Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

AFP: Ukraina valtasi syyskuussa takaisin alueitaan noin 200 neliökilometrin edestä

1.10.2026 16:42
Lue lisää 
Kansalaisaloite
–¿Nykymaailmassa tarvitaan vuoropuhelua eri uskontojen välillä, luokanopettaja Ritva Hujanen perustelee kansalaisaloitetta kaikille yhteisestä katsomusaineesta. (Kuva: Jari Laukkanen)

Kampanja haluaa lopettaa lasten erottelun uskonnon perusteella

Katsomusaloite kerää nimiä kaikille yhteisen uskonnonopetuksen puolesta
Annukka Kaarela, Suomenmaa 9.12.2015 8:30, muokattu 9.12.2015 14:43
a– a+
Kansalaisaloite

Pienessä itäsuomalaisessa kyläkoulussa on alkamassa uskonnon tunti. Oppilaat jäävät kahta lasta lukuunottamatta luokkahuoneeseen tutun luokanopettajan opetukseen.

Luokan ainoa kirkkokuntiin kuulumaton lapsi joutuu 45 minuutin ajaksi käytävälle. Hänen vanhempansa eivät halua, että hän osallistuu luterilaisen katsomuksen mukaiselle oppitunnille.

Koska pienestä kunnasta ei löydy kolmea vastaavassa tilanteessa olevaa lasta, kunta ei ole velvollinen järjestämään koululaisille elämänkatsomustiedon opetusta.

Ortodoksiseen kirkkoon kuuluva oppilas on onnekkaampi, sillä ortodoksisen uskonnonopetuksen valinneita lapsia on kunnassa riittävä määrä.

Oppilas lähtee taksilla 30 kilometrin päähän kirkonkylälle oman vakaumuksensa mukaiselle oppitunnille.

Tilanne on arkipäivää monissa suomalaisissa kouluissa, sanoo Etelä-Karjalan ja Helsingin kouluissa työuransa tehnyt luokanopettaja Ritva Hujanen.

Vielä tavallisempi siitä tulee, kun nyt turvapaikanhakijoina Suomeen tulleet lapset aloittavat vuoden kuluttua yleisopetuksessa.

Suurissa kaupungeissa eri uskontojen opetusta on tarjolla hyvin, pienissä kunnissa harvemmin.

– Tämä asettaa lapset eriarvoiseen asemaan, Hujanen toteaa.

Hujasen mielestä oppilaiden erottelu vakaumuksen perusteella olisi lopetettava.

Siksi hän on ollut mukana käynnistämässä kansalaisaloitetta nykyisen uskonnonopetuksen korvaavasta katsomusaineesta.

Onko mitään järkeä erotella oma, hyvin toimiva luokkayhteisö pieniin ryhmiin uskontotuntien ajaksi?

Luokanopettaja Ritva Hujanen

Oppiaine olisi yhteinen kaikille lapsille riippumatta heidän perheensä uskonnollisesta vakaumuksesta.

Opetus sisältäisi arvokasvatusta, etiikkaa, suomalaista kulttuuriperintöä sekä eri uskontoja ja maailmankatsomuksia.

– Aloite on lähtenyt koulujen arjesta. Onko mitään järkeä erotella oma, hyvin toimiva luokkayhteisö pieniin ryhmiin uskontotuntien ajaksi, Hujanen kysyy.

– Mielestämme jokainen lapsi on oikeutettu samaan tietoon ja samaan, yhtä pätevään opetukseen kuin luokkakaverit. Koulun tehtävä on tarjota laaja yleissivistys.

Yhteinen katsomusaine on olemassa esimerkiksi kaikissa muissa Pohjoismaissa.

Suomessa opetusta toteutetaan jo muun muassa Helsingissä Kulosaaren ja Munkkivuoren yhteiskouluissa.

Suunnitelmat ovat pitkällä myös Turussa, Espoossa ja Etelä-Pohjanmaalla.

– Tällainen on loistavaa, mutta johtaa suuriin eroihin eri puolilla Suomea, Hujanen toteaa.

Kaikille yhteisestä uskonnonopetuksesta on keskusteltu Suomessa jo vuosikymmenten ajan, ja katsomusaine kuuluu sekä vihreiden että vasemmistoliiton puolueohjelmiin.

Esiopetuksessa yhteinen katsomuskasvatus alkaa ensi vuonna, koko varhaiskasvatus siirtyy siihen 2017.

– Tämän jatkuminen kouluissa olisi enemmän kuin luontevaa, Hujanen perustelee.

Asia on ajankohtainen, sillä valtakunnalliset opetussuunnitelmat uudistetaan ensi vuonna. Kouluja haastetaan toimimaan jatkossa ilmiöpohjaisesti, oppiaineet ja luokkarajat ylittäen.

Hujasen mukaan kaikille yhteinen katsomusaine mahdollistaisi sen, että alakoulussa opettaja voisi liittää aineen esimerkiksi maantiedon ja historian opetukseen.

Nykymaailmassa tarvitaan vuoropuhelua eri uskontojen välillä.

Luokanopettaja Ritva Hujanen

Katsomusaineen opetus tarjoaisi aloitteen liikkeellepanijoiden mielestä myös oivan mahdollisuuden välittää lapsille katsomusten tasa-arvoa ja erilaisten ihmisten yhdenvertaisuutta.

– Nykymaailmassa tarvitaan vuoropuhelua eri uskontojen välillä. Yhteisessä katsomusopetuksessa oppilaat oppisivat tuntemaan ja ymmärtämään toistensa uskontoja ja katsomuksia.

Yhdessä voitaisiin pohtia myös esimerkiksi sitä, mitä tarkoittaa pyhä.

– Tarkoitus ei olisi, että oppilaat esiintyisivät millään tavalla oman katsomuksensa asiantuntijoina, vaan jokainen voisi tuoda omasta kokemusmaailmastaan jotain lisää keskusteluun.

Hujanen lisää, että kukaan ei ole oikeassa, kukaan ei ole väärässä, vaan asiat voidaan tehdä eri tavalla.

Jos kaikille oppilaille yhteinen katsomusaine otetaan opetussuunnitelmaan, syvälle oman uskontoon menevä katsomusopetus jäisi koulun sijaan kotien vastuulle.

Vanhemmat saisivat itse päättää, kuinka paljon he kasvattavat lapsiaan omaan uskontoonsa.

Tämä on epäilyttänyt aloitteen vastustajia, mutta Hujanen huomauttaa, että uskonnonopetus on nykyäänkin tunnustuksetonta.

– Jo nyt on kiellettyä se, että opettaja indoktrinoi eli kasvattaa lapsia esimerkiksi luterilaisiksi tai ortodokseiksi. Sitä ei saa tehdä, vaan opetuksen tulee olla puolueetonta.

Hujasen mukaan myös pelko siitä, että suomalaisen kulttuuriperinnön opettaminen poistuisi kouluista, on aiheeton.

– Suomalaisista kulttuuriperintöä opetetaan monessa muussakin kouluaineessa, kuten historiassa, kuvaamataidossa, äidinkielessä, musiikissa sekä ympäristö- ja luonnontiedossa. Sitä ja suomalaista moraalikasvatusta kyllä haluamme käsiteltävän uudessa oppiaineessakin.

Lakialoite tarvitsee kansalaisten laajan tuen yli puolue- ja katsomusrajojen.

Luokanopettaja Ritva Hujanen

Katsomusaloite lähti liikkeelle elokuussa. Aloitteessa on tällä hetkellä reilut 10 500 allekirjoitusta.

Aikaa vaadittavien 50 000 nimen keräämiseen on helmikuuhun 2016 asti.

Kansanedustaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.) teki katsomusoppiaineesta lakialoitteen viime viikolla. Hujasen mukaan aloitteet eivät kilpaile keskenään.

– Lakialoite tarvitsee kansalaisten laajan tuen yli puolue- ja katsomusrajojen. Kansalaiset voivat vaikuttaa nyt tehtävään lakitason periaatepäätökseen vain allekirjoittamalla kansalaisaloitteemme.

Lue myös

Autot | Legendaarinen "Prostata-Volvo" ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin

Jos automaailmasta pitäisi valita vastine panssarivaunun, keittiökaapin ja sveitsiläisen linkkuveitsen yhdistelmälle, se olisi...
1.10.2026 21:48

Kysely: Näin moni kokee kotitöiden tappavan läheisyyttä parisuhteessa

Kotityöt varastavat aikaa ja energiaa suomalaisilta pareilta, selviää siivousalan yritys Koti Puhtaaksi Oy:n...
1.10.2026 21:30

Kaikkonen: Huoleen tai pelkoon ei isoa syytä

Pelottelun tai epävarmuuden ei saa antaa horjuttaa suomalaista yhteiskuntaa, katsoo keskustan puheenjohtaja Antti...
1.10.2026 20:17

Aihetunnisteet

kansalaisaloite uskonnonopetus uskonto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
IL: Britannia ei tarjoakaan Suomelle ja muille JEF-maille ydinasesuojaa Naton ulkopuolella
Uutiset | 30.9.2026 17:38
Puolustusvoimat hankkii Patrialta tela-ajoneuvoja
Uutiset | 30.9.2026 12:24
Palkansaajapuoli tyrmistyi eläke-ehdotuksista – ”Eläkkeet eivät ole mikään hallituksen vippikassa”
Uutiset | 30.9.2026 17:37
”Jäin maihin,” herra Sawyer viestitti vaimolleen – Sitten tapahtui yksi merenkulun suurimmista mysteereistä
Uutiset | 29.9.2026 21:31
Sotahistoria | Viinaa, venkoilua ja 28 pudotettua vihulaista – Greg ”Pappy” Boyington oli Tyynenmeren ilmasodan rämäpäisin antisankari
Uutiset | 29.9.2026 21:23
Rock | Kun maaginen kemia vei mennessään – Eric Claptonin Derek and the Dominos oli rockhistorian kirkkaimpia soihtuja
Uutiset | 30.9.2026 21:09
Lentäjät tappelivat, Israeliin matkalla ollut lento teki hätälaskun Saudi-Arabiaan
Uutiset | 30.9.2026 11:18
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Nyt kajahti hyytävä arvio: Edessä synkkä talvi
Uutiset | 30.9.2026 21:32
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Kysely: Näin moni kokee kotitöiden tappavan läheisyyttä parisuhteessa
Uutiset | 1.10.2026 21:30
Kaikkonen: Huoleen tai pelkoon ei isoa syytä
Uutiset | 1.10.2026 20:17
Maatalousrahoista syntyi soppa, Orpo antaa pääministerin ilmoituksen EU-budjetista – ”Mielelläni avaan tämän tilanteen”
Uutiset | 1.10.2026 19:04
Sisäministeri Rantanen epäillyistä koteihin tunkeutumisista: Kuin Venäjän pelikirjasta
Uutiset | 1.10.2026 18:45
Oppositio syytti hallitusta tuloerojen repeämisestä: ”SDP ei vastusta rikastumista vaan köyhtymistä”
Uutiset | 1.10.2026 18:01
Netanjahu: Flydubai-lennon hyökkäyksestä epäillyllä uskotaan olleen radikaali-islamistisia yhteyksiä
Uutiset | 1.10.2026 17:24
AFP: Ukraina valtasi syyskuussa takaisin alueitaan noin 200 neliökilometrin edestä
Uutiset | 1.10.2026 16:42
Oppositio haastoi hallitusta kyselytunnilla
Uutiset | 1.10.2026 16:00
Tunkeutumisepäilyt herättävät huolta kansanedustajissa – ”Lintukotoa ei ole enää missään”
Uutiset | 1.10.2026 15:22
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Keskustan Markus Lohi näkee kokoomuksen leikkauslistassa runsaasti ”ohutta yläpilveä”
Uutiset | 30.9.2026 14:58
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Kysely: Näin moni kokee kotitöiden tappavan läheisyyttä parisuhteessa
Uutiset | 1.10.2026 21:30
Kaikkonen: Huoleen tai pelkoon ei isoa syytä
Uutiset | 1.10.2026 20:17
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Nuorelle avattu ovi työelämään vahvistaa pohjoisen pitovoimaa 
Mielipide | 1.10.2026 14:33
Lukijalta: Petteri Orpo ajaa kaksilla rattailla
Mielipide | 1.10.2026 14:30
Lukijalta: Esimerkki tekoälyn kehityksen seuraavasta vaiheesta
Mielipide | 1.10.2026 14:23
Lukijalta: Kun arki kaventuu, myös yksinäisyyden riski kasvaa: ikäihmiset vaarassa jäädä yksin
Mielipide | 30.9.2026 9:21

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustaedustajilta kirjallinen kysymys Suomen EU-linjan johdonmukaisuudesta
Uutiset | 1.10.2026 15:05
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste