Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kulttuuri

Jos olisit syntynyt Etelä-Koreassa, olisit aivan eri-ikäinen – erikoinen laskutapa vanhentaa

21.8.2026 22:15
Lue lisää 
Yhdysvallat
Elon Musk lukeutuu nykyisin Donald Trumpin lähipiiriin. (Kuva: AFP / Lehtikuva)

Voisiko Elon Musk ostaa Tiktokin? – Trump: Olen avoin ajatukselle

Ensimmäisenä virkapäivänään Trump allekirjoitti päätöksen, joka lykkäsi Tiktokin Yhdysvalloissa kieltävän lain täytäntöönpanoa 75 päivällä.
Suomenmaa–STT/Arttu Mäkelä 22.1.2025 10:41, muokattu 22.1.2025 10:41
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kertoo olevansa avoin ajatukselle, että miljardööri Elon Musk ostaisi lyhytvideopalvelu Tiktokin.

– Olisin, jos hän haluaisi ostaa sen, Trump vastasi toimittajille, jotka olivat kysyneet hänen mielipidettään asiasta.

Ensimmäisenä virkapäivänään Trump allekirjoitti päätöksen, joka lykkäsi Tiktokin Yhdysvalloissa kieltävän lain täytäntöönpanoa 75 päivällä.

Päätös antaa Tiktokille lisäaikaa Yhdysvaltain toimintojensa myymiseen, joskin palvelun omistava kiinalaisyhtiö ByteDance on ainakin aiemmin jyrkästi kieltäytynyt myymästä palveluaan.

Tiktok oli viikonloppuna hetkellisesti poissa käytöstä Yhdysvalloissa kieltoon liittyen. Trump kuitenkin ilmoitti sunnuntaina, että hän aikoo virkaan astuttuaan pysäyttää sovelluksen kieltävän lain toistaiseksi.

Välttääkseen palvelun sulkeutumisen Yhdysvalloissa Trump esitti maanantaina myös ajatuksen yhteisomistuksesta yhdysvaltalaisen tahon ja ByteDancen välillä. Hän ei kuitenkaan kertonut tarkemmin, miten tällainen jako voitaisiin saavuttaa.

Julkisuudessa on noussut jo aiemmin esiin useita Tiktokista tehtyjä ostotarjouksia.

Tiktokin kieltävää lakia on perusteltu Yhdysvalloissa kansallisella turvallisuudella. Yhdysvalloissa päättäjiä on huolestuttanut muun muassa se, että Tiktok kerää käyttäjistään runsaasti dataa, jota voitaisiin mahdollisesti käyttää Kiinan valtion vakoiluoperaatioissa.

Trump itse vaati aikoinaan Tiktokin kieltämistä, mutta on sittemmin lämmennyt palvelulle ja kertonut haluavansa pitää sen yhdysvaltalaisten käytössä.

Tiktok ei olisi Muskin ensimmäinen sosiaalinen median palvelu. Musk osti vuonna 2022 viestipalvelu Twitterin, jonka hän on sittemmin nimennyt uudelleen X:ksi.

Hänen aikaansa viestipalvelun johdossa ovat leimanneet erinäiset polemiikit, minkä lisäksi muun muassa yhtiön sijoittajat ja entiset työntekijät ovat nostaneet oikeuskanteita häntä vastaan.

Viime viikolla kerrottiin, että Yhdysvaltain arvopaperi- ja pörssikomissio (SEC) oli haastanut Muskin oikeuteen Twitterin ostoon liittyvien väitettyjen rikkomusten vuoksi.

Muskin ja Trumpin välit lähentyivät viime vuonna. Tätä nykyä Musk on yksi Trumpin läheisimmistä liittolaisista ja tuore presidentti on nimennyt hänet johtamaan uutta tehokkaan hallinnon toimielintä (Doge).

Trump on saanut houkuteltua viime aikoina ympärilleen muitakin kansainvälisten tietoverkkojen ja sosiaalisen median kannalta merkittäviä megarikkaita ihmisiä.

Muskin lisäksi Trumpin kanssa ovat lähentyneet muun muassa Facebookin ja Instagramin omistavan Metan toimitusjohtaja Mark Zuckerberg sekä Googlen ja sen emoyhtiön Alphabetin toimitusjohtaja Sundar Pichai.

Teknologiajohtajien lähentyminen Trumpin kanssa on herättänyt huolta muun muassa sosiaalisen median palveluiden tulevaisuudesta.

Sananvapauden absolutistiksi itseään kuvaileva Musk on muovannut Twitteristä X-nimen alla entistä oikeistolaisemman ja valjastanut alustaa muun muassa Trumpin mainostamiseen marraskuisten vaalien alla.

Zuckerberg puolestaan on ilmoittanut Muskin jalanjäljissä Metan luopuvan faktantarkistuksesta palveluissaan Yhdysvalloissa.

Metan omistama Instagram ehti jo kätkeä muun muassa demokraatteihin viittaavia poliittisia julkaisuja republikaanipuoluetta edustavan Trumpin virkaanastujaisten jälkeen, mikä asetti yhtiön ja sosiaalisen median alustan kyseenalaiseen valoon.

Meta sanoi BBC:lle, että kyseessä oli tekninen ongelma, ja Suomen aikaa tiistai-iltaan mennessä Instagram toimi taas normaalisti.

Lue myös

Kysely: Miljonäärit ovat huolissaan superrikkaiden vaikutuksesta Trumpiin

Valtaosa miljonääreistä on huolissaan superrikkaiden vaikutuksesta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kauteen. Asia selviää...
22.1.2025 9:33

Aihetunnisteet

Donald Trump elon musk TikTok Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Iranin presidentti: On aika lopettaa sota nyt, kun Iran on voitolla
Uutiset | 21.8.2026 14:45
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
Keskustanuorilta tiukkaa palautetta Kaikkoselle: ”Oikeistolaisuuden kylmä viitta ei sovi keskustalaiseen mielenmaisemaan”
Uutiset | 21.8.2026 13:26
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Verenpaineen laskeminen voi onnistua nopealla kotikonstilla
Uutiset | 20.8.2026 21:18
Venäjän yritykset edetä Ukrainassa ovat vain lisänneet sen tappioita
Uutiset | 20.8.2026 13:25
Siponen pettyi ministeri Multalan Caruna-vastaukseen – ”Kokoomuslaiset kauhistelevat, mutta eivät tee mitään”
Uutiset | 21.8.2026 9:36
Turkki antoi kansainvälisen pidätysmääräyksen Netanjahusta
Uutiset | 21.8.2026 16:01
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59
Tutkimus löysi makuuhuoneesta syyn lyheneviin työuriin
Uutiset | 19.8.2026 22:23
Rock | Live Aidin Led Zeppelin -paluu oli kammottava katastrofi – mitä JFK-stadionilla oikein tapahtui?
Uutiset | 20.8.2026 21:24
Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
Historia | Maailmankirjat menivät aivan sekaisin – seurauksena oli kalenterihistorian pisin vuosi
Uutiset | 14.8.2026 22:30
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Iranin presidentti: On aika lopettaa sota nyt, kun Iran on voitolla
Uutiset | 21.8.2026 14:45
Yhdysvallat lähetti Lähi-itään uuden lentotukialuksen
Uutiset | 20.8.2026 18:50
Miksi Ruotsin Daniel on pelkkä prinssi, mutta Norjan Mette-Marit on kruununprinsessa?
Uutiset | 3.8.2026 21:46
Tutkijat havaitsivat: Kova kahvinjuonti yhteydessä merkittäviin muutoksiin kehossa
Uutiset | 13.8.2026 9:00
Historia | Suomalainen ja venäläinen eversti yrittivät kukistaa toisensa – lepäävät tänäkin päivänä yhteisessä haudassa
Uutiset | 13.8.2026 22:15
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
70 vuotta sitten | Linja-auton jarrut pettivät Konnevedellä, 15 kuoli – selviytyjä pelkäsi puristuvansa, kauhunhetket jatkuivat ennen kuin sisko virkosi
Uutiset | 26.7.2026 20:50
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
Milloin Suomeen tehtiin ensimmäinen ilmahyökkäys? – Isku tehtiin jo vuosia ennen Neuvostoliiton aikaa
Uutiset | 24.7.2026 22:00
Maailmassa on paikka, jossa ei ole satanut miljooniin vuosiin – karu kolkka antaa esimakua Maapallon tulevaisuudesta
Uutiset | 12.8.2026 22:30
Maksaliitto varoittaa: Juomisen lopettamisesta tuli juuri entistä vaikeampaa
Uutiset | 10.8.2026 20:42

Uusimmat

Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Sunnuntai on sateinen ja tuulinen, alkuviikosta poutaantuu
Uutiset | 22.8.2026 16:57
Putin lausui kauniita sanoja demokratiasta ennen syyskuun näytösvaaleja
Uutiset | 22.8.2026 15:24
Yhdysvaltojen turismi on kärsinyt Trumpin poukkoilevasta politiikasta – ilmiö on tuttu myös Suomessa
Uutiset | 22.8.2026 13:01
Keskustan Viljanen: Vain kotimaista viljaa Suomen varmuusvarastoihin – ”On syytä lopettaa tekninen saivartelu”
Uutiset | 22.8.2026 12:12
Fagerstan miekkamiestä epäillään ainakin yhdestä murhasta – kouluiskussa kuoli teini-ikäinen tyttö
Uutiset | 22.8.2026 10:29
Viron entinen pääministeri Siim Kallas on kuollut
Uutiset | 22.8.2026 10:15
USA:n ja Kanadan tullineuvotteluissa ei sopua, uudet tuontitullit voimaan – Kanada aikoo vastata samalla mitalla
Uutiset | 22.8.2026 8:04
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Kokoomus elätti kyytä povella – lasku lankeaa nyt
Uutiset | 20.8.2026 13:18
”Leima otsassa” – Kokoomuksen avaus kotihoidon tuen lakkauttamisesta sai kipinät sinkoilemaan
Uutiset | 20.8.2026 13:22
Päätoimittajalta | Kaikkoselta verhottu sivallus – nyt alkaa raju kisa äänistä
Uutiset | 18.8.2026 16:35

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Aurinkokunnassa oli joskus planeetta, jota harva edes muistaa
Uutiset | 22.8.2026 22:30
Sotahistoria | Viimeinen viiden tähden kenraali loisti länsirintaman ratkaisuvaiheissa – Omar Bradley oli Pattonin pomo ja Eisenhowerin luottomies
Uutiset | 22.8.2026 21:15
Kreml pillastui: USA:n jättihankkeella ”tuhoisat seuraukset koko ihmiskunnalle”
Uutiset | 22.8.2026 21:12
Maailman kuivimmassa asutussa paikassa vietettiin 14 vuotta ilman sateen pisaraakaan – vaikka meri on aivan vieressä
Uutiset | 16.8.2026 21:30
Lentotukialus, jonka historia unohti – USS Ranger palveli kaukana Tyynenmeren suurtaisteluista
Uutiset | 17.8.2026 21:20
”Käsittämätöntä” – Tällainen summa suomalaisilla on käyttötileillään
Uutiset | 18.8.2026 21:59

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Olen umpikepulainen, en oikeistokeskustalainen
Mielipide | 21.8.2026 13:06
Lukijalta: Datakeskusbuumi muuttaa Suomea – kuntien pitää uskaltaa neuvotella
Mielipide | 21.8.2026 11:42
Lukijalta: Kotihoidon arvostus on osa vastausta työn murrokseen
Mielipide | 21.8.2026 11:26
Lukijalta: Hoito edellyttää paljon muutakin
Mielipide | 21.8.2026 10:02

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Katri Kulmuni ei lähde ehdolle eduskuntavaaleissa – ”Työ on kesken”
Uutiset | 21.8.2026 10:05
Keskustajohtajan muistolaatta paljastettiin Tampereella
Uutiset | 19.8.2026 18:08
Mehtälä ehdottaa lapsiperheille omaa korkotukilainaa – ”Puoli Suomea tyhjenee, jos pankkeja ei saada toimittamaan tehtäväänsä”
Uutiset | 19.8.2026 11:30
Keskustanuoret tyrmää vastikkeellisuuden: Mihin kaikkosi keskustan ajatus kahden kuukauden takaisesta?
Uutiset | 18.8.2026 17:50
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste