Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Droonit

Latvia: Kaksi Venäjältä lentänyttä droonia putosi Latviaan

7.5.2026 7:46
Lue lisää 
Energia
Asiantuntijoiden mukaan sähkön hinnannousun kompensoiminen kuluttajille vaatii tukitoimia ja poliittisia päätöksiä. EU:n päästökauppajärjestelmän muutokset eivät olisi tehokkaita tai edes mahdollisia tulevan talven ongelmiin. (Kuva: Lehtikuva)

Asiantuntijat tyrmäävät päästökauppaan kajoamisen – "Unionin keskeisin väline ilmastokriisin torjunnassa"

Susanna Luikku 30.8.2022 14:32, muokattu 30.8.2022 16:06
a– a+
Energia

Keskuskauppakamarin elinkeino- ja ilmastoasiantuntija Teppo Säkkinen kummeksuu Suomessa virinnyttä poliittista keskustelua, jossa ratkaisuksi sähkön hinnannousuun esitetään EU:n päästöoikeuksien lisäämistä tai jopa päästökaupan keskeyttämistä. Asiaa ovat pitäneet esillä etenkin perussuomalaisten ja jossain määrin myös Sdp:n edustajat.

Säkkinen muistutti Twitterissä, että idea on paitsi tehoton myös käytännössä mahdoton toteuttaa sellaisella aikataululla, että sillä olisi toivottuja vaikutuksia.

– Päästökaupan vaikutus sähkön hintaan EU:ssa on nyt keskimäärin 20e/MWh. Esimerkiksi 400e/MWh sähkön hinnalla osuus on siis alle viisi prosenttia. Kivihiilen käytön lisäys nostaa päästöoikeuden hintaa, mutta suurin hintavaikutus johtuu silti niukkuudesta fossiilissa, erityisesti kaasussa, hän kirjoittaa.

Työ- ja elinkeinoministeriön päästökauppaan erikoistunut teollisuusneuvos Juhani Tirkkonen vahvistaa, että hintavaikutus olisi hyvin pieni. Lisäksi päästökauppajärjestelmä on EU-tasolla sitova ja ajaa Suomen lainsäädännön edelle.

– Järjestelmä pohjautuu EU-direktiiveihin, siinä on kiinni miljardeja ja se on unionin keskeisin väline ilmastokriisin torjunnassa. On erittäin teoreettinen mahdollisuus, että sitä ryhdyttäisiin purkamaan, eikä se ole kansallisella tasolla mahdollista lainkaan.

Päästökauppaan kajoaminen tekisi suuren lommon ilmastotoimiin, Keskuskauppakamarin Teppo Säkkinen sanoo. Kuva: Pauliina Pohjala

Kuten viimeksi koronakriisissä nähtiin, päivänvalon kestävä ja juridisesti sekä yhteiskunnallisesti kestävä lainsäädäntö vaatii huolellisen valmistelun ja tarkan lakipohjan jo kansallisella tasolla, EU-koneistosta puhumattakaan.

Teppo Säkkinen kertaa, että kokonaan uuden EU-lainsäädännön laatiminen vaatisi komission, jäsenmaiden ja parlamentin yhtenäisyyttä.

– Tähän menee normaalisti aikaa vuodesta kahteen, joten vaikutusta tulevaan talveen ei olisi. Sen sijaan lommo ilmastotoimille ja Euroopan irtautumiselle fossiilisista polttoaineista olisi suuri, sillä se loisi epävarmuutta päästömarkkinan toimivuudesta. Jos markkinoita sorkitaan nyt, miksei toistekin? hän kysyy Twitter-päivityksessään.

Säkkinen korostaa, että juuri Suomen kannalta toimiva päästömarkkina on tärkeä.

– Vaikka meillä sähkö on jo lähes päästötöntä, suomalainen kotitalous ja yritys kärsii nyt Keski-Euroopan kaasuriippuvuudesta. Suomen ei kannata ajaa EU-toimia, jotka heikentävät markkinaehtoista irtautumista fossiilista polttoaineista.

Myös TEMin Tirkkonen katsoo, että pitkäjänteisyys on avainasemassa eikä yleistä paniikkia olisi syytä lietsoa määräänsä enempää.

– On totta, että akuutti tilanne sähkölaskujen kanssa on monille tulevana talvena vaikea, mutta kaikkia järjestelmiä ei voi muutella tai ajaa alas hetken mielijohteista. Mahdolliset tukitoimet kuluttajille ovat erikseen ja poliittinen päätös.

– Suomessa ei liioin ole pelkoa tilanteesta, jossa sähkön jakelu noin vain loppuisi. Euroopan sisäinen ja globaalikin keskinäisriippuvuus vaikuttaa kaikkeen, ja päästökauppajärjestelmä on tämän hetkistä tilannetta isompi kysymys, hän sanoo.

Uutistoimisto AFP kertoi eilen, että EU:n energiaministerit pitävät ensi viikon perjantaina Brysselissä hätäkokouksen sähkön hinnannousun vuoksi.

Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyenin mukaan hätätoimet ja kaavaillut uudistukset liittyvät EU:n sähkömarkkinoiden rakenteisiin, eivät päästökauppaan.

Juttua muokattu klo 14.44: korjattu kirjoitusvirhe.

Lue myös

Rauman satamasta löytyi uhkaava vieraslaji – petokatka uhkaa alkuperäislajeja

Suomen katkalajeihin verrattuna petokatka on kookkaampi ja samalla aggressiivinen kilpailija.
7.5.2026 9:00

Etelä-Korean entisen pääministerin vankeustuomiota lyhennettiin

Etelä-Koreassa valitustuomioistuin on lyhentänyt maan entisen pääministerin Han Duck-soon vankeustuomion 15 vuoteen. Tuomio liittyy...
7.5.2026 8:14

Ylen kannatusmittaus: SDP jatkaa kärjessä, mutta puolueen suosio laskee – kokoomuksen kannatus koheni hivenen

Suurin oppositiopuolue SDP jatkaa suosituimpana puolueena 23,7 prosentin kannatuksella, selviää Ylen tuoreesta kannatusmittauksesta....
7.5.2026 8:05

Aihetunnisteet

Energia Euroopan unioni fossiiliset polttoaineet päästökauppajärjestelmä sähkön hinta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Pohjois-Korea poisti perustuslaista maininnan, joka on ollut Koreoiden tavoite vuosikymmeniä
Uutiset | 6.5.2026 9:33
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Zelenskyi: Unkari on palauttanut maaliskuussa takavarikoimansa rahat ja kullan
Uutiset | 6.5.2026 17:27
Suljetko sinäkin silmät tässä tutussa tilanteessa? Se ei auta, sanoo tutkimus
Uutiset | 6.5.2026 21:31
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Öljyn hinta yli 10 prosentin laskussa
Uutiset | 6.5.2026 13:07
Datakeskusten lisäsähkön tarpeen kattaminen tuulivoimalla ei olisi ”tavatonta”, arvioidaan Fingridistä
Uutiset | 5.5.2026 16:56
”Laiduntaako” nuori pitkin päivää? Tästä se johtuu
Uutiset | 6.5.2026 22:00
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00
Tekoäly ei loistanut vielä 1980-luvulla – 107-vuotias munkki kutsuttiin suorittamaan oppivelvollisuutta
Uutiset | 1.5.2026 22:00
Miksi poliisin tunnusväri on juuri tummansininen? – Asiantuntija kertoo syyn
Uutiset | 5.5.2026 21:31
Kela-huijaus leviää – katso esimerkki
Uutiset | 6.5.2026 17:16
Norjassa löytyi historian suurin viikinkiajan kolikkoaarre
Uutiset | 29.4.2026 17:35
US: THL:n Mika Salminen lyttää hallituksen Kela-korvauslinjan
Uutiset | 4.5.2026 10:32
Vappu, joka muutti kylmän sodan kulun – varjellun sotasalaisuuden kohtalo oli järkytys amerikkalaisille
Uutiset | 1.5.2026 21:15
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30
HUS varoittaa nuorten aikuisten suosimasta tavasta – ”Silmä voi puhjeta nopeasti”
Uutiset | 26.4.2026 21:31
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Sota pilasi Dubain maineen – tämä kaupunki on superrikkaiden uusi suosikkikohde
Uutiset | 7.4.2026 21:25
Sotahistoria | Maailman vahvimpiin kuulunut armeija luhistui muutamassa päivässä – mitä Ranskalle tapahtui keväällä 1940?
Uutiset | 18.4.2026 22:34
Alzheimer-riski saattaa näkyä jo keski-iässä – Yksi vitamiini nousee keskiöön
Uutiset | 7.4.2026 21:20
IS: Ravitsemusterapeutti vaihtaisi smoothien banaanin tähän kuitupommiin
Uutiset | 8.4.2026 21:46
Hävittäjä, joka pystyi jopa pakittamaan – suomalaisten kadehtima Saab Viggen oli Ruotsin voimannäyte kylmän sodan taivaalla
Uutiset | 22.4.2026 21:41
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Tiedätkö, mikä on Suomen historian pisin ajanjakso ilman rajamuutoksia?
Uutiset | 21.4.2026 21:45

Uusimmat

Rauman satamasta löytyi uhkaava vieraslaji – petokatka uhkaa alkuperäislajeja
Uutiset | 7.5.2026 9:00
Etelä-Korean entisen pääministerin vankeustuomiota lyhennettiin
Uutiset | 7.5.2026 8:14
Ylen kannatusmittaus: SDP jatkaa kärjessä, mutta puolueen suosio laskee – kokoomuksen kannatus koheni hivenen
Uutiset | 7.5.2026 8:05
Latvia: Kaksi Venäjältä lentänyttä droonia putosi Latviaan
Uutiset | 7.5.2026 7:46
Epsteinin itsemurhaviestiksi väitetty asiakirja julkaistiin
Uutiset | 7.5.2026 7:33
Pitkillä perhevapailla todennäköisimmin hyvin tienaavat ja suomalaistaustaiset isät
Uutiset | 7.5.2026 6:46
Hantavirustartunnoista kärsivän risteilyaluksen evakuointi alkaa maanantaina
Uutiset | 7.5.2026 6:37
Venäjä uhkaa iskuilla, kehottaa ulkomaisia lähetystöjä Kiovassa valmistautumaan evakuointiin
Uutiset | 7.5.2026 3:17
Työväenpuolueelle povataan tappioita Britannian alue- ja paikallisvaaleissa
Uutiset | 7.5.2026 2:46
Ex-ministeri Satonen: Kolmikannan murtaminen oli kokoomuksen tavoite jo hallitusneuvotteluissa
Uutiset | 7.5.2026 0:01
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Asiantuntija: Peltojen hiilinieluja voidaan mitata uudella menetelmällä jo parin vuoden päästä – ”Nykyinen aliarvioi”
Uutiset | 5.5.2026 13:41
Toimittajalta | Pasilan kuplasta ei näe enää edes kehätien yli – TV2:n sokaisu oli suomalaisen mediamaailman typerin virhe
Uutiset | 3.5.2026 13:00
Marttojen uusi keulakuva ei osaa neuloa villasukkaa, mutta hänellä on asiaa järjestöiltä leikkaamisesta
Uutiset | 3.5.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Rauman satamasta löytyi uhkaava vieraslaji – petokatka uhkaa alkuperäislajeja
Uutiset | 7.5.2026 9:00
Etelä-Korean entisen pääministerin vankeustuomiota lyhennettiin
Uutiset | 7.5.2026 8:14
Ylen kannatusmittaus: SDP jatkaa kärjessä, mutta puolueen suosio laskee – kokoomuksen kannatus koheni hivenen
Uutiset | 7.5.2026 8:05
Janoiset Iljushinit ryystivät Itä-Saksan ylpeyden puille paljaille – luokkaviholliselta hankitut koneet eivät pelastaneet Interflugia
Uutiset | 4.5.2026 21:15
Lidl tekee asiakkaiden toivoman muutoksen – voimaan 4. toukokuuta
Uutiset | 29.4.2026 8:59
Suomessa elää enää yksi Venäjän vallan aikana syntynyt ihminen
Uutiset | 28.4.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hävetkää – väkivalta ei ole isänmaallisuutta
Mielipide | 6.5.2026 15:07
Lukijalta: Suomi kuntoon arvojen kautta
Mielipide | 5.5.2026 14:45
Lukijalta: Itä- ja Kaakkois-Suomi kantavat EU:n Venäjä-pakotteista raskaimman taakan
Mielipide | 5.5.2026 11:36
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Ajokortti ei saa olla postinumerosta kiinni
Mielipide | 29.4.2026 14:40
Lukijalta: Lappi ei anna valtaa, vaan valtio sen ottaa
Mielipide | 5.5.2026 11:28
Lukijalta: Miljardit tunnin junaan, muruset muun maan puunhuollolle ja työmatkoille
Mielipide | 30.4.2026 14:22
Lukijalta: Kykeneekö sivistyspuolue keskusta korjaamaan tekemäänsä virhettä?
Mielipide | 27.4.2026 13:15

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
Kemppi: Tekoälytaitojen vahvistaminen pitää saada jokaisen lapsen perusopetukseen
Uutiset | 30.4.2026 20:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Oinas-Panuma lähetti viestin hallitukselle: ”Emme tarvitse lisää epävarmuutta hölmöjen lakien muodossa”
Uutiset | 30.4.2026 19:08
Miksi Essayah on hiljaa hiilinielujen uusista laskentamenetelmistä, keskustan Siponen ja Kallio kysyvät
Uutiset | 30.4.2026 14:55
Varsinais-Suomen Keskusta nimesi ehdokkaita eduskuntaan – Mauri Kontu hakee jatkokautta
Uutiset | 4.5.2026 9:40
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste