Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Perustuslakivaliokunta näyttää vihreää valoa rajaturvallisuuslain jatkolle

16.10.2026 12:12
Lue lisää 
Elämä
Pitkään olen ajatellut, ettei Suomessa enää tarvitse sotia, toteaa Kaarina Juntunen kotonaan Suomussalmen kirkonkylän palvelutalossa. (Kuva: Saara Savusalo)

Rintama oli parikymppiselle lotalle välillä pelottava paikka – Nyt satavuotias Kaarina Juntunen kantaa huolta Ukrainan ahdingosta

Kaarina Juntunen on viimeisiä elossa olevia sekä talvi- että jatkosodan lottia.
Samuli Vänttilä 18.5.2023 10:00, muokattu 17.5.2023 15:33
a– a+
Elämä

Olihan se melkoista työtä. Lotta Kaarina Juntunen kantoi sankoilla ruokaa sotasairaalassa makaaville rintamamiehille. 

Elettiin talvisodan aikaa, Juntunen oli 16-vuotias. Kun ruuat oli jaettu ja sotilaat syötetty, lottien tehtävänä oli kuskata potilaiden ulosteita täynnä olevat astiat pihalle. Ei ollut sisävessoja eikä sähköä.  

Talvisota oli syttynyt marraskuussa 1939. Lottajärjestöön kuulunut Juntunen oli saanut siirron sotasairaalaan Äänekoskelle. 

– Tehtävään ei ollut muuta koulutusta kuin se, että oli lotta, Juntunen sanoo. 

Vaikka ulosteiden kantaminen ei ollut hommista mukavimpia, ei siitä valitettu. Jonkun piti sekin tehdä. 

Välillä tuli ilmahälytyksiä. Silloin piti laittaa lakanat niskaan ja juosta metsään. 

Maaliskuussa 1940 vajaat neljä kuukautta kestänyt talvisota loppui. Suomi oli menettänyt lyhyessä ajassa lähes 26 000 ihmishenkeä. 

– Rauha tuntui niin hyvälle. En uskonut, että enää voisi tulla uutta sotaa.  

Vuonna 1923 syntynyt Juntunen täytti viime tammikuussa 100 vuotta. Hän on yksi harvoja elossa olevia talvi- jatkosodan lottia. 

Lotta Svärd säätiön mukaan Suomessa on elossa enää 790 lottaa. Pikkulottia on enemmän: 3 573.  

Lotta Svärd säätiön rekistereistä ei selviä, kuinka moni elossa olevasta lotasta on palvellut sekä talvi- että jatkosodassa. Ihmisten eliniän perusteella voi päätellä, että heitä on enää hyvin vähän. 

Juntunen valmistui talvisodan jälkeen asuntolanhoitajaksi. Tuon ajan maailmassa kansakoulujen yhteydessä oli asuntoloita, joissa kauempaa tulevat oppilaat asuivat arkiviikot. 

Juntunen sai nopeasti työpaikan, mutta maailmanpolitiikan tyrskyt tulivat väliin. Kesällä 1941 syttyi jatkosota. Miehet määrättiin rintamalle, lotat palvelukseen. Juntunen lähti Uhtualle, jonne tarvittiin ruuanjakajia. 

Juntunen odotteli Suomussalmella Kiantajärven rannalla olevassa kanttiinissa kyytiä Uhtuan suunnalle. Siellä hän tapasi nuoren miehen. Kaksikko päätti kirjoitella toisilleen. 

Uhtualla Juntusen työskentelypaikka oli aivan rintaman tuntumassa. Etulinjassa olevat sotilaat tulivat sieltä hakemaan kuivamuonapaketteja. 

Ruoka oli kysyttyä, sillä kaikesta oli pulaa ja sotilailla ainainen nälkä. Kysyttyä oli myös tupakka. 

– Joskus jollekin tutulle saatoin vähän salaa antaa tupakkaa, että tuossa on, Juntunen nauraa. 

Rintaman tuntumassa työskenteleminen oli Juntusen mukaan toisinaan pelottavaa. Tykkien jyske ja taisteluiden melske kuuluivat selvästi.  

Välillä oli rauhallisempaa, mutta silloin piti pelätä desantteja. Lotilla oli oma teltta, jonka edessä oli jatkuva sotilasvartio. 

Juntunen muistaa ainakin kerran joutuneensa vihollisen tulitukseen ollessaan autokyydillä ruoanhakumatkalla. Siitä kuitenkin selvittiin. 

Sotien jälkeen Lotta Svärd -järjestö lakkautettiin ja lottapuvut piti hävittää. Se harmitti Kaarina Juntusta kovasti. Kuva: Saada Savusalo

Jatkosodassa Suomi valloitti Neuvostoliitolta laajoja alueita. Itä-Karjala haluttiin suomalaistaa, ja alueelle perustettiin muun muassa kouluja. 

Juntunen kuuli, että Äänisen rannalla sijaitsevaan Kontupohjaan kaivattiin asuntolanhoitajia. Hän sai siirron sinne. 

Juntunen piti uusista tehtävistään. Rintama oli siirtynyt kauemmaksi, Kontupohjassa oli kaunista ja rauhallista. Taustalla leijuva sota ei silti väistynyt mielestä. 

– Koko siellä oleminen oli minulle sotilashallinnon alaista lottatyötä.

Asuntolan lapset eivät osanneet aluksi suomea, mutta ruokaa valmistava emäntä puhui karjalan kieltä. Hän toimi tulkkina. 

Paikalliset ihmiset kutsuivat toisinaan kotiinsa tsaijulle, ja Juntunen meni.  

– Silloin uskottiin, että se alue jää Suomelle pysyvästi. Ajattelin, että jään itsekin sinne asumaan sodan jälkeen.

Juntunen kävi kirjeenvaihtoa sodan alussa tapaamansa nuoren miehen kanssa. Lopulta pari kihlautui. He menivät jatkosodan aikana naimisiin. 

Kesällä 1944 Neuvostoliitto aloitti suurhyökkäyksen ja suomalaisten oli peräännyttävä vauhdilla. 

Juntuselle sanottiin, että nyt on kiire, äkkiä pois. 

Asuntola lapsineen jäi niille sijoilleen. Mukaan Juntunen otti tavaroistaan sen, mitä ehti. 

Junat länttä kohti olivat täynnä. Juntunen sopi kyytiin juuri ja juuri. Suomen puolella tuli itku. Mieleen tulvahtivat Kontupohjaan jääneet lapset. 

– Sinne he jäivät. Monesti olen miettinyt, miten heille on käynyt, miten neuvostoliittolaiset ovat heihin suhtautuneet.

Juntunen muutti asumaan miehensä lapsuudenkotiin Suomussalmelle. Mies ei ollut vielä kotiutunut rintamalta, joten Juntunen tuli taloon miniäksi aluksi ilman aviomiestään.  

Vastassa oli paljon surua. Miehen kaksi veljeä olivat kuolleet sodassa. Toiselta oli jäänyt lapsia orvoiksi. He asuivat samalla tilalla. 

Sotien jälkeen Lotta Svärd -järjestö lakkautettiin ja lottapuvut piti hävittää. 

– Se harmitti kovasti.

Juntunen muutti tammikuussa kotitilaltaan Suomussalmen kirkonkylään palvelutaloon. 100-vuotiaana on sen aika, hän naurahtaa. 

Aviomies on jo kuollut. Juntunen sanoo muistelevansa sotaa usein, mutta liikaa se ei ole mieleen tai uniin tullut. Sota oli osa nuoruutta, eikä sille voinut mitään. 

Uutisia Ukrainan sodasta Juntunen sanoo seuranneensa paljon. Kaikkea hän ei jaksa televisiosta katsoa. Sota on liian kamalaa. 

– On se kun jatkuu vain. Ja siviileitäkin sillä tavalla.  

– Pitkään olen ajatellut, ettei Suomessa enää tarvitse sotia, mutta nyt on käynyt mielessä, että täytyykö sittenkin. Toivottavasti ei.

Juttu on julkaistu alun perin Suomenmaan aikakauslehdessä helmikuussa 2023.

Digilehden irtonumeroita voit ostaa täältä. Lehden voit tilata täältä.

Lue myös

Hallitus haluaa estää turvallisuutta uhkaavat kiinteistökaupat myös Ahvenanmaalla

Hallitus ehdottaa turvalunastuslain ulottamista Ahvenanmaalle. Esityksen myötä Ahvenanmaan alueella voitaisiin torjua kiinteistökaupat, joiden...
16.10.2026 16:20

Zelenskyi: Starlinkin toimivuutta ollaan parantamassa

Satelliittiverkkopalvelun toimintaongelmien vuoksi Ukraina ei ole kyennyt ampumaan alas Venäjän nopeasti lentäviä drooneja
16.10.2026 16:18

Espanja ja Italia sopivat rajatarkastusten lopettamisesta

Espanja ja Italia ovat sopineet lopettavansa maiden väliset rajatarkastukset. Diplomaatti- ja hallinnollisten lähteiden...
16.10.2026 16:06

Aihetunnisteet

jatkosota Kotimaa lotta svärd Politiikka sota talvisota

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
”Ei isääni mikään politiikka olisi pelastanut”– Rydman vakuutti syöpäsairaiden pääsevän yhä hoitoon
Uutiset | 15.10.2026 17:34
FT: Yhdysvallat on ehdottanut, että Eurooppaa vapauttaisi osan Venäjän jäädytetyistä varoista
Uutiset | 15.10.2026 7:39
Välttikö Hitlerin arkkitehti hirttosilmukan pelkällä tuurilla? – Omituinen onnekkuus piti Albert Speerin hengissä ja hyvisten kirjoissa vuodesta toiseen
Uutiset | 14.10.2026 22:00
Toimittajalta | Pienet lentokentät jälleen vaarassa – maakuntien ihmisillä pyyhitään Helsinki-Vantaan marmorilattiaa
Uutiset | 14.10.2026 21:27
Kelan eläkkeet ja toimeentulotuki nousevat ensi vuonna, opintoraha ja yleistuki pysyvät ennallaan
Uutiset | 14.10.2026 14:51
Ovaska hallituksen polttoainepaketista: Mitä järkeä tässä on?
Uutiset | 15.10.2026 16:42
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Historia | 12 sai tuomion, vain kymmenen marssi pyövelin eteen – amerikkalainen hirttolava oli huonoudessaan julma teloitusväline
Uutiset | 15.10.2026 22:00
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
EU-maiden johtajat riensivät Ukrainan tueksi huippukokouksessaan
Uutiset | 15.10.2026 17:40
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12
Historia | Kun natsijohtajat marssivat hirttolavalle, ei paluuta vanhaan enää ollut
Uutiset | 13.10.2026 22:15
Tutkimus: Miljoonien syöpien taustalta paljastuivat samat syylliset – olisivat estettävissä
Uutiset | 13.10.2026 21:46
Sotahistoria | Panssarikauhu toi avun Kannaksen tulihelvettiin – tehokas saksalaisase puri järeäänkin neuvostotankkiin
Uutiset | 9.10.2026 21:16
Sota-ajan kuva kiinnittää huomion: Mitä sotilaat oikein tekevät?
Uutiset | 13.10.2026 21:31
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Trump: ”Grönlannissamme alkaa massiivinen öljyn, kaasun ja mineraalien etsintä”
Uutiset | 14.10.2026 9:18
Tass: Witkoff ja Kushner suunnittelevat yhä Moskovan-vierailua, mutta haluavat selvennystä Ukrainan kantaan
Uutiset | 12.10.2026 12:24
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Milloin tulee lunta? – Näin kuuluu ennuste
Uutiset | 7.10.2026 15:05
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Tutkimus: Tämä tekijä ennustaa pitkää ikää
Uutiset | 19.9.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Uusimmat

Hallitus haluaa estää turvallisuutta uhkaavat kiinteistökaupat myös Ahvenanmaalla
Uutiset | 16.10.2026 16:20
Zelenskyi: Starlinkin toimivuutta ollaan parantamassa
Uutiset | 16.10.2026 16:18
Espanja ja Italia sopivat rajatarkastusten lopettamisesta
Uutiset | 16.10.2026 16:06
Zelenskyi kehui tapaamistaan Unkarin pääministerin kanssa
Uutiset | 16.10.2026 15:37
Kiova rakentaa liikuteltavia suojia bussipysäkeille
Uutiset | 16.10.2026 15:19
SK: Keskusrikospoliisi epäilee toimittajaa avunannosta salassapitorikokseen
Uutiset | 16.10.2026 15:08
Helsingin poliisilaitoksen ex-poliisia epäillään raiskauksesta ja ihmiskaupasta
Uutiset | 16.10.2026 14:34
Ympäristöministeriö vaatii täydennystä Sakatin Natura-poikkeuslupahakemukseen – huolena luonnonarvoille aiheutuvien haittojen korvaaminen
Uutiset | 16.10.2026 14:17
Ukrainan Patriotit ovat lopussa, Trump kiristää satelliittiyhteyksillä
Uutiset | 16.10.2026 13:47
Espanjan syyskuu oli maan mittaushistorian lämpimin
Uutiset | 16.10.2026 13:07
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

”Tämä on sellainen sukuvika” – Kymmenen tunnin työpäivä merellä paljastaa, mikä katoavassa ammatissa kiehtoo yhä
Uutiset | 11.10.2026 8:06
Kirja: Politiikassa on ilmiö, josta ei juuri puhuta – Vaikutukset näkyvät ”hitaasti ja vaivihkaa”
Uutiset | 11.10.2026 10:07
Toimittajalta | Kokoomus löisi Ylen polvilleen – sivistysporukan pakoa on turha enää ihmetellä
Uutiset | 6.10.2026 21:30

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Hallitus haluaa estää turvallisuutta uhkaavat kiinteistökaupat myös Ahvenanmaalla
Uutiset | 16.10.2026 16:20
Zelenskyi: Starlinkin toimivuutta ollaan parantamassa
Uutiset | 16.10.2026 16:18
Espanja ja Italia sopivat rajatarkastusten lopettamisesta
Uutiset | 16.10.2026 16:06
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15
Trump toisti väitteensä tulitauosta Ukrainan ja Venäjän välillä – ”He suostuivat, koska minä sanoin, että he suostuivat”
Uutiset | 13.10.2026 8:12

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Pohjoisen kasvu tarvitsee junia ja lentoja
Mielipide | 16.10.2026 11:34
Lukijalta: Sote-säästöjä pitää etsiä myös turhasta työstä
Mielipide | 16.10.2026 10:52
Lukijalta: Maakuntalentojen kriisi paljastaa liikennejärjestelmämme rakennevirheen
Mielipide | 16.10.2026 10:31
Lukijalta: Onko ”köyhien” rakentamasta sähköverkosta tulossa rikkaiden huvia?
Mielipide | 16.10.2026 10:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustanuoret ja keskustaopiskelijat kannustavat Auli Piiparista puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 15.10.2026 15:11
Keskustan Keski-Pohjanmaan piiri nimesi eduskuntavaaliehdokkaansa – Lintilä hakee jatkokautta
Keskusta | 15.10.2026 9:50
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Pohjois-Savon Keskusta valitsi kaksi uutta kansanedustajaehdokasta
Uutiset | 13.10.2026 15:45
Lapin Keskusta nimesi kahdeksan eduskuntavaaliehdokasta – Lohi ja Riipi mukana listalla
Uutiset | 12.10.2026 10:47
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste