Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Keskusta

Keskusta haluaa itäiseen Suomeen uutta elinvoimaa – vaatimus EU:lle

18.8.2026 19:08
Lue lisää 
Koronakriisi
Helsingin pormestari Jan Vapaavuori ja perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru väittelivät koronatoimista Politiikan toimittajien tilaisuudessa. (Kuva: Lehtikuva/Markku Ulander)

Kiuru läimi Jyväskylällä, Vapaavuori siteerasi hallituksen omia papereita – ministerillä ja pormestarilla eri näkemys lasten harrastusten avaamisesta

Pekka Pohjolainen 1.2.2021 15:04, muokattu 1.2.2021 15:09
a– a+
Koronakriisi

Onko lasten harrastustoiminnan avaaminen keskellä korona-ahdinkoa perusteltua vai ei?

Sitä miettii nyt moni, eivätkä Poliitikan toimittajien kuultavana olleet perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) ja Helsingin pormestari Jan Vapaavuori (kok.) löytäneet asiasta yhteistä linjaa.

Keskusteluun lisäsi jännitettä pääkaupunkiseudun kuntien päätös avata lasten harrastustoimintaa vastoin hallituksen ottamaa linjaa.

Kiuru huomautti, että kansalliset viranomaiset tehneet tiekartan, miten koronaa torjutaan koko maassa, eikä hänellä itsellään ole tietoa, joka veisi toisenlaisiin johtopäätöksiin.

Kiuru huomautti, että Jyväskylän esimerkki osoittaa, kuinka myös lasten harrastuksista voi tulla paljon tartuntoja. Harrastukset ja koulu liittyvät yhteen ja riski kasvaa, ministeri muistutti.

Vapaavuori sanoi, että niin sanottuun brittimuunnokseen ja mahdollisiin muihinkin muunnoksiin suhtaudutaan suurella vakavuudella.

– On kuitenkin niin, että jos tämä muunnos tarkoittaisi sitä, että tässä maassa pitäisi ryhtyä aidosti järeisiin toimiin sen torjumiseksi, on kyse aivan muun tyyppisistä asioista kuin lasten harrastuksista.

Vapaavuori sanoi, ettei hyväksy tulkintaa hallituksen tahdon uhmaamisesta.

– Päinvastoin uskallan väittää, että noudatamme hallituksen strategioita itseasiassa jopa paremmin kuin hallitus itse.

Vapaavuori huomautti, että hallituksen strategian mukaan toimenpiteiden pitää olla välttämättömiä ja oikeansuhtaisia. Tasapainoa terveydellisten, sosiaalisten ja taloudellisten ja perusoikeuksiin liittyvien näkökohtien välillä on haettava koko ajan.

– Se, että Suomi yhteiskuntana on tässä kriisissä pärjännyt niinkin hyvin, on ennen kaikkea seurausta siitä, että ihmiset ovat noudattaneet ohjeita, suosituksia ja rajoituksia.

Vapaavuoren mielestä Suomessa on onnistuttu torjumaan koronaa varsin kevyillä toimenpiteillä.

– Nyt olemme ajautumassa vahvasti tilanteeseen vahvasti, jossa rajoitukset kokonaisuudessaan eivät enää nauti ihmisten kunnioitusta ja tolkun ihmiset ryhtyvät kapinoimaan näitä vastaan.

Pormestarin mukaan tällä tiellä jatkamisella aiheutuisi yhteiskunnalle vain huomattavan suurta vahinkoa, koska vaikeimmat ajat voivat olla vasta edessä.

– Jos meillä aidosti brittimuunnos tänne rantautuu, ei sitä torjuta sillä, että lasten harrastuksia kielletään, vaan sitten tarvitaan aidosti järeämpiä toimenpiteitä. Siinä suhteessa olen hyvin huolestunut siitä, että hallituksella ei näytä olevan siinä suhteessa strategiaa, Vapaavuori näpäytti.

Kiuru muistutti, että Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri on väestöpohjaltaan valtava.

– Jos täällä ei tehdä kaikkea mahdollista ja ennakoivasti, koko Suomi tuntee sen kyllä nahoissaan.

Ministerin mukaan Uudellamaalla ollaan tulossa vauhdilla takaisin joulukuun tilanteeseen, jossa pelättiin joulua ja terveydenhuollon ylikuormittumista.

– Rajoitustoimien kiristäminen on aivan varmasti edessä näillä luvuilla, koska kantokyvyn kesken loppumisen uhka on todellinen.

Kiuru muistutti, että lisää rajoitustoimia on tulossa parin viikon päästä, kun eduskunta saa tartuntatautilainsäädännön kokonaisuuden käsitellyksi.

– Sieltä puuttuu sen jälkeen enää liikkumisvapauden rajoitukset, jotka on tarkoitus ottaa käyttöön tasolla kolme, jos mikään muu ei auta.

Vapaavuori piti hyvin hämmentävänä sitä, että hallitus on yhtäältä johdonmukaisesti korostanut päätösten tekoa alueellisesti ja paikallisesti, mutta halunnut toisaalta päättää alueellisten ja paikallisten päättäjien puolesta, mitä heidän pitää tehdä.

– Ja se ei ole kyllä sopusoinnussa sen paremmin hallitusten omien linjausten kuin hyvän hallinnonkaan kanssa.

Vapaavuori tulkitsi, ettei heillä ole Kiurun kanssa näkemyseroa isosta kuvasta, vaan lasten harrastusten rajoittamisen vahingoista suhteesta hyötyihin.

– Ja se johtaa yhteiskuntamoraalin rapautumiseen, kun tavalliset tolkun ihmiset eivät enää ymmärrä sitä, miksi tällainen rajoitus on voimassa samaan aikaan kuin joku toinen ei ole.

Kiurun mukaan rajoituksilla ei kiusata turhaan, vaan niitä on pohdittu sen valossa, mistä tartuntoja tulee.

– Ja suomalaisessa yhteiskunnassa ei ole ehkä ole haluttu tunnustaa, että harrastuksista tulee merkittävä osa, myös Uudenmaan tartunnoista.

– Jyväskylässä on juuri tällainen esimerkki, hän huomautti.

Lue myös

Viritetystä menopelistä voi tulla jättilasku, vakuutusyhtiö varoittaa

Viritetyt ja liian kovaa kulkevat kulkuvälineet johtavat herkästi vaaratilanteisiin liikenteessä.  Keskinäinen Vakuutusyhtiö Turva kertoo...
18.8.2026 22:35

Yksinäisyyttä ja ulkopuolisuutta – Nuoret kokevat karun puolen työelämässä

Yksinäisyys ja eristyneisyys työelämässä osuvat kaikkein kipeimmin nuoriin työntekijöihin. HelsinkiMission tuoreen barometrin mukaan 28...
18.8.2026 22:31

"Käsittämätöntä" – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään

Suomalaisia on totuttu pitämään säästäväisenä kansana. Lähes joka kolmas ei kuitenkaan säästä säännöllisesti...
18.8.2026 21:59

Aihetunnisteet

jan vapaavuori Koronakriisi koronarajoitukset krista kiuru

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Kansanedustaja vaatii hallitukselta välitöntä muutosta marjojen ja sienien myyntiin – ”Kansa hakee lisätuloja metsästä”
Uutiset | 17.8.2026 10:20
Tässäkö on onnellisen parisuhteen salaisuus? Tutkimus toi uutta tietoa
Uutiset | 17.8.2026 22:25
Kaikkonen esittää suurremonttia sosiaaliturvaan – keskusta haluaa kannustavuutta työnhakuun
Uutiset | 18.8.2026 11:00
Tutkijat huomasivat: Tavallinen valinta arjessa nostaa syöpien riskiä
Uutiset | 17.8.2026 21:46
Ukraina jatkoi ohjusiskujaan – Venäjä: Ainakin kuusi ihmistä kuoli Belgorodin alueella
Uutiset | 17.8.2026 9:14
Tutkimus: Suojaosat lisäsivät työttömien osa-aikatyötä
Uutiset | 17.8.2026 8:06
Kaikkonen: Hallituksen on palautettava suojaosa – tutkimus osoittaa poiston olleen virhe
Uutiset | 17.8.2026 15:21
Milloin on iltayö? Entä aamupäivä? – Kellonajat voivat yllättää
Uutiset | 17.8.2026 21:31
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Zelenskyi avoimena Ukrainan vaarallisesta ahdingosta: ”Minulla on muutama kuukausi aikaa”
Uutiset | 13.8.2026 21:03
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
USU-gallup: SDP:n Lindtmanin suosio laskussa, kakkossijalla kova nousija
Uutiset | 11.8.2026 8:35
Skoda Transportation vetäytyy uusien metrojunien tarjouskilpailusta – perustelee huolella tasapuolisesta kohtelusta
Uutiset | 14.8.2026 11:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22

Uusimmat

Viritetystä menopelistä voi tulla jättilasku, vakuutusyhtiö varoittaa
Uutiset | 18.8.2026 22:35
Yksinäisyyttä ja ulkopuolisuutta – Nuoret kokevat karun puolen työelämässä
Uutiset | 18.8.2026 22:31
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Mitä tarkoittaa pouta? – Moni käyttää väärin
Uutiset | 18.8.2026 21:44
Luulitko, että tupakantumppi tai nikotiinipussi katoaa katukaivoon? Näin niille käy
Uutiset | 18.8.2026 21:26
Asiantuntija OP Mediassa: Tämä on asunnon tehokkain myyntivaltti
Uutiset | 18.8.2026 21:00
Poliitikoilta perätään ilmastotekoja: ”Kovat ovat puheet, mutta käytännön toimet laahaavat jäljessä”
Uutiset | 18.8.2026 19:12
Keskusta haluaa itäiseen Suomeen uutta elinvoimaa – vaatimus EU:lle
Uutiset | 18.8.2026 19:08
Belgian maastopalo jo lähes hallinnassa
Uutiset | 18.8.2026 18:30
Puolustusministeri Häkkäsen mukaan Yhdysvaltojen lähettämään liittolaisuuskirjeeseen ei liity dramatiikkaa: ”Kahdenvälisesti meillä on hyvä tilanne”
Uutiset | 18.8.2026 18:08
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää suurremonttia sosiaaliturvaan – keskusta haluaa kannustavuutta työnhakuun
Uutiset | 18.8.2026 11:00
Keskustan Kurvinen vaatii täyskäännöstä: Lupaa Suomeen kansanvaltaisia maakuntia
Uutiset | 18.8.2026 12:33
SDP:n kireämpi maahanmuuttolinja ei hätkäytä keskustan Hilkka Kemppiä – ”Vapaamatkustamista Suomi ei voi tietenkään tarjota”
Uutiset | 17.8.2026 14:36

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Viritetystä menopelistä voi tulla jättilasku, vakuutusyhtiö varoittaa
Uutiset | 18.8.2026 22:35
Yksinäisyyttä ja ulkopuolisuutta – Nuoret kokevat karun puolen työelämässä
Uutiset | 18.8.2026 22:31
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Suomen ulkopolitiikkaa ei johdeta Washingtonin kyselylomakkeella
Mielipide | 18.8.2026 14:51
Lukijalta: Tulevissa vaaleissa on katsottava kauas
Mielipide | 18.8.2026 13:40
Lukijalta: Keskusta voisi olla hobittien puolue 
Mielipide | 18.8.2026 10:57
Lukijalta: Omien osallistaminen avain vaalivoittoon?
Mielipide | 18.8.2026 10:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
Hallitus ole tehnyt mitään konkreettista itäisen Suomen eteen, sanoo keskustan Vesa Kallio
Uutiset | 18.8.2026 13:30
Jaakko Pelimanni ehdolle keskustan puoluevaltuuston puheenjohtajistoon
Uutiset | 12.8.2026 13:55
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste