Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Toimittajalta

Toimittajalta | Kuningas Harald jää historiaan suosittuna, kansanomaisena ja suvaitsevaisena hallitsijana

28.8.2026 10:14
Lue lisää 
Media
Liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne vetää tänään pyöreän pöydän keskustelun STT:n tilanteesta. (Kuva: Lehtikuva)

STT:n tilannetta puidaan ministeri Ranteen johdolla – Uutistoimiston pelastamiseksi on väläytelty käymistä Ylen kukkarolla

Taustalla ovat Sanoman suunnitelmat jopa luopua STT:n palveluista kokonaan. Sanoman kaikki ostot STT:ltä ovat olleet suuruudeltaan lähes kolme miljoonaa euroa vuosittain.
Suomenmaa – STT / Eetu Halonen 19.9.2025 9:30, muokattu 19.9.2025 9:35
a– a+
Media

Suomen Tietotoimisto STT:n tilannetta puidaan perjantaina liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranteen (ps.) vetämässä niin sanotussa pyöreän pöydän keskustelussa. STT:n tilanteen lisäksi keskustelussa on määrä puhua media-alan tulevaisuudesta laajemminkin.

Iltapäivällä pidettävään keskusteluun on kutsuttu monipuolisesti suomalaisia media-alan toimijoita. Tarkoituksena on pohtia keinoja, joilla kotimaisen median toimintaedellytyksiä voidaan edistää.

Keskustelun taustalla ovat Sanoma Media Finlandin (SMF) suunnitelmat vähentää STT:n uutis- ja kuvapalveluiden käyttöä merkittävästi tai luopua niistä kokonaan. SMF tiedotti aikeistaan 8. syyskuuta. Yhtiö on STT:n suurin omistaja.

Luopuminen palveluista tarkoittaisi käytännössä sitä, että Helsingin Sanomat, Ilta-Sanomat, Aamulehti ja Satakunnan Kansa eivät enää julkaisisi STT:n uutisia tai Lehtikuvan kuvia tai käyttäisi muita STT:n palveluja.

Suunnitelmat tarkoittavat, että STT:n toiminta supistuu huomattavasti, jos korvaavia tulonlähteitä Sanoman lehtien asiakkuuksille ei löydetä. STT:n toiminta saattaa olla jopa kokonaan vaakalaudalla.

SMF:n kaikki ostot STT:ltä ovat olleet suuruudeltaan lähes kolme miljoonaa euroa vuosittain.

Summasta kertoi SMF:n uutis- ja featuremedian liiketoimintajohtaja Petteri Putkiranta Helsingin Sanomain Säätiön mediaillassa tiistaina. Tapahtuman aiheena oli STT:n tulevaisuus sekä se, pitääkö ja voidaanko STT pelastaa. Putkiranta on myös STT:n hallituksen puheenjohtaja.

STT:n toimitusjohtajan Kimmo Laaksosen mukaan SMF:n uutis- ja kuvapalveluostot muodostavat lähes kolmasosan näiden palvelujen yhteenlasketusta liikevaihdosta. STT:n tekstiuutispalvelu on ollut jo pidempään tappiollista. SMF ostaa STT:ltä uutisten ja kuvien lisäksi myös muita palveluita.

Sanoma Media Finlandin lisäksi STT:llä on 23 muuta omistajaa, mutta SMF on omistajista ylivoimaisesti suurin 75,4 prosentin osuudellaan.

Muista omistajista ei liene suuremman vetovastuun ottajiksi. Uutistoimiston toiseksi suurin omistaja on Mediakonserni Keskisuomalainen. Yhtiön toimitusjohtaja Vesa-Pekka Kangaskorpi sanoi SMF:n ilmoituksen jälkeen Suomen Lehdistölle, ettei Keskisuomalainen ole kiinnostunut ottamaan suurempaa roolia STT:n omistuksessa ja pelastamisessa.

Yhtiön lippulaivan, sanomalehti Keskisuomalaisen päätoimittaja Pekka Mervola heitti lisää vettä myllyyn kuluneella viikolla. Mervola sanoi maanantaina Ylen aamussa, että myös Keskisuomalainen-konserni aikoo harkita STT:n uutisista luopumista, jos uutistoimiston toiminta supistuu nykyisestä.

LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

SMF:n ilmoituksen jälkeen on kuultu kannanottoja STT:n merkityksestä ja tärkeydestä monelta rintamalta. Puolustuspuheita ovat pitäneet niin maakuntalehtien päätoimittajat kuin valtiovaltakin. Sekä ministeri Ranne että pääministeri Petteri Orpo (kok.) ovat sanoneet pitävänsä STT:n roolia tärkeänä.

Julkiset tukihanat voivat olla silti tiukassa kansallisen uutistoimiston rahoittamiseksi. Orpo on sanonut suoraan toivovansa tilanteeseen markkinaehtoista ratkaisua.

Ranne on sen sijaan nostanut esiin ajatuksen, että valtiorahoitteisen Ylen budjetista voisi lohkaista osan kaupallisen median, kuten STT:n, tukemiseen.

Hän tosin sanoi maanantaina Aamulehden haastattelussa, ettei tällaista esitystä voida toteuttaa tällä hallituskaudella, koska esitys ei mahdu ”hallitusohjelmassa sovittuihin raameihin”.

Ylen kukkarolle menemistä ovat väläytelleet muutkin, etunenässä Keskisuomalaisen päätoimittaja Mervola, joka ehdotti tällaista ratkaisua samana päivänä, kun SMF kertoi suunnitelmistaan.

Viimeisimpien joukossa Ylen rahoituksen hyödyntämistä on ehdottanut Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen, joka on myös STT:n entinen päätoimittaja ja toimitusjohtaja.

Pentikäinen sanoi Etelä-Saimaa-lehden 140-vuotisjuhlassa Lappeenrannassa torstaina, että valtio voisi ohjata esimerkiksi puoli prosenttia Yle-veron tuotosta STT:n toiminnan rahoittamiseen.

Lue myös

Kaikkonen: Kotihoidontuen lakkauttaminen ei keskustalle käy

Perheillä on oltava mahdollisuus valita jatkossakin kotihoidon ja varhaiskasvatuksen välillä, keskustajohtaja sanoo.
29.8.2026 13:32

"Takk, kong Harald" – Näin Norja hiljentyi suruun

Edes vesisade ei hillinnyt ihmisiä, jotka toivat kukkia Kuninkaanlinnalle. Katso kuvat.
29.8.2026 13:30

Ruotsi-yhteistyö on askel kohti Naton yhteistä ilmapuolustusta, sanoi Puolustusvoimain komentaja Ylellä

Suomen uusi valvontayhteistyö Ruotsin kanssa on askel kohti sotilasliitto Naton yhteistä ilmapuolustusta, katsoo...
29.8.2026 13:11

Aihetunnisteet

media Politiikka

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kremlissä repesi raivo: Katastrofi ”yhden askeleen päässä”
Uutiset | 27.8.2026 23:02
Koiran nuolaisu voi olla vaarallinen – THL kertoo ”erityisen pelätystä” bakteerista
Uutiset | 28.8.2026 22:30
Britannian kuningas Charles suree sukulaisensa Haraldin kuolemaa
Uutiset | 28.8.2026 13:09
Sotahistoria | Japanilaisten pirullinen taktiikka raastoi amerikkalaisten hermoja – yötaivaan musta aave hiljensi ”pesukoneen”
Uutiset | 28.8.2026 21:17
Sotahistoria | Tukialusamiraali, joka töppäili raskaasti – ”Bull” Halsey oli Tyynenmeren myrskyisä legenda
Uutiset | 27.8.2026 21:42
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Oikeus: Syöpä johtui lentämisestä
Uutiset | 26.8.2026 21:36
Reuters: Näin USA turvasi CIA-pomon salamyhkäistä matkaa Moskovaan
Uutiset | 26.8.2026 22:13
Ydinaseita Puolaan? – Nyt tuli kanta
Uutiset | 28.8.2026 21:02
Nyt leikataan ehkäisevä päihdetyö, auttava puhelin ja koulujen päihdekasvatus – EHYT käynnistää muutosneuvottelut
Uutiset | 28.8.2026 12:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Kremlissä repesi raivo: Katastrofi ”yhden askeleen päässä”
Uutiset | 27.8.2026 23:02
Oikeus: Syöpä johtui lentämisestä
Uutiset | 26.8.2026 21:36
Historia | Kun rajaa valvottiin Saimaalla – tykkijolla oli Ruotsin laivaston valttikortti, joka ehkä ratkaisi yhden sodankin
Uutiset | 24.8.2026 22:00
Amerikkalainen sotilaskone laskeutui Moskovaan – näin Kreml kommentoi
Uutiset | 25.8.2026 15:27
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Huoli leviää taistelumoraalista – Kreml lähettää rintamalle jotain omituista
Uutiset | 24.8.2026 21:11
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12

Uusimmat

Kaikkonen: Kotihoidontuen lakkauttaminen ei keskustalle käy
Uutiset | 29.8.2026 13:32
”Takk, kong Harald” – Näin Norja hiljentyi suruun
Tarinat | 29.8.2026 13:30
Ruotsi-yhteistyö on askel kohti Naton yhteistä ilmapuolustusta, sanoi Puolustusvoimain komentaja Ylellä
Uutiset | 29.8.2026 13:11
Ainakin 27 ihmistä kuoli, kun Venäjä iski Kiovan lähelle
Uutiset | 29.8.2026 13:08
Vasemmistoliitto ja vihreät suivaantuivat Suomen ja Israelin puolustusyhteistyöstä – ”Sietämättömän häpeällinen”
Uutiset | 29.8.2026 13:03
Datakeskusten verotukeen koplattu rekisteröintipakko on etenemässä – verotuen kohtalo auki
Uutiset | 29.8.2026 11:56
”Tapojemme on muuttuttava” – Keskusta vaatii ratkaisuja fossiiliriippuvuuden ja ylikulutuksen vähentämiseen
Uutiset | 29.8.2026 11:02
Afrikkalaisen sikaruton tartuntavyöhyke laajenee useisiin uusiin kuntiin
Uutiset | 29.8.2026 10:39
Islantilaiset äänestävät tänään EU:n jäsenyysneuvottelujen uudelleen aloittamisesta
Uutiset | 29.8.2026 10:37
Nepalin ja Tiibetin tulvien jäljiltä on löydetty yli 600 kuollutta – kadonneita liki 3 000
Uutiset | 29.8.2026 10:23
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kuningas Harald jää historiaan suosittuna, kansanomaisena ja suvaitsevaisena hallitsijana
Uutiset | 28.8.2026 10:14
Keskusta vai kokoomus? – Kysyimme SDP:n kansanedustajilta
Uutiset | 27.8.2026 10:34
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikkonen: Kotihoidontuen lakkauttaminen ei keskustalle käy
Uutiset | 29.8.2026 13:32
”Takk, kong Harald” – Näin Norja hiljentyi suruun
Tarinat | 29.8.2026 13:30
Ruotsi-yhteistyö on askel kohti Naton yhteistä ilmapuolustusta, sanoi Puolustusvoimain komentaja Ylellä
Uutiset | 29.8.2026 13:11
Maailman lyhin sota kesti vain 38 minuuttia – Verinen sekin silti oli
Uutiset | 24.8.2026 21:31
Toimittajalta | Ministeri Rydman julisti sodan ”järjestörälssille” – nyt yhteiskunnan heikoimmilta viedään tuki ja turva
Uutiset | 26.8.2026 9:35
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Eurooppa-keskustelu on liikaa vain asiantuntijoiden käsissä
Mielipide | 28.8.2026 15:04
Lukijalta: Kuoleeko kurki ennen suon sulamista?
Mielipide | 28.8.2026 12:19
Lukijalta: Afrikkalainen sikarutto ei saa jäädä kymenlaaksolaisten maksettavaksi
Mielipide | 28.8.2026 12:01
Lukijalta: Investoinnit on alistettava yleisille säännöille, ei tapauskohtaiselle poliittiselle kaupankäynnille
Mielipide | 27.8.2026 14:11

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan eräkerho tyrmää vapaa-ajankalastajien myyntikiellon – ”Hallitus tekee muikusta ja ravuista rikkaiden ruokaa”
Uutiset | 25.8.2026 10:31
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste