Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Presidentit
Risto Rytin ja C. G. E. Mannerheimin erojen jälkeen Suomi joutui joksikin aikaa presidentittömään tilaan. Ryti ja Mannerheim kuvattuna Mikkelissä vuonna 1941. Kuvassa myös muiden muassa pääministeri J. W. Rangell Rytin ja Mannerheimin välissä. (Kuva: JOKA Journalistinen kuva-arkisto; Otavamedia, CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) / Wikimedia Commons)

Britanniassa on aina monarkki, mutta Suomessa on vallinnut kahdesti presidentitön tila – tiedätkö, milloin?

Suomessa perustuslaki kertoo, miten toimia jos presidentti estyy hoitamasta tehtäviään
Lauri Heikkilä 1.8.2024 21:05, muokattu 1.8.2024 16:03
a– a+
Presidentit

Kuningaskunnissa on helppo osoittaa seuraava hallitsija, sillä niissä on selkeä, tarkoin määrätty kruununperimysjärjestys. Esimerkiksi Yhdistyneessä kuningaskunnassa on määrätty, että maalla on aina monarkki. Kun kuningatar Elisabet II kuoli syyskuussa 2022, kruununperijästä tuli välittömästi kuningas Charles III.

Jos Yhdysvalloissa presidentti kuolee kesken toimikautensa, nousee varapresidentti presidentiksi. Näin kävi viimeksi vuonna 1963, kun John F. Kennedy salamurhattiin. Varapresidentti Lyndon B. Johnson vannoi virkavalansa pian Kennedyn kuoltua, ja sai presidentin viran.

Yhdysvalloissa voi syntyä presidentitön tilanne, ja näin on käynytkin, jos maassa ei ole istuvan presidentin kuoleman hetkellä varapresidenttiä.

Suomessakin presidentitön tilanne on mahdollinen.

Jos tasavallan presidentti kuolee tai muutoin pysyvästi estyy tehtävänsä hoitamisesta kesken toimikautensa, on perustuslain mukaan järjestettävä uudet vaalit mahdollisimman pian. Tätä ennen presidentin tehtäviä hoitaa valtioneuvoston jäsen, käytännössä pääministeri. Hän ei kuitenkaan tänä aikana ole virallinen presidentti.

Presidentitön tila on vallinnut Suomessa kahdesti sen jälkeen, kun virka perustettiin.

Suomen valtionpäämies on 25. heinäkuuta 1919 alkaen ollut tasavallan presidentti. Tuolloin K. J. Ståhlberg astui virkaansa.

Aina presidentti ei kuitenkaan ole voinut hoitaa virkaansa tai jatkaa kautensa loppuun.

Presidentin tehtäviä voi hoitaa valtioneuvoston jäsen, käytännössä pääministeri, jos presidentti on estynyt. Pisin tällainen jakso oli pääministeri Mauno Koiviston tuuratessa sairauden vuoksi sivuun jäänyttä Urho Kekkosta 1981–1982.

Kahdesti Suomen historiassa on ollut tilanne, jolloin maassa ei ole ollut presidenttiä.

Vaikka Kekkonen olikin 1981–1982 sivussa ja eronnut, hän jatkoi virallisesti presidenttinä siihen asti, kun Koivisto aloitti vaaleilla valittuna virassa 27. tammikuuta 1982.

Tasan 80 vuotta sitten 1. elokuuta Risto Ryti erosi presidentin tehtävästä. Ero astui voimaan heti, vaikka uutta presidenttiä ei oltu vielä valittu.

Eduskunta kokoontui säätämään poikkeuslain, jolla tasavallan presidentiksi valittiin C. G. E. Mannerheim. Mannerheim aloitti presidenttinä 4. elokuuta, eli tuossa vaiheessa Suomessa oli kolme presidentitöntä päivää.

Mannerheim itse erosi terveyssyistä 4. maaliskuuta 1946. Tuolloinkin ero astui voimaan heti. Eduskunta valitsi seuraavaksi presidentiksi J. K. Paasikiven, jonka toimikausi alkoi 11. maaliskuuta.

Tuolloin oli siis seitsemän päivää ilman varsinaista presidenttiä. Käytännössä Paasikivi oli jo pidempään muutenkin hoitanut pääministerinä useita presidentille kuuluvia tehtäviä, mutta se ei tehnyt hänestä varsinaista presidenttiä.

Kaikkiaan Suomi on siis ollut ilman presidenttiä tehtävän olemassaolon aikana kymmenen päivää.

Esimerkiksi Kyösti Kallion kuoltua virassaan joulukuussa 1940 Suomeen ei kuitenkaan syntynyt presidentitöntä tilaa. Risto Ryti oli jo valittu Kallion seuraajaksi, ja hän nousi presidentiksi sillä hetkellä, kun Kallio kuoli.

Kallion oli tarkoitus olla virallisesti presidentti vielä kaksi päivää. Rytin tarkoitettu aloitusaika olisi ollut 21. joulukuuta 1940, mutta päivämääräksi tulikin sattuneesta syystä 19. joulukuuta.

Itsenäisyyden alussa Suomella ei ollut varsinaista valtionpäämiestä. Valtionhoitajan väliaikainen virka perustettiin alkamaan vasta 27. toukokuuta 1918. Ensimmäinen valtionhoitaja oli P. E. Svinhufvud ja toinen C. G. E. Mannerheim, molemmat myöhempiä presidenttejä.

Mannerheim väistyi valtionhoitajuudesta Ståhlbergin aloitettua presidenttinä.

Ennen valtionhoitajaa itsenäisyyden ensimmäiset puoli vuotta merkittävin valtiollinen virka Suomessa oli senaatin puheenjohtajan tehtävä, jota hoiti Svinhufvud. Pääministeriä vastaava pesti ei ollut kuitenkaan valtionpäämiehen pesti.

Lue myös

Viljelijöille uusia tuhansien eurojen maksuja – Kansanedustajat vaativat hallitusta tilille

Keskustan kansanedustajat Vesa Kallio ja Timo Mehtälä ovat jättäneet hallitukselle kirjallisen kysymyksen Lupa- ja valvontaviraston korotettujen maksujen...
13.2.2026 14:38

Iltalehti: Kipulääkkeeseen liittyvä somehaaste on vienyt teinejä sairaalaan

Kuopion seudulla on joutunut nuoria sairaalaan kipulääkkeeseen liittyvän somehaasteen vuoksi, kertoo Iltalehti. Ylilääkäri Katri Backman Kuopion...
13.2.2026 13:39

Ylöjärven koulutuskeskuksen uhkaustilanteen taustalla Tiktok-haaste – poliisilla pyyntö vanhemmille

Poliisi toivoo, että vanhemmat keskustelisivat lasten kanssa sosiaalisessa mediassa esiintyvien haasteiden vaaroista ja seuraamuksista.
13.2.2026 13:05

Aihetunnisteet

Historia presidentin sijainen presidentit Tasavallan presidentti

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Miksi hallitus sulloo lisää rahaa kaupan jättiläisten taskuihin? Oppositio vaati hallitusta perumaan yhteisöveron alentamisen
Uutiset | 12.2.2026 18:04
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Maailman vaarallisin juusto? Tämän herkun syöminen voi johtaa hirvittäviin seurauksiin
Uutiset | 12.2.2026 22:13
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Yksi asia ratkaisee, jatkuuko Ozempicin käyttö 
Uutiset | 12.2.2026 21:49
Jäätyvä AdBlue toi ongelmia dieselautoilijoille – Pohjoisen mepit vaativat EU:lta toimia
Uutiset | 12.2.2026 16:15
Tutkimus: Tämä peli vähensi dramaattisesti dementiariskiä – ”Hämmästyttävää”
Uutiset | 12.2.2026 21:38
Saksa iskee takaisin – Kova päätös Berliinissä
Uutiset | 11.2.2026 22:18
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Ovaska sätti hallituksen länsiradan rahoista – ”Hulluuden huippu saavutettu”
Uutiset | 10.2.2026 17:40
Säähän tulossa käänne
Uutiset | 9.2.2026 2:31
Tutkimus: Tämä määrä kahvia päivässä voi alentaa dementiariskiä lähes viidenneksellä
Uutiset | 10.2.2026 21:35
Tuttu tuote on kaikkein ”huonoin” ruoka ihmiselle, sanovat asiantuntijat MTV:lle
Uutiset | 10.2.2026 21:31
Aivoverenkiertohäiriö on naisten yleisimpiä kuolinsyitä – Tuore tutkimus paljastaa, mikä ruokavalio pienentää riskiä
Uutiset | 5.2.2026 21:54
Kela: Toimeentulotuen tiukennukset osuvat kovimmin 49 000 tulottoman joukkoon
Uutiset | 10.2.2026 13:00
Tuttu tuote jääkaapissa voi aiheuttaa ikävän ja vakavan taudin – Syytä varoa etenkin talvella ja keväällä
Uutiset | 1.2.2026 21:01
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Polaaripyörre repeämässä kahtia – meteorologit varoittavat viikkoja kestävästä kylmyydestä
Uutiset | 27.1.2026 12:57
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Legendaarinen lentotukialus jonottaa jo naulatehtaalle – USS Nimitz toimi 50 vuotta maailmanpoliisin nyrkkinä
Uutiset | 27.1.2026 21:20
Brittikenraali: USA tuli ”hattu kourassa” pyytämään apua Afganistaniin
Uutiset | 24.1.2026 23:07
Tuhoaako tämän talven sää ensi kesän punkit? – Näin kommentoi asiantuntija
Uutiset | 12.1.2026 21:31
Miksi tavallisen kuluttajan sähkölaskuun ajetaan tehomaksua? Näin vastaa Energiateollisuuden Jukka Leskelä
Uutiset | 20.1.2026 16:15
Tuore tutkimus haastaa treenimyytin: ”Nosta juuri niin kuin itse haluat”
Uutiset | 22.1.2026 22:21
FT: USA vaatii Ukrainaa luovuttamaan Donbasin – Se on turvatakuiden ehto
Uutiset | 27.1.2026 11:34

Uusimmat

Viljelijöille uusia tuhansien eurojen maksuja – Kansanedustajat vaativat hallitusta tilille
Uutiset | 13.2.2026 14:38
Iltalehti: Kipulääkkeeseen liittyvä somehaaste on vienyt teinejä sairaalaan
Uutiset | 13.2.2026 13:39
Ylöjärven koulutuskeskuksen uhkaustilanteen taustalla Tiktok-haaste – poliisilla pyyntö vanhemmille
Uutiset | 13.2.2026 13:05
Vietätkö talvilomaa vai hiihtolomaa? Tämä oli alkujaan loman tarkoitus
Uutiset | 13.2.2026 12:52
JSN jakoi kaksi langettavaa päätöstä vaalikoneista, joiden puutteista ei kerrottu käyttäjille
Uutiset | 13.2.2026 12:49
Ukrainan neuvottelut jatkuvat ensi viikolla, kertoo Kreml – Venäjä ei ole joustanut vaatimuksistaan
Uutiset | 13.2.2026 12:28
Posti paransi kannattavuutta loppuvuonna – pörssikurssi kimposi nousuun
Uutiset | 13.2.2026 12:14
Frederiksen: Tanska ja Yhdysvallat keskustelevat tänään Grönlannista
Uutiset | 13.2.2026 11:08
Sanna Marinin vainoamisesta syytetty mies pyysi anteeksi ja vetosi mielenterveysongelmiin
Uutiset | 13.2.2026 10:58
Koko maassa voimassa pakkasvaroitus – pakkanen kiristyy iltaa kohti
Uutiset | 13.2.2026 10:40
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kaikkonen esittää Suomen sodan ajan joukkojen kasvattamista 50 000 sotilaalla
Uutiset | 12.2.2026 18:00
Espoon kaupungin verran työttömiä – Keskusta ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen ja syyttävät hallitusta toimettomuudesta
Uutiset | 10.2.2026 15:25
Miten Venäjän kanssa toimitaan, jos Ukrainassa tulee rauha? Entinen Moskovan-suurlähettiläs avaa asiaa uudessa kirjassaan
Uutiset | 9.2.2026 18:22

Päivän sää

loader-image
Lontoo, GB
13:49, 13/02/2026
weather icon 8°C
Daily Forecast Ennuste
Today 15:0013/02/2026
weather icon
7° / 8°°C 0.49 mm 49% 18 Km/h 86 % 992 hPa 0 mm/h
Today 18:0013/02/2026
weather icon
5° / 7°°C 0.2 mm 20% 21 Km/h 85 % 993 hPa 0 mm/h
Today 21:0013/02/2026
weather icon
4° / 5°°C 0.2 mm 20% 21 Km/h 84 % 998 hPa 0 mm/h
Tomorrow 00:0014/02/2026
weather icon
3° / 3°°C 0 mm 0% 21 Km/h 76 % 1005 hPa 0 mm/h
Tomorrow 03:0014/02/2026
weather icon
2° / 2°°C 0 mm 0% 18 Km/h 78 % 1008 hPa 0 mm/h
Weather from OpenWeatherMap

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Viljelijöille uusia tuhansien eurojen maksuja – Kansanedustajat vaativat hallitusta tilille
Uutiset | 13.2.2026 14:38
Iltalehti: Kipulääkkeeseen liittyvä somehaaste on vienyt teinejä sairaalaan
Uutiset | 13.2.2026 13:39
Ylöjärven koulutuskeskuksen uhkaustilanteen taustalla Tiktok-haaste – poliisilla pyyntö vanhemmille
Uutiset | 13.2.2026 13:05
Rikoksista syytetty Norjan kruununprinsessan poika: ”Minulla on ollut äärimmäinen tarve saada tunnustusta”
Uutiset | 4.2.2026 16:39
Parkinsonin taudilla on neljä varhaista oiretta – voivat ilmetä vuosikymmeniä ennen diagnoosia
Uutiset | 31.1.2026 21:23
Autot | Mercedes-Benz W123 oli kuin pankkiholvi pyörillä – mutta ohitukseen piti valmistautua jo edellisessä pitäjässä
Uutiset | 11.2.2026 21:09

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kauppa päättää ruoan hinnasta
Mielipide | 13.2.2026 12:28
Lukijalta: Eläkkeitä pitää korottaa eikä leikata
Mielipide | 13.2.2026 10:36
Lukijalta: Hyvin edennyt Pohjoisen ohjelma tarvitsee jatkon
Mielipide | 13.2.2026 10:21
Lukijalta: Nuorille työtä Pohjois-Karjalasta
Mielipide | 12.2.2026 13:00
Lukijalta: Eläkeläiset ovat jo osallistuneet talkoisiin
Mielipide | 11.2.2026 10:45
Lukijalta: Onko tarkoitus jälleen kerran viedä eläkeläisiltä tuhkatkin pesästä?
Mielipide | 5.2.2026 9:04
Lukijalta: Mistä sinä olet valmis luopumaan?
Mielipide | 6.2.2026 13:57
Lukijalta: Sukupolvien välinen sopimus horjuu
Mielipide | 10.2.2026 9:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
Keskustanuoret: Luovan alan tekijöiden asemasta on huolehdittava – ”Tarvitsemme näkyviä toimia”
Uutiset | 13.2.2026 9:28
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Pudasjärveltä Kuopion Keskustan johtoon – Miriam Putula-Vasari haluaa vapauttaa puolueen vanhoista traumoista
Uutiset | 7.2.2026 10:40
Keskustanuoret: Nuoria ei voi pakottaa ottamaan lainaa arjesta selviytymiseen
Uutiset | 10.2.2026 15:03
Keskustakolmikko: Onko Puolustusvoimille annettu Räjähdekeskusta koskeva selvityspyyntö?
Uutiset | 13.2.2026 10:07
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste