HS: Ex-pääministeri Sipilä patistaa Orpon hallitusta tekoälyloikkaan
Entinen pääministeri, keskustan ex-puheenjohtaja Juha Sipilä kannustaa Helsingin Sanomien haastattelussa Orpon hallitusta tekemään ensi viikon kehysriihessä miljardiluokan panostukset tekoälyn hyödyntämiseen suomalaisessa yhteiskunnassa.
Sipilä patistaa valtiota mukaan esimerkiksi omien konesalien ja laskentajärjestelmien edellyttämiin jätti-investointeihin. Hän toivoo, että eduskunnassa sovittaisiin vaalikaudet ylittävästä tekoälyinvestointien ohjelmasta.
Sipilän mukaan tekoälyn avulla olisi mahdollista saavuttaa valtava tuottavuusloikka esimerkiksi terveydenhuollossa. Tekoälyä voidaan hyödyntää esimerkiksi kuvien analysoinnissa, sairauksien tunnistamisessa ja hoitosuositusten antamisessa.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen valtuustossa vuodesta 2022 istunut Sipilä kertoo Pohteen hankkineen epikriisin eli hoitotiivistelmän teossa auttavan tekoälyohjelmiston, joka mahdollisti 62 työntekijän siirtämisen muihin tehtäviin.
Sipilän mukaan hallituksen tulisi pohtia Suomen strategiaa tekoälymurroksessa, jotta Suomen rooliksi ei jäisi pelkkä halvan sähkön tarjoaminen Googlen konesaleille, joiden laskentateholla tuotetaan vastauksia amerikkalaisten kuluttajien tekoälykysymyksiin.
Sipilä katsoo, että mahdollisimman monet suomalaiset pitäisi opettaa käyttämään tekoälyä, ja Suomen pitäisi olla tekoälyn soveltamisessa maailman ykkönen. Suomen tulisi Sipilän mukaan miettiä omia vaihtoehtoja tekoälyjättiläisille, kuten OpenAI:lle, Googlelle, DeepSeekille.
– Poliitikkojen ja yritysjohtajien pitäisi nyt rohkaista suomalaisia. Heidän pitäisi pystyä luomaan toivon näköalaa etenkin nuorille. Meillä on ihan mielettömän mahdollisuudet, jos me kunnolla tartumme niihin. Mutta se edellyttää, että on ihan toisenlainen asenne, Sipilä sanoo HS:lle.