Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Tanska

Tiedustelupalvelu: Venäjä suunnittelee sabotaasi-iskuja Tanskaan

3.9.2026 5:51
Lue lisää 
Kultaranta-keskustelut
Presidentti Sauli Niinistö seurasi Geopolitiikan uusi aika - jakaantuuko maailma? -keskustelua Presidentinlinnassa järjestetyissä Kultaranta-keskusteluissa Helsingissä 19. kesäkuuta 2023. Taustalla panelistit professori Liisa Laakso (vas.), vanhempi neuvonantaja Linda Jakobson ja ministeri Jaakko Iloniemi. (Kuva: Lehtikuva)

Kultaranta-keskustelut: Professori moitti länsimaita ylimielisyydestä Afrikan maita kohtaan – "Se on tavattoman loukkaavaa"

Maanantaina keskusteluissa puhutti etenkin Kiinan asema maailmanpolitiikassa
STT–Kaisu Suopanki ja Suomenmaa 19.6.2023 15:26, muokattu 19.6.2023 17:53
a– a+
Kultaranta-keskustelut

Presidentinlinnan maanantaiset Kultaranta-keskustelut aloitettiin keskustelulla geopolitiikasta ja kysymyksellä maailman jakautumisesta.

Kiina-asiantuntija Linda Jakobson esitti keskustelussa näkökulmia Venäjän ja Kiinan välisestä suhteesta. Hän muistutti, että maiden lähentyminen alkoi jo parikymmentä vuotta sitten. Sittemmin nykyinen presidentti Xi Jinping on 11 vuoden aikana kehittänyt henkilökohtaisen ja luottamuksellisen suhteen presidentti Vladimir Putiniin.

Jakobsonin mukaan omasta näkökulmastaan Kiina tarvitsee Venäjää tärkeimpään kamppailuun eli kamppailuun Yhdysvaltoja vastaan.

– Se menee tässä tilanteessa kaiken muun edelle, silläkin uhalla että Kiina on hyvin tukalassa tilanteessa ja tietää sen, Jakobson sanoi.

Tämän vuoksi Kiina ei suostu tuomitsemaan Putinin toimia Ukrainassa. Jakobsonin mukaan Kiinan näkökulmasta Ukrainan sodassa on kyse kahden suurvallan välisestä kamppailusta. Kiina ei anna arvoa pienten maiden vaikutusvallalle.

– Siinä ei anneta arvoa Ukrainan kansan tahdolle, Ukrainan halulle elää erillisenä valtiona Venäjästä, Jakobson arvioi.

Jakobson sanoo Xin ottavan riskin uskollisuudessaan Venäjälle, kun sota ei ole edennyt kuten Putin ja Xi kuvittelivat.

– Pekingissä on strategisten ajattelijoiden keskuudessa kyseenalaistettu tätä lojaliteettia. Jos asiat menevät huonosti, se on Xille henkilökohtainen kova kolaus, Jakobson sanoo.

Hän ei kuitenkaan usko, että Kiina on valmis kääntämään kelkkaansa niin kauan kuin Xi on vallassa.

– Xi on kuitenkin osoittanut pieniä merkkejä, että maailma näkisi Kiinan olevan ei suinkaan Venäjän puolella, vaan Venäjää ymmärtävänä valtiona, Jakobson lisää.

Tästä esimerkkinä Jakobson näkee Kiinan rauhantunnusteluyritykset Ukrainan sodassa.

Professori Liisa Laakso Pohjoismaisesta Afrikka-instituutista nosti keskustelussa esiin länsimaiden ylenkatseen Afrikan maita kohtaan. Hän viittasi presidentti Sauli Niinistön sunnuntaiseen lausuntoon siitä, että omia arvoja voi markkinoida parhaiten kohtelemalla muita tasapuolisesti.

– Ulkopolitiikassa se tarkoittaa sitä, että ei katsota muita suvereeneja valtioita ja niiden tekemiä valintoja alentuvasti, ja siinä on kyllä parantamisen varaa, Laakso sanoi.

– Venäläiset ja kiinalaiset menevät maanosaan arvostuksen kanssa, hän lisäsi.

Professori nosti esimerkiksi yritykset järjestää korkean tason kokouksia afrikkalaisten ja eurooppalaisten johtajien kesken, joihin Euroopan maat eivät ole olleet valmiita lähettämään yhtä korkean tason edustajia kuin Afrikan maat.

– Se on tavattoman loukkaavaa. Näitä kokouksia on jopa jouduttu perumaan, hän sanoi.

Laakso kritisoi myös median toimintaa.

– Kun kansainvälinen rikostuomioistuin antoi pidätysmääräyksen Putinista, suomalainen media uutisoi, että nyt Venäjä on afrikkalaisten maiden kategoriassa. Miltä se kuulostaa afrikkalaisten korvissa? Jakobson heitti yleisölle kysymyksen.

Laakso halusi myös muistuttaa, että vaikka Kiinan rooli on merkittävä Afrikassa, sitä ei pidä ylikorostaa.

– On ihan roskapuhetta, että Afrikka on menetetty Kiinalle. Lopetetaan myytti siitä, että ollaan valtava, kasvava maanosa menetetty, Laakso sanoi.

Kiina on Laakson mukaan vetäytymässä useista isoista infrastruktuuriprojekteista Afrikan maissa. Euroopan unionin Laakso sanoi olevan vahva mutta huonosti tunnettu kumppani, jonka näkyvyyttä tulisi parantaa.

Lue myös

Petteri Orpo: Lupauksista Ukrainalle ei saa tehdä Natossa liian kriittistä ja suurta kysymystä

Tulevan pääministerin Petteri Orpon (kok.) mukaan Nato-maiden Vilnassa Ukrainalle annettavista lupauksista ei saa...
19.6.2023 13:11

Presidentti Niinistö: Vain kestävä ja oikeudenmukainen rauha Ukrainassa voi luoda perustan tulevaisuudelle, jossa suuret eivät katso oikeudekseen alistaa pieniä

Vain kestävä ja oikeudenmukainen rauha Ukrainassa voi luoda perustan tulevaisuudelle, jossa kansainvälisen oikeuden...
19.6.2023 8:30

Presidentti Niinistö isännöi Kultaranta-keskusteluja viimeistä kertaa – luvassa kolme paneelikeskustelua

Maanantain keskustelut koskevat uutta geopolitiikan aikaa, Suomea Naton jäsenenä sekä kansainvälistä teknologista kilpailua ja turvallisuutta.
19.6.2023 8:15

Presidentti Niinistö ihmetteli Kultaranta-keskustelujen päätössanoissaan, kuinka harvoihin käsiin kahdeksan miljardin ihmisen kohtalo on jätetty

Niinistö isännöi Kultaranta-keskusteluja viimeistä kertaa
19.6.2023 17:51

Aihetunnisteet

afrikka Kiina Kultaranta-keskustelut Politiikka ulkopolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Tämä ruokakaapin perustuote on jäätävä terveyspommi – Varsinkin, jos käyttää sitä oikein
Uutiset | 1.9.2026 21:41
Trump: Hormuzinsalmen nimi voitaisiin vaihtaa Trumpinsalmeksi
Uutiset | 2.9.2026 19:15
Huippujohtajan shokkiväite: ”Saksa ja Venäjä ovat sodassa”
Uutiset | 1.9.2026 23:03
SAK: Orpon hallituksen perinnöksi jää Suomen historian toiseksi pahin työttömyyskriisi
Uutiset | 2.9.2026 13:39
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Ingrid Alexandra aiheutti talvella äläkän – Kuka on tuore kruununprinsessa?
Uutiset | 31.8.2026 21:03
Valtonen: Suomi kutsuu Venäjän lähettilään puhutteluun Leipzigin droonitapauksen vuoksi
Uutiset | 2.9.2026 10:56
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Putinin lähettiläs: Varoitus suursodasta
Uutiset | 30.8.2026 21:23
Keskustan kansanedustajat: Järki käteen sähköautojen akkujen korjauksessa
Uutiset | 31.8.2026 10:16
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Kremlissä repesi raivo: Katastrofi ”yhden askeleen päässä”
Uutiset | 27.8.2026 23:02
Sotahistoria | Japanilaisten pirullinen taktiikka raastoi amerikkalaisten hermoja – yötaivaan musta aave hiljensi ”pesukoneen”
Uutiset | 28.8.2026 21:17
”Rakennamme Euroopan suurimmat maavoimat” – Tälle Nato-maalle Venäjä on eksistentiaalinen uhka
Uutiset | 1.9.2026 21:50
Britannian kuningas Charles suree sukulaisensa Haraldin kuolemaa
Uutiset | 28.8.2026 13:09
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11

Uusimmat

Giorgia Melonin oikeistohallitus on johtanut Italiaa ennätyksellisen pitkään
Uutiset | 3.9.2026 11:00
Korkeasaareen syntyi kaksi äärimmäisen uhanalaisen amurinleopardin pentua
Uutiset | 3.9.2026 10:51
Nelikymppinen nainen tuomittiin 13-vuotiaaseen kohdistuneesta seksuaalirikoksesta
Uutiset | 3.9.2026 10:00
Tuulituho voi altistaa metsän uusille vaurioille vuosiksi – ”Yksi tuho voi muuttaa olosuhteita, joissa seuraava tuho syntyy”
Uutiset | 3.9.2026 9:51
Keskustan Savola: Lääkevalmistuksen keskittäminen on estettävä
Uutiset | 3.9.2026 9:50
Keskustan Mehtälä ja Kallio: Nestekaasu maatalouden energiaveron palautuksen piiriin
Uutiset | 3.9.2026 9:44
Maailman ilmatieteen järjestö varoittaa erittäin voimakkaasta El Ninosta: ”Planeettamme on tuntemattomilla vesillä”
Uutiset | 3.9.2026 9:24
Danske Bank nostaa kasvuennustettaan – työttömyydestä huolestuneille ei vielä isoa huojennusta
Uutiset | 3.9.2026 8:31
Venezuelalla ei ole kiirettä vaalien järjestämisessä, sanoo presidentti
Uutiset | 3.9.2026 8:08
Ylen kysely: SDP:n kannatus laski eniten, vasemmistoliitto kovimmassa nousussa
Uutiset | 3.9.2026 7:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Sote-järjestöt vietiin Rydmanin giljotiiniin – pohjatyö tehtiin jo vuosia sitten
Uutiset | 2.9.2026 15:54
Orpon hallituksen viimeinen syksy alkaa myrskyn merkeissä – luvassa sopeutussavottaa, jääviystutkintaa ja sisäistä sotaa
Uutiset | 31.8.2026 15:28
Toimittajalta | Nyt aurinko paistaa SDP:lle, mutta yksi kysymys ei jätä demareita rauhaan
Uutiset | 30.8.2026 8:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Giorgia Melonin oikeistohallitus on johtanut Italiaa ennätyksellisen pitkään
Uutiset | 3.9.2026 11:00
Korkeasaareen syntyi kaksi äärimmäisen uhanalaisen amurinleopardin pentua
Uutiset | 3.9.2026 10:51
Nelikymppinen nainen tuomittiin 13-vuotiaaseen kohdistuneesta seksuaalirikoksesta
Uutiset | 3.9.2026 10:00
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kokoomus leikkii turvallisuudella
Mielipide | 3.9.2026 10:24
Lukijalta: Hyvä johtaminen vahvistaa, huono kuluttaa
Mielipide | 3.9.2026 10:09
Lukijalta: Leikkaukseen tarpeen mukaan
Mielipide | 3.9.2026 10:05
Lukijalta: Liikunnan miljardit on saatava osaksi Suomen kasvupolitiikkaa
Mielipide | 2.9.2026 14:13

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Lyödään lyötyä” – Kansanedustaja syyttää Purraa köyhien mollaamisesta
Uutiset | 31.8.2026 14:14
Keskustan Siika-aho kummastelee Helsingin kaupungin linjaa – ”Lapsiperheille on luvassa kylmää kyytiä”
Uutiset | 31.8.2026 12:27
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
Keskustan Siponen: Sähköautojen akkujen korjaamisesta tulossa mahdotonta – Vaatii ohjeistuksen muuttamista
Uutiset | 29.8.2026 17:24
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste