Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Politiikka

Keskustan Räsänen: Yrittäjien eläkelain uudistus on menossa metsään

25.6.2026 12:25
Lue lisää 
Yhdysvallat
Presidentti Donald Trumpilla ja hänen edeltäjällään Joe Bidenilla on hyvin erilainen näkemys siitä, mikä on Yhdysvalloille hyväksi. (Kuva: Jim Watso / Lehtikuva / AFP)

Tutkija: Trump puhui Gazasta kuin kiinteistövälittäjä eikä Nato-politiikasta saatu selkoa

Liuta erilaisia asetuksia allekirjoitettiin kuitenkin heti.
Suomenmaa – STT / Anniina Korpela 21.1.2025 12:02, muokattu 21.1.2025 12:26
a– a+
Yhdysvallat

Yhdysvaltain tuore presidentti Donald Trump oli selvästi paremmin valmistautunut toiseen presidenttikauteensa kuin mitä hän oli aikoinaan ensimmäiseen kauteensa, arvioi Ulkopoliittisen instituutin Yhdysvaltain sisäpolitiikan tutkija Maria Lindén STT:lle.

Trumpin tiimi oli valmistellut huomattavan määrän presidentin asetuksia ja erilaisia kirjelmiä, jotka Trump saattoi allekirjoittaa heti ensimmäisen päivänsä aikana.

– Pyrittiin luomaan sellainen mielikuva, että nyt heti alkaa tapahtua. Hänen kannattajansa arvostavat tekoja enemmän kuin puheita ja hänelle on tärkeää näyttää, että maailma muuttuu konkreettisesti heti, kun hän astuu valtaan, Lindén kertoo.

Lindén muistuttaa, että Trumpilla ja hänen edeltäjällään Joe Bidenilla on hyvin erilainen näkemys siitä, mikä on Yhdysvalloille hyväksi. Siten oli loogista ja odotettua, että Trump kumosi heti liudan sellaisia toimia, jotka Biden oli tehnyt presidentin asetuksella.

– Biden pitää ilmastonmuutosta uhkana Yhdysvaltojen olemassaololle. Trump puolestaan kokee, että fossiiliset polttoaineet ja niiden varantojen hyödyntäminen ovat tie onneen ja vaurauteen.

Osa Trumpin allekirjoittamista asetuksista on sellaisia, että ne tullaan Lindénin mukaan haastamaan oikeudessa hyvin nopealla aikataululla. Osa ei todennäköisesti tule menemään oikeudessa läpi.

– Eli eivät ne loppuviimeksi muuta maailmaa niin paljon kuin mitä alkuun kuulostaa.

Lindén kuitenkin huomauttaa, että niistä asetuksista, jotka eivät mene läpi oikeudessa, voidaan myöhemmin kirjoittaa uusi versio.

Trumpin astuttua valtaan kävi jälleen nopeasti selväksi, ettei Trump pidä toimimisesta kansainvälisten järjestöjen ja sopimusten kautta. Tästä kertovat Lindénin mukaan Trumpin allekirjoittamat päätökset, jotka vetävät Yhdysvallat pois Pariisin ilmastosopimuksesta ja YK:n alaisesta Maailman terveysjärjestö WHO:sta.

Asetukset olivat hänen mukaansa odotettuja.

– Hän (Trump) haluaa mieluummin, että Yhdysvallat pitää kätensä vapaina ja pystyy tekemään kahdenvälisiä diilejä muiden maiden kanssa.

Trumpin Nato-politiikasta ei saatu ensimmäisenä päivänä selkeää osviittaa. Sen suhteen ollaan Lindénin mukaan vielä toistaiseksi odottavalla kannalla.

Ulkopolitiikan saralla selkeästi poissaolollaan loisti Trumpin aiempi lupaus päättää Ukrainan sota vuorokaudessa.

– Olen koko ajan sanonut, että se oli sellaista rehentelyä, millä ei ole minkäänlaista totuuspohjaa. Se ei tarkoita, ettei Trumpilla olisi aitoa halua ratkoa sitä konfliktia tai varsinkaan, ettei hänellä olisi minkäänlaista suunnitelmaa, Lindén sanoo.

Lindénin mukaan Trumpille on hyvin tyypillistä sanoa asioita vain siksi, että ne kuulostavat hänen mielestään siinä hetkessä hyviltä. Lindén huomauttaa, että Suomessa ylitulkittiin Trumpin lupausta Ukrainan sodan nopeasta päättämisestä.

Gazan sodan suhteen ei ole Lindénin mukaan syytä olettaa, että Trump olisi palestiinalaisten näkökulmasta parempi vaihtoehto kuin Joe Biden tai Kamala Harris.

Virkaanastujaispuheessaan Trump kehui Gazan aselepoa maalailematta kuitenkaan toiveita pysyvästä rauhasta alueella. Lindénin mukaan Trump ei näytä lähestyvän konfliktia ainakaan palestiinalaisiin kohdistuvan empatian kautta.

– Hän puhui Gazan alueesta kuin hän olisi kiinteistönvälittäjänä sitä kaupittelemassa, että se on hieno maapala, jossa on paljon potentiaalia, kun on merenrantaviivaakin niin paljon.

Sisäpolitiikassakin Trump puuttui ensimmäisenä päivänään odotettuihin teemoihin kuten maahanmuuttoon, josta hän oli vaalikampanjansakin aikana puhunut paljon.

Trump hyökkäsi myös sukupuolivähemmistöjä vastaan. Trumpin presidenttikaudella Yhdysvaltain hallituksen virallinen linja on, että sukupuolia on vain kaksi: mies ja nainen. Sukupuolen katsotaan määräytyvän hedelmöittymisen hetkellä.

Lindénin mukaan linjauksesta voi syntyä monenlaisia ihmisoikeusongelmia.

– Erityisesti transnaisille tämä voi tuottaa uhkaavia, vaarallisia tilanteita vaikkapa vankiloissa.

Trump myös määräsi asetuksella, että kaikkien liittovaltion työntekijöiden on palattava takaisin lähitöihin. Kyseessä oli odotettu päätös, sillä toimistotyöntekijöiden etätyöt ovat herättäneet Trumpin työväenluokkaisten kannattajien keskuudessa närää.

Lindén oli jokseenkin yllättynyt siitä, kuinka kokonaisvaltaisesti Trump armahti vuoden 2021 loppiaisena kongressitalon mellakoihin osallistuneita.

– Ajattelin, että hän jättäisi vankilaan näitä pahimmista väkivaltarikoksista tuomittuja. Republikaanien omassa leirissä useat olivat tuoneet esiin näkemyksen, että siihen olisi hyvä vetää raja.

Kaikkiaan Trump armahti maanantaina noin 1 500 ihmistä, jotka olivat osallistuneet mellakoihin. Mellakat kulminoituivat siihen, että Trumpin kannattajat hyökkäsivät kongressitaloon, kun kongressi oli vahvistamassa Joe Bidenin vaalivoittoa.

Lue myös

Suomen päästökehityksessä nähtiin viime vuonna positiivisia pilkahduksia

Ilmastolakiin kirjatut tavoitteet eivät ole tuoreen ilmastovuosikertomuksen mukaan toteutumassa
25.6.2026 13:50

Pääministeri Orpo Puolassa: Suomelta 40 miljoonaa euroa lisää Ukrainan puolustukseen

Pääministeri Petteri Orpo sanoi puheenvuorossaan Gdanskissa, että Euroopan tuen Ukrainalle on jatkuttava pitkään niin taloudellisesti, sotilaallisesti kuin poliittisestikin
25.6.2026 13:35

Arvio: Lämpöaalto kytkeytyy yli 200 kuolemaan Espanjassa

Myös Pariisissa kuolleisuus on noussut
25.6.2026 13:21

Aihetunnisteet

Donald Trump Ulkomaat Yhdysvallat

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Kurvinen: Hallitus teki historiallisen törkytempun maanomistajille
Uutiset | 24.6.2026 10:57
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Käytätkö jatkojohtoja väärin? – Palonvaara
Uutiset | 23.6.2026 21:44
Kohulaki läpi – Alko laajentaa aukioloaan
Uutiset | 23.6.2026 11:55
Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Valtio aikoo luopua useista kansallispuistojen kiinteistöistä – ministeri Multala perustelee Luontopalvelujen ydintehtävien suojaamisella
Uutiset | 24.6.2026 12:27
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30
Tekniikka | Taistelu Englannista loi lentokonemoottorien legendan – Rolls-Royce Merlin käänsi toisen maailmansodan kulun
Uutiset | 17.6.2026 21:13
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00
Historia | Kun Salora loisti ja Valco romahti – väritelevisio muutti suomalaisten kodit ja unelmat
Uutiset | 21.6.2026 13:00
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Moskovan ylpeys jäi kakkoseksi – maailman korkein vapaasti seisova rakennelma avattiin 50 vuotta sitten
Uutiset | 23.6.2026 21:30
Jääkärien tulikasteesta 110 vuotta – ensimmäinen kaatunut oli torpparin poika Lappajärveltä
Uutiset | 16.6.2026 21:45
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ikäviä uutisia aamukahvin ystäville
Uutiset | 28.5.2026 22:03
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Turkin sodan torrakolla taisteltiin vielä talvisodassa –”Pertaani” oli koitua Suomen hirvikannan tuhoksi
Uutiset | 1.6.2026 21:29

Uusimmat

Suomen päästökehityksessä nähtiin viime vuonna positiivisia pilkahduksia
Uutiset | 25.6.2026 13:50
Pääministeri Orpo Puolassa: Suomelta 40 miljoonaa euroa lisää Ukrainan puolustukseen
Uutiset | 25.6.2026 13:35
Arvio: Lämpöaalto kytkeytyy yli 200 kuolemaan Espanjassa
Uutiset | 25.6.2026 13:21
Keski-Euroopan helteiden rippeet yltävät Suomeen lauantaina
Uutiset | 25.6.2026 12:59
Keskustan Räsänen: Yrittäjien eläkelain uudistus on menossa metsään
Uutiset | 25.6.2026 12:25
Rubio: Tullimaksujen kerääminen Hormuzinsalmella voisi johtaa menettelyn leviämiseen muillekin vesiväylille
Uutiset | 25.6.2026 12:17
Venezuelan maanjäristysten uhrimäärä voi nousta tuhansiin – vahvistettuja kuolonuhreja yli 160
Uutiset | 25.6.2026 12:00
Sosiaaliturvaministeri Partanen: Kokoomukselle ei käy tiettyjen järjestöjen sulkeminen tyystin avustusten piiristä
Uutiset | 25.6.2026 11:19
Keskustan Siika-aho vaatii loppua Hitas-asuntojen ruletille – ”Järjestely on tyypillinen kolmannen maailman maissa”
Uutiset | 25.6.2026 11:01
Elokuusta alkaen Suomesta pääsee junalla Ruotsiin
Uutiset | 25.6.2026 10:30
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Suomen päästökehityksessä nähtiin viime vuonna positiivisia pilkahduksia
Uutiset | 25.6.2026 13:50
Pääministeri Orpo Puolassa: Suomelta 40 miljoonaa euroa lisää Ukrainan puolustukseen
Uutiset | 25.6.2026 13:35
Arvio: Lämpöaalto kytkeytyy yli 200 kuolemaan Espanjassa
Uutiset | 25.6.2026 13:21
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Luonto | Amerikantulokas valtasi Suomen ja katosi – Mitä rannoilla oikein tapahtui?
Uutiset | 18.6.2026 21:30

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Maksamme itsemme kipeiksi vääristä asioista – sote-laivan on käännyttävä ennen kuin se uppoaa
Mielipide | 25.6.2026 13:17
Lukijalta: Ostovoima ratkaisee – tavallisen perheen arki ei saa jäädä sivuun
Mielipide | 25.6.2026 13:10
Lukijalta: Paula Risikko nosti esiin Suomen sokean pisteen
Mielipide | 25.6.2026 13:06
Lukijalta: Suomi on EU:n yhteiskunnallisen kehityksen seurannassa
Mielipide | 25.6.2026 12:17
Lukijalta: Uudet perunat eivät ole vain ruokaa, vaan osa huoltovarmuutta
Mielipide | 18.6.2026 13:05
Lukijalta: Keskustan perhepoltiikka kaipaa uutta linjaa
Mielipide | 18.6.2026 13:12
Lukijalta: Seisomme Laura Lakson takana – yhdistyksen etua vahingoittanut toiminta johti eroihin
Mielipide | 23.6.2026 13:18
Lukijalta: Terveysjärjestöjen kansallinen neuvontatyö on tärkeää
Mielipide | 18.6.2026 12:50

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste