Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Keskusta esittää helpotusta omistusasunnon hankintaan, kertoo Uutissuomalainen

23.10.2026 12:08
Lue lisää 
Turvallisuuspolitiikka
Allekirjoittajien mukaan suomalaiseen informaatioympäristöön ja kognitiiviseen turvallisuuteen tarvitaan kiireellisesti varautumisen ja kokonaisturvallisuuden mallia. (Kuva: Samuli Vänttilä)

Joukko asiantuntijoita vaatii Suomeen uutta puolustusmallia – "Kognitiivinen sota on käynnissä koko ajan"

Salpa-vetoomuksessa ehdotetaan, että seuraavaan hallitusohjelmaan kirjataan demokratian informaatiopuolustusmalli.
Samuli Vänttilä 8.9.2026 10:40, muokattu 8.9.2026 10:52
a– a+
Turvallisuuspolitiikka

Kymmenet viestinnän, informaatiovaikuttamisen ja turvallisuuden asiantuntijat vaativat Suomeen uutta kognitiivisen turvallisuuden toimintamallia.

Viime viikolla julkaistussa Salpa-vetoomuksessa ehdotetaan, että vuoden 2027 hallitusohjelmaan kirjataan demokratian informaatiopuolustusmalli jatkuvasti käynnissä olevaa informaatiosotaa vastaan.

Vetoomuksen allekirjoittajina on lukuisia tunnettuja nimiä, kuten yliopistotutkija Jenni Karimäki, Venäjän turvallisuuspolitiikan tutkimuksen professori Katri Pynnöniemi, tietokirjailija Katleena Kortesuo, media-alan yrittäjä Riku Rantala sekä viestintäpolitiikan professori Hannu Nieminen.

Allekirjoittajia on yhteensä yli 40.

Vetoomuksessa kannetaan huolta siitä, että käynnissä oleva teknologinen ja geopoliittinen murros muuttaa perusteellisesti toimintaympäristöämme.

Vaikuttamisen kohteena eivät ole enää vain tietojärjestelmät tai infrastruktuuri, vaan ihmisten ajattelu eli mieli, päätöksenteko ja yhteiskunnallinen luottamus.

– Kognitiivinen sota on käynnissä koko ajan, vetoomuksessa sanotaan.

Allekirjoittajien mukaan suomalaiseen informaatioympäristöön ja kognitiiviseen turvallisuuteen tarvitaan kiireellisesti samanlaista varautumisen ja kokonaisturvallisuuden mallia kuin muillekin yhteiskunnan elintärkeiden toimintojen alueille.

Vetoomuksessa korostetaan, että informaatioympäristöön ja kognitiiviseen turvallisuuteen vaikuttaminen on vaikeampaa siinä vaiheessa, jos tilanne kärjistyy ja kriisi syvenee. Siksi olisi toimittava jo nyt.

Vetoomuksessa ehdotetaan, että Suomeen nimetään vastuutoimija kokoamaan kokonaisturvallisuuden mallin mukainen toimijoiden joukko yhteiskunnan eri osa-alueilta.

Suomeen pitäisi vetoomuksen mukaan luoda myös yhdessä periaatteet ja mahdollisimman läpinäkyvät toimintatavat jaetun tilannekuvan ja yhdensuuntaisen toiminnan synnyttämiseksi.

Allekirjoittajat vaativat riittävän rahoituksen turvaamista mallin toimivuuden varmistamiseksi.

He myös korostavat, että Suomessa pitäisi vahvistaa tekoälyajan infomaatiolukutaitoa mediakasvatuksen avulla. Informaatiolukutaidon pitäisi olla vetoomuksen mukaan tekoälyajan kansalaistaito.

– Suomalaisten kyky ajatella itsenäisesti, tehdä tietoon perustuvia päätöksiä ja luottaa yhteiskuntansa instituutioihin ei ole itsestäänselvyys teknologisen ja geopoliittisen tai yhteiskunnallisen murroksen aikana. Sitä on yhteistyössä rakennettava ja puolustettava tällä hetkellä monista suunnista tulevaa ristipainetta vastaan, vetoomuksessa sanotaan.

Vetoomuksessa listataan neljä keskeistä periaatetta, joissa korostetaan etenkin sitä, että julkisen vallan tehtävänä on turvata sanan- ja mielipiteenvapaus ja suojata demokratiaa.

Periaatteissa painotetaan myös ihmisten sananvapauden koskemattomuutta, kansalaisyhteiskunnan ja sen toimintakyvyn tärkeyttä sekä journalistien ja tutkijoiden mahdollisuutta toteuttaa tehtäviään itsenäisesti ja eetoksensa mukaisesti.

Lue myös

Taas uusi maksu verkkokauppaan – koskee lähetyksiä EU:n ulkopuolella

Kahden euron käsittelymaksu täytyy maksaa tullauksen yhteydessä. Monissa tapauksissa maksun hoitaa myyjä tai myyjän edustaja.
23.10.2026 14:36

Ranska varautuu viikonlopun protesteihin massiivisilla turvatoimilla

Ranska marssittaa ensi viikonloppuna kaduille noin 70 000 poliisia ja santarmia hillitsemään protesteja, kertoo...
23.10.2026 14:22

Venäjä: Kolmenväliset neuvottelut Ukrainan sodan lopettamiseksi jatkuvat ensi kuussa Abu Dhabissa

Venäjän, Ukrainan ja Yhdysvaltojen välisten neuvotteluiden Ukrainan sodan lopettamiseksi on suunniteltu jatkuvan ensi...
23.10.2026 13:54

Aihetunnisteet

informaatiovaikuttaminen Politiikka turvallisuuspolitiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Lapin sota | Hyppymiina oli saksalaisten pirullisimpia yllätyksiä pohjoisen teillä, pihoissa ja metsissä – ”Mies meni kahtia”
Uutiset | 22.10.2026 21:30
Keskustan Siponen vaatii Orpoa julkistamaan Googlen viestit: ”Laki on laki myös pääministerille”
Uutiset | 22.10.2026 14:41
HS: Naton entinen pääsihteeri varoittaa sotilasliittoa ”epäröinnistä”
Uutiset | 22.10.2026 13:31
Keskustan Mattila: Ministeri Rydman käyttää Kainuun sairaalaa poliittisen kilpensä kiillottamiseen
Uutiset | 22.10.2026 18:10
Purralta kehut keskustan sähköpaketille: ”Erittäin hyviä elementtejä”
Uutiset | 22.10.2026 16:41
Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Maailmankaikkeuden olisi pitänyt tuhoutua heti synnyttyään – tuore laskelma kertoo, miksi näin ei käynyt
Uutiset | 21.10.2026 22:30
Keskustaedustajalta painava puheenvuoro: ”Maahanmuutto ei selitä juuri mitään ongelmista, joita sen syyksi yritetään laittaa”
Uutiset | 22.10.2026 14:24
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Rubio: Witkoffin ja Zelenskyin keskustelussa ei yllätyksiä – Trump kävi uuteen hyökkäykseen Zelenskyiä vastaan
Uutiset | 21.10.2026 8:44
Miten Hermann Göring sai syanidikapselin selliinsä? – 80-vuotias mysteeri ihmetyttää edelleen, vaikka vuonna 2005 saatiinkin tunnustus
Uutiset | 22.10.2026 22:00
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
”Putinin ymmärtäjille ei ole paikkaa puolueessa”
Uutiset | 19.10.2026 18:30
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Taas uusi maksu verkkokauppaan – koskee lähetyksiä EU:n ulkopuolella
Uutiset | 23.10.2026 14:36
Ranska varautuu viikonlopun protesteihin massiivisilla turvatoimilla
Uutiset | 23.10.2026 14:22
Venäjä: Kolmenväliset neuvottelut Ukrainan sodan lopettamiseksi jatkuvat ensi kuussa Abu Dhabissa
Uutiset | 23.10.2026 13:54
Venäjän dieselkuljetukset Yhdysvaltoihin käynnistyneet – tankkeri bongattu Suomenlahdella
Uutiset | 23.10.2026 13:43
Venäjä valmisteli sabotaasi-iskuja Suomessa? Tiedustelupäällikkö vahvistaa epäilyt IL:lle
Uutiset | 23.10.2026 13:06
Harvinaisia taskulajeja havaittu Suomessa – ”Nyt kannattaa katsoa tarkasti kaikki taskut”
Uutiset | 23.10.2026 12:40
Keskusta esittää helpotusta omistusasunnon hankintaan, kertoo Uutissuomalainen
Uutiset | 23.10.2026 12:08
WSJ: Trump pyysi Muskia lopettamaan Starlink-satelliittiverkkopalvelun rajoittamisen Ukrainassa
Uutiset | 23.10.2026 12:07
Oppositio jätti välikysymyksen – Kaikkonen: Bensapaketti oli mahalasku
Uutiset | 23.10.2026 11:51
Netanjahu määräsi Länsirannan suljettavaksi palestiinalaistaistelijoiden hyökkäyksen jälkeen
Uutiset | 23.10.2026 11:44
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Lohi ruotii PS:n leikkauslistaa: ”Otsikoksi olisi voinut panna, että empatia ei kuulu politiikkaan”
Uutiset | 22.10.2026 16:17
Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Taas uusi maksu verkkokauppaan – koskee lähetyksiä EU:n ulkopuolella
Uutiset | 23.10.2026 14:36
Ranska varautuu viikonlopun protesteihin massiivisilla turvatoimilla
Uutiset | 23.10.2026 14:22
Venäjä: Kolmenväliset neuvottelut Ukrainan sodan lopettamiseksi jatkuvat ensi kuussa Abu Dhabissa
Uutiset | 23.10.2026 13:54
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Tämän päivän säästö voi muuttua huomisen lisälaskuksi
Mielipide | 23.10.2026 14:29
Lukijalta: Keskustan on puolustettava niitä, joiden varaan huominen rakentuu
Mielipide | 23.10.2026 13:34
Lukijalta: Kiitos Keskustanuoret
Mielipide | 23.10.2026 13:30
Lukijalta: Ruuhkamaksuilla kohti edullisempaa joukkoliikennettä
Mielipide | 23.10.2026 13:16
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorisojärjestö läimäyttäisi ”eläkepommia persauksille”: Työurille pituutta ja tuottavuus kasvuun!
Uutiset | 22.10.2026 9:20
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata