Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Retoriikka

Ronald Reagan oli tunneälyn suuri mestari – karismaattinen presidentti myi kovaa talouspolitiikkaa kuin jääkaappeja

25.6.2026 21:15
Lue lisää 
Eduskunta
Keskustan vaihtoehdossa yleistä arvonlisäverokantaa nostettaisiin hallitusta maltillisemmin. Se tukisi Suomen kasvua, sanoo keskustan kansanedustaja, valiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Markus Lohi. (Kuva: Lehtikuva / Antti Aimo-Koivisto)

Keskustan Lohi roimi hallitusta: "Näin käy, kun luottamus talouteen puuttuu"

”Suomi on hyytymässä takasuoralla, kun muut kaartavat kirivaiheessa ohi”
Santeri Lampi 15.5.2024 14:23, muokattu 15.5.2024 18:51
a– a+
Eduskunta

Viimeisen vuoden aikana kasvussa ovat olleet vain työttömyys, konkurssit ja valtion velka, keskustan Markus Lohi kritisoi hallituksen taloussaavutuksia eduskunnassa keskiviikkona. Lohi on ensimmäinen allekirjoittaja keskustan ja Liike Nytin jättämässä välikysymyksessä hallituksen näivettävästä talouspolitiikasta.

– Työttömiä työnhakijoita on nyt lähes 300 000. Työllisiä on yli 50 000 vähemmän kuin vuosi sitten, yksityisellä sektorilla peräti 76 000 työllistä vähemmän kuin viime vuonna vastaavaan aikaan. Vaalien jälkeen jo yli 3300 suomalaista yritystä on päätynyt konkurssiin, Lohi jatkoi vyörytystään.

Lohi huomautti, että huonon talouskehityksen vuoksi jo vuoden 2024 ensimmäisessä lisätalousarviossa verotuloarvioita vähennettiin peräti 1,4 miljardilla eurolla. Sulaneet verotulot vastaavat likimain perusväylänpitoon tänä vuonna käytettäviä varoja.

Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtajan mielestä myöskään tulevat talouden näkymät eivät ole häävit.

– Tilastokeskuksen mukaan kuluttajien näkemykset omasta ja Suomen taloudesta ovat synkentyneet vuoden takaiseen verrattuna. Niinpä ei ole yllätys, että kuluttajilla ei ole halukkuutta tai uskallusta mihinkään isompiin hankintoihin. Näin käy, kun luottamus talouteen puuttuu. Kulutuskysyntä hiipuu. 

Lohi huomauttaa lisäksi, että kyselyjen mukaan yritykset ovat kriisitunnelmissa ja suhdannenäkymät ovat heikot. Rakentaminen puolestaan on poikkeuksellisessa lamassa.

– Suomeen on ollut suunnitteilla mittava määrä isompia ja pienempiä investointeja. Vuoden mittaan hankkeita on lykätty, peruttu tai päätetty toteuttaa kilpailijamaahan. Kilpajuoksu vihreän siirtymän teollisista hankkeista ja tekoälyn mahdollisuuksista on käynnissä. Suomi on hyytymässä takasuoralla, kun muut kaartavat kirivaiheessa ohi, Lohi sätti hallitusta.

Hallituksen pahimmaksi virheeksi Lohi laskee sen, ettei se kyennyt kehysriihessään palauttamaan luottamusta Suomeen.

– Onko käymässä niin, että olemme ikään kuin nostamassa henkisesti tassut pystyyn tämän surkean kehityksen edessä, luovuttamassa. Eihän näin voi todellakaan olla. Emme voi suostua näin synkkään tulevaisuuteen. Meidän on yhdessä pystyttävä parempaan.

Lohen mukaan keskusta laittaisi Suomen talouden kuntoon reilummin kuin hallitus. Keskusta tarjoaa omassa vaihtoehdossaan 7–8 miljardin euron ohjelman Suomen talouden kasvun vauhdittamiseksi, Suomen uudistamiseksi ja talouden tasapainottamiseksi.

– Keskustan esittämä pysyvän lisäsopeutuksen mittaluokka on sama kuin kehysriihen päätöksissä, mutta reilummin tehtynä. Säästöjä haettaisiin reippaammin muun muassa asumistuesta, turvapaikanhakijoiden majoituskuluista ja kiintiöpakolaisista, suurituloisten varhaiskasvatusmaksuista ja varustamotuista joitakin esimerkkejä vain mainitakseni. Laarin pohjalta löytyi siis vielä monenlaista, Lohi esitteli.

Lisäksi keskusta laittaisi verolle yleishyödylliset yhteisöt kuten ammattiyhdistysliikkeen sijoitustuotot ja antaisi verottajalle työkalut alustatalouden asianmukaiseen verottamiseen.

– Herkuille, tupakalle, alkoholille ja virvoitusjuomille tulisi tuntuvasti lisäveroja. Jokainen voi silloin omilla valinnoillaan vaikuttaa siihen, miten paljon nämä lompakossa tuntuvat, Lohi muotoili.

Keskustassa nähdään, että korvaavilla verotoimilla voitaisiin pitää yleisen arvonlisäverokannan korotus maltillisempana, mikä tukisi Suomen talouden kasvua. Keskusta ei korottaisikaan yleistä arvonlisäveroa pohjoismaista 25 prosentin tasoa korkeammalle. Alennettua 10 prosentin arvonlisäverokantaa keskusta ei nostaisi lainkaan.

– Alennetuissa kannoissa on välttämättömien lääkkeiden lisäksi monia työllistäviä palvelualoja, jotka kärsivät jo korona-aikana. ALV:n raju korotus heikentää esimeriksi Suomen matkailun kilpailukykyä. Keskusta ei toteuttaisi myöskään kotitalousvähennyksen leikkaamista, Lohi kertoi..

Iso ero keskustan ja hallituksen valinnoissa liittyy sosiaali- ja terveyspalveluihin. Lohen mukaan keskusta ei näe, että nykytilanteessa hyvinvointialueilla voisi suorittaa mittavia ja pakkotahtisia säästöjä.

– Emme imuroisi rahoja pois hyvinvointialueilta. Nehän ovat valtion talouden kanssa samaa julkisen talouden kokonaisuutta.

Lohen mukaan keskusta ehdottaa parlamentaarista sopimusta inhimillisen kasvun saamiseksi kasvu-uralle. Sopimus koostuisi ensinnäkin aktiivisesta väestöpolitiikasta, jolla käännetään syntyvyys nousuun. Toiseksi Suomi tarvitsee keskustan mukaan maahanmuuttopolitiikkaa, joka johtaa siihen, että maahanmuuttajat työllistyvät yhtä hyvin, samanlaisiin tehtäviin ja samanlaisella palkalla kuin kantaväestö.

– Keskustan mielestä ulkomaisille erityisosaajille pitää tarjota kahden viikon palvelulupaus, jonka aikana kaikki käytännön järjestelyt tunnistautumisesta työluvan saamiseen ja pankkitilistä henkilötunnuksen saamiseen hoituvat ja myös perheen lasten tarvitsevat koulu- tai päiväkotipaikat järjestyvät, Lohi hahmotteli.

Lue myös

Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon

Sotahistoria tuntee aluksia, jotka ehtivät upota ennen niiden nimen jäämistä mieleen. Toiset alukset...
26.6.2026 21:13

Venezuelan maanjäristyksissä kuolleita jo liki 600

Venezuelan maanjäristyksissä on vahvistettu kuolleen lähes 600 ihmistä, kertoo maan väliaikainen presidentti Delcy...
26.6.2026 16:08

Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat

Presidentti Alexander Stubb on vahvistanut lain alkoholilain muuttamisesta. Uusi laki tulee voimaan perjantaina...
26.6.2026 14:48

Aihetunnisteet

Hallitus Keskusta Markus Lohi Talous välikysymys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Elokuusta alkaen Suomesta pääsee junalla Ruotsiin
Uutiset | 25.6.2026 10:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Valtio aikoo luopua useista kansallispuistojen kiinteistöistä – ministeri Multala perustelee Luontopalvelujen ydintehtävien suojaamisella
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Koiran perustarvike voi olla vesillä hengenvaarallinen
Uutiset | 25.6.2026 21:30
Vesivoiman tuotannossa karu ennätys – sähköä syntyi vähemmän kuin koskaan ennen
Uutiset | 24.6.2026 22:03
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Venezuelan maanjäristyksissä kuolleita jo liki 600
Uutiset | 26.6.2026 16:08
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Krimille julistettu hätätila Ukrainan hyökkäysten vuoksi
Uutiset | 26.6.2026 14:24
Oikeuskansleri on pyytänyt selvitystä Rydmanin menettelystä
Uutiset | 26.6.2026 13:51
Pride-kulkueeseen odotetaan jälleen ainakin sataatuhatta osallistujaa
Uutiset | 26.6.2026 13:30
Huoltaja-säätiö kanteli oikeuskanslerille ministeri Rydmanin tutkimusrahoituspäätöksestä
Uutiset | 26.6.2026 12:01
VATT: Kehysriihen päätökset vähentävät verotuloja
Uutiset | 26.6.2026 11:44
Ranskan hirmuhelteiden aikana hukkuneiden määrä nousi yli 50 ihmiseen
Uutiset | 26.6.2026 10:46
VM:n kansliapäällikkö HS:lle: Julkinen sektori muuttuu tekoälypohjaiseksi – moni menettää työnsä
Uutiset | 26.6.2026 10:09
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Venezuelan maanjäristyksissä kuolleita jo liki 600
Uutiset | 26.6.2026 16:08
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Suomi on EU:n yhteiskunnallisen kehityksen seurannassa
Mielipide | 25.6.2026 12:17
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Kokkaa kotimaista!
Mielipide | 23.6.2026 18:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste