Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Toimittajalta: Lasten hätä ei perussuomalaisia liikuta

26.8.2025 11:13
Lue lisää 
Näkökulma: Samuli Vänttilä Näkökulma
(Kuva: AFP / Lehtikuva)

Näkökulma: Trumpin voitto huolettaa enemmän kuin valtiojohtajat myöntävät – On aika kantaa vastuuta

Maailmaa odottaa uhkaavilla puheilla ryyditetty suuri epävarmuus, toimittaja Samuli Vänttilä kirjoittaa
Samuli Vänttilä 6.11.2024 19:20, muokattu 7.11.2024 13:30
a– a+
Näkökulma

Monen suomalaisen ja eurooppalaisen mieliin levisi keskiviikkona syvä huoli, kun Donald Trumpin uudelleenvalinta Yhdysvaltain presidentiksi alkoi varmistua.

Ilmassa ei ollut enää samaa yllätyksellisyyttä kuin vuonna 2016. Tunnelmaa leimasivat silti edelleen järkytys ja huoli, sillä maailma keikkuu jo valmiiksi kuin veitsen terällä.

Miten käy Ukrainan sodan? Entä Euroopan turvallisuuden? Mikä on Naton tulevaisuus? Mitä seuraa, jos tulee kauppasota? Miten käy demokratian?

Kysymyksiä on monia, vastauksia paljon vähemmän.

Trumpin puheet presidentinvaalien kampanjoinnin aikana ovat olleet sitä räyhäkkää uhoa, mitä häneltä on totuttu kuulemaan. Oikeastaan niistä on ollut viimeisinkin sokka irti.

On ihan aiheellista huolestua, kun supervallan tuleva johtaja fantasioi muun muassa sotilaallisen voiman käyttämisellä sisäisiä vihollisiaan vastaan. 

Silti Amerikka halusi hänestä presidentin.

Suomen valtiojohdon kommentit Yhdysvaltain presidentinvaaleista ovat olleet vaalihässäkän keskellä kuitenkin korostetun rauhoittelevia. Erityisen paljon niissä on painotettu keskinäisiä hyviä suhteita ja jatkuvuutta.

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) alleviivasi medialle, ettei hän olisi vaalituloksesta hirveän huolissaan.

– Nyt kun olemme liittyneet Naton jäseniksi, olemme samassa liittokunnassa ja kun meillä on DCA-sopimus, jota koko ajan rakennetaan syvemmäksi, niin uskon, että meidän kahdenvälinen suhteemme ei paljonkaan muutu, Orpo sanoi toimittajille eduskunnassa.

Liittolaisuuden teemaa korosti myös presidentti Alexander Stubb onnitellessaan Trumpia.

Stubb sanoi odottavansa tiivistä yhteistyötä Trumpin ja hänen hallintonsa kanssa nykyajan suurten haasteiden parissa. Stubb painotti, että Suomi ja Yhdysvallat ovat läheisiä liittolaisia monella saralla, kuten turvallisuudessa, teknologiassa ja taloudessa.

– Ei kannata nostaa käsiä pystyyn, rohkaisi puolestaan keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen, joka seurasi kiihkeää vaalipäivää Los Angelesissa Kaliforniassa.

Mitäpä muutakaan Suomi voisi tehdä. Kirvestä ei ole järkevää heittää kaivoon, vaikka uhat ja epävarmuudet jylläävät päälle. 

Pikkuruisen maan ei auta kuin jatkaa yhteistyötä, sillä puolensa Suomi on moninapaistuvassa globaalissa kentässä valinnut.

Suomessa vannotaan pragmaattisuuden, rakentavan vaikuttamistyön, keksinäisen yhteyden ja kahdenvälisten sopimusten nimeen. Yhteyttä on pidetty jo etukäteen myös Trumpin republikaanileiriin.

Paljon lasketaan sen varaan, että Trumpin viime kaudellakin yhteys Suomen ja Yhdysvaltojen välillä säilyi. Myös siihen turvaudutaan, että silloinkaan Trumpin uhoavat puheet eivät aina vastanneet käytännön tekoja.

Epävarmoihin aikoihin Suomi on varautunut myös suhteiden vahvistamisella muihin liittolaisiinsa. Edessä näyttäisi olevan tie, jossa Eurooppa joutuu kantamaan enemmän vastuuta Ukrainasta ja omasta turvallisuudestaan.

– Euroopan maille tulee painetta nostaa puolustus­menoja, Stubb painotti alkuillasta pitämässään tiedotustilaisuudessa.

Tuudittautumisen tunteeseen ei silti ole varaa.

Europarlamentaarikko Li Andersson (vas.) muistutti keskiviikkona, ettei Trumpin vaarallisuutta sovi unohtaa, vaikka kuin kansa olisi puhunut ja ovi Valkoiseen taloon auennut.

Andersson painotti, että Trump on autoritäärinen, demokraattisia instituutioita halventava ja kansainvälisille sitoumuksille kintaalla viittaava presidentti, jonka pelätään hiovan rauhan Ukrainaan ilman Ukrainan kuuntelemista.

– Emme voi luisua syvemmälle kasvavan epävakauden aikaan, Andersson summasi.

Totta sekin. Trumpin toisen kauden kynnyksellä maailmaa odottaa uhkaavilla ja erittäin huolestuttavilla puheilla ryyditetty suuri epävarmuus.

Valkoiseen taloon astelee tammikuussa mies, joka on ensimmäistä kauttaan kokeneempi ja itsevarmempi, mutta myös häikäilemättömämpi. Ensimmäisen kauden kaltaisia pidäkkeitä hänellä ei enää ole.

Tuulisiin ja arvaamattomiin aikoihin on syytä varautua kaikkien. Oma lukunsa on se, mitä kehityskulkuja tämä kaikki avaa pitkällä aikavälillä.

– Kannattaa nyt kuitenkin lähteä siitä, että tästäkin selvitään, sanoi Antti Kaikkonen.

Mitä muutakaan voimme?

Samuli Vänttilä Toimittaja

Lue myös

Stubb: Euroopan on otettava enemmän vastuuta puolustuksestaan

Stubb sanoi olevansa varma, että Yhdysvaltojen uuden hallinnon ja presidentin tavoitteena on rauhan aikaansaaminen Ukrainassa Venäjän hyökkäyssodassa.
6.11.2024 19:08

Orpo USA:n vaaleista: "En olisi hirveän huolissani" – Suomen ja Yhdysvaltain suhde vahva

Pääministeri myöntää, että ilmassa on kuitenkin paljon kysymysmerkkejä
6.11.2024 16:20

Kaikkonen Trumpin valinnasta: Tästäkin selvitään

Euroopan on pystyttävä osoittamaan, että vakaa ja turvallinen Eurooppa on myös Yhdysvaltain etu, entinen puolustusministeri toteaa
6.11.2024 11:07

Li Andersson kavahtaa "pulinat pois" -kommentteja Yhdysvaltain vaaleista – vertaa Trumpia Putiniin ja Orbaniin

Vasemmistoliiton europarlamentaarikko Li Andersson hämmästelee sitä, miten Yhdysvaltain uudeksi presidentiksi nousevasta Donald Trumpista...
6.11.2024 14:17

Aihetunnisteet

Donald Trump Politiikka Ulkomaat Yhdysvallat Yhdysvaltain presidentinvaalit

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Apollon tietäjät

”Jotkut sanovat armahtajaksi” – ja muita hienoja vaalisloganeja
Apollon tietäjät | 22.11.2023 10:09
Lisää viihdettä presidenttipeliin
Apollon tietäjät | 9.11.2023 15:09
Rehellisyys maan perii?
Apollon tietäjät | 30.10.2023 14:52
Outoja petikumppaneita
Apollon tietäjät | 9.10.2023 10:28
Huonosti harkittu leikkaus
Apollon tietäjät | 28.9.2023 9:54

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Iran uhkailee uusilla aseilla: Entistä tuhovoimaisempia
Uutiset | 24.8.2025 21:43
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Trump: Tämän takia Putin ei suostu tapaamaan Zelenskyitä
Uutiset | 26.8.2025 8:41
Tusina hakijoita valtiovarainministeriön kansliapäälliköksi – mukana tuttuja nimiä
Uutiset | 25.8.2025 15:18
Miesten paluu rintamalta näkyi Suomessa yhdeksän kuukauden päästä – Kaikkien aikojen buumi
Uutiset | 25.8.2025 21:15
HS: Nyt kännykieltoon anotaan poikkeuksia – syynä ahdistus
Uutiset | 25.8.2025 21:42
Sukupuuttoon kuolleeksi luullun pienpedon löytyminen Sotkamosta 1992 oli sensaatio – toiveet paluusta olivat turhia
Uutiset | 24.8.2025 13:00
Purralta raju syytös sote-järjestöistä: ”Jopa korruptiota”
Uutiset | 26.8.2025 16:03
Niagaran-bussi ojaan, useita kuoli
Uutiset | 23.8.2025 7:16
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Kova räjähdys Nato-maassa
Uutiset | 20.8.2025 14:35
Venäjä iski amerikkalaistehtaaseen – Trumpilta arvoituksellinen lausunto
Uutiset | 22.8.2025 22:04
Pentagonista karu Ukraina-paljastus
Uutiset | 21.8.2025 21:48
Sukupuuttoon kuolleeksi luullun pienpedon löytyminen Sotkamosta 1992 oli sensaatio – toiveet paluusta olivat turhia
Uutiset | 24.8.2025 13:00
Nainen katsoi sohvalla kymmenen uutisia, kun ventovieras mies ampui – ampuja kertoi erehtyneensä asunnosta
Uutiset | 22.8.2025 13:01
Iran uhkailee uusilla aseilla: Entistä tuhovoimaisempia
Uutiset | 24.8.2025 21:43
Yli 2 miljoonaa maksanut aivopesuri seisoo käyttämättömänä Oulussa – Syynä byrokratia
Uutiset | 19.8.2025 21:03
Kylmä suihku Kremlistä: ”Ei johda mihinkään”
Uutiset | 20.8.2025 14:55
Kiinalaisen sotalaivan takaa-ajo päättyi hurjaan törmäykseen
Uutiset | 12.8.2025 21:43
Tämä on yleisin metsälain rikkomus
Uutiset | 31.7.2025 22:00
Lyhyt ja nopea päihitti pitkän ja hitaan – Tee tällainen kävely päivittäin
Uutiset | 1.8.2025 22:21
Tutkimus: Kissat voivat nousta avainrooliin Alzheimer-hoitojen kehityksessä
Uutiset | 13.8.2025 8:30
Kauppasopimus Yhdysvaltojen kanssa on raskas isku Euroopan teollisuudelle, Venäjän Lavrov sanoo
Uutiset | 28.7.2025 12:35
Tiesitkö, mistä Black Sabbath otti nimensä? – Historia voisi näyttää toiselta ilman italialais-ranskalaista yhteistyötä
Uutiset | 27.7.2025 21:00
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Kirjat | ”Ei ainakaan sinne” – pikkukylästä koulutuksen perässä lähteneet tytöt kertovat, mikseivät aio koskaan palata 
Uutiset | 26.7.2025 8:00
Tutkimus: Kahvi vaikuttaa mielialaan positiivisesti – mutta vain tiettyinä kellonaikoina
Uutiset | 13.8.2025 21:23
Tässä on lihasvoimaa mittaava testi, joka ennustaa kuolemanriskiä
Uutiset | 9.8.2025 21:50

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Oletko joskus miettinyt ihmisten särkylääkkeen antamista lemmikille? Nyt tuli vakava varoitus
Uutiset | 26.8.2025 22:32
Paljastus EU-johtajien tapaamisesta: Trump sai lempinimen
Uutiset | 26.8.2025 22:02
Peking pullistaa muskelia – ”Uusi maailmanjärjestys”
Uutiset | 26.8.2025 22:02
Potilaan Lääkärilehti: Hakeudu lääkäriin, jos polvikipu on tällaista
Uutiset | 24.8.2025 19:00
Ukraina iski taas öljyputkeen, Unkarin ja Slovakian mukaan toimitukset voivat olla poikki useita päiviä
Uutiset | 22.8.2025 13:21
Kova räjähdys Nato-maassa
Uutiset | 20.8.2025 14:35

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vastine: Lasten hätä vai poliittinen poseeraus
Mielipide | 26.8.2025 17:18
Lukijalta: Lasten hyvinvointi on Suomen tärkein sijoitus
Mielipide | 26.8.2025 11:06
Lukijalta: Järki käteen, vanhemmat
Mielipide | 26.8.2025 11:04
Lukijalta: Kipu ja mieli
Mielipide | 26.8.2025 11:01
Lukijalta: Stubbin ja Trumpin läheisyys on Suomelle paras mahdollinen turvatakuu
Mielipide | 20.8.2025 14:12
Lukijalta: Miksi Tanskalla menee hyvin, mutta Suomi on pysähtyneisyyden tilassa?
Mielipide | 20.8.2025 14:02
Lukijalta: Keskustan ja koko Suomen pitäisi muuttaa EU-asenteitaan
Mielipide | 18.8.2025 13:25
Lukijalta: Antti Kaikkoselta terävä vaatimus
Mielipide | 18.8.2025 13:49

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan entinen kansanedustaja Aapo Saari on kuollut – ”Aapo oli vahva tsemppari”
Uutiset | 20.8.2025 9:39
Keskustan Lohi: Hallituksen toiminta luo nyt paljon epävarmuutta – ”Tilanne on vakava”
Uutiset | 9.8.2025 11:45
Keskustan Kemppi: Puolustusministeri Häkkäseltä vastakaikua keskustan kansalaispalvelusavaukselle
Uutiset | 7.8.2025 11:16
Keskustan entinen kansanedustaja Aapo Saari on kuollut – ”Aapo oli vahva tsemppari”
Uutiset | 20.8.2025 9:39
Keskustan Kemppi: Puolustusministeri Häkkäseltä vastakaikua keskustan kansalaispalvelusavaukselle
Uutiset | 7.8.2025 11:16
Keskustan Lohi: Hallituksen toiminta luo nyt paljon epävarmuutta – ”Tilanne on vakava”
Uutiset | 9.8.2025 11:45
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste