Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Järjestöiltä sataa kritiikkiä ennallistamissuunnitelmalle

5.11.2026 16:45
Lue lisää 
Kehysriihi
Hallitus kertoi tiistaina kehysriihen jälkeen toteuttavansa sairaalaverkkouudistuksen ensimmäisen vaiheen, joka koskee perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon yöpäivystyksiä.  (Kuva: Lehtikuva)

"Julmaa, hyvin julmaa" – Kansanedustajat tyrmistyivät yöpäivystysten loppumisesta

Katri Kulmuni ja Hanna Kosonen järkyttyivät siitä, että Kemi ja Savonlinna menettävät keskussairaalansa
Suomenmaa 16.4.2024 16:53, muokattu 16.4.2024 18:20
a– a+
Kehysriihi

Keskustan kansanedustajat Katri Kulmuni tyrmää selvin sanoin hallituksen päätöksen sairaalaverkkouudistuksesta.

Hallitus kertoi tiistaina kehysriihen jälkeen toteuttavansa sairaalaverkkouudistuksen ensimmäisen vaiheen, joka koskee perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon yöpäivystyksiä. 

Kulmuni kirjoittaa viestipalvelu X:ssä, että päätös tarkoittaa yöpäivystysten loppumista Iisalmessa, Jämsässä, Kouvolassa, Raahessa, Varkaudessa, Oulaisissa ja Salossa.

Sairaalaverkkouudistuksen myötä Kemi ja Savonlinna menettävät käytännössä keskussairaalan, Kulmuni summaa.

– Julmaa, hyvin julmaa, hän lataa X:ssä.

Kulmuni on entinen valtiovarainministeri ja entinen keskustan puheenjohtaja.

Hallitus omilla päätöksillä lopettaa yöpäivystyksen useista sairaaloista ja laskee kahden keskussairaalan tasoa dramaattisesti. Iisalmi, Jämsä, Kouvola, Raahe, Varkaus, Oulainen & Salo menettää yöpäivystyksen, Kemi ja Savonlinna käytännössä keskussairaalan. Julmaa, hyvin julmaa.

— Katri Kulmuni (@KatriKulmuni) April 16, 2024

Kulmuni tyrmää Kemin ja Savonlinnan keskussairaaloiden sulkemiset myös tiedotteessa yhdessä kansanedustaja Hanna Kososen kanssa.

Kulmuni ja Kosonen kertovat olevansa järkyttyneitä hallituksen lyhytnäköisestä päätöksestä toteuttaa kapean virkamiesselvityksen pohjalta sairaaloiden keskittämisesitys.

– Koko kevään niin pääministeri [Petteri] Orpo kuin perhe- ja peruspalveluministeri [Kaisa] Juuso ovat toistelleet, että esitys oli vain virkamiesesitys. Vastaava ministeri Juuso myös vakuutti, ettei yhtään sairaalaa olla lakkauttamassa. Puheet eivät selvästikään pitäneet paikkaansa, keskustakaksikko sanoo.

Kulmuni ja Kosonen huomauttavat, että hyvinvointialueilla ei vuoden 2026 alusta alkaen voi olla kuin yksi yöpäivystävä sairaala, mikä käytännössä tekee mahdottomaksi laajan leikkaustoiminnan muissa kuin hyvinvointialueen isoimmassa sairaalassa. 

Keskustakaksikko sanoo pitävänsä epätodennäköisenä, että hallituksen tavoittelema 75 miljoonan euron säästö toteutuu.

He huomauttavat tiedotteessaan, että hyvinvointialueiden on hankittava useita uusia ambulanssiyksiköitä, joiden hinta autolta on arviolta noin 900 000 euroa. Lisäksi Kela-korvattujen kuljetusten määrä tulee kasvamaan. Sairaaloiden ylläpidon sijaan menot kohdistuvat kuljetuksiin.  

– On hyvin todennäköistä, että lakkautettavien sairaaloiden ympäristön asukkaiden ja vapaa-ajan asukkaiden matkat hätätilanteissa kasvavat vaarallisiksi. Lisäksi sairaanhoitokoulutus vaikeutuu ja siten sosiaali- ja terveysalan ammattilaisten saatavuus eri puolilla Suomea heikkenee entisestään.

Myös kansanedustaja Markku Siponen (kesk.) on tyrmistynyt yöpäivystysten loppumisesta.

Siponen suree viestipalvelu X:ssä etenkin omaa vaalipiiriään koskevia Iisalmen ja Varkauden yöpäivystysen loppumisia.

– Todellinen keskittäjien hallitus, Siponen luonnehtii Orpon hallituksen päätöstä.

Suomenmaa uutisoi Varkauden ja Iisalmen yöpäivystysten loppumisen aiheuttamista tunnelmista sunnuntaina.

Purra ilmoitti sairaalapäätöksestä. Iisalmen ja Varkauden yöpäivystykset lopetetaan. Todellinen keskittäjien hallitus. #iisalmi #varkaus #pohjoissavo

— Markku Siponen (@sibowitch) April 16, 2024

Vasemmistoliiton kansanedustaja Aino-Kaisa Pekonen purki myös pettymystään hallituksen sote-päätöksiin viestipalvelu X:ssä.

Pekonen on entinen sosiaali- ja teveysministeri.

Pekosen mukaan hallituksen kehysriihilinjaukset ajavat sosiaali- ja terveydenhuollon romahdukseen.

– Pääministeri Orpolla on pokkaa puhua palveluiden turvaamisesta kun vanhus- ja vammaispalveluista leikataan, sairaalaverkkoa ajetaan alas ja hoitoonpääsyä vaikeutetaan, Pekonen lataa.

– Kun kansalaisten enemmistö verottaisi mieluiten pääomia kireämmin, hallitus päättää sen sijaan nostaa arjen kustannuksia merkittävällä alv-korotuksella. Tämä heikentää ennestään niiden pienituloisten ostovoimaa, jotka muutenkin kärsivät eniten hallituksen politiikasta, hän lisää.

Hallituksen kehysriihilinjaukset ajavat sosiaali- ja terveydenhuollon romahdukseen. Pääministeri Orpolla on pokkaa puhua palveluiden turvaamisesta kun vanhus- ja vammaispalveluista leikataan, sairaalaverkkoa ajetaan alas ja hoitoonpääsyä vaikeutetaan.
1/2 #kehysriihi

— Aino-Kaisa Pekonen (@akpekonen) April 16, 2024

Lue myös

Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta

Onko maaseudulle mahdotonta saada rahoitusta? OP Pohjolan pääjohtaja Timo Ritakallio ei myönnä, että...
5.11.2026 22:51

Tutkijat kehittivät hoidon, joka tehostaa aivojen puhdistumista – Voi ehkäistä dementoivia sairauksia

Aivojen omat puhdistusmekanismit ovat tyypillisesti aktiivisimmillaan unen aikana. Nyt tutkijat ovat kuitenkin osoittaneet...
5.11.2026 21:45

Bokserit vai briefit? – Prisman myyntidata paljastaa, kuka miesten kalsarit oikeasti ostaa

Millaisia kalsareita Suomi ostaa? Ja mitä se meistä kertoo? Jotain vastauksia näihin kysymyksiin...
5.11.2026 21:21

Aihetunnisteet

aino-kaisa pekonen Katri Kulmuni kehysriihi Keskusta Markku Siponen Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Kokoomuksen kannatus tippui historiallisen alhaiseksi Ylen kyselyssä – vasemmistoliitto ohitti keskustan
Uutiset | 5.11.2026 6:32
Ukrainan palkitsema Melania Trump ottaa vastaan Venäjän ja Ukrainan edustajia Washingtonissa
Uutiset | 5.11.2026 8:51
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Kulmuni perää maalaisjärkeä kalastusesitykseen: ”Onko hallituksessa käynnissä norminlisäystalkoot?”
Uutiset | 4.11.2026 15:40
Pohjois-Korea suivaantui EU:n ihmisoikeuksien arvostelusta: Pitäkää huolta omista asioistanne
Uutiset | 5.11.2026 10:03
WSJ: Huthit vaativat Saudi-Arabialta 50 miljardia dollaria
Uutiset | 5.11.2026 12:53
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Kulmuni ja Kyllönen: AdBlue-ongelma hoidettava myös työkoneissa
Uutiset | 29.10.2026 9:38
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
WSJ: Yhdysvallat haluaa palauttaa Venäjän kaasutoimitukset Eurooppaan Ukrainan kautta
Uutiset | 2.11.2026 8:23
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Tutkijat kehittivät hoidon, joka tehostaa aivojen puhdistumista – Voi ehkäistä dementoivia sairauksia
Uutiset | 5.11.2026 21:45
Bokserit vai briefit? – Prisman myyntidata paljastaa, kuka miesten kalsarit oikeasti ostaa
Uutiset | 5.11.2026 21:21
Joko asensit jouluvalot? Tämä virhe voi tehdä niistä hengenvaaralliset
Uutiset | 5.11.2026 21:01
Meloni moittii Stubbin ja Stören Putin-puhelua
Uutiset | 5.11.2026 18:51
Yhdysvaltain välivaalien laskenta jatkuu yhä, mutta asetelmat eivät enää muutu
Uutiset | 5.11.2026 18:29
Putin arvosteli maita, jotka eivät halua Venäjää kansainvälisiin urheilutapahtumiin
Uutiset | 5.11.2026 18:18
Keskusta vaatii hallitusta korjamaan hyvinvointialueiden rahoitusta – ”Soteasemia lakkautetaan tällä hetkellä pitkin Suomea”
Uutiset | 5.11.2026 17:47
Olkiluodon kolmosreaktorin huollon valmistuminen lykkääntyy taas – nyt arviolta parilla viikolla
Uutiset | 5.11.2026 17:36
Hallitus esittää, että korkeakoulututkinnon voisi suorittaa avoimessa korkeakoulussa
Uutiset | 5.11.2026 17:26
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29
Saako nuorilta leikata? Onko takkisi kääntynyt? – Eduskuntaan pyrkivät nuoret Suomenmaan grillissä
Uutiset | 1.11.2026 16:00
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Onko ruuantuotanto vaarassa, kun maatiloille ei heru lainaa? MTK-pomo vaatii selvitystä investointivelasta
Uutiset | 5.11.2026 22:51
Tutkijat kehittivät hoidon, joka tehostaa aivojen puhdistumista – Voi ehkäistä dementoivia sairauksia
Uutiset | 5.11.2026 21:45
Bokserit vai briefit? – Prisman myyntidata paljastaa, kuka miesten kalsarit oikeasti ostaa
Uutiset | 5.11.2026 21:21
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12
Lukijalta: Sanktio pinnaajille
Mielipide | 5.11.2026 10:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata