Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Sää

Tänään on sateista ja tuulista – Koillismaalla ja Kainuussa voi tulla räntää ja lunta

9.10.2026 8:43
Lue lisää 
Piirikokous
Hartolalainen Maija Pentikäinen-Laine vaihtoi ennen piirikokouksen alkua kuulumisia kansanedustaja Hilkka Kempin kanssa. – Meidän siipien alle ei oikein löytynyt ilmaan eduskuntavaalikampanjan yhteydessä, Pentikäinen-Laine totesi. (Kuva: Petri Görman)

Maakuntaa vaivaavat päihdeongelmat ja puolueen tila puhuttivat Päijät-Hämeen piirin keskustalaisia – "tuskin kukaan äänestäjämme halusi meitä äänestyskopissa oppositioon äänestää"

Puoluetuen pienentyessä Hämeen keskustalaiset ovat uuden tilanteen edessä: ”Olisiko nyt oikea aika yhdistää Etelä-Hämeen ja Päijät-Hämeen piirit?”
Petri Görman 10.5.2019 15:53, muokattu 10.5.2019 16:26
a– a+
Piirikokous

Keskustan Päijät-Hämeen piirin vuosikokouksessa Heinolassa keskusteltiin vilkkaasti vaalituloksesta. Paikalla olleita päijäthämäläisiä hallitusneuvottelijoita, varapuheenjohtaja Juha Rehulaa sekä uutta asikkalalaista kansanedustajaa Hilkka Kemppiä evästettiin tuoreilla ideoilla hallitusneuvotteluihin.

Varapuheenjohtaja Rehulalla on kaksi asiaa hallitusneuvotteluissa, joita hän vie aktiivisesti eteenpäin.

– Perhevapaauudistuksessa isien osuutta tulee lisätä, ottamatta niitä äidiltä pois. Kotihoidontukea pitää maksaa myös tulevaisuudessa siihen saakka, kunnes lapsi täyttää kolme vuotta.

Keskustalainen ikiaikainen perinne on ollut Rehulan mukaan hallitusneuvotteluissa se, että siellä ovat kaikki poliitikot mukana.

– Tässä mallissa on omat heikkoutensa ja vahvuutensa. Olemme kuitenkin puolueessa havainneet, että tämä on hyvä tapa toimia.

Rehula nosti puheessaan esiin myös sen, että voisiko Keskusta Etelä-Hämeen ja Päijät-Hämeen piirin yhdistää, kun vaalitappion myötä puoluetuki pienenee merkittävästi.

– Olisiko nyt oikea aika yhdistää Etelä-Hämeen ja Päijät-Hämeen piirit?

Päijät-Hämeen piirin puheenjohtaja Jukka Mölsän mukaan puolueen vaalitulos oli Hämeen vaalipiirissä dramaattinen.

Pahimmat skenaariot toteutuivat ja kansanedustajien määrä putosi kolmesta yhteen. Keskustan kannatus oli eduskuntavaaleissa Hämeessä vain 10,1 prosenttia, Mölsä sanoi.

Mölsä pohti puheessaan myös, että ajautuiko puolue liiaksi valtionhoitajamoodiin.

– Emme ehkä kyenneet kertomaan tarpeeksi selkeästi ihmisille saavutuksistamme ja tavoitteistamme.

Kansanedustaja Hilkka Kempin mukaan Päijät-Häme uppoaa muita maakuntia pahemmin nuorten syrjäytymisen osalta.

– Osa nuoristamme jää ihmissuhteiden, koulutuksen ja kaiken muun yhteisöllisen elämän ulkopuolelle. Tarvitsemme nuorten syrjäytymisen ehkäisemiseen todella merkittäviä lisäpanostuksia Lahden seudulla.

Hämeen vaalipiirin ainoa kansanedustaja Kemppi ei haluaisi laajaa parlamentaarista valmistelua sote-uudistukselle.

– Jos näin etenemme, niin se ei ole valmis vielä tämänkään hallituskauden päättyessä.

Piiri kukitti eduskuntavaaliehdokkaansa Jukka Mölsän, Hilkka Kempin, Juha Rehulan, Martti Taljan ja Mika Mäentalon. Vasemmalla kuvassa myös puolueen varapuheenjohtaja Katri Kulmuni. (Kuva: Petri Görman)

Kemppi uskoo, että keskusta on se voima tässä ajassa, jota maa tarvitsee.

– Olen pohtinut viimeisen kuukauden aikana paljon sitä, mihin kansa halusi keskustan äänestää uudella poliittisella kartalla. Voin rehellisesti todeta, että itse äänestin keskustaa hallitukseen. Tuskin kukaan äänestäjämme halusi meitä äänestyskopissa oppositioon äänestää?

Ex-kansanedustaja Martti Talja kiinnitti huomiota siihen, että Päijät-Hämeessä on edelleen työttömyysaste liian korkealla.

– Tämän asian kanssa emme yksin selviä ja sen vuoksi toivon, että uusi hallitus kohdistaa toimenpiteitä maakuntiin, jotka kärsivät samanlaisista työttömyysongelmista. Sen lisäksi maakunnassa on paljon alkoholiongelmaisia ihmisiä.

– Myös amfetamiinia käytetään poikkeuksellisen paljon Päijät-Hämeessä. Päihdeongelmaisille ihmisille tulee kohdistaa ennalta ehkäisevää päihdetyötä, Talja sanoi.

Sysmäläinen kunnanvaltuutettu Eeva Lehtosalo-Lönnberg toivoi, että puolueen toiminnalle saataisiin enemmän näkyvyyttä.

Meidän kaikkien on oltava aktiivisemmin sosiaalisessa mediassa. Koko maakunta on täynnä keskustalaisia poliitikkoja, joilla on paljon hyviä ajatuksia sekä mielipiteitä. Ne pitää tuoda julki.

Piirihallituksessa on Lehtosalo-Lönnbergin mukaan tehty ehdotus, että esimerkiksi Lahdessa etsittäisiin toimitilaa katutasosta.

Silloin olisi matalampi kynnys lähteä toimintaan mukaan. Neljä vuotta sitten meillä oli Lahdessa eduskuntavaalien yhteydessä vaalitupa ja se oli meille erittäin positiivinen kokemus.

Lue myös

Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin

Keskustanuorten mielestä Orpon hallituksen opintosetelikokeilussa on paljon korjattavaa. Nuorisojärjestö toteaa kannanotossaan, että ajatus itsessään...
6.10.2026 9:38

Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä

Keskustan kansanedustaja Mikko Savola huomauttaa, että Etelä-Pohjanmaa on jäänyt paitsioon valtakunnallisissa liikennehankkeissa tällä...
5.10.2026 13:25

Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan

Keskustan Pohjois-Karjalan piirissä järjestettiin viikonloppuna jäsenäänestys ensi kevään eduskuntavaalien ehdokasasettelusta. Määräaikaan mennessä esityksiä...
5.10.2026 9:52

Aihetunnisteet

keskustapiiri piirikokous Päijät-Häme

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
USA:n Rubio näkee synkkiä merkkejä: Ukrainan sota voi levitä nopeasti
Uutiset | 8.10.2026 19:59
Reuters: Venäjä ja Yhdysvallat neuvottelevat Nord Stream -putkistosta
Uutiset | 8.10.2026 9:35
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Ville Niinistö ruoskii armotta gallupissa tyrmättyä kokoomusta: ”Sitä saa mitä tilaa”
Uutiset | 8.10.2026 18:06
Isovanhemmilta viedään mahdollisuus hoitaa lasta kotihoidon tuella – Keskusta vaati hallitukselta selitystä kyselytunnilla
Uutiset | 8.10.2026 19:35
Yhdysvaltain laivaston ohjushävittäjä Helsingissä
Uutiset | 8.10.2026 8:42
PS kiilasi kokoomuksen edelle – professori: ”Toistuuko tämä kuvio?”
Uutiset | 8.10.2026 13:19
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
Vilnan lentokenttä suljettu – Nato-hävittäjät ilmaan
Uutiset | 3.10.2026 11:35
Sixten Korkman tylyttää HS:ssä hallituksen leikkauslinjaa: ”Harvoin on mikään hallitus niin lyhyessä ajassa tuhonnut heikossa asemassa olevien palveluja”
Uutiset | 5.10.2026 13:38
Akuutti Venäjä-varoitus: ”Tämä koskee suoraan myös Suomea”
Uutiset | 3.10.2026 13:04
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Stubb: Ilman Venäjän hyökkäystä Ukrainaan eivät Suomi ja Ruotsi olisi koskaan liittyneet Natoon
Uutiset | 2.10.2026 16:02
Miten juot kahvisi? Sillä on tutkitusti iso merkitys terveydelle
Uutiset | 7.10.2026 22:30
Autot | Legendaarinen ”Prostata-Volvo” ei vähästä hätkähdä – patarautainen ruotsalaisauto vakuutti lääkärit, poliisit ja DDR:n eliitin
Uutiset | 1.10.2026 21:48
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Yksityistielakiin tulossa muutos: Luvattoman puomin tai veräjän poistaminen helpottuu
Uutiset | 14.9.2026 14:20
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Tällainen puhetapa voi paljastaa aivojen kunnon
Uutiset | 9.9.2026 21:39

Uusimmat

Kirsi Piha lataa kovaa tekstiä: Ääni kokoomukselle on ääni nykyhallituksen tympeälle ideologialle
Uutiset | 9.10.2026 9:56
AKT:n alojen työehtosopimuksiin jatkovuosi
Uutiset | 9.10.2026 9:44
Itsemurhayrityksiä, ruokapulaa ja viestikatkoja – USS Abraham Lincoln poistui Lähi-idästä
Uutiset | 9.10.2026 9:42
Uusi kansalaisuuskoe otetaan käyttöön maaliskuussa
Uutiset | 9.10.2026 9:38
Keskustan sote-valiokuntalaiset: Perheiden toimivia lastenhoitoratkaisuja ei pidä rikkoa
Uutiset | 9.10.2026 9:01
USA | Tukikohta-ampumisesta tuomitun miehen teloitus livestriimataan
Uutiset | 9.10.2026 9:01
Magdalena Anderssonin suosiossa raju lasku
Uutiset | 9.10.2026 9:00
Ministeri Multala USU:lle: Googlelle ei sanktioita metsähakkuista
Uutiset | 9.10.2026 8:55
Nobelin rauhanpalkinto julkistetaan – spekulaatiossa niin järjestöjä kuin avaruusasemakin
Uutiset | 9.10.2026 8:51
Lääkärijärjestö varoittaa Gazan tilanteen yhä vaikeutuvan
Uutiset | 9.10.2026 8:50
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30
”Naurettavaa pelleilyä” – Puhoksen lähellä asuvalla keskustan Anne Kalmarilla on nyt ehdotus PS:n Pekka Aittakummulle
Uutiset | 6.10.2026 18:50
Lapin kauppakamaria johtanut Liisa Ansala teki yllättävän liikkeen urallaan – ”Työ ei ole enää kaikki kaikessa”
Uutiset | 4.10.2026 7:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kirsi Piha lataa kovaa tekstiä: Ääni kokoomukselle on ääni nykyhallituksen tympeälle ideologialle
Uutiset | 9.10.2026 9:56
AKT:n alojen työehtosopimuksiin jatkovuosi
Uutiset | 9.10.2026 9:44
Itsemurhayrityksiä, ruokapulaa ja viestikatkoja – USS Abraham Lincoln poistui Lähi-idästä
Uutiset | 9.10.2026 9:42
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Liberaali juntti ei löydä ystävää kaupungin sykkeestä
Mielipide | 8.10.2026 13:21
Lukijalta: Maalaisjärki eläkeuudistukseen
Mielipide | 8.10.2026 11:06
Lukijalta: Vantaata ei pidä häivyttää Helsingin kylkeen
Mielipide | 8.10.2026 10:57
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Hävittäjähurmos – keinotekoista kehuskelua
Mielipide | 5.10.2026 10:32
Lukijalta: Eväskeskustelu on merkki varhaiskasvatuksen työolojen ongelmista
Mielipide | 6.10.2026 14:35
Lukijalta: Vielä eläkkeiden leikkauksista
Mielipide | 2.10.2026 15:32
Lukijalta: Kokoomuksen tavoite on yövartijavaltio – oletko valmis?
Mielipide | 2.10.2026 15:42

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret: Orpon hallituksen opintoseteli viilaa nuoria linssiin
Uutiset | 6.10.2026 9:38
Savola: Etelä-Pohjanmaan tiestön rapistuminen on pysäytettävä
Uutiset | 5.10.2026 13:25
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri äänesti eduskuntaehdokkaistaan
Uutiset | 5.10.2026 9:52
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste