Keskusta nimesi 60 uutta aluevaaliehdokasta Etelä-Pohjanmaalla ja Pohjanmaalla

Keskusta

Keskusta nimesi Etelä-Pohjanmaan ja Pohjanmaan alueille yhteensä 60 aluevaaliehdokasta, Etelä-Pohjanmaan piiri kertoo tiedotteessaan. Etelä-Pohjanmaalla on nimetty nyt kaikkiaan 63 ehdokasta, joista nuoria on 7. Pohjanmaalla ehdokkaita on yhteensä 10. Molemmilla hyvinvointialueilla täysi lista on 73 ehdokasta.

Keskustan Etelä-Pohjanmaan piirin puheenjohtaja Mikko Savola on tyytyväinen erittäin laadukkaisiin ehdokkaisiin, sekä siihen että ehdokaslistalle Etelä-Pohjanmaalla on tunkua.

Piirin toiminnanjohtaja Sini-Elina Kärsämä iloitsee seitsemästä nuoresta ehdokkaasta, jotka tuovat monimuotoisuutta listalle.

Ehdokkaiksi Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueelta nimettiin

  • Ala-Mattinen Mika, Alajärvi
  • Joensuu Antti, Alajärvi
  • Palmu Sari, Alajärvi
  • Anttila Lasse, Alavus
  • Hiironniemi Silja, Alavus
  • Laitila Susanna, Alavus
  • Toivola Juha, Alavus
  • Ahonen Esko, Evijärvi
  • Koivuluoma Matti, Ilmajoki
  • Mänty Riikka, Ilmajoki
  • Niemistö Esa, Ilmajoki
  • Iso-Tuisku Lotta, Ilmajoki
  • Kanaoja Reetta, Ilmajoki
  • Ketola Pirjo-Liisa, Isojoki
  • Harjunpää Arja, Karijoki
  • Hirvimäki Arja, Kauhajoki
  • Tapanainen Tarja, Kauhajoki
  • Kunnari Marita, Kauhava
  • Kurvinen Antti, Kauhava
  • Niemistö Jaakko, Kauhava
  • Roumio Tiina, Kauhava
  • Toivola Teppo, Kuortane
  • Hakola Raija, Kurikka
  • Kandolin Olavi, Kurikka
  • Kujanpää-Mannila Mervi, Kurikka
  • Mäki Juhani, Kurikka
  • Riskumäki Sari, Kurikka
  • Viitala Marko, Kurikka
  • Ala-aho Ville, Lappajärvi
  • Hella Pekka, Lapua
  • Holtinkoski Hanna, Lapua
  • Oja-Lipasti Sari, Lapua
  • Rintala Esa, Lapua
  • Ulvinen Ilpo, Lapua
  • Aittoniemi Pirjo, Seinäjoki
  • Hautamäki Anne, Seinäjoki
  • Heinonen Henna Helmi, Seinäjoki
  • Julmala Juha, Seinäjoki
  • Kitinoja Helli, Seinäjoki
  • Koskimäki Olavi, Seinäjoki
  • Nortunen Tatu, Seinäjoki
  • Nurminen Ukko, Seinäjoki
  • Ojaniemi Kati, Seinäjoki
  • Pihlajamäki Jaakko, Seinäjoki
  • Sihto Paula, Seinäjoki
  • Yli-Hemminki Louna, Seinäjoki
  • Ylinen Aki, Seinäjoki
  • Keisala Juha-Pekka, Soini
  • Lehtimäki Esko, Teuva
  • Salomäki Sirpa, Vimpeli
  • Oikari Pirkko, Ähtäri

Ehdokkaiksi Pohjanmaan hyvinvointialueelta nimettiin

  • Rantala Paavo, Kristiinankaupunki
  • Korpela Heikki, Laihia
  • Niemi Minna, Laihia
  • Ingram Minna, Luoto
  • Koskinen Sami, Pietarsaari
  • Konttila Juha, Pietarsaari
  • Jaskari Tero, Vaasa
  • Keskinen Pasi, Vaasa
  • Sarajärvi Pentti, Vaasa

Ehdokaslistoja täydennetään vielä joulukuun aikana.

Ehdokkaiksi on aiemmin nimetty seuraavat henkilöt

  • Hautala Lasse, Kauhajoki
  • Kallio Karri, Seinäjoki
  • Knuutti Teemu, Laihia
  • Korpela Mikko, Kauhajoki (19 vuotta)
  • Kuivinen Mikko, Seinäjoki
  • Kujansuu Juho, Ähtäri (18 vuotta)
  • Mäkelä Kimmo, Seinäjoki
  • Männikkö Mikko, Seinäjoki
  • Nummijoki Päivi, Kauhajoki
  • Pajulammi Martti, Seinäjoki
  • Turenius Eila, Seinäjoki
  • Tuuri-Tammela Helena, Isokyrö
  • Vihriälä Jukka, Seinäjoki

Korjaus klo: 17:16. Seinäjoelta nimettiin Nortunen Tatu, ei Nortunen Taru.