Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Talous

Julkinen velka suhteessa bruttokansantuotteeseen ylitti 90 prosentin rajan

30.9.2026 9:11
Lue lisää 
Terveys
Rasvamaksan taustalla on useimmiten vyötärölihavuus, mutta myös normaalipainoisen maksa voi olla rasvoittunut. (Kuva: Paula Åström)

Tiesitkö, mikä on Suomen yleisin maksasairaus? – Näin voit ennaltaehkäistä sitä

Suomenmaa 5.5.2022 22:00, muokattu 5.5.2022 17:05
a– a+
Terveys

Rasvamaksa on Suomen yleisin maksasairaus ja sitä esiintyy jopa neljäsosalla aikuisväestöstä. Heistä joka viidennellä maksan rasvoittuminen on edennyt maksatulehdukseksi, joka voi johtaa maksakirroosiin ja maksasolusyöpään, Munuais- ja maksaliitto kertoo tiedotteessaan.

Rasvamaksatauti on lisääntynyt ylipainon yleistymisen myötä. Ylipainoisista joka kolmannella on rasvamaksa. Rasvamaksan taustalla on useimmiten vyötärölihavuus, mutta myös normaalipainoisen maksa voi olla rasvoittunut. Myös lasten ja nuorten maksa voi rasvoittua. Ylipainoon liittyvä rasvamaksatauti on nykyisin lapsuusiän yleisin maksasairaus.

Pitkään jatkuva alkoholinkäyttö voi pienemmilläkin annoksilla vahingoittaa maksaa. Alkoholinkäytön jatkaminen voi johtaa maksan tulehdusreaktioon ja maksakirroosiin. Noin 90 prosenttia maksakirrooseista Suomessa on alkoholin aiheuttamia.

Vuosittain Suomessa todetaan yli 500 maksasyöpää. Syöpärekisterin mukaan maksasyöpien määrä on kaksinkertaistunut Suomessa 20 vuoden aikana. Suomessa yleisin maksasyövän syy on alkoholin käyttöön liittyvä maksavaurio.

Maksasairaus todetaan usein sattumalta, koska se aiheuttaa oireita, vasta kun maksa on jo vahingoittunut. Alkuvaiheessa maksavaurio voi aiheuttaa lämmönnousua, ruokahaluttomuutta, pahoinvointia ja kutinaa. Munuais- ja maksaliiton tuoreen kyselytutkimuksen mukaan Noin puolet vastaajista (49 %) sanoo, että maksasairaus väsyttää erittäin tai kohtalaisen paljon.

– Tulevilla hyvinvointialueilla painopistettä on siirrettävä maksasairauksien varhaiseen toteamiseen, diagnostiikan lisäämiseen ja sairastuneiden elämänlaatuun. Näin pystytään vaikuttamaan myös tulevaisuuden kustannuksiin kasvavalla sairausalueella, muistuttaa Munuais- ja maksaliiton toiminnanjohtaja Sari Högström.

Maksasta voi pitää huolta terveellisillä elintavoilla: välttämällä ylipainoa, vähentämällä alkoholia, jättämällä luontaistuotteet ja laihdutuskuurit kaupan hyllylle, liikkumalla ja annostelemalla lääkkeet oikein.

– Kaikki maksasairaudet eivät kuitenkaan johdu elintavoista. Perinnöllisten ja autoimmuunisairauksien puhkeamiseen ei voi itse vaikuttaa, mutta elintapoihinsa voi, sanoo Munuais- ja maksaliiton maksa-asiantuntija Tarja Teitto-Tuckett.

Maksalla on yli 500 tehtävää. Maksa on tärkeä muiden elinten, kuten aivojen, munuaisten ja lihasten toiminnalle. Maksa hajottaa alkoholia, lääkkeitä ja muita vahingollisia aineita sekä elimistön itsensä tuottamia myrkkyjä. Maksa muokkaa ravintoaineita ja vitamiineja elimistön tarpeita vastaavaksi.

Maksa tuottaa valtaosan ihmisen valkuaisaineista ja rasvoista. Maksalla on tärkeä tehtävä veren sokeripitoisuuden ja elimistön kolesterolitasapainon säätelyssä. Maksa vastaa myös veren hyytymistekijöiden tuottamisesta ja osallistuu usean hormonin tuotantoon ja säätelyyn.

Lue myös

Julkinen velka suhteessa bruttokansantuotteeseen ylitti 90 prosentin rajan

Julkinen velka suhteessa bruttokansantuotteeseen ylitti 90 prosentin rajan vuoden toisella neljänneksellä, kertoo Tilastokeskus. – Julkisen...
30.9.2026 9:11

Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa

Pohjois-Korean itsevaltainen johtaja Kim Jong-un on erittäin ylipainoinen ja painaa yli 140 kiloa...
30.9.2026 8:57

Poliisi epäilee miestä sukuelimen paljastamisesta lapsille Espoossa kauppakeskuksissa ja kirjastotiloissa

Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus vangitsi alkuviikolla noin 40-vuotiaan miehen, jota poliisi epäilee sukuelimensä paljastamisesta lapsille...
30.9.2026 8:52

Aihetunnisteet

Terveys

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Taloyhtiö voi kieltää tupakoinnin omassa asunnossa ilman perustuslaillisia esteitä, katsoo perustuslakivaliokunta
Uutiset | 29.9.2026 16:00
Yksi automerkki kerää aina eniten parkkisakkoja – Näillä kuskeilla kova nousu
Uutiset | 28.9.2026 21:31
SDP esittää hallitukselle epäluottamusta Lähi-idän politiikasta – Kurvinen: Näin äänestää keskusta
Uutiset | 29.9.2026 16:01
”Jäin maihin,” herra Sawyer viestitti vaimolleen – Sitten tapahtui yksi merenkulun suurimmista mysteereistä
Uutiset | 29.9.2026 21:31
Kuinka usein käyt vessassa? Tutkimus löysi tavanomaisen rytmin
Uutiset | 28.9.2026 22:00
Uskaltaako syyslomalla matkustaa Rodokselle? THL:n lääkäri arvioi vatsatautitilannetta
Uutiset | 29.9.2026 12:17
Sotahistoria | Viinaa, venkoilua ja 28 pudotettua vihulaista – Greg ”Pappy” Boyington oli Tyynenmeren ilmasodan rämäpäisin antisankari
Uutiset | 29.9.2026 21:23
Tu-95 -pommikone syöksyi maahan Venäjän Kaukoidässä
Uutiset | 29.9.2026 17:18
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11
Poliisit poistuivat räjähteen luota ja räjähde katosi – Nyt kahta poliisia epäillään virkavelvollisuuden rikkomisesta
Uutiset | 22.9.2026 17:47
Oikeustieteen professori: Suomen käännytyslaki on ”kurssikirjaesimerkki” perussopimusrikkomuksesta
Uutiset | 23.9.2026 18:21
Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Sotahistoria | Norjan kuningas pakeni, upseerit riitelivät, lentotukialus upposi – Miksi HMS Gloriousin tuholle vedettiin pitkä salaisuuden verho?
Uutiset | 28.9.2026 21:13
Juhlista kotiin ajanut maanviljelijä käräytti Britannian lentotukikohtaa uhanneen terrorihankkeen – epäillyt vapautettiin takuita vastaan
Uutiset | 28.9.2026 9:21
Televisio | Poliisisarja, joka muutti kaiken – unohtumaton Hill Street Blues rikkoi television vanhat säännöt
Uutiset | 26.9.2026 21:29
Dieselautojen käyttövoimavero on poistettava, vaatii keskustan Anne Kalmari
Uutiset | 26.9.2026 11:24
Suomi sai jatkosodassa vangiksi yhden kenraalin – kohtalo oli kova, kun sota päättyi
Uutiset | 1.9.2026 22:30
Sotahistoria | Lontoon pyssy tuli tarpeeseen – kaameasti potkinut pst-kivääri puri talvisodan neuvostotankkeihin
Uutiset | 4.9.2026 21:27
Tätä eurooppalaista lilliputtivaltiota ei moni edes tiedä, vaikka se sanoo olevansa maailman vanhin tasavalta
Uutiset | 2.9.2026 21:46
Sotahistoria | Hitler vedätti Stalinia aikansa härskeimmällä asekaupalla – keskeneräinen saksalaisristeilijä päätyi puolustamaan Leningradia
Uutiset | 14.9.2026 21:20
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Elokuvat | Kauriinmetsästäjä on maailman parhaita elokuvia – mutta siinä on liuta mielenkiintoisia virheitä
Uutiset | 17.9.2026 22:24
Jatkosota | Suomen jättimotti oli sinetti Kannaksen takaisinvaltaukselle – jähmeä neuvostokomento jätti Suomelle valtavan sotasaaliin
Uutiset | 31.8.2026 22:00
Nato-maan johtaja lyttää 5. artiklan: ”Tilanne ei ole koskaan ollut näin vakava”
Uutiset | 18.9.2026 21:30
Jyrsijät | Nyt tuli varoitus vitsauksesta, jota kukaan ei halua riesakseen – ”Merkkeihin kannattaa suhtautua vakavasti”
Uutiset | 15.9.2026 21:21
Minkä tähden kuningas Charles jättää sukulaisensa kuningas Haraldin hautajaiset väliin?
Uutiset | 7.9.2026 21:50

Uusimmat

Julkinen velka suhteessa bruttokansantuotteeseen ylitti 90 prosentin rajan
Uutiset | 30.9.2026 9:11
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Poliisi epäilee miestä sukuelimen paljastamisesta lapsille Espoossa kauppakeskuksissa ja kirjastotiloissa
Uutiset | 30.9.2026 8:52
Yrittäjät esittelee leikkauslistansa – ”Velkajarrusta on pidettävä kiinni”
Uutiset | 30.9.2026 8:30
Dieselin ja 95-bensiinin keskihinnoissa näkyvä nousu elokuusta
Uutiset | 30.9.2026 8:23
Tieverkon korjausrahoituksen putoaminen uhkaa romuttaa alueellisen tieverkon, kertoo tuore raportti
Uutiset | 30.9.2026 8:16
Kysely: Suomalaiset suhtautuvat myönteisesti terveystietojen käyttöön tutkimuksessa
Uutiset | 30.9.2026 7:10
Pohjois-Korea kiistää Etelä-Korean syytöksen jalkaväkimiinoista demilitarisoidulla vyöhykkeellä
Uutiset | 30.9.2026 6:55
Norjassa alkavat tänään Epstein-kuulemiset
Uutiset | 30.9.2026 4:14
Trump: Teknologiajättien johtajat allekirjoittivat ”moraalisesti sitovan” sopimuksen tekoälyn itsesääntelystä
Uutiset | 30.9.2026 3:58
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Onko kokoomus menettämässä sivistysporvarit? Ilmiö ei ole uusi, vastaa professori
Uutiset | 27.9.2026 7:00
Mutta kun Hormuz – hallitukselta ei löydy vieläkään keinoja bensan hinnan alentamiseen
Uutiset | 24.9.2026 18:32
Hallitus hehkutti työllisyyden käännettä ja kuittaili oppositiolle – keskusta ja SDP jyrähtivät velkataakasta ja yhteisöverosta
Uutiset | 22.9.2026 16:06

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Julkinen velka suhteessa bruttokansantuotteeseen ylitti 90 prosentin rajan
Uutiset | 30.9.2026 9:11
Arvio: Näin paljon Pohjois-Korean Kim painaa
Uutiset | 30.9.2026 8:57
Poliisi epäilee miestä sukuelimen paljastamisesta lapsille Espoossa kauppakeskuksissa ja kirjastotiloissa
Uutiset | 30.9.2026 8:52
Yhden vitamiinin puute voi aiheuttaa toistuvia flunssia, kertoo lääkäri Seurassa
Uutiset | 26.9.2026 20:56
Kenelle tämä titteli nyt kuuluu, kun kuningas Haraldia ei enää ole?
Uutiset | 23.9.2026 22:15
Mustia sukkia ei koskaan kannata laittaa lentokoneeseen – Turvallisuusriski
Uutiset | 23.9.2026 21:11

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Kun arki kaventuu, myös yksinäisyyden riski kasvaa: ikäihmiset vaarassa jäädä yksin
Mielipide | 30.9.2026 9:21
Lukijalta: Poliitikkojen tunnustettava julkisen talouden tosiasiat – eläkkeitä leikattava ja veroja korotettava
Mielipide | 30.9.2026 8:41
Lukijalta: Tekopyhää toimintaa
Mielipide | 30.9.2026 8:40
Lukijalta: Suomen olemassaolon reunaehdot talvisodan jälkeen
Mielipide | 30.9.2026 8:30

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Kaikki uomamerkinnät peruttava valmisteilla olevasta maakuntakaavasta, vaatii Varsinais-Suomen Keskustan maaseututoimikunta
Keskusta | 25.9.2026 19:33
Etelä-Hämeen keskustapiiri nimesi Roosa Grönbergin ja Asko Niemelän kansanedustajaehdokkaiksi
Uutiset | 25.9.2026 14:15
Keskustan Uudenmaan piiri esittää Antti Heikkilää puoluevaltuuston johtoon
Uutiset | 25.9.2026 9:30
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste