Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ukrainan sota

Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa

7.8.2026 21:55
Lue lisää 
Energia
Asiantuntijoiden mukaan sähkön hinnannousun kompensoiminen kuluttajille vaatii tukitoimia ja poliittisia päätöksiä. EU:n päästökauppajärjestelmän muutokset eivät olisi tehokkaita tai edes mahdollisia tulevan talven ongelmiin. (Kuva: Lehtikuva)

Asiantuntijat tyrmäävät päästökauppaan kajoamisen – "Unionin keskeisin väline ilmastokriisin torjunnassa"

Susanna Luikku 30.8.2022 14:32, muokattu 30.8.2022 16:06
a– a+
Energia

Keskuskauppakamarin elinkeino- ja ilmastoasiantuntija Teppo Säkkinen kummeksuu Suomessa virinnyttä poliittista keskustelua, jossa ratkaisuksi sähkön hinnannousuun esitetään EU:n päästöoikeuksien lisäämistä tai jopa päästökaupan keskeyttämistä. Asiaa ovat pitäneet esillä etenkin perussuomalaisten ja jossain määrin myös Sdp:n edustajat.

Säkkinen muistutti Twitterissä, että idea on paitsi tehoton myös käytännössä mahdoton toteuttaa sellaisella aikataululla, että sillä olisi toivottuja vaikutuksia.

– Päästökaupan vaikutus sähkön hintaan EU:ssa on nyt keskimäärin 20e/MWh. Esimerkiksi 400e/MWh sähkön hinnalla osuus on siis alle viisi prosenttia. Kivihiilen käytön lisäys nostaa päästöoikeuden hintaa, mutta suurin hintavaikutus johtuu silti niukkuudesta fossiilissa, erityisesti kaasussa, hän kirjoittaa.

Työ- ja elinkeinoministeriön päästökauppaan erikoistunut teollisuusneuvos Juhani Tirkkonen vahvistaa, että hintavaikutus olisi hyvin pieni. Lisäksi päästökauppajärjestelmä on EU-tasolla sitova ja ajaa Suomen lainsäädännön edelle.

– Järjestelmä pohjautuu EU-direktiiveihin, siinä on kiinni miljardeja ja se on unionin keskeisin väline ilmastokriisin torjunnassa. On erittäin teoreettinen mahdollisuus, että sitä ryhdyttäisiin purkamaan, eikä se ole kansallisella tasolla mahdollista lainkaan.

Päästökauppaan kajoaminen tekisi suuren lommon ilmastotoimiin, Keskuskauppakamarin Teppo Säkkinen sanoo. Kuva: Pauliina Pohjala

Kuten viimeksi koronakriisissä nähtiin, päivänvalon kestävä ja juridisesti sekä yhteiskunnallisesti kestävä lainsäädäntö vaatii huolellisen valmistelun ja tarkan lakipohjan jo kansallisella tasolla, EU-koneistosta puhumattakaan.

Teppo Säkkinen kertaa, että kokonaan uuden EU-lainsäädännön laatiminen vaatisi komission, jäsenmaiden ja parlamentin yhtenäisyyttä.

– Tähän menee normaalisti aikaa vuodesta kahteen, joten vaikutusta tulevaan talveen ei olisi. Sen sijaan lommo ilmastotoimille ja Euroopan irtautumiselle fossiilisista polttoaineista olisi suuri, sillä se loisi epävarmuutta päästömarkkinan toimivuudesta. Jos markkinoita sorkitaan nyt, miksei toistekin? hän kysyy Twitter-päivityksessään.

Säkkinen korostaa, että juuri Suomen kannalta toimiva päästömarkkina on tärkeä.

– Vaikka meillä sähkö on jo lähes päästötöntä, suomalainen kotitalous ja yritys kärsii nyt Keski-Euroopan kaasuriippuvuudesta. Suomen ei kannata ajaa EU-toimia, jotka heikentävät markkinaehtoista irtautumista fossiilista polttoaineista.

Myös TEMin Tirkkonen katsoo, että pitkäjänteisyys on avainasemassa eikä yleistä paniikkia olisi syytä lietsoa määräänsä enempää.

– On totta, että akuutti tilanne sähkölaskujen kanssa on monille tulevana talvena vaikea, mutta kaikkia järjestelmiä ei voi muutella tai ajaa alas hetken mielijohteista. Mahdolliset tukitoimet kuluttajille ovat erikseen ja poliittinen päätös.

– Suomessa ei liioin ole pelkoa tilanteesta, jossa sähkön jakelu noin vain loppuisi. Euroopan sisäinen ja globaalikin keskinäisriippuvuus vaikuttaa kaikkeen, ja päästökauppajärjestelmä on tämän hetkistä tilannetta isompi kysymys, hän sanoo.

Uutistoimisto AFP kertoi eilen, että EU:n energiaministerit pitävät ensi viikon perjantaina Brysselissä hätäkokouksen sähkön hinnannousun vuoksi.

Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyenin mukaan hätätoimet ja kaavaillut uudistukset liittyvät EU:n sähkömarkkinoiden rakenteisiin, eivät päästökauppaan.

Juttua muokattu klo 14.44: korjattu kirjoitusvirhe.

Lue myös

Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin

Maanantaina Suomesta pääsee taas junalla vieraille maille, kun liikenne Oulun ja Haaparannan välillä...
8.8.2026 10:44

"Se tuntuu maailmanlopulta" – Täydellinen auringonpimennys kiehtoo turisteja ja paljastaa uutta tutkijoille

Täydellisen auringonpimennyksen voi nähdä keskiviikkona Espanjassa. Sellaista ei tällä vuosisadalla ole vielä koettu Manner-Euroopassa.
8.8.2026 10:30

Tänään on pääosin poutaista, paikoin satelee

Lauantaita vietetään pitkälti poutaisessa mutta pilvisessä säässä, ilmenee Ilmatieteen laitoksen ennusteesta.Maan etelä- ja...
8.8.2026 10:00

Aihetunnisteet

Energia Euroopan unioni fossiiliset polttoaineet päästökauppajärjestelmä sähkön hinta

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Timo Laaninen julistaa Wille Rydmanin Suomen taitavimmaksi poliitikoksi
Uutiset | 7.8.2026 18:09
Palautitko puistosta löydetyt pullot tai pakastitko marjat ennen myyntiä? Verottaja vaatii osansa
Uutiset | 7.8.2026 21:42
Juutalainen miekkailija voitti natseille mitalin ja kohotti kätensä Hitler-tervehdykseen – Miksi ihmeessä?
Uutiset | 6.8.2026 21:31
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Reuters: Ukraina on tuhonnut yli miljoona neliömetriä Wildberriesin varastotilaa
Uutiset | 7.8.2026 21:55
Oletko ihmetellyt peilejä ikkunankarmeissa? Tällainen oli 1800-luvun ”sosiaalinen media”
Uutiset | 5.8.2026 21:45
Poliisi tutkii useita seksuaalirikoksia Turussa – kohdistuneet sattumalta valikoituihin naisiin
Uutiset | 7.8.2026 10:55
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55
Nämä ihmiset sairastuvat muita herkemmin sydän- ja verisuonitauteihin, sanoo tutkimus
Uutiset | 5.8.2026 22:01
Krimillä sotilas ampui kuoliaaksi neljä ihmistä, kertoo paikallinen kuvernööri
Uutiset | 4.8.2026 10:36
Professori ihmettelee Mari Rantasen tylyä suhtautumista Espanjaan – ”Onko Suomen intressien kannalta järkevää?”
Uutiset | 1.8.2026 16:52
Ruotsin kuningas vihkii kalatien käyttöön Ylitorniolla
Uutiset | 4.8.2026 11:02
Murska-arvio: Nato on vuosikymmenen jäljessä Venäjän suorituskyvystä
Uutiset | 5.8.2026 22:15
Venäjä syyttää Ukrainaa seitsemän ihmisen kuolemasta yleisellä uimarannalla – BBC vahvisti videon iskeytyneestä droonista
Uutiset | 3.8.2026 12:32
Harva tajusi Hitlerin olympialaisissa, mitä pinnan alla kyti
Uutiset | 5.8.2026 21:41
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin
Uutiset | 8.8.2026 10:44
”Se tuntuu maailmanlopulta” – Täydellinen auringonpimennys kiehtoo turisteja ja paljastaa uutta tutkijoille
Uutiset | 8.8.2026 10:30
Tänään on pääosin poutaista, paikoin satelee
Uutiset | 8.8.2026 10:00
Kolumbian uusi oikeistolainen presidentti astui virkaansa – Yhdysvallat aikoo tukea maata miljardilla dollarilla
Uutiset | 8.8.2026 9:55
Asuntokaupan hintapalvelu on saamassa seuraajan viimeistään alkuvuodesta
Uutiset | 8.8.2026 9:30
EU kehottaa somejättejä toimiin disinformaation suitsimiseksi Ceutan tilanteen jälkeen
Uutiset | 8.8.2026 9:00
Espanja aloittaa rajatarkastukset vastatoimena Italialle
Uutiset | 8.8.2026 8:31
Yhdysvaltojen ex-presidentin poika BBC:lle: Joe Bidenin syöpä on levinnyt
Uutiset | 8.8.2026 8:15
Venäjä teki jälleen iskuja Kiovan alueelle
Uutiset | 8.8.2026 8:13
Yhdysvalloissa senaatti hyväksyi laajat Venäjä-pakotteet
Uutiset | 8.8.2026 7:55
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Hallitus nostaa alijäämän tällä kaudella selvästi isommaksi kuin etukäteen arvioitiin, huomauttaa politiikan vaikuttaja
Uutiset | 6.8.2026 16:20
Iso osa keskustaa ja kokoomusta äänestäneistä on vielä katsomossa, paljastaa Ylen mittaus – ”Eivät oikein löydä puoluetta”
Uutiset | 6.8.2026 15:57
Keskustan Siika-aho kertoo, mikä hänestä on Ylen gallupin todellinen uutinen – ”Kokoomus maksaa siitä hintaa”
Uutiset | 6.8.2026 11:56

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Ensi viikolla Suomesta pääsee junalla Haaparantaan, mutta matka taitetaan kuivin suin
Uutiset | 8.8.2026 10:44
”Se tuntuu maailmanlopulta” – Täydellinen auringonpimennys kiehtoo turisteja ja paljastaa uutta tutkijoille
Uutiset | 8.8.2026 10:30
Tänään on pääosin poutaista, paikoin satelee
Uutiset | 8.8.2026 10:00
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Ihmiset kahmivat nyt näitä tuotteita Lidleistä – ”Hittitrendi”
Uutiset | 5.8.2026 21:21
Venäjän sosiaalisessa mediassa näkyy pula energiasta, vedestä ja bensasta Krimillä – ”Löyhkä on uskomaton”
Uutiset | 1.8.2026 11:55

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Hallituksen karsea sote-politiikka
Mielipide | 7.8.2026 11:43
Lukijalta: Valtion suuret järjestöavustukset jäävät pääkaupunkiseudulle
Mielipide | 7.8.2026 10:01
Lukijalta: Tasa-arvo palautettava liikenteeseen – Motoristit pääsevät kuin koira veräjästä
Mielipide | 7.8.2026 10:00
Lukijalta: Lapsen kesän arvo ei riipu matkakohteesta
Mielipide | 5.8.2026 15:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Savola vaatii hallitukselta välittömiä toimia sikaruttotilanteeseen – ”Viipymättä”
Uutiset | 3.8.2026 11:01
Garden-kohu on tarpeellinen opetus kaikille puolueille, keskustakonkari sanoo MT:ssä
Uutiset | 28.7.2026 13:18
Antti Kurvinen vaatii hallitukselta toimia Carunan saamiseksi suomalaisomistukseen: ”Herätys Multala ja Orpo!”
Uutiset | 24.7.2026 12:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste