Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Lähi-itä

Öljyn hinta syöksylaskussa

23.3.2026 13:38
Lue lisää 
Autot
Sähköauton latauspistoke autokaupassa Vantaalla tammikuussa 2022. (Kuva: Markku Ulander / Lehtikuva )

Sähköautojen kysyntä kasvaa nyt huimasti, bensiinin ja dieselin hintapomppu lisää kuhinaa autokaupan sähköpuolella – "Noin kolmannes maaliskuussa meiltä tilatuista autoista on ollut täyssähköautoja"

Toimitusajat ovat pidentyneet, ja uutta autoa voi joutua odottamaan yli vuoden
STT–Rasmus Ekström 1.4.2022 7:16, muokattu 1.4.2022 8:46
a– a+
Autot

Kun bensiinin ja dieselin hinnat kipusivat keväällä yli kahden euron litrahintoihin, suomalaisten kiinnostus sähköautoja kohtaan pomppasi uudelle tasolle.

Useat autojen jälleenmyyjät arvioivat, että Venäjän helmikuussa aloittama hyökkäys Ukrainaan ja sen aiheuttama polttoaineiden hinnannousu on ainakin yksi selitys kysynnän kasvulle.

–  Noin kolmannes maaliskuussa meiltä tilatuista autoista on ollut täyssähköautoja. Myytyjen sähköautojen määrä ja suhteellinen osuus kaikista tilauksista on kasvanut merkittävästi, sanoo Autokeskuksen toimitusjohtaja Karri Koskinen.

Autokeskus myy kahdeksaa automerkkiä, joista useilla on suosittuja sähköautomalleja. Täyssähköautojen markkinaosuus oli Koskisen mukaan Autokeskuksessa viime vuonna vain noin kymmenen prosenttia.

–  Sodan alettua ihmiset ovat lakanneet epäröimästä, milloin olisi oikea aika ostaa sähköauto. Meidän sähköiset koeajoautomme ovat nyt jatkuvassa käytössä.

Myös autoketju Laakkosen kehitys- ja markkinointijohtaja Mikko Mykrä arvioi, että täyssähköautojen myynnin osuus koko myynnistä kasvoi maaliskuussa jopa viisi prosenttiyksikköä.

–  Maaliskuun kasvu vaikuttaa olevan ainakin osittain Venäjän hyökkäyksen ja nousseen polttoaineen hinnan aiheuttamaa, Mykrä sanoo.

Myös K-Autolla on huomattu sähköautojen kysynnän kasvaneen.

Tarjouksessa olevat sähköautot myydään nyt nopeasti loppuun. Esimerkiksi Stockmannin kevään Hullujen päivien tarjouksessa olleet leasing-sähköautot varattiin loppuun jo ennen kuin itse alennusmyynnit ehtivät alkaa.

Sähköautojen kysyntää lisäävät muutkin tekijät kuin Ukrainan sota ja polttoaineiden hinnan nousu.

–  Tässä on taustalla myös pidempi trendi kohti sähköautoilua. Ukrainan sota on todennäköisesti vain kiihdyttänyt tätä kehitystä, Mykrä sanoo.

Sähköautojen tarjonta ei pysty Mykrän mukaan vielä vastaamaan lisääntyneen kysyntään. Uusien mallien määrä on moninkertaistunut muutamassa vuodessa, mutta esimerkiksi halvempien hintaluokkien sähköautoja ei ole vielä merkittävästi markkinoilla.

Sähköautot eivät kuitenkaan sovi vielä kaikille kuluttajille. Esimerkiksi kaupungin keskustan kerrostaloasunnossa asuva henkilö harvemmin pystyy MetroAuton toimitusjohtaja Jussi Rapalan mukaan lataamaan autoaan kotonaan.

–  Sähköautot yleistyisivät nopeammin, jos latauspaikkoja lisättäisiin, Rapala sanoo.

Yksi suurimpia kynnyksiä sähköauton ostolle on Rapalan mukaan hinta, sillä sähköautot maksavat selkeästi enemmän kuin polttomoottoriautot. Hänen mukaan sähköautoilla pitäisi myös pystyä ajamaan pidempiä matkoja ilman latauksia.

Suomessa myytyjen autojen lukumääristä ei pidetä julkista tilastoa. Sen sijaan Autoalan Tiedotuskeskus julkaisee kuukausittaiset tiedot ensirekisteröidyistä autoista.

Tilastojen mukaan ensirekisteröityjen sähköautojen määrä on kasvanut huimasti: kun vuonna 2019 ensirekisteröityjen sähköautojen osuus oli alle kaksi prosenttia, oli se tämän vuoden tammi-helmikuussa jo yli kymmenen prosenttiyksikköä enemmän. Samaan aikaan rekisteröityjen bensiiniautojen määrä on puolittunut.

Ensirekisteröintitilastot eivät kerro tämän hetken myyntiluvuista, sillä auto rekisteröidään vasta silloin, kun asiakas saa auton. Monien autojen toimitusajat ovat nyt pitkät, joten ensirekisteröinneissä näkyy vielä viime vuoden kesällä tai syksyllä ostettuja autoja.

Sähköautojen kysynnän kasvu näkyy myös toimitusajoissa.

Useat jälleenmyyjät kertoivat STT:lle, että uutta sähköautoa voi joutua odottamaan puolesta vuodesta jopa vuoteen. Automallien välillä on kuitenkin paljon vaihtelua – muutamia yksittäisiä autoja voi saada jopa suoraan varastosta. Myös suuremmilla automarkkinoilla polttoaineiden hinnannousu on kiihdyttänyt sähköautojen kysyntää, mikä pidentää toimitusaikoja ympäri maailman.

–  Kyllä sähköautojen toimitusajat ovat nyt pidemmät kuin polttomoottoriautojen, vaikka joitakin poikkeuksia toki on, Laakkosen Mykrä sanoo.

Pitkät toimitusajat vaivaavat tällä hetkellä myös polttomoottori- ja hybridiautoja. Kaikkien jälleenmyyjien mukaan sähköautojen toimitusajat eivät ole sen pidempiä kuin muilla autoilla.

Toimitusaikojen pidentymisen taustalla on Autokeskuksen toimitusjohtaja Koskisen mukaan ennen kaikkea pula puolijohdekomponenteista. Varsinkin mikroprosessoreista on nyt pulaa.

–  Jos tilaa autoon varusteluita, joihin tarvitaan paljon mikrosiruja, voi auton toimituksessa kestää pitkäänkin. Esimerkiksi adaptiivinen vakionopeudensäädin voi pidentää toimitusaikaa, Koskinen sanoo.

Mikrosiruista on ollut maailmanlaajuinen pula jo vuosien ajan. Esimerkiksi koronapandemia on hidastanut sirujen tuotantoa.

Komponenttipulan lisäksi myös täyssähköautojen kysynnän kasvu on pidentänyt toimitusaikoja. Vaikka autojen tuotantokapasiteettia on pystytty kasvattamaan, se on tapahtunut hitaammin kuin kysyntä on kasvanut.

Toimitusaikoihin ei ole tulossa helpotusta lähiaikoina. Mikrosirupula kestää Koskisen mukaan ainakin ensi vuoteen saakka.

–  Ennakoimme kuitenkin, että tilanne alkaa helpottamaan tämän vuoden jälkipuoliskolla.

Lue myös

"Joka päivä muistan, kuinka makasin lattialla verissäni" – Terroristit iskivät Brysseliin 10 vuotta sitten

Brysselin lentokentälle ja Maalbekin metroasemalle tehdyissä iskuissa kuoli yhteensä 32 ihmistä.
23.3.2026 22:01

Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta

Sydän voi hakata voimakkaasti myös levossa ilman selvää syytä. Taustalla ei aina ole...
23.3.2026 21:26

Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin

Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump yllätti jälleen maanantaina kertoessaan toimittajille, että Yhdysvaltojen ja Iranin...
23.3.2026 17:54

Aihetunnisteet

autot polttoaine sähköauto Talous

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Tee tämä nyt huonekasveillesi – ”Muuten kasvi kasvattaa vain juuria”
Uutiset | 22.3.2026 21:45
Lidlin kokeilu puri: Suuri muutos ostoskäyttäytymiseen
Uutiset | 21.3.2026 20:12
Öljyn hinta syöksylaskussa
Uutiset | 23.3.2026 13:38
Vetehinen-luokan sukellusveneet olivat nuoren tasavallan vedenalainen nyrkki – yllätetty vihollinen koki kauhun hetkiä pimeällä Ahvenanmerellä
Uutiset | 21.3.2026 21:10
Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Iran aikoo päästää Japanin alukset läpi Hormuzinsalmesta
Uutiset | 21.3.2026 12:03
Sää: Maaliskuun lopusta on tulossa jännitysnäytelmä
Uutiset | 21.3.2026 2:01
Kovaa ryöpytystä eurooppalaisille: Nyt Trump voi hylätä Ukrainan
Uutiset | 22.3.2026 21:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31
Hälytyskellot soivat: Välitön ja vakava uhka EU:n merialueella
Uutiset | 17.3.2026 11:31
”Musta kuolema” nousi Falklandin sodan legendaksi – argentiinalaiset pakenivat kauhuissaan poikkeuksellista brittihävittäjää
Uutiset | 18.3.2026 21:22
Suomalaistutkijat löysivät rintasyövän etenemistavan  – löytö voi mahdollistaa täsmähoidot
Uutiset | 19.3.2026 20:58
Peking vaatii Taiwania alistumaan – syynä Iranin sota
Uutiset | 18.3.2026 23:03
Millaista kahvia juot? Todella monen suomalaisen kannattaisi vaihtaa
Uutiset | 16.3.2026 20:58
Kylmä suihku: ”Vihan veljet” uhkaavat Euroopan maita
Uutiset | 18.3.2026 22:02
Kremlistä raju viesti: ”Silloin meidän ydinaseemme kohdistetaan Viroon”
Uutiset | 23.2.2026 22:02
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Suuroperaatio: Ukraina paljasti Venäjän salamurhajuonen
Uutiset | 20.2.2026 21:45
Historia | Japanin tarkimmin varjeltu sotasalaisuus ilmestyi suoraan piikille – amerikkalaisen vedenalaisen päälliköllä kävi satumainen tuuri marraskuussa 1944
Uutiset | 21.2.2026 21:35
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Mitä tehdä, jos joku nuuskii takapuskuriasi? Asiantuntija vastaa
Uutiset | 26.2.2026 21:50
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49
Kohuväite: Johannes Kläbo voisi vaihtaa lajia
Uutiset | 25.2.2026 21:32
Clemenceau-luokan lentotukialukset palauttivat Ranskan merivaltojen eturiviin – hävittäjien jylyssä paistettiin patonkia ja siemailtiin viiniä
Uutiset | 10.3.2026 21:40
Kenian ulkoministeri: Venäjä lopettaa kenialaisten värväämisen armeijaansa Ukrainaan
Uutiset | 16.3.2026 15:31

Uusimmat

”Joka päivä muistan, kuinka makasin lattialla verissäni” – Terroristit iskivät Brysseliin 10 vuotta sitten
Uutiset | 23.3.2026 22:01
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Keskustan Kettunen: Jakeluvelvoitetta ja liikennepolttoaineiden alvia laskettava väliaikaisesti
Uutiset | 23.3.2026 17:42
Koulukodeissa muutosneuvottelut, irtisanomisia enintään 35
Uutiset | 23.3.2026 17:33
Ukraina iski öljysatamaan Suomen rajan lähellä
Uutiset | 23.3.2026 16:26
Sota Lähi-idässä koettelee suomalaisten kukkaroa ja luottamusta tulevaisuuteen
Uutiset | 23.3.2026 16:17
”Kuin polttaisi Suomen lipun” – Suomenmaa kysyi, miksi Mikko Polvinen tulistui Jani Mäkelälle
Uutiset | 23.3.2026 16:12
EU: Mercosur-sopimus astuu väliaikaisesti voimaan toukokuussa
Uutiset | 23.3.2026 15:57
Trump kehui Yhdysvaltojen ja Iranin käyvän tuotteliaita keskusteluja – Iran sanoo Trumpin yrittävän laskea puheillaan energian hintoja
Uutiset | 23.3.2026 15:29
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Nuorten tulevaisuususko romahti: Lukiolainen Sini ei uskalla enää unelmoida isoista asioista
Uutiset | 22.3.2026 9:01
Viljelijät järjestävät uutta kriisikokousta – MTK-johtaja Tero Hemmilä näkee kuohunnassa vaaranpaikan
Uutiset | 19.3.2026 7:31
”Kasvu ei tule enää maakunnista” – Keskustan ex-nuorisojohtajat kertovat, miksi puolueen kannatus mataa
Uutiset | 19.3.2026 8:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Joka päivä muistan, kuinka makasin lattialla verissäni” – Terroristit iskivät Brysseliin 10 vuotta sitten
Uutiset | 23.3.2026 22:01
Tykyttääkö sydän? Syy voi löytyä yllättävästä paikasta
Uutiset | 23.3.2026 21:26
Trump: Aion valvoa Hormuzinsalmea seuraavan ajatollahin kanssa, Iranista soitettiin
Uutiset | 23.3.2026 17:54
Simo Häyhän myyttiset suoritukset vääristävät kuvaa – venäläisten tarkka-ampujat olivat suomalaisia selvästi edellä
Uutiset | 20.3.2026 21:20
Se on alkanut, uutisoi riippumaton venäläismedia maanantaina – ”Kukaan ei välitä meistä,” sanoo Aleksei
Uutiset | 21.3.2026 12:26
Irakista ilmoitus – öljyn hinta laskuun
Uutiset | 18.3.2026 12:49

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Lapsiperheiden arki on turvattava
Mielipide | 23.3.2026 14:34
Lukijalta: Leikkaukset osuvat sinne, missä apua todella tehdään
Mielipide | 23.3.2026 14:15
Lukijalta: Sosiaalisen median polarisaatio uhkaa demokratiaa
Mielipide | 23.3.2026 11:00
Lukijalta: Johtajuus ratkaisee: henkilöstöä ei saa Keski-Suomessa sivuuttaa
Mielipide | 23.3.2026 10:55
Lukijalta: Leskeneläke on olemassa siksi, että se mahdollistaa toimeentulon
Mielipide | 16.3.2026 18:39
Lukijalta: Karjalan mänty muistuttaa harkinnasta
Mielipide | 17.3.2026 18:07
Lukijalta: Mustikkamehu kahvin tilalle
Mielipide | 20.3.2026 12:13
Lukijalta: Koulun palattava perusasioihin
Mielipide | 16.3.2026 14:48

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
Huoli nuorten toivottomuudesta leviää: ”Tähän Suomella ei yksinkertaisesti ole varaa”
Uutiset | 18.3.2026 11:48
Keskustayrittäjät: YEL- ja TyEL-vakuutuksien yhdistäminen selvitettävä
Uutiset | 20.3.2026 16:11
Savola pyrkii jatkokaudelle eduskuntavaaleissa
Uutiset | 16.3.2026 10:14
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste