Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Aborttilaki
Ulkoministeri Timo Soinin (sin., oikealla) tuoreimman irtioton jälkeen pääministeri Juha Sipilä (kesk.) joutui muistuttamaan, että naisten ja tyttöjen lisääntymisterveysoikeudet ovat olennainen osa Suomen ulkopolitiikkaa. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kommentti: Soini provosoi jälleen, mutta Sipilän kanta aborttilakiin on selvä

Ulkoministerin julkista kannanottoa ei voi pitää hänen henkilökohtaisena asianaan, toimittaja Pauliina Pohjala kirjoittaa
Pauliina Pohjala 11.8.2018 16:51, muokattu 11.8.2018 16:57
a– a+
Aborttilaki

Timo Soini osaa provosoida.

Ulkoministeri hehkuttaa nyt ”plokissaan” Argentiinaa, joka kumosi abortin sallivan lakiesityksen. Argentiinassa abortti on siis edelleen hyväksytty vain raiskaustapauksissa tai naisen ollessa hengenvaarassa.

Soini vähät välitti siitä, että hallitus oli jo toukokuussa joutunut puuttumaan hänen aiempaan irtiottoonsa Suomen virallisesta linjasta. Tuolloin Soini osallistui työmatkansa ”vapaa-ajalla” abortinvastaisen liikkeen iltatilaisuuteen Kanadassa.

Tämän julkisen esiintymisen jälkeen tasa-arvoministeri Annika Saarikko (kesk.) joutui tiedottamaan , että Suomi ei ole lipeämässä aborttioikeudesta kansallisilla tai kansainvälisillä areenoilla.

Soinin uutta plokikirjoitusta ei estänyt edes se, että jopa presidentti Sauli Niinistö paheksui aiemmin Soinin käytöstä.

– Ministerismiehen ja poliitikon on vaikea olla yhteiskunnallisessa mielenilmauksessa yksityishenkilönä. Minusta siinä on perustavaa laatua oleva omituisuus, Niinistö sanoi kesäkuussa Talouselämässä .

Soinin tuoreen plokin aiheuttaman kohun vuoksi Saarikko korosti jälleen STT:n haastattelussa, ettei hän voi hyväksyä vihjailuja siitä, että ”voisimme olla tyytyväisiä Argentiinassa tapahtuneeseen kehitykseen”.

Katolilaisen Soinin kanta aborttiin on aina ollut hyvin tiedossa. Hänellä on oikeus vakaumukseensa, mutta ulkoministerin julkista kannanottoa ei voi pitää hänen henkilökohtaisena asianaan. Se sekoittaa pahasti ihmisten ajatuksia Suomen virallisesta linjasta.

Muut hallituspuolueet vedetään mukaan lokaan. Some-kansa näyttää nyt ihmettelevän, miten kokoomus voi sietää Soinin irtiottoja. Keskustan kohdalla puhutaan eri sävyyn. Osa näyttää epäilevän, että puheenjohtaja, pääministeri Juha Sipilä saattaa jopa olla samoilla linjoilla Soinin kanssa.

Ei muuten ole.

Sipilän tiedetään kuuluvan rauhansanalaisuuteen, se ei ole mikään salaisuus. Sipilä on kuitenkin alusta asti tehnyt selväksi, mikä on hänen kantansa Suomen aborttilakiin.

Hän kannattaa sitä nykymuodossaan. Hän ei vaadi siihen tiukennusta eikä höllennystä. Tämän Sipilä ilmaisi jo viime vaalikaudella neljä vuotta sitten.

Mutta kun Soini iloitsee julkisesti Argentiinan päätöksestä, siitä voi helposti tulkita, että hän haluaisi yhtä tiukan aborttilain myös Suomeen. Tai kenties vielä tiukemman – hänhän on vuosien mittaan usein sanonut, ettei hyväksy aborttia missään oloissa.

Sipilä toisti hallituksen kannan perjantaina STT:lle. Hän totesi, että naisten ja tyttöjen asema sekä seksuaali- ja lisääntymisterveysoikeudet ovat ihmisoikeuskysymyksiä ja olennainen osa Suomen ulkopolitiikkaa.

Sipilä huomautti, että tämä on ollut Suomen hallitusten pitkäaikainen ja yksiselitteinen linja, eikä se ole muuttunut.

Aborttioikeuden kieltäminen ei tarkoita sitä, että abortteja ei enää tehtäisi.

Niitä tehtäisiin edelleen, mutta toimenpiteet siirtyisivät sairaaloista ja lääkärin valvonnasta maan alle. Naisten henki olisi puoskarien armoilla. Abortteja tehtäisiin myös hengenvaarallisilla kotikonsteilla ja vastasyntyneitä hylättäisiin. Se merkitsisi paluuta hyvin pimeään aikaan.

Suomessa raskaudenkeskeytys täytyy tehdä ennen 12. raskausviikkoa, sitä myöhemmin aborttiin tarvitaan erittäin painava syy kuten sikiön vaikea sairaus.

Argentiinassa äänestettiin juuri laista, joka olisi sallinut abortin ensimmäisen 14. raskausviikon aikana. Lain sisällöstä voi varmasti keskustella, mutta monissa maissa vallitseva tiukka aborttilinja aiheuttaa julmia seurauksia.

Helsingin Sanomien mukaan Amnesty International arvioi, että 3 000 naista on kuollut abortin yritykseen Argentiinassa viimeisen 25 vuoden aikana.

Miksi Soini provosoi ja jättää muun hallituksen selittelemään? Alle prosentin kannatuksen omaavan sinisen puolueen ministerillä ei ole mitään hävittävää.

Soinin kannattaisi kuitenkin mieluummin tehdä töitä esimerkiksi nuorten maksuttoman ehkäisyn eteen. Se on tehokas keino vähentää ei-toivottuja raskauksia.

Lue myös

Sipilä kommentoi Soinin aborttikannanottoa: Jokaisella on oikeus omiin henkilökohtaisiin mielipiteisiinsä

Sipilän mukaan Soini on pitänyt abortinvastaiset kannanottonsa selkeästi henkilökohtaisina kannanottoina
12.8.2018 12:52

Tasa-arvoministeri Saarikko kommentoi Soinin uusinta aborttikannanottoa: "Ehkä keskustelu asiasta ei olisi pahitteeksi"

Ulkoministeri Timo Soini iloitsi blogissaan Argentiinan päätöksestä torjua abortin laillistaminen
10.8.2018 17:21

Eduskunnan varapuhemies Tuula Haatainen tuomitsee Soinin kannanotot – "murentaa mainettamme naisten ja tyttöjen oikeuksia puolustavana maana"

Eduskunnan varapuhemies Tuula Haatainen (sdp.) tuomitsee jyrkästi ulkoasiainministeri Timo Soinin (sin.) ulostulot koskien...
12.8.2018 14:11

Aihetunnisteet

abortti aborttilaki soini

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
Auringon magnetismi siirtyi pintakerrokseen – tutkijat ymmällään
Uutiset | 9.7.2026 23:30
Tiedätkö, mitä vanhoille sähkölaitteille pitäisi oikeasti tehdä?
Uutiset | 8.7.2026 21:45
”Karjalan vapaus ja suuri Suomi ” – Mannerheimin kuuluisalla käskyllä vuosipäivä
Uutiset | 9.7.2026 23:00
Viileä ilmasto tuo Suomeen yhä enemmän turisteja – moni pitää sen markkinointia epäeettisenä
Uutiset | 9.7.2026 13:00
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Turkkilaislehti: Erdogan lahjoitti kaikille Nato-johtajille revolverin ja ammuksia
Uutiset | 9.7.2026 14:14
Turpoavatko jalkasi lämpimällä? – PLL: Tällaisissa tilanteissa lääkäriin
Uutiset | 9.7.2026 22:15
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00
Ehdit vielä kylvää puutarhassa
Uutiset | 8.7.2026 20:50
Jatkosota | Mannerheim laati julistuksen karjalaisille
Uutiset | 8.7.2026 21:00
Perinteinen lämmitysratkaisu teki paluun
Uutiset | 9.7.2026 21:50
Kumpi on haitallisempi keuhkoille, sikari vai piippu? – Duodecim: Havainnot vahvistavat näyttöä haitoista
Uutiset | 4.7.2026 21:15
EVA: Suurimmalle osalle suomalaisista työ on vain keino rahoittaa muuta elämää
Uutiset | 4.7.2026 6:01
Etuovi: Täällä on suurimmat mökkimarkkinat
Uutiset | 2.7.2026 22:00
Meren vai järven ranta? – Täällä ovat kalleimmat, täällä halvimmat kesämökit
Uutiset | 5.7.2026 21:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00

Uusimmat

40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Harvinainen geenivirhe yllättävän yleinen Suomessa – ”Kivuliaat kohtaukset kestävät yleensä yhden tai kaksi päivää”
Uutiset | 10.7.2026 22:50
Duodecim: Ilmansaasteet yhteydessä muistisairauteen
Uutiset | 10.7.2026 22:30
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00
Mökillä täytyy muistaa erityisesti tietyt jäteasiat
Uutiset | 10.7.2026 21:44
Uutta tietoa aivovaltimopullistumien riskistä – ”tapahtuu rakenteellista uudelleenmuovautumista”
Uutiset | 10.7.2026 21:10
Uusi malli glaukooman torjuntaan
Uutiset | 10.7.2026 20:55
Viikonloppu käynnistää lämpöaallon – varoituksia tukalasta helteestä
Uutiset | 10.7.2026 17:31
Purra: Eduskunnan koollekutsuminen puhemiehen asia
Uutiset | 10.7.2026 16:05
Hallitus ehdottaa: Käännytyslakia jatketaan vuoden 2028 loppuun
Uutiset | 10.7.2026 15:53
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustalla on ollut hyvä herraonni – vähemmänkin muistellut nimet ovat jättäneet näkyvän jäljen
Uutiset | 5.7.2026 9:00
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00
Harvinainen geenivirhe yllättävän yleinen Suomessa – ”Kivuliaat kohtaukset kestävät yleensä yhden tai kaksi päivää”
Uutiset | 10.7.2026 22:50
Duodecim: Ilmansaasteet yhteydessä muistisairauteen
Uutiset | 10.7.2026 22:30
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Puolustusvoimat peruu suuren tilauksen Summa Defencen tytäryhtiöltä
Uutiset | 2.7.2026 18:40
Mitä mökillä pitää olla? – Saunan asemasta ykkössuosikkina kilpailee yksi mukavuus
Uutiset | 3.7.2026 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maaseudun elinvoimaan löytyy ratkaisuja
Mielipide | 9.7.2026 16:45
Lukijalta: Keuruun varuskunta palautettava käyttöön
Mielipide | 9.7.2026 16:43
Lukijalta: Yhdenvertaisuuden edistäminen on lakisääteinen tehtävä, ei kampanja
Mielipide | 6.7.2026 14:56
Lukijalta: Hintojen läpinäkyvyys myös maataloustuotteille
Mielipide | 6.7.2026 14:52
Lukijalta: Julkisten organisaatioiden ei pidä ottaa osaa arvolatautuneisiin kampanjoihin
Mielipide | 3.7.2026 11:47

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
Keskustan Ovaska jatkaa Eurooppa-puolueen johdossa
Uutiset | 6.7.2026 11:20
Tuore teos pureutuu keskustan vaikeuksien juurisyihin – kuusi keskustalaista arvioi kirjan raatorehellisiä väitteitä
Uutiset | 4.7.2026 8:00
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste