Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Keskustan Kettuselta lakialoite sähkönsiirtohintojen nostamisen hillitsemiseksi

4.11.2026 12:12
Lue lisää 

Keskusta osallistuu hallitukseen – Kulmuni haluaa puolueen ottavan opiksi kuluneesta puolesta vuodesta: "Tarvitsemme enemmän tekoja suomalaisten puolesta ja vähemmän puhetta aikomuksistamme"

Antti Rinne osoitti erollaan, että hän asettaa yhdessä sovitun hallitusohjelman toteuttamisen oman edun edelle, keskustan puheenjohtaja kiitti
Suomenmaa 8.12.2019 18:03, muokattu 8.12.2019 20:25
a– a+
Hallitusneuvottelut

Keskusta osallistuu hallitukseen, puoluevaltuuston, eduskuntaryhmän ja meppien yhteiskokous päätti puoluehallituksen esityksen pohjalta sunnuntai-iltana.

Keskustan on kuitenkin otettava oppia kuluneesta puolesta vuodesta ja kysyttävä, miten osallistumme hallitukseen, keskustajohtaja Katri Kulmuni sanoi kokouksessa pitämässään puheessa.

Kulmuni kertoi pelkäävänsä, että kansalaiset muistavat keskustan tähänastisesta toiminnasta Antti Rinteen (sd.) hallituksessa etenkin hallituspuolueiden keskinäiset kiistat.

– Ei niin kansalaisten luottamusta keskustaan vahvisteta, keskustajohtaja sanoi .

Tarvitsemme enemmän tekoja suomalaisten puolesta ja vähemmän puhetta aikomuksistamme, Kulmuni totesi.

– Vain tulokset ratkaisevat. Tuloksia tavoitellaksemme, haluamme palvella Suomea hallituksesta käsin. Vain sieltä voi vaikuttaa niiden kaikkien tärkeiden asioiden puolesta.

Kulmunin mukaan keskustan täytyy uudessa hallituksessa keskittyä hallitusohjelman tarmokkaaseen toimeenpanoon.

Hänen mielestään keskustan pitää olla puolue, joka tunnetaan hallituspolitiikan tuloksista eikä Twitterissä käydyistä miekkailuista muiden hallituspuolueiden edustajien kanssa.

– Meidän on myös luotava hallituksen sisälle sellainen luottamus, että erimielisyydet ratkotaan kasvokkain eikä julkisuudessa. Tämä edellyttää paljon tiiviimpää yhteydenpitoa hallitusryhmien kesken kuin tähän asti.

Keskustalla ei ole tarvetta avata hallitusohjelmaa, joka on Kulmunin mielestä hyvä ja sisältää puolueen kaikki kynnyskysymykset.

– Ja mikä tärkeintä, hallitusohjelmassa on kaikki edellytykset tasa-arvoisemman ja työllistävämmän Suomen rakentamiseksi. Se on tämän uuden punamullan päätehtävä.

– Keskusta on maltillinen, rakentava uudistuspuolue. Voimme palauttaa kansalaisten luottamuksen vain keskittymällä siihen, missä olemme parhaimmillamme: arjen työssä yhteiskunnan epäkohtien korjaamiseksi.

Kulmuni sanoi, että hänellä oli keskustan puheenjohtajana suuri kynnys vetää luottamus pois pääministeri Antti Rinteeltä (sd.).

– Sitä ei tehdä kepein perustein. Tilanne viime viikon loppupuolelta alkaen ajautui sellaiseksi, että edellytykset jatkaa hallitusyhteistyötä Antti Rinteen johdolla hävisivät.

Kulmunin mukaan pääministeri oli ajautumassa Posti-vyyhdin kautta sellaiseen kierteeseen, joka oli viemässä hallituksen toimintakyvyn.

– Annettu selvitys tapahtumien kulusta jätti liian paljon aukkoja ja kysymyksiä.

Kulmuni kiitti pääministeri Rinnettä väistymisestään.

– Antti Rinne osoitti omalla erollaan, että hän asettaa yhdessä sovitun hallitusohjelman toteuttamisen oman edun edelle.

– Siirtymisellään sivuun Antti Rinne mahdollistaa uudelle hallitukselle uuden alun.

Kulmuni vastasi saamaansa arvosteluun siitä, että hän ei riittävän suorin sanoin vaatinut julkisuudessa pääministerin eroa.

– Halusin antaa SDP:lle tilaa tehdä itse johtopäätökset. Niin kuin he viime tiistaina tekivätkin.

– En ylipäätään usko politiikassa selkävoittojen hakemiseen. Myös vaikeiden tapahtumien jälkeen toisten kanssa on tultava toimeen. Minulle Suomen ja ihmisten asioiden hoitaminen on yhteistyötä, Kulmuni kertoi.

On myös kysytty, miten keskusta pystyi hyväksymään Antti Rinteen hallitustunnustelijaksi kaiken tapahtuneen jälkeen.

– SDP:llä on edelleen viime eduskuntavaaleissa äänestäjiltä saatu valtakirja hallituksen muodostamiselle. Antti Rinne on edelleen puolueen puheenjohtaja. Ylipäätään SDP toimii sääntöjensä mukaan, Kulmuni muistutti.

Keskustan kannatustilanteen Kulmuni myönsi olevan tällä hetkellä erittäin kehno, ja edessä onkin hänen mukaansa ”armottomasti työtä”.

Lue myös

Kurvinen: Keskustan eduskuntaryhmä on valmis käärimään jälleen hihat sekä rakentamaan eheämpää ja työllistävämpää Suomea

Keskustan eduskuntaryhmä antaa tukensa Säätytalolla viime keväänä sovitulle hallitusohjelmalle ja punamultayhteistyölle uuden pääministerin johdolla. Eduskuntaryhmän ja puoluevaltuuston...
8.12.2019 17:40

Aihetunnisteet

hallitusneuvottelut

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Trumpin, Xin ja Putinin tapaaminen voi kompastua agendaan – ”Venäläiset haluaisivat puhua Ukrainasta, Yhdysvallat ydinaseista, Kiina ei kummastakaan”
Uutiset | 3.11.2026 8:01
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Junaliikenne keskeytetty Oulun ja Kemin välillä
Uutiset | 2.11.2026 18:28
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Puola sanoi estäneensä provokaation Venäjän rajalla
Uutiset | 3.11.2026 16:08
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Orpo vetoaa Palokin koskien vapauttamisen puolesta: ”Valinta tulevaisuuden ja menneisyyden välillä”
Uutiset | 3.11.2026 10:17
Yhdysvaltalaiset äänestivät sotaa vastaan, kommentoi Iranin pääneuvottelija
Uutiset | 4.11.2026 7:58
Moni tekee syksyllä virheen, joka voi kostautua pihapuutarhassa – ”Enemmän haittaa kuin hyötyä”
Uutiset | 3.11.2026 21:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Kenraalit katosivat – Kiinassa ennätykselliset puhdistukset
Uutiset | 27.10.2026 22:01
OP vapauttaa yhdistykset ja tiekunnat tilin kuukausimaksusta – ”Rohkaisen kaikkia pankkeja seuraamaan perässä”
Uutiset | 28.10.2026 13:05
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Nyt Zelenskyi selittää kohuttanutta esiintymistään: ”Ukrainan yllä leijuu vaarallisia asioita”
Uutiset | 28.10.2026 11:26
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05

Uusimmat

USU: Kylmälaitehäiriöiden syy varmistui
Uutiset | 4.11.2026 18:39
Norjan bonusprinssin aresti jatkuu
Uutiset | 4.11.2026 17:39
Influenssarokotteita tulossa Suomeen tällä viikolla – rokotusaikoja lykätty toimitusvaikeuksien takia
Uutiset | 4.11.2026 17:12
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Zelenskyi: Komyshuvahan uhriluku jo 40
Uutiset | 4.11.2026 16:50
EU:n Kallas toivoi Yhdysvaltain uuden kongressin jatkavan Ukrainan tukemista ja lisäävän painetta Venäjää kohtaan
Uutiset | 4.11.2026 16:49
Polvinen: Venäläiset nettipelaajat pois eurooppalaisilta verkkopelialustoilta
Uutiset | 4.11.2026 16:24
Mepit Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelman ratkaisu eteni EU-parlamentissa
Uutiset | 4.11.2026 16:11
Kulmuni perää maalaisjärkeä kalastusesitykseen: ”Onko hallituksessa käynnissä norminlisäystalkoot?”
Uutiset | 4.11.2026 15:40
Demokraattien vaalivoitto on yksi Yhdysvaltojen modernin historian suurimmista
Uutiset | 4.11.2026 14:56
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
USU: Kylmälaitehäiriöiden syy varmistui
Uutiset | 4.11.2026 18:39
Norjan bonusprinssin aresti jatkuu
Uutiset | 4.11.2026 17:39
Influenssarokotteita tulossa Suomeen tällä viikolla – rokotusaikoja lykätty toimitusvaikeuksien takia
Uutiset | 4.11.2026 17:12
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Vanhasen hallituksen metsäverokäytäntö palautettava
Mielipide | 3.11.2026 12:32
Lukijalta: Olemme verkon vankina
Mielipide | 3.11.2026 12:26
Lukijalta: Asukkaat eivät elä havainnekuvissa vaan valmiissa kaupungissa
Mielipide | 2.11.2026 15:22
Lukijalta: Paikalliskulttuureja on suojeltava
Mielipide | 2.11.2026 15:14

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata