Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Viikko vaihtuu mukavassa ulkoilusäässä – Aurinkoa luvassa myös alkuviikosta

17.10.2026 15:46
Lue lisää 
Keskustan puoluevaltuusto
Puoluevaltuutetut arvioivat hallituksen tilannetta kokouksen yleiskeskustelussa. (Kuva: Saara Savusalo)

Keskustan puoluevaltuutetut kommentoivat maltillisesti hallituksen tilannetta – "Jokaisen rivivihreän ja -persun huuteluun ei tarvitsisi lähteä mukaan"

Kriittisiäkin äänenpainoja kuultiin: keskustaopiskelijoiden Laura Hämäläinen arvioi opposition oven olevan jo raollaan
Katariina Lankinen 20.11.2021 16:23, muokattu 22.11.2021 10:16
a– a+
Keskustan puoluevaltuusto

Rovaniemelle viikonlopuksi kokoontunut keskustan puoluevaltuusto kävi rakentavan keskustelun hallituksen tilanteesta. Mediassa keskustelu keskustan ja muiden hallituspuolueiden kireistä väleistä kävi ennen kokousta kuumana, mutta puoluevaltuutetuilta ei hallituksesta lähtemistä vaativia puheenvuoroja juurikaan kuultu.

– Vastustan helppoja heittoja siitä, kuinka keskustan pitäisi nostaa kytkintä hallituksesta heti kun vihervasemmisto esittää omia avauksiaan löyhästä eläkepolitiikasta tai keskittävästä korkeakoulupolitiikasta. Ei se niin mene, että kaikki sysätään keskustan piikkiin, totesi keskustanuorten puheenjohtaja Hanna Markkanen.

– Olemme aikanaan yhdessä päättäneet, että olemme hallituksessa. Se tarkoittaa, että pidämme kiinni hallitusohjelmasta ja periaatteistamme. Totta kai, jos sovitusta ei pidetä kiinni, ja periaatteillamme pyyhitään pöytää, niin silloin meidän on tehtävä omat ratkaisumme, Markkanen jatkoi.

Keski-Suomen keskustapiirin puheenjohtaja Tahvo Anttila kehui hallitusta hyvästä koronan hoidosta ja keskustan ministereitä omien tonttiensa hoitamisesta.

– [Maa- ja metsätalousministeri Jari] Leppä on tehnyt kaiken mahdollisen maatalouden eteen, [elinkeinoministeri Mika] Lintilä yritysten eteen. Jokaisen rivivihreän ja -persun huuteluun ei tarvitsisi paniikinomaisesti lähteä mukaan. Meidän pitäisi olla helppo erottua ihmisläheisellä politiikalla. Sellaiset nimet kuin Ahti Pekkala ja Marjatta Väänänen velvoittavat meitä hoitamaan hallituskauden kunnialla loppuun.

Sama viesti oli Pohjois-Pohjanmaan edustajana puhuneella Jukka Tikanmäellä.

Puoluevaltuuston varapuheenjohtaja Karri Kallio Etelä-Pohjanmaalta oli hallitusta kohtaan kriittisempi.

– Missä välissä meistä tuli selittelijöitä, jotka kertovat joka tilanteessa, että kyllä me haluaisimme, mutta kaverit eivät? Onko tämä hallitus sitä, mitä odotimme? Hallituksen kiistaton meriitti on koronan hoito, mutta kun pitäisi liikkua koronasta eteenpäin, hallituksen toimintakyky on lähes olematon. Pienistä leikkauksista ei päästä sopuun, ja jos päästään, vastuuministeri vedetään kölin alta, Kallio roimi.

– Mikä on meille tarpeeksi keskustalainen hallitus, kysyi puolestaan keskustanuorten Joonas Immonen. Hänen mukaansa puheet vasemmistohallituksesta, jossa päätöksiä ei kyetä tekemään, ovat hallitusta vastustavien voimien narratiiveja.

– Pelkään, että olemme luomassa sellaista kuvaa hallituksesta, joka on meille vahingollinen. Tiedämme, että hallitusvastuu syö eikä hallituksessa kannatus välttämättä nouse. Eikö olisi parempi puhua normaalien ihmisten arkea parantavista uudistuksista? Jos keskustaa ei hallituksessa olisi, niitä asioita hoitaisi siellä joku muu. Sitäkö me haluamme?

Keskustaopiskelijoiden Laura Hämäläinen arvioi oven opposition olevan jo raollaan.

– On selvää, että keskustalaisia tekoja hallituksessa koko Suomen tulevaisuuden eteen on tehty. Mutta nyt kysyn teiltä, onko Marinin hallituksen eväät syöty. Pöytätavoista yhteisymmärrystä ei löydy, edestakaiseen venkoiluun on kyllästytty. Kysyn teiltä, onko ovi oppositioon nyt vähintään viisi senttiä auki?

Keskustanaisten Tuija Palosaaren mielestä keskustalla on nyt peiliin katsomisen paikka.

– Hallituksesta lähteminen voi tapahtua jo ennen kesää. Hallitusyhteistyö vihreiden kanssa on keskustan kipupiste. Hallituksessa ei voi olla hinnalla milä hyvänsä. Joskus pitää ottaa käyttöön sanonta ”tulos tai ulos”.

Lue myös

Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa

Korona-aika opetti suomalaiset ja muun maailman tekemään etätöitä. Vaikka työpaikoille on viime vuosina...
18.10.2026 10:00

Euroopan alueilla huoli EU-rahoituksen tulevaisuudesta – Kainuun maakuntajohtaja Pirkkalainen: Itärajan sulku pakottanut etsimään uusia kumppaneita

Euroopan turvallisuuteen kohdistuvien uhkien lisääntyminen näkyy EU:n rahankäytössä. Tämä voi johtaa siihen, että...
18.10.2026 9:05

Tutkimus: Aurinkokunnan kaasujättiläiset yllättävässä vaarassa

Kun Aurinko alkaa vajaan miljardin vuoden kuluttua laajeta, syö se sisemmät kiviplaneetat ja...
17.10.2026 22:30

Aihetunnisteet

hallituspolitiikka Keskusta keskustan puoluevaltuusto puoluevaltuusto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Kreml iloitsi Trumpin päätöksestä
Uutiset | 17.10.2026 11:10
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
Minja Koskela piikitteli Lindtmania – ”Muut ovat lipuneet oikealle”
Uutiset | 17.10.2026 9:01
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Trumpin vastustajat järjestävät lauantaina tuhansia mielenosoituksia USA:ssa
Uutiset | 17.10.2026 12:37
Välttikö Hitlerin arkkitehti hirttosilmukan pelkällä tuurilla? – Omituinen onnekkuus piti Albert Speerin hengissä ja hyvisten kirjoissa vuodesta toiseen
Uutiset | 14.10.2026 22:00
Trump jäädytti Yhdysvaltain tuoreimmat Venäjä-pakotteet ja tuontitullit
Uutiset | 17.10.2026 8:23
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Euroopan alueilla huoli EU-rahoituksen tulevaisuudesta – Kainuun maakuntajohtaja Pirkkalainen: Itärajan sulku pakottanut etsimään uusia kumppaneita
Uutiset | 18.10.2026 9:05
Tutkimus: Aurinkokunnan kaasujättiläiset yllättävässä vaarassa
Uutiset | 17.10.2026 22:30
Televisio | Puhtaita purjeita ja raakaa bisnestä – tulisieluinen laivanvarustaja James Onedin valloitti valtameret ja tv-katsojien sydämet
Uutiset | 17.10.2026 22:09
RKP:n ja perussuomalaisten hallitusyhteistyö ensi kaudella näyttää epätodennäköiseltä, kansanedustaja sanoo IS:lle
Uutiset | 17.10.2026 17:49
Venäjä yrittää pimentää Ukrainan talven alla, Zelenskyi sanoo
Uutiset | 17.10.2026 17:25
Paavi pääsee pois sairaalasta ja palaa Vatikaaniin
Uutiset | 17.10.2026 16:16
Öljyn hinnat jälleen huipussaan
Uutiset | 17.10.2026 16:02
Viikko vaihtuu mukavassa ulkoilusäässä – Aurinkoa luvassa myös alkuviikosta
Uutiset | 17.10.2026 15:46
Mielenosoittajat tunkeutuivat Marseillen kaupungintaloon Ranskassa
Uutiset | 17.10.2026 15:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Euroopan alueilla huoli EU-rahoituksen tulevaisuudesta – Kainuun maakuntajohtaja Pirkkalainen: Itärajan sulku pakottanut etsimään uusia kumppaneita
Uutiset | 18.10.2026 9:05
Tutkimus: Aurinkokunnan kaasujättiläiset yllättävässä vaarassa
Uutiset | 17.10.2026 22:30
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31
Lukijalta: Onko ”köyhien” rakentamasta sähköverkosta tulossa rikkaiden huvia?
Mielipide | 16.10.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste