluttajille, sen täytyy näkyä jollakin aikavälillä myös tuotannossa. Jos näin ei ole, tuotantoa ohjaa jokin muu kuin markkinasignaali, asiantuntija kertoo.

Signaali voi hävitä jossain ketjun välissä osamarkkinoilta. Kulutustottumuksissakin tapahtuu muutoksia, ja se on oma kysymyksensä, miten kauppa osaa siirtää signaalia siitä hankinnoissaan teollisuuteen, ja miten teollisuus osaa siirtää tietoa ostokäyttäytymisen tai kulutuskysynnän muutoksesta tuotantoon eri tuotannonaloilla.

Suomen ruokamarkkinoista KKV ei vuoden 2026 lopulle saakka kestävässä hankkeessaan ole havainnut Pöyryn mukaan toistaiseksi suurempia ongelmia. Suomella on luonnollisesti ominaispiirteensä, jotka vaikuttavat myös ruokamarkkinoihin.

– Hintahan meillä voi olla korkeampi kuin muualla ihan luonnollisesti, vaikka kaikki toimisi hyvin. Maa on laaja ja harvaan asuttu, asukkaita on vähän. Kauppa ja teollisuus ovat keskittyneitä. Kaikki tämä vaikuttaa hintatasoon.

Lue myös

Talvinen pakkassää jatkuu koko maassa, aurinkokin saattaa paistaa

Talvinen sää jatkuu viikonloppuna, ja sää kylmenee entisestään, kertoo Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi...
23.1.2026 15:35

Ukraina, Venäjä ja Yhdysvallat tapaavat Arabiemiraateissa – "Jotain edistystä on tapahtunut tai odotetaan tapahtuvan"

Diplomaattiset ponnistelut Ukrainan sodan lopettamiseksi saavuttavat perjantaina virstanpylvään, kun Ukrainan, Venäjän ja Yhdysvaltojen...
23.1.2026 15:10

Ranskan hallitus selvisi luottamuslauseäänestyksestä

Ranskan pääministeri Sebastien Lecornu ja hänen hallituksensa ovat selvinneet parlamentin luottamuslauseäänestyksestä, joka liittyi...
23.1.2026 13:18

Aihetunnisteet

elintarvikemarkkinat elintarviketeollisuus kaupan ala kauppa Maatalous ruoantuotanto ruokamarkkinat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Trumpin kutsu sai Putinin kiemurtelemaan
Uutiset | 22.1.2026 21:04
Venezuelan väliaikaisjohtaja: Öljykauppa USA:n kanssa vakauttaa maan valuuttaa
Uutiset | 21.1.2026 9:41
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Espanjassa jo kolmas junaturma viikon sisään
Uutiset | 22.1.2026 17:00
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30
Kanada simuloi Yhdysvaltain hyökkäyksen – tämä oli tulos
Uutiset | 21.1.2026 22:55
Ranskasta kova uhkaus USA:lle: ”Ei pidä mennä sörkkimään”
Uutiset | 16.1.2026 10:28
Jättisuosittu terveystrendi ei hyödytä ketään, sanoo professori Ylelle
Uutiset | 20.1.2026 21:31
Tätä kuitupommia löytyy vielä hetken kaupoista – Yksi tieto yllättää
Uutiset | 16.1.2026 21:31
Multala: Tarkoituksena on, että sähkön tehomaksu olisi vapaaehtoinen
Uutiset | 21.1.2026 23:00
Raju arvio: Trumpin varjossa tekeillä kylmäävä vallankumous
Uutiset | 18.1.2026 18:20
Lidleihin iso muutos – Erityistilanne, jos ostat alkoholia
Uutiset | 20.1.2026 22:15
Historia | Vuosisadan kylmin joulu hyydytti Suomen 30 vuotta sitten
Uutiset | 24.12.2025 3:20
Miten on mahdollista, että Vaahteramäen Eemeli on kännissä supersuositussa lastenkirjassa? – Tutkija selittää
Uutiset | 26.12.2025 9:01
Keskustan Mehtälä: Valtavat sähkölaskut uhkaavat omakotitaloasujia – ”Hallitus töppäsi”
Uutiset | 10.1.2026 18:15
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Grönlannista ei enää ole Tanskalle hyötyä, tanskalaistutkija sanoo – Tanska ei kuitenkaan voi myydä sitä
Uutiset | 8.1.2026 16:10
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Unohda kalliit turistirysät – tässä ovat vuoden 2026 parhaat budjettikohteet
Uutiset | 5.1.2026 21:15
Helppo seikka ehkäisee muistisairauksia – Erityisesti tässä iässä
Uutiset | 29.12.2025 22:13
Venezuela on meille sijoittamiskelvoton, sanoo USA:n suurin öljy-yhtiö
Uutiset | 10.1.2026 12:37
Varoitus suositusta makeutusaineesta: Haitallinen sydämelle ja aivoille
Uutiset | 25.12.2025 21:25

Uusimmat

Talvinen pakkassää jatkuu koko maassa, aurinkokin saattaa paistaa
Uutiset | 23.1.2026 15:35
Ukraina, Venäjä ja Yhdysvallat tapaavat Arabiemiraateissa – ”Jotain edistystä on tapahtunut tai odotetaan tapahtuvan”
Uutiset | 23.1.2026 15:10
Ranskan hallitus selvisi luottamuslauseäänestyksestä
Uutiset | 23.1.2026 13:18
SDP:n Kim Berg pyytää anteeksi
Uutiset | 23.1.2026 13:14
Grönlantiin lähetetyt tanskalaisjoukot olivat taisteluvalmiudessa Yhdysvaltoja vastaan
Uutiset | 23.1.2026 13:12
Populistiset temput osataan lähes kaikissa puolueissa – tutkijan mukaan perussuomalaisten toiminnassa näkyy amerikkalaisia trendejä
Uutiset | 23.1.2026 13:04
STT:n tiedot: EU:n ja Intian jättimäiset kauppaneuvottelut loppusuoralla
Uutiset | 23.1.2026 13:01
Mika Lintilä esittää Pohjolan unionia – ”Voisimme vastata ajan haasteisiin”
Uutiset | 23.1.2026 12:45
Iäkkään miehen epäillään asuneen vuosia kellarissa epäinhimillisissä oloissa Pohjois-Helsingissä
Uutiset | 23.1.2026 12:31
Saitko arkisen viestin? Se voi olla uusi ansa pankkitunnusten kalasteluun
Uutiset | 23.1.2026 12:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Uhkaako halpa tuontiliha maataloutta? – ”Hintakilpailussa emme tule pärjäämään”
Uutiset | 19.1.2026 18:44
Hallituksen kaavailema turistivero jakaa mielipiteitä – Itä-Suomessa suuria epäluuloja, pohjoisessa näytetään peukkua
Uutiset | 18.1.2026 11:15

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
14:21, 23/01/2026
weather icon 9°C
Daily Forecast Ennuste
Today 15:0023/01/2026
weather icon
8° / 9°°C 0.2 mm 20% 20 Km/h 82 % 986 hPa 0 mm/h
Today 18:0023/01/2026
weather icon
6° / 8°°C 0 mm 0% 19 Km/h 81 % 986 hPa 0 mm/h
Today 21:0023/01/2026
weather icon
6° / 7°°C 0 mm 0% 20 Km/h 79 % 989 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0024/01/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 15 Km/h 84 % 992 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0024/01/2026
weather icon
5° / 5°°C 0 mm 0% 14 Km/h 87 % 994 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Talvinen pakkassää jatkuu koko maassa, aurinkokin saattaa paistaa
Uutiset | 23.1.2026 15:35
Ukraina, Venäjä ja Yhdysvallat tapaavat Arabiemiraateissa – ”Jotain edistystä on tapahtunut tai odotetaan tapahtuvan”
Uutiset | 23.1.2026 15:10
Ranskan hallitus selvisi luottamuslauseäänestyksestä
Uutiset | 23.1.2026 13:18
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tavoitteena nuorempi iho ja parempi uni? – Syö näitä hedelmiä kaksi päivässä
Uutiset | 16.1.2026 23:05
Vaihtuvatko lintulaudan klassikot uusiin? Yksi laji lisääntynyt 41 000 prosenttia
Uutiset | 18.1.2026 13:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine: Jokaisen työntekijän vastuulla on ilmoittaa epäkohdista
Mielipide | 23.1.2026 15:12
Lukijalta: Uusi kännykkälinjaus on mahdollisuus muutokseen
Mielipide | 23.1.2026 10:48
Lukijalta: Suomi matkalla hyvinvointivaltiosta kohti yövartijavaltiota
Mielipide | 23.1.2026 10:25
Lukijalta: Oma linja esiin
Mielipide | 23.1.2026 10:20
Lukijalta: Sähkön tehomaksu on haja-asutusalueilla käytännössä piilokorotus sähkölaskuun
Mielipide | 16.1.2026 9:54
Lukijalta: Miksi keskustan gallup-kunto ei kohene?
Mielipide | 21.1.2026 17:36
Lukijalta: Ennusteeni eduskuntavaalien 2027 paikkajaosta
Mielipide | 13.10.2025 13:57
Lukijalta: Grönlanti on tulikoe
Mielipide | 20.1.2026 12:35

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Euroopan tulee puolustaa kansainvälisiä sopimuksia – “Liittolaisuus ei voi tarkoittaa periaatteetonta myötäilyä”
Keskusta | 22.1.2026 14:50
Keskusta pyytää palautetta tulevaisuusohjelmaansa: ”Nyt saa olla mieltä!”
Uutiset | 21.1.2026 11:59
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
”Ihmisvihaa tihkuva pääkirjoitus” – Keskustavaikuttajat pöyristyivät HS:n Oulu-tekstistä
Uutiset | 12.1.2026 14:41
Keskustasta tyrmäys hakkuiden vähentämiselle – ”Suomi seisoo edelleen puujaloilla”
Uutiset | 15.1.2026 17:10
Keskustanuoret: Nuorten naisten työelämä ei ole kokeilukenttä
Keskusta | 19.1.2026 15:51
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste