Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Kalmari ja Oinas-Panuma vaativat Metsähallitukselta toimia – ”Työvoiman riistolle on saatava ehdoton stoppi”

20.10.2026 13:43
Lue lisää 
Politiikka
Leikkauksilla hallitus laskee sairaaloiden palvelutasoa ja sulkee terveysasemia pitkin Suomea, Hilkka Kemppi ja Hanna-Leena Mattila näkevät. Kuvituskuva. (Kuva: Lehtikuva)

"Joka sivulta löytyy useita petettyjä lupauksia" – Keskustakaksikko perkasi hallituksen aluevaaliohjelmat

Suomenmaa 19.3.2024 9:23, muokattu 19.3.2024 10:20
a– a+
Politiikka

Keskustan kansanedustajat Hilkka Kemppi ja Hanna-Leena Mattila syyttävät hallitusta hyvinvointialueille annettujen lupausten räikeästä pettämisestä.

Kansanedustajakaksikon mukaan tämä käy selvimmin ilmi sekä kokoomuksen että perussuomalaisten yhä voimassa olevista aluevaaliohjelmista. 

Kempin ja Mattilan mukaan ohjelmista löytyy jokaiselta sivulta useita petettyjä lupauksia. Räikeimmät tapaukset lupausten ohittamisesta he löysivät palveluiden pitämisestä lähellä ihmistä.

– Kokoomuksen ohjelmassa lukee selvällä suomella, että palveluihin hakeutumisen on oltava helppoa ja vaivatonta. Perussuomalaiset menivät pidemmälle. He lupasivat lisätä rahaa terveyspalveluihin sekä hoitajien palkkaamiseen. He lupasivat pitää palvelut visusti kunnissa. He lupasivat, etteivät keskitä. He kirjoittavat tunnin aikarajasta palveluihin, Kemppi ja Mattila sanovat tiedotteessaan.

Molemmat keskustaedustajat ovat eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäseniä. Kemppi on myös keskustan varapuheenjohtaja.

Keskustakaksikko hämmästelee sitä, että Suomen hallituksessa kokoomus ja perussuomalaiset ajavat täysin päinvastaista linjaa kuin antavat lupauksissaan ymmärtää.

– Kun kabinettien ovet avautuivat, kokoomus ja perussuomalaiset käynnistivät ensi töikseen lähipalveluiden alasajon, joka on asiantuntijoiden mukaan rajumpaa kuin 90-luvun lamassa, Kemppi ja Mattila syyttävät.

Heidän mukaansa hallitus ei ole satsannut sosiaali- ja terveyspalveluihin. Päinvastoin, sote-palveluista tuli hallituspuolueille suuri leikkauskohde, kun sieltä lähtee Kempin ja Mattilan mukaan noin 1,4 miljardia euroa.

– Aluevaalien aikaiset ohjelmat ja lupaukset kelpaavat nyt lähinnä takan sytykkeiksi. Niin vähän niissä on enää jäljellä totuudenmukaisia sanoja, keskustaedustajat lataavat.

Kempin ja Mattilan mukaan perussuomalaisten ja kokoomuksen siirtyminen lupauslinjasta leikkauslinjalle aiheuttaa merkittäviä ongelmia eri puolilla Suomea eläville ihmisille.

Leikkauksilla hallitus laskee sairaaloiden palvelutasoa ja sulkee terveysasemia pitkin Suomea, Kemppi ja Mattila näkevät.

– Minkäänlaisia aikeita palveluiden kehittämistyön jatkumisesta ei ole nähtävissä. Alueille tulevia rahoja leikataan, vaikka niihin piti panostaa.

Kansanedustajakaksikon mukaan hallitus toteuttaa alueellisesti syrjivää politiikkaa ja tarjoilee kylmää kyytiä maakunnissa asuville ihmisille.

He muistuttavat, että keskusta jätti viime viikolla välikysymyksen hallituksen eriarvoistavasta politiikasta. Eduskunta käy välikysymyskeskustelun keskiviikkona.

– Toivomme, että välikysymyksen myötä kollegamme kokoomuksessa ja perussuomalaisissa heräisivät perumaan aikeensa leikata muun muassa tienpidosta sekä sosiaali- ja terveyspalveluista, Mattila ja Kemppi toteavat.

Lue myös

"Hallitus hylkää suuren osan Suomea" – keskusta ja nyt-liike höykyttävät hallitusta välikysymyksellä maan eriarvoistamisesta

Eduskunnan porvarioppositio höykyttää hallitusta välikysymyksellä eriarvoistavasta politiikasta. Keskustan laatimassa välikysymyksessä todetaan, että sen sijaan...
6.3.2024 13:00

"Hallituksen taskuliinakerho laittaa asioita törkeysjärjestykseen" – Tuoreet arviot teiden korjausvelasta järkyttivät kansanedustajaa

Keskustan kansanedustaja, Pekka Aittakumpu kertoo olevansa järkyttynyt Väylävirastolta saamastaan tuoreesta arviosta, jonka mukaan...
19.3.2024 10:19

Aihetunnisteet

hanna-leena mattila Hilkka Kemppi Keskusta Politiikka Sote

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
”Putinin ymmärtäjille ei ole paikkaa puolueessa”
Uutiset | 19.10.2026 18:30
Toinen maailmansota | Liittoutuneetkin tekivät rikoksia – Laconian tapaus käynnisti julman kierteen merisodassa
Uutiset | 19.10.2026 21:50
Historia | ”Venäläinen tikka” hermostutti kylmän sodan radioaalloilla – jättiläismäinen tutka tarkkaili tuomiopäivän pasuunoita
Uutiset | 19.10.2026 21:22
Lapin sota | Suomi juonitteli Saksan ja Neuvostoliiton välissä – hankitulla ajalla pelastettiin Oulu
Uutiset | 18.10.2026 19:30
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Zelenskyi sanoo puhuneensa USA:n Rubion kanssa – aiheina Ukrainan ohjuspuolustus, ohjusvaroitusjärjestelmä ja satelliittiverkkojärjestelmät
Uutiset | 20.10.2026 10:21
Katariina Sourin mielestä on ”erikoista”, että keskusta hakee nyt linjaansa – hänelle vastaus on selvä
Uutiset | 20.10.2026 12:31
USA:n erityislähettiläs Witkoff osallistuu tänään Oslossa Ukraina-neuvotteluihin – paikalla myös Stubb ja Zelenskyi
Uutiset | 20.10.2026 8:25
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Välirikko syvenee: Zelenskyiltä uusi piikki Trumpille
Uutiset | 16.10.2026 10:30
Trump puolustelee päätöksiään: En halua ajaa Venäjää neuvottelupöydästä
Uutiset | 19.10.2026 17:36
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46

Uusimmat

Nordea ennustaa asuntojen hintojen nousevan prosentilla ensi vuonna
Uutiset | 21.10.2026 0:01
Ketkä olivatkaan ”Spandaun seitsikko”? – Viimeistä vankia käytettiin neuvostotiedustelun välineenä, kuolema synnytti salaliittoteorioita
Uutiset | 20.10.2026 21:45
Tätä suomalaiset googlasivat viime lokakuussa jopa 165 000 kertaa
Uutiset | 20.10.2026 21:10
EU-komissio haluaa unionimaiden käyttöön lisää jäänmurtajia – ”Vallan mittari”
Uutiset | 20.10.2026 19:13
Albertan itsenäisyyttä kannattaville rökäletappio Kanadassa
Uutiset | 20.10.2026 18:49
Arktinen strategia päivitettiin – Oinas-Panuma: ”Suurten EU-maitten ei pidä jatkossakaan besserwisseröidä”
Uutiset | 20.10.2026 18:18
USA:n erityislähettiläs Witkoff, presidentit Stubb ja Zelenskyi sekä Norjan pääministeri Störe tapasivat Oslossa
Uutiset | 20.10.2026 18:04
Uutissuomalainen: Apinarokkoa eli m-rokkoa todettu taas Suomessa
Uutiset | 20.10.2026 17:04
Keskustasta tyrmäys Purran taloushehkutukselle: Ihmiset myyvät Tori. fi:ssä omia tavaroitaan, kun rahat ovat loppu
Uutiset | 20.10.2026 16:14
Sota Ukrainassa voi päättyä ensi vuonna, arvioi arvostettu Venäjä-tutkija
Uutiset | 20.10.2026 16:06
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Voivatko poliitikot päättää etätyöstä? – Professorin mukaan lähivuosien trendejä on vaikea ennustaa
Uutiset | 18.10.2026 10:00
Miksi uusia syöpälääkkeitä tulee Suomeen vähemmän kuin muualle Eurooppaan? – ”Potilas saa vähän vanhempaa hoitoa”
Uutiset | 18.10.2026 12:01
”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nordea ennustaa asuntojen hintojen nousevan prosentilla ensi vuonna
Uutiset | 21.10.2026 0:01
Ketkä olivatkaan ”Spandaun seitsikko”? – Viimeistä vankia käytettiin neuvostotiedustelun välineenä, kuolema synnytti salaliittoteorioita
Uutiset | 20.10.2026 21:45
Tätä suomalaiset googlasivat viime lokakuussa jopa 165 000 kertaa
Uutiset | 20.10.2026 21:10
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maan hallitus on pettänyt lupauksensa ja unohtanut ihmiset
Mielipide | 20.10.2026 11:54
Lukijalta: Oman kodin unelmaa ei pidä verottaa pois nuorilta
Mielipide | 20.10.2026 10:28
Lukijalta: Kuka päätti, että vaihtoehtoja on vain kaksi?
Mielipide | 20.10.2026 10:21
Lukijalta: On tämä hullua hommaa
Mielipide | 20.10.2026 10:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vantaan Keskusta ei kannata kaupungin yhdistämistä Helsinkiin
Uutiset | 19.10.2026 10:00
Keskustan Kalmari: Pienten yhdistysten rahat eivät saa huveta pankkimaksuihin ja byrokratiaan
Uutiset | 19.10.2026 9:46
Pohjois-Karjalan Keskusta nimesi kansanedustajaehdokkaansa – Tavoitteena kolme edustajaa
Uutiset | 17.10.2026 15:11
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata