Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Ruotsi

Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen

9.5.2025 21:35
Lue lisää 
Blogi: Kari Hokkanen
Kari Hokkanen:

Kekkosen varjo vaalien yllä

17.2.2023 8:34, muokattu 17.2.2023 8:34
a– a+
Blogi

Ei koskaan ole yleinen mielipide Suomessa tärkeässä asiassa muuttunut niin nopeasti kuin viime kevättalvella. Venäjän brutaali hyökkäys Ukrainaan säikähdytti suomalaiset hylkäämään koko toisen maailmansodan jälkeen vallinneen doktriinin, jonka ydin oli sotilaallinen liittoutumattomuus. 

Hyökkäyksen jälkeen vallalle nousi käsitys, että se, mikä tapahtui nyt Ukrainalle, saattoi milloin tahansa tapahtua myös Suomelle.

Mielipidekyselyt kertoivat yhtä suuren enemmistön, noin kolmen neljäsosan kansalaisista, kannattavan liittoutumista kuin oli vuosikymmenten ajan kannattanut liittoutumattomuutta. Presidentti, hallitus ja kansanedustajat tahtoivat samaa. Jäsenhakemus lähti, ja kyllä se lähitulevaisuudessa hyväksytäänkin.

Samalla käynnistyi eräänlainen kansakunnan kollektiivinen katumus siitä, että oli sinisilmäisesti uskottu Putinin Venäjän kanssa voitavan elää turvallisesti. Löytyi myös selitys ja syyllinen. Se oli YYA-ajan suomettuminen, nöyristely Venäjän edessä ja suoraselkäisten syrjiminen, vaikka nämä olivat aivan oikeassa.

Pahin suomettaja oli tietysti Kekkonen. 

Unohtui, että Kekkonen johti maata, joka oli sotinut häviävällä puolella ja jonka voittajat jo sodan aikana olivat sopineet kuuluvan Neuvostoliiton etupiiriin. Kekkosen menestyksellisen puolueettomuuspolitiikan vaihtoehto ei ollut lännettyminen, vaan idättyminen. Sen hän torjui taitavasti, vaikka paineita piisasi. 

Sellaistakin olen lukenut, että on suomettumisen ja Kekkosen syytä, että Natoonkaan ei uskallettu tai ymmärretty hakea kuin vasta nyt, kun nähtiin, millainen ikiaikainen perusvihollinen ryssä oikeasti on. 

Äänestyskopissa harkitaan vakavammin kuin gallupkyselijälle vastattaessa.  

Luulen, että Kekkoseen kohdistuva epähistoriallinen kritiikki selittää osan hänen puolueensa kannatuskadosta. 

Viimeiset gallupit ovat olleet sysisynkeitä eli kieppuneet kymmenen prosentin molemmin puolin jo useamman kuukauden. Eilinen HS-gallup näytti lukemaa 9,6. Vaaleihin on enää puolisentoista kuukautta. Onko vanhalle kansanliikkeelle vihdoin koittanut kauan kaivattu auringonlasku, lopullinen putoaminen tasavallan päättäjien joukosta?

Ei välttämättä. 

Toivoa tarjoavat kokemukset kaksista viime vaaleista. Kuntavaaleissa keskustan ehdokkaita äänesti 14,9 prosenttia, kun niitä viimeksi edeltäneet kannatusgallupit olivat luvanneet kolmisen prosenttia vähemmän. Hyvinvointialueiden vaaleissa päästiin peräti vanhojen hyvien aikojen tulokseen eli yli 19:n. Vain osa selittyy Helsingin poissaolosta. Silloinkin gallupit olivat näyttäneet häthätää kymmentä.

Keskusta on siis menestynyt vaaleissa merkittävästi paremmin kuin gallupeissa. Se selittyy ehdokkaiden uskottavuudella, ehdokastahan kuitenkin äänestetään. Äänestyskopissa harkitaan vakavammin kuin gallupkyselijälle vastattaessa.  

Keskusta on menettänyt eniten perussuomalaisille. Heidän vaalituloksensa käyttäytyvät gallupien suhteen päinvastoin kuin keskustan eli sekä kunta- että aluevaaleissa tulos jäi monta prosenttiyksikköä edeltäneiden gallupien alle ja paljon huonommaksi kuin keskustan.

Selityksiä on kaksi. Puolueen ehdokkaiden uskottavuus ei ole pärjännyt keskustan asettamille. Ja persujen kannattajiksi ilmoittautuneista jättää äänestämättä paljon isompi osa kuin kilpailijoiden.

Edes jotenkuten siedettävänä tuloksena ovat keskustan johtajat maininneet edellisten eduskuntavaalien sinänsä surkean 13,8 prosentin. Kunta- ja aluevaalien perusteella tavoite on mahdollinen.

Luotettakoon Veikko Vennamon sanontaan, että kyllä kansa tietää. Siis paremmin kuin gallupit.    

Kari Hokkanen Kari Hokkanen on professori ja Ilkan entinen päätoimittaja.

Lue myös

Blogi
Kari Hokkanen:

Takki kääntyi golfatessa?

Sanalla ”takinkääntö” tarkoitetaan mielipiteen jyrkkää muuttamista. Siinä on vahvasti negatiivinen sävy. Mutta poliitikko...
7.4.2025 14:34
Blogi
Kari Hokkanen:

Vanhan diplomaatin viisaat neuvot

Emerituksena ehtii lukea, oma tahtini on satakunta kirjaa vuodessa. Faktaa ja fiktiota, ajanvietettä...
29.1.2025 13:14
Blogi
Kari Hokkanen:

Voittiko rauhantekijä?

Trump voitti.   Yksi hänen vaalilupauksistaan oli, että hän tuo rauhan maailmaan ja aloittaa...
6.11.2024 13:36

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Blogit

Tuomas Vanhanen:
Riitelykulttuurista luottamuksen Suomeen
Blogi | 9.5.2025 13:23
Jari Haapiainen:
Suomi tarvitsee selkeän EU-vision
Blogi | 7.5.2025 9:58
Elsi Katainen:
Susia, tullisotaa ja turvallisuutta
Blogi | 6.5.2025 15:19
Jari Rauhamäki:
Politiikan toipilas
Blogi | 5.5.2025 12:53
Vesa Kallio:
Jos keskusta kadottaa ihmisyyden, meitä ei tarvita
Blogi | 2.5.2025 10:43
Näytä lisää

Uusimmat

Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 10.5.2025 18:05
Uusi paavi kertoi, miksi valitsi nimen Leo
Uutiset | 10.5.2025 17:58
Yhdysvaltojen sitoutuminen Ukrainan 30 päivän aselepoehdotuksen etenemiseen on epäselvää, uskoo tutkija
Uutiset | 10.5.2025 17:36
MTV: Lohja myy tontin Tiktok-datakeskusta suunnittelevalle yhtiölle – ministeriö kehottaa harkitsemaan uudelleen
Uutiset | 10.5.2025 17:12
Puoluekokouksessa muutoksia ainakin varapuheenjohtajistoon
Uutiset | 10.5.2025 16:24
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Intia ja Pakistan sopivat aselevosta, joka tulee voimaan välittömästi
Uutiset | 10.5.2025 15:33
”Porukat on sössineet ihan suoraan sanoen” – Perussuomalaiset luettelevat syitä kannatusalhoon
Uutiset | 10.5.2025 14:25
Näytä lisää

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Ukraina paljasti vakoiluverkoston
Uutiset | 9.5.2025 21:55
NewNew Polar Bear -aluksen kapteeni on vangittu – epäillään Suomen ja Viron välisen kaasuputken katkaisusta
Uutiset | 9.5.2025 12:53
Trump nimittää Fox Newsin juontajan Washingtonin ylimmäksi syyttäjäksi
Uutiset | 9.5.2025 21:40
Myrkyllistä törkyä, uhriutumista ja maalittamista tuutin täydeltä – some-persuilu joutuu läpivalaisuun uutuuskirjassa
Uutiset | 8.5.2025 9:05
Tukholma sai Trumpin hallinnolta vaatimuskirjeen
Uutiset | 9.5.2025 21:35
Hallitus kaavailee kiristystä työttömien karenssiin
Uutiset | 9.5.2025 12:22
Trump: Vance voi olla oikeassa, Venäjä pyytää liikaa
Uutiset | 8.5.2025 21:52
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Tärpätti-Saabin läpimurto jäi tekemättä – vaihtoehtopolttoaineiden kulta-aika jäi lyhyeksi
Uutiset | 3.5.2025 21:00
Reuters: Hegsethin määräys pysäyttää Ukrainan sotilasapu yllätti Valkoisen talon
Uutiset | 6.5.2025 21:39
Ukraina hyökkäsi lennokeilla venäläisille lentokentille – myös Moskovaan
Uutiset | 6.5.2025 8:27
Eduskunta kiitteli vesihuollon varmistamista kansallisiin käsiin – oppositio näpäytti Essayahia
Uutiset | 6.5.2025 19:06
Voiko orava oikeasti luikahtaa terassilla oleviin vauvanvaunuihin? – Näin kommentoi tutkija
Uutiset | 4.5.2025 20:00
Historia | Kun sota loppui, Helsingin Rautatientorille pakkautui niin paljon ihmisiä, että ”tuskin sai vedettyä henkeään”
Uutiset | 9.5.2025 22:00
Ministeri Ikonen sai kuulla kunniansa Helsingin sote-rahojen ryöstöstä – kokoomusedustajat nousivat kapinaan
Uutiset | 6.5.2025 17:46
Sitkeä väite kumottu? Tutkimus selvitti, miksi vyötärölle alkaa kertyä ylimääräistä keski-iässä
Uutiset | 28.4.2025 22:10
Tutkimus: Nämä kasvikset haastavat terveellisyydessä Välimeren ruokavalion
Uutiset | 20.4.2025 20:50
Kotimainen traktoridiesel teki bensarosvosta talousihmeen – “Jeep-Valmet” oli yllättävän toimiva viritys 
Uutiset | 12.4.2025 21:00
Kiinalaissotilaat ovat jo pitkään julkaisseet somepäivityksiä Ukrainasta – Kiina hermostui Zelenskyin vihjailuista
Uutiset | 11.4.2025 9:30
Raatteen tieltä Röyttään – Äkkipikainen suomalaiskenraali johti Lapin sotaa omavaltaisesti, mutta menestyksekkäästi
Uutiset | 12.4.2025 16:00
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
Hävetkää, perkeleet, julisti piispa Jari Jolkkonen venäläisille – ”Se viesti oli tarkkaan harkittu”
Uutiset | 18.4.2025 9:40
Venäjä aikoo käyttää pakkolunastettua amerikkalaisyritystä sotilaidensa ruokkimiseen
Uutiset | 17.4.2025 22:02
Lapin sodan Mannerheim-ritarit ovat pieni, mutta nimekäs joukko – yksi taistelu korostuu nimitysperusteissa
Uutiset | 21.4.2025 20:00
Söpö jyrsijä voi nakertaa kotiisi hengenvaarallisia vaurioita – Silti sille ei saa tehdä mitään moneen kuukauteen
Uutiset | 13.4.2025 17:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Vakava varoitus: ”Ennen sen kuuli kolkkeesta”
Uutiset | 10.5.2025 22:00
Historia | Suomen ensimmäinen helikopteri oli suuri hämmästelyn aihe – Kuusamon koskisodissakin löytyi käyttöä 
Uutiset | 10.5.2025 21:00
Suvi Helanen pyrkii keskustanaisten varapuheenjohtajaksi
Uutiset | 10.5.2025 18:05
Uusi paavi kertoi, miksi valitsi nimen Leo
Uutiset | 10.5.2025 17:58
Kannattaako ostaa ruskeita vai valkoisia suodatinpusseja? Nyt puhuu valmistaja
Uutiset | 7.5.2025 21:39
ISW: Ukraina iski lennokeilla Venäjän tehtaisiin ja lentotukikohtiin ennen Putinin julistamaa ”tulitaukoa”
Uutiset | 8.5.2025 9:01
Polvien vaurioita on reippaasti jo kolmekymppisillä – tutkijoilta selvä johtopäätös syystä
Uutiset | 5.5.2025 22:09
Tärpätti-Saabin läpimurto jäi tekemättä – vaihtoehtopolttoaineiden kulta-aika jäi lyhyeksi
Uutiset | 3.5.2025 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Luottamushenkilöiden kytkökset läpivalaistava
Mielipide | 9.5.2025 10:40
Lukijalta: Osaaminen ei kohtaa, vaikka se on viereisessä huoneessa
Mielipide | 9.5.2025 10:37
Lukijalta: Hallituksen velkaveneen tappi katosi
Mielipide | 8.5.2025 13:00
Lukijalta: Hylätyt äänet
Mielipide | 8.5.2025 10:38
Lukijalta: Pohteen Digitaalinen sotekeskus on hyvä palvelu
Mielipide | 5.5.2025 12:38
Lukijalta: Vantaalla voitettiin joukkuepelillä
Mielipide | 5.5.2025 12:46
Lukijalta: Hävittäjäkaupat peruttava
Mielipide | 2.5.2025 10:40
Lukijalta: Petteri Orpo vie ja Riikka Purra komppaa!
Mielipide | 6.5.2025 11:39

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Kulmuni patistaa hallitusta varautumaan metsästyslain muuttamiseen, jos suden suojelustatus kevenee
Uutiset | 29.4.2025 9:39
Helsingin Keskustanaiset palkitsi Laura Kolben ja Terhi Peltokorven puolueen ansiomerkeillä
Keskusta | 7.5.2025 18:39
Pormestarimalli pitää lopettaa, linjaa Helsingin Keskusta
Uutiset | 10.5.2025 11:08
Pohjois-Karjalan Keskusta: ”Purran sakset tekivät silppua hallitusohjelman keskeisimmästä tavoitteesta”
Uutiset | 10.5.2025 15:52
Kulmuni patistaa hallitusta varautumaan metsästyslain muuttamiseen, jos suden suojelustatus kevenee
Uutiset | 29.4.2025 9:39

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu

Käyttöehtotekstit tähänRekisteröidy

OstaSiirry maksamaan

Olen unohtanut salasanani »
valinnainen