Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Kotimaa

Suomen väkiluku ja kokonaishedelmällisyysluku pienessä kasvussa

23.7.2026 8:34
Lue lisää 
Työllisyys
Työnhakuvelvoite koskisi henkilöitä, joilla on edellytykset hakea töitä. Se arvioitaisiin työllistymissuunnitelman laatimisen yhteydessä. (Kuva: Jarno Mela)

Työmarkkinajärjestöt nihkeitä ministeriön ehdottamalle mallille työnhaun velvoitteista – myös hallituksen sisällä voi syntyä vääntöä

Ehdotus: Tarjottua työpaikkaa ei enää tarvitsisi hakea, mutta työpaikkoja pitäisi hakea laissa säädetty määrä kuussa
STT–Sanna Nikula 26.2.2020 13:37, muokattu 26.2.2020 13:47
a– a+
Työllisyys

Kiistely aktiivimallin korvaavan yksilöllisen työnhaun mallista jatkuu samaan aikaan, kun hallituksen paineet päästä työllisyystavoitteeseensa kasvavat päivä päivältä.

Työ- ja elinkeinoministeriön valmistelema pohjaesitys on saanut nihkeän vastaanoton niin työnantaja- kuin työntekijäjärjestöissä, eikä sopua yksityiskohdista ole löytynyt.

Ehdotuksen mukaan työttömän työnhakijan on haettava tietty määrä lähtökohtaisesti itse valitsemiaan työpaikkoja tietyssä ajassa, jotta työttömyysetuus jatkuu.

Mallia pohtivan kolmikantaisen työryhmän aika alkaa käydä vähiin, sillä hallitus odottaa ehdotusta kehysriiheen 7. huhtikuuta mennessä. Hallitus kuitenkin loppupeleissä päättää, viekö se mallia eteenpäin, vaikka ratkaisuun sisältyisi eriäviä mielipiteitä.

– Tavoite on, että hallitus pystyisi linjaamaan kehysriihessä mallin sisällön ja se menisi lausuntokierrokselle kesäkuun nurkilla, jonka jälkeen hallitus voisi antaa esityksensä eduskunnalle budjettilakina syksyllä, työryhmästä aikataulutetaan.

Tällä hetkellä pöydällä olevassa TEMin mallissa työttömän työnhakijan pitäisi hakea töitä esimerkiksi kerran viikossa eli neljä kertaa kuukaudessa ja jos velvoitetta ei noudata, seuraisi karenssia.

Ministeriössä arvioidaan, että perusoikeuksien kannalta velvoitteesta olisi syytä säätää lain tasolla.

Työntekijäpuolella ei kannateta kiveen hakattuja lukuja.

– Työttömien työnhakijoiden yksilölliset tilanteet vaihtelevat niin paljon. Enemmän pitäisi panostaa yksilölliseen työllisyyssuunnitelmaan, työntekijäpuolelta sanotaan.

Nykyisin työllistymissuunnitelman yhteydessä työnhakuvelvoite voidaan määrätä, mutta se on ministeriön mukaan usein ylimalkainen.

Ministeriössä pohditaan myös, että TE-toimiston osoittaman työpaikan hakematta jättämisestä ei enää jatkossa seuraisi karenssia. Työnantajapuoli vastustaa tätä, mutta ministeriön mielestä se, että työtön velvoitetaan hakemaan tiettyä määrää työpaikkoja tietyssä ajassa riittää korvaamaan nykyisen työtarjouksien velvoittavuuden.

Karenssi tarkoittaa, että työnhakija menettää työttömyysetuuden määräaikaisesti, jos on menetellyt työvoimapoliittisesti arvioituna moitittavalla tavalla.

Nykyisin karenssin pituus vaihtelee 15 päivästä 90 päivään. Työryhmässä on erimielisyyttä myös muun muassa siitä, kevennetäänkö karensseja nykyisestä vai ei.

Työnhakuvelvoite koskisi henkilöitä, joilla on edellytykset hakea töitä. Se arvioitaisiin työllistymissuunnitelman laatimisen yhteydessä.

TEMin kaavailujen mukaan työnhakuvelvoitetta voisi alentaa tai sitä ei asetettaisi ollenkaan esimerkiksi alueen työmarkkinatilanteen perusteella tai jos henkilöltä puuttuu tarvittava osaaminen tai työkyky. Siinä tapauksessa hakijalle tarjottaisiin palvelut, joita hän tarvitsisi työllistyäkseen.

Työryhmästä korostetaan, että malli on vielä valmisteluvaiheessa, eikä päätöksiä ole tehty mistään.

Työmarkkinajärjestöjen näkemykset ovat kaukana toisistaan, mutta helposti malli ei ole välttämättä poliittisestikaan sovittavissa. Esimerkiksi vihreät kannattaa perustuloa, ja velvoittavuuden systematisointi voisi olla heille ideologisesti hankalaa. Keskustassa puolestaan tuskin on kannatusta karenssien lieventämiselle nykyisestään.

Yksi kaavailu on ollut, että työnhaun laiminlyönnistä seuraavia karensseja porrastettaisiin niin, että ne olisivat ensin lievempiä ja sitten tiukkenisivat.

Karenssit olisivat todennäköisesti nykyistä lyhyempiä, mutta kestoja käydään vielä läpi vaikutusarvioiden perusteella.

Pohdinnassa on, että ensimmäisestä laiminlyönnistä seuraisi pelkkä huomautus tai korkeintaan päivän karenssi, mitä työnantajat ovat pitäneet löperönä.

– Meidän pitää hakea sellainen malli, jolla on hyvät työllisyysvaikutukset, mutta joka on oikeudenmukainen ja kohtuullinen tasoltaan, ministeriöstä tähdennetään.

Hallituksen pitää löytää syksyn budjettiriiheen mennessä keinot, joiden valtiovarainministeriö laskee lisäävän työllisyyttä 30 000 henkilöllä. Huhtikuun kehysriihi on välietappi, jossa keinojen pitäisi olla hallituksen työstettävänä.

Siinä missä työntekijäpuolella mallia pidetään liian tiukkana ja kankeana, työnantajien mielestä sen pitäisi olla vastikkeellisempi ja velvoittavampi. Työnantajapuolella uskotaan jopa, että ministeriön valmisteleman mallin työllisyysvaikutus on negatiivinen.

– Ministeriö ei ole edes selvittänyt oman mallinsa työllisyysvaikutuksia. Valtiovarainministeriön pitää todentaa kaikki työllisyystoimet. TEM ajaa jääräpäisesti omaa malliaan, jolla ei ole ainakaan järjestöjen tukea, työnantajapuolelta kritisoidaan.

TEMistä kerrotaan, että mallin työllisyysvaikutuksia lasketaan parhaillaan yhdessä VM:n kanssa. Ministeriön mukaan mallia rakennetaan siinä tarkoituksessa, että sillä on selvästi positiivinen työllisyysvaikutus.

Parhaillaan tehdään myös vaikutusarviota muun muassa suunnitteilla olevan mallin vaikutuksesta TE-toimistojen palveluihin.

Lue myös

Sää lämpenee vähitellen – viikonlopuksi luvassa epävakaisuutta ja paikallisia helteitä

Suomen lähistöllä pyörivä matalapaine tuo viikonlopuksi ja ensi viikon alkuun vaihtelevaa säätä. Alkuviikon...
23.7.2026 15:16

Kallas: Iskemme Putinia sinne, missä se eniten sattuu

EU-maat iskevät uudella Venäjän vastaisella pakotepaketilla presidentti Vladimir Putinia sinne, missä se eniten...
23.7.2026 14:43

Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: "Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?"

Europarlamentaarikko Katri Kulmuni (kesk./renew) vaatii hallitukselta toimia ja selvitystä siitä, onko kotimaisen vaihtoehdon...
23.7.2026 14:07

Aihetunnisteet

työllisyysaste työllisyystavoite

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Kaikkonen: Carunan kotimainen omistus on selvitettävä
Uutiset | 22.7.2026 13:13
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Missä päin Suomea ukkostaa eniten? – Selitys löytyy ukonilmojen uudelleensyntymisestä
Uutiset | 21.7.2026 21:55
Tieku: Aivojen ikääntymiseen voi vaikuttaa itse – tutkijat löysivät uuden mittarin
Uutiset | 20.7.2026 21:15
Jälleen vakava mönkijäturma – isoisä ja lapsenlapsi kuolivat
Uutiset | 22.7.2026 13:06
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Tutkimus: Arseeni on miehille vaarallinen alkuaine
Uutiset | 21.7.2026 21:30
Ulkomailla maksupäätteellä voi valita euron tai paikallisen valuutan – valitse aina paikallinen
Uutiset | 21.7.2026 22:14
Energiateollisuus: Carunan omistajavaihdos ei vaikuta sähkön siirtohintoihin
Uutiset | 22.7.2026 10:27
Pääministerin piina Garden Helsinki -kohussa ei ole vielä ohi
Uutiset | 22.7.2026 14:05
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Pelottava paljastus aurinkokunnan lähimenneisyydestä: Vieras tähti kulki läheltä
Uutiset | 18.7.2026 22:22
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Puolustussodan mestari rökitti saksalaiset ensimmäisessä maailmansodassa – alistui myöhemmin natsien vasalliksi
Uutiset | 16.7.2026 21:44
Tieku: Aivojen ikääntymiseen voi vaikuttaa itse – tutkijat löysivät uuden mittarin
Uutiset | 20.7.2026 21:15
Kaikkonen: Carunan kotimainen omistus on selvitettävä
Uutiset | 22.7.2026 13:13
Kannattaako syöpää hoitaa päivällä vai yöllä? – Uudet tutkimustulokset osoittavat, että asialla on väliä
Uutiset | 18.7.2026 20:45
Tutkimus: Aivot eivät kehittyneetkään älyn takia
Uutiset | 19.7.2026 20:13
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Onko kotonasi muurahaisia? – Pikku kikalla voi katkaista niiden reitin ja tulohalut
Uutiset | 13.7.2026 22:07
Epäpätevä ja ihmishengistä välittämätön ihmishirviö? – Brittikenraali Haig on ensimmäisen maailmansodan kyseenalaisimpia komentajia
Uutiset | 3.7.2026 22:40
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Lidlin juomahyllyillä uusi ilmiö
Uutiset | 15.7.2026 22:04
Kuka oli ensimmäisen maailmansodan paras kenraali? – Vastaus löytyy luultavasti Ranskasta
Uutiset | 10.7.2026 22:00

Uusimmat

Sää lämpenee vähitellen – viikonlopuksi luvassa epävakaisuutta ja paikallisia helteitä
Uutiset | 23.7.2026 15:16
Kallas: Iskemme Putinia sinne, missä se eniten sattuu
Uutiset | 23.7.2026 14:43
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
EU iski Googlelle lähes miljardin sakot
Uutiset | 23.7.2026 13:55
Carunan omistajavaihdos kuohuttaa: Keskustan Siponen vaatii hallitukselta toimia sähköverkkojen palauttamiseksi suomalaisomistukseen
Uutiset | 23.7.2026 12:27
Nainen ei ole koskaan ollut YK:n pääsihteeri – siihen voi tulla muutos, jos suurvallat eivät käytä tänä vuonna veto-oikeuttaan
Uutiset | 23.7.2026 10:57
Lavrov varoitti Rubiota Ukrainan aseellisesta tukemisesta
Uutiset | 23.7.2026 9:32
Helsingin Olympiastadionilla ei nähdä tänä kesänä yhtään suurkonserttia
Uutiset | 23.7.2026 9:31
Iran sanoo tehneensä iskuja Yhdysvaltojen sotilaskohteisiin Kuwaitissa ja Jordaniassa
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Kurvinen vaatii selontekoa: Hallituksen on kerrottava, kuka maksaa ennallistamisen miljardilaskun
Uutiset | 23.7.2026 9:11
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Kirjat | Muualta muuttava on maaseudulla aina outolintu, uutuuskirja väittää
Uutiset | 19.7.2026 9:00
Kylmän sodan ja modernisoituvan maailman keskustajohtaja – tutkija korostaa Johannes Virolaisen merkitystä aatteellisena uudistajana
Uutiset | 18.7.2026 9:00
40-vuotias | Antti Kurvisella on keskustalle vakava viesti – ”Vain isoa kuunnellaan”
Uutiset | 11.7.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Sää lämpenee vähitellen – viikonlopuksi luvassa epävakaisuutta ja paikallisia helteitä
Uutiset | 23.7.2026 15:16
Kallas: Iskemme Putinia sinne, missä se eniten sattuu
Uutiset | 23.7.2026 14:43
Kulmuni vaatii hallitukselta vastauksia Carunan omistuksesta: ”Selvittikö hallitus konsortion rakentamista Caruna-ostolle?”
Uutiset | 23.7.2026 14:07
Kysely: Suosituin lisuke uuden perunan kanssa ei ole silli
Uutiset | 16.7.2026 21:30
Tiesitkö? – Maailmassa on paikka, jossa jylisee ikuinen ukkonen
Uutiset | 20.7.2026 22:05
Montako kertaa Britannia on pommittanut Suomea? – Jatkosodan isku ei ollut yksittäistapaus
Uutiset | 19.7.2026 21:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Metsissämme mätänee joka vuosi miljoonia euroja – ja kansanterveyttä
Mielipide | 23.7.2026 11:32
Lukijalta: Suomen Keskusta Euroopan parlamentissa
Mielipide | 23.7.2026 11:28
Lukijalta: ”Metsää älköön autioksi hävitettäkö”
Mielipide | 20.7.2026 15:20
Lukijalta: Vihreä siirtymä tehdään syrjäseutujen selkänahasta
Mielipide | 20.7.2026 15:15

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Keskustan Roininen: Suomeen tarvitaan herätys työnantajapulasta
Keskusta | 22.7.2026 14:48
Listaus julki: Keskustan Elsi Katainen yksi vaikutusvaltaisimmista mepeistä
Uutiset | 8.7.2026 17:32
MT: Keskustan viljelijäkannatus kasvussa
Uutiset | 8.7.2026 15:36
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste