Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Meriliikenne

Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu

4.4.2026 21:28
Lue lisää 
Eläke
Suurimmalle osalle suomalaiseläkeläisistä tärkein tulonlähde on työeläke. (Kuva: Lehtikuva / Irene Stachon)

Eläkeläisten toimeentulovaikeudet ovat tutkimuksen mukaan vähentyneet – Suomessa oli viime vuonna noin 1,6 miljoonaa eläkeläistä

Työkyvyttömyyseläkeläisillä on muita enemmän taloudenpidon haasteita. Terveysongelmat ovat usein yhteydessä myös taloudellisiin vaikeuksiin.
STT-Janita Virtanen 2.10.2021 3:01, muokattu 2.10.2021 12:33
a– a+
Eläke

Uuden, vielä julkaisemattoman tutkimuksen perusteella eläkeläisten kokemat toimeentulovaikeudet ovat vähentyneet, kertoo Eläketurvakeskuksen erikoistutkija Liisa-Maria Palomäki.

–  Työkyvyttömyyseläkeläisillä on selvästi muita eläkeläisiä enemmän toimeentulovaikeuksia. Vanhuuseläkeläisistä toimeentulo-ongelmia on eniten pienituloisilla ja terveysongelmista kärsivillä, Palomäki sanoo.

Uusien tietojen vertailukohtana on vastaava selvitys vuodelta 2017, jolloin vajaa puolet siihen vastanneista suomalaisista eläkeläisistä koki toimeentulonsa jossain määrin vaikeaksi ja 15 prosentilla oli vaikeuksia tavanomaisten menojensa kattamisessa.

Eläketurvakeskus aikoo kertoa uusista vastaavista luvuista tarkemmin marraskuun alussa, jolloin tuore tutkimus julkaistaan.

Eläketurvakeskuksen vuonna 2017 toteuttamaan kyselytutkimukseen osallistui vajaat 3  000 iältään 55–85-vuotiasta eläkeläistä. Uuteen, viime vuoden lopulla toteutettuun tutkimukseen osallistui noin 3  600 eläkeläistä.

Suomessa oli viime vuonna noin 1,6 miljoonaa eläkeläistä, joista 1,4 miljoonaa oli vanhuuseläkeläisiä.

Eläketurvakeskuksen ekonomistin Kati Ahosen mukaan vuokralla asuvat eläkeläiset kokevat toimeentulovaikeuksia selvästi omistusasunnossa asuvia enemmän.

Asumismenojen kattamisessa oli vuonna 2017 merkittäviä ongelmia 20 prosentilla vuokralla asuvista ja 5 prosentilla omistusasunnossa asuvista eläkeläisistä.

–  Monet asuvat asunnoissa, jotka eivät vastaa heidän tarpeitaan. Asunto voi olla esimerkiksi liian työteliäs, suuri tai esteellinen tai sijaita kaukana palveluista. Silti muuttaminen on eläkeläisten keskuudessa hyvin harvinaista: vuonna 2017 muuttoaikeissa oli 4 prosenttia eläkeläisistä.

Yleisin muuttamisen estävä syy on Ahosen mukaan taloudellinen tilanne. Omistusasunnossa asuvista eläkeläisistä joka kymmenes koki vuonna 2017 muuttotarvetta, ja puolella heistä muuton estivät taloudelliset syyt. Vuokralla asuvista jopa 25 prosenttia koki muuttotarvetta, ja 14 prosentilla muuton estivät taloudelliset syyt.

Vuoden 2017 tutkimuksen mukaan joka kymmenes eläkeläinen oli tuolloin joutunut tinkimään lääkkeistä, terveydenhoitomenoista tai ruoan laadusta ja määrästä taloudellisten syiden vuoksi.

–  Tämä luku kuvaa vakavia toimeentulo-ongelmia. Selvästi yleisempää on, että eläkeläiset joutuvat karsimaan muunlaisesta kulutuksesta, kuten matkailusta tai harrastuksista, erikoistutkija Palomäki sanoo.

Palomäki kertoo, että eläkeläiset ratkaisevat taloudellisia ongelmiaan useimmiten säästöjensä avulla. Pienempi osa eläkeläisistä on turvautunut lainan ottamiseen, omaisuutensa myymiseen tai saanut apua sukulaisiltaan tai ystäviltään. Toimeentulotuen tai muiden avustusten hyödyntäminen on yleisempää työkyvyttömyyseläkeläisten kuin vanhuuseläkeläisten keskuudessa.

Noin joka kymmenes 63–67-vuotias eläkeläinen käy töissä. Suurin osa työskentelystä on epäsäännöllistä ja osa-aikaista.

–  Yleisin motiivi eläkeläisten työnteolle on työn mielenkiintoisuus. Noin puolet työssäkäyvistä eläkeläisistä haluaa lisäansioita voidakseen tehdä tai hankkia jotakin ylimääräistä, ja noin joka kymmenes työskentelee selkeästi taloudellisen pakon vuoksi, sanoo Palomäki.

Suurimmalle osalle suomalaiseläkeläisistä tärkein tulonlähde on työeläke. Jos työeläke jää matalaksi lyhyen tai katkonaisen työuran vuoksi, eläketurvaa täydentää kansaneläke.

Eläkeläisille, joiden työeläke ja kansaneläke jäävät alle laissa määritellyn eläketulorajan, maksetaan takuueläkettä. Takuueläke turvaa suomalaisille vähimmäiseläkkeen 837,59 euroa kuukaudessa, kertoo Palomäki.

–  Takuueläkkeen saajia oli viime vuoden lopulla 114  000, mikä oli neljä prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin. Takuueläkkeen saajista noin puolet oli yli 60-vuotiaita.

Osa eläkeläisistä saa eläkkeensä lisäksi myös muita etuuksia. Esimerkiksi eläkkeensaajan asumistukea sai tämän vuoden heinäkuussa vajaat 211  000 eläkeläistä. Kelan tilastot osoittavat, että asumistukea saavien eläkeläisten määrä on kasvanut tasaisesti.

Perustoimeentulotukea sai viime vuonna vajaat 35  000 eläkeläistä, joista 17  000 oli vanhuuseläkeläisiä. Luvut eivät ole juurikaan muuttuneet viime vuosina, kertoo Kelan etuuspäällikkö Marja-Leena Valkonen.

Lue myös

50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä

Ex-meppi ja ex-kansanedustaja pyrkii takaisin Arkadianmäelle ensi keväänä.
6.4.2026 9:01

Mitä mysteerifilmi todistaa? – Vuoden 1896 olympialaisista löydettiin viime vuosikymmenellä materiaalia, joka hämmentää edelleen

Ensimmäisten nykyaikaisten olympialaisten avajaisista tulee maanantaina kuluneeksi 130 vuotta
5.4.2026 22:00

"Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä" – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa

Keskustan ilomantsilainen kansanedustaja Hannu Hoskonen, 68, on ahkera puhuja eduskunnan täysistunnoissa, ja hän...
5.4.2026 8:00

Aihetunnisteet

eläke eläkeläiset

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
”Pompannappi” kääntää yhä suupielet hymyyn – sympaattinen pikkuauto toi Italian ”dolce vitaa” suomalaisille sorateille
Uutiset | 3.4.2026 21:33
Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Aira Samulin ja Fredi löivät viisaat päät yhteen – seurauksena pahennusta vuoden 1976 euroviisuissa
Uutiset | 2.4.2026 22:30
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta
Uutiset | 4.4.2026 18:50
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20
Mi-8 oli presidenttien luottoratsu ja sissien siivet – karski neuvostokopteri palautti Puolustusvoimat ajan tasalle
Uutiset | 28.3.2026 21:15
Oikukas hävittäjä teki saksalaislentäjien puolisoista leskiä – F-104 Starfighter oli taivaan kaunein katastrofi
Uutiset | 1.4.2026 21:25
Gazprom: Venäjä torjui drooni-iskun putkeensa, joka vie kaasua Turkkiin
Uutiset | 2.4.2026 13:04
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Mediat: Ukraina iski Venäjän öljynjalostamoon noin 1 300 kilometrin päässä Ukrainasta
Uutiset | 2.4.2026 8:50
Moskovassa osa on siirtynyt paperikarttoihin ja käteiseen verkkorajoitusten takia – tutkijan mukaan hallinto pelkää vallanvaihtoyritystä
Uutiset | 31.3.2026 13:49
Hätkähdyttävä löydös datakeskuksista – ”Saattaa vielä olla aikaa harkita”
Uutiset | 3.4.2026 21:40
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Venäjän valtava ”lihamyllyhyökkäys” päättyi katastrofiin – paljastus järkyttävistä tappioista
Uutiset | 24.3.2026 21:11
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tyly arvio brittiarmeijasta: ”Pystyisi hyvänä päivänä valtaamaan pikkukaupungin”
Uutiset | 25.3.2026 21:28
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Tiedätkö Musandamin? Hormuzinsalmen Arabian puolella sijaitsee yksi maailman oudoimmista niemimaista
Uutiset | 24.3.2026 22:32
Kuolemanarvonnasta selvinneen Texas Rangerin kadonnut revolveri on aseiden Graalin malja – eeppinen kostonjano loi aikansa voimakkaimman käsiaseen
Uutiset | 24.3.2026 21:25
Maailman suurin sotalaiva ongelmissa: Pesutupa tulessa ja käymälät tukossa
Uutiset | 27.3.2026 22:02

Uusimmat

50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
Mitä mysteerifilmi todistaa? – Vuoden 1896 olympialaisista löydettiin viime vuosikymmenellä materiaalia, joka hämmentää edelleen
Uutiset | 5.4.2026 22:00
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
Mountbatten-luokan ilmatyynyalus oli kuin kanaalin Concorde – loiston päiviä seurasi surullinen loppu
Uutiset | 4.4.2026 21:28
Tämä pääsiäisherkku oli tsaari Nikolain suosikki – Täyttää nyt 130 vuotta
Uutiset | 4.4.2026 18:50
Ukraina kertoo useiden kuolleen ja parinkymmenen haavoittuneen Venäjän drooni-iskussa torille
Uutiset | 4.4.2026 12:54
Merivartiosto harjoittelee droonintorjuntaa ammunnoissa merellä Kotkan edustalla
Uutiset | 4.4.2026 12:52
Viranomaiset kotiuttivat al-Holin leirillä olleen suomalaispojan
Uutiset | 4.4.2026 11:58
Yhdysvallat ja Israel iskivät petrokemiaan keskittyneelle teollisuusalueelle Iranin lounaisosassa
Uutiset | 4.4.2026 11:33
Artemis 2 -lento ohitti puolivälin matkallaan kohti Kuuta
Uutiset | 4.4.2026 10:52
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
”Elämme ihan pimeitä aikoja,” sanoo piispa Kaisamari Hintikka
Uutiset | 4.4.2026 10:01
Toimittajalta | Droonisotku tuo muistoja Kekkosen Suomesta – tiedottamisesta jää enemmän kysymyksiä kuin vastauksia
Uutiset | 1.4.2026 14:01

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
50 vuotta | Ensi vaalikaudella joudutaan tekemään keskustalle kivuliaita päätöksiä, sanoo Mirja Vehkaperä
Uutiset | 6.4.2026 9:01
Mitä mysteerifilmi todistaa? – Vuoden 1896 olympialaisista löydettiin viime vuosikymmenellä materiaalia, joka hämmentää edelleen
Uutiset | 5.4.2026 22:00
”Ostakaa villapuseroita ja lämpimiä kenkiä” – Hannu Hoskonen tylyttää Suomen energiapolitiikkaa
Uutiset | 5.4.2026 8:00
Varoitus: Kreml käynnistänyt massiivisen operaation Baltiassa
Uutiset | 28.3.2026 21:02
Prisman uutuustuotteen ostosta kilahtaa 274,95 euron bonukset
Uutiset | 1.4.2026 13:04
Vaaka ei enää ratkaise – Laihdutuslääkkeen käyttö laajenemassa merkittävästi
Uutiset | 1.4.2026 22:20

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Median tiedottamisen avoimuus on kaksiteräinen miekka
Mielipide | 2.4.2026 12:16
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Mitä mieltä, eläkeläiset?
Mielipide | 2.4.2026 14:30
Lukijalta: Nyt loppuu se nuorten kotona makuuttaminen – Olgan malli ja tähdet käyttöön!
Mielipide | 30.3.2026 10:59
Lukijalta: Mitä kaikkea me eläkeläiset teemmekään
Mielipide | 1.4.2026 15:24
Lukijalta: Suomestako EU:n suurkaivosalue?
Mielipide | 2.4.2026 12:04

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Keskustan Mattila huolestui kipupotilaista: ”Ovat jäämässä heitteille keskiviikosta alkaen”
Uutiset | 30.3.2026 15:55
Keskustanuoret vaatii stoppia bensapopulismille
Uutiset | 2.4.2026 15:16
Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä kannustaa järkivihreyteen: ”Ahdistuminen ei edistä ilmastoasiaa”
Keskusta | 30.11.2019 15:27
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste