Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Tarinat
Haku
Liikenne

Auto pitäisi pitää helteellä aina varjossa – yllättävä riski jopa tuulilasille

1.7.2026 21:45
Lue lisää 
Autoilu
Öljynvaihdosta ei ole suurtakaan hyötyä, jos autoon jätetään likainen suodatin. (Kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva)

Tämä väärä oletus voi johtaa jopa vakavaan moottorivaurioon – nykyautojen ominaisuudet voivat yllättää

Risto Luodonpää 7.2.2023 21:50, muokattu 7.2.2023 12:00
a– a+
Autoilu

Autojen öljynvaihtovälit ovat kasvaneet viime vuosikymmenten aikana merkittävästi. Siinä, missä 1990-luvulla öljynvaihtovälit olivat 5 000 kilometrin luokkaa, venyvät ne nykyään parhaimmillaan jopa yli 30 000 kilometriin.

– Joku saattaa vieläkin ajatella, että suodattimen voi vaihtaa joka toisen öljyvaihdon yhteydessä, mutta öljyt kestävät itse asiassa pidempään kuin suodatin. Öljynsuodatin on tehty paperista ja se on kyllä todella vettynyt ja likainen usean kymmenen tuhannen ajokilometrin jälkeen. On todella tärkeää vaihtaa öljynsuodatin joka kerta, kun vaihdetaan öljytkin, painottaa Vianorin autohuollon päällikkö Pekka Alanko.

Öljynvaihdosta ei ole siis suurtakaan hyötyä, jos autoon jätetään likainen suodatin. Suodattimen mennessä tukkoon öljy kiertää kokonaan ilman suodatinta. Pahimmillaan autossa on suodatin, joka ei tee mitään vaan öljy virtaa aina sen ohitse.

Öljypohjan sisältö vaikuttaa merkittävästi moottorin kuntoon ja auton suorituskykyyn. Jos öljyjä ja suodatinta ei vaihda säännöllisesti, öljyn ominaisuudet heikkenevät ja voitelu huononee, mikä voi pahimmillaan johtaa vakavaan moottorivaurioon.

Hiukkassuodattimella varustetuissa dieselajoneuvoissa öljyn sekaan pääsee regeneroinnin, eli hiukkassuodattimen puhdistuspolton, yhteydessä aina polttoainetta, jolloin öljy laimenee vaihtovälin aikana. Näissä autoissa on erityisen tärkeää, että öljyt vaihdetaan ajallaan.

Tänä päivänä moottoriöljyjä on olemassa huima määrä eikä ole todellakaan yhdentekevää, mitä öljyä moottoriin laitetaan.

Myös tiukentuneiden päästömääräysten vuoksi öljyiltä vaaditaan aivan uudella tavalla erilaisia ominaisuuksia, jotta ne suoriutuvat tehtävästään autovalmistajan tarkoittamalla tavalla.

– Luokitusasetuksia on valtavasti, ja niistä öljyn viskositeetti ja ACEA-luokitus ovat henkilöautojen kannalta tärkeimmät. Viskositeetti eli juoksevuus ilmaistaan kahdella luvulla, esimerkiksi 10W-30. Ensimmäinen W-kirjaimen edessä oleva numero kertoo, miten juoksevaa öljy on matalassa lämpötilassa ja toinen luku kuvaa juoksevuutta korkeassa lämpötilassa. Molempien lukujen kohdalla on hyvä muistaa sama sääntö: Mitä korkeampi luku, sitä paksumpi öljy on kyseessä, Pekka Alanko selkeyttää.

ACEA-luokitus puolestaan kertoo, millaisiin käyttöolosuhteisiin öljy on suunniteltu. A-luokka on bensiinimoottoreille, B-luokka dieselmoottoreille, C-luokka katalysaattori- ja hiukkassuodattimilla varustetuille henkilöautoille ja E-luokka raskaalle kalustolle.

– Kirjaimen jälkeen tulevasta numerosta näkee, millaiseen käyttöön öljy on suunniteltu. Mitä suurempi luku, sitä vaativampi luokka, asiantuntija neuvoo.

Takuun alaisissa autoissa öljynvaihdon kanssa tulee olla erityisen tarkka. On aina varmistettava, että öljy täyttää autovalmistajan ko. moottorille määrittelemät vaatimukset. Jos autoon laittaa vääränlaista moottoriöljyä, se on välitön peruste moottorin takuun eväämiselle.

– Aina pitää jäädä jälki siitä, mitä öljyä moottorin on laitettu, Alanko kertoo.

Monet autot valvovat itse öljyn kuntoa öljynlaatutunnistimien avulla. Siksi tunnistimet pitääkin nollata öljynvaihdon yhteydessä.

– Jos tunnistin jätetään nollaamatta, auto ei ymmärrä, että öljyt on vaihdettu. Silloin huoltovalo jää palamaan, mikä vaikuttaa myös auton jälleenmyyntiarvoon, huoltopäällikkö muistuttaa.

Lue myös

THL: Lemmikkikoiran mikrobit voivat suojata alle vuoden ikäistä lasta hengitystieinfektioilta

Jos ihmisillä on aktiivinen elämäntapa, ja he kantavat sisälle ulkoa maaperän mikrobeja, sillä on vaikutusta, sanoo THL:n johtava tutkija Anne Karvonen
3.7.2026 0:02

Suomen sijoitus kilpailukykyvertailussa laski selvästi

Eniten laski yritysten suorituskyky. Heikoin tekijä oli yhä taloudellinen menestys.
3.7.2026 0:01

Tunnistatko masennuksen fyysiset oireet?

Mieli vaikuttaa vahvasti myös kehoon, kuten nykyään kiistatta tiedetään. Masennukseen liittyviä fyysisiä oireita voivat...
2.7.2026 22:30

Aihetunnisteet

autoilu moottorivaurio öljynsuodatin öljynvaihto

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Näin moni nuori välttää maksukortin käyttöä
Uutiset | 30.6.2026 20:50
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
PLL: Hyttysenpistosta tuleva kutina ei johdu hyttysestä
Uutiset | 1.7.2026 22:15
Näin moni mökkeilee yksin – vuosittaisten mökkipäivien määrä vaihtelee suomalaisten välillä rajusti
Uutiset | 1.7.2026 20:50
Keskustan Siponen: Perussuomalaiset kuittasi Purran johdolla Garden-tukiaiset – uskottavuus tiukkaan taloudenpitoon mennyt
Uutiset | 1.7.2026 11:34
Mitä jos myrsky vahingoittaa autoa? – ”Ei saa siirtää omin päin”
Uutiset | 30.6.2026 22:00
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00
Sotahistoria | Onnekas saksalaisristeilijä selvisi uskomattomista paikoista – erikoinen arvonta vei lopulta tuhoon
Uutiset | 26.6.2026 21:13
Mykkäelokuvien aika päättyi melkein sata vuotta sitten – yksi näyttelijä yhä elossa
Uutiset | 24.6.2026 22:30
Mikä on vanhin elokuva, jonka päänäyttelijä on yhä elossa?
Uutiset | 27.6.2026 21:00
Jatkosota alkoi Suomen suurmenestyksellä – kuvat kertovat hyökkäysvaiheen tarinan
Tarinat | 21.6.2026 15:00
Uusi alkoholilaki tulee voimaan ensi viikolla, Alkojen aukioloajat laajenevat
Uutiset | 26.6.2026 14:48
Näin moni nuori välttää maksukortin käyttöä
Uutiset | 30.6.2026 20:50
Voit nähdä pian asteroidin
Uutiset | 24.6.2026 23:00
Suomessa on järvi, jossa elää kampeloita – tiedätkö missä?
Uutiset | 10.6.2026 21:23
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Voimaharjoittelu ei riitä – Tutkimus paljasti, mitä ikääntyvän askel vaatii
Uutiset | 10.6.2026 22:02
Ennätys, joka jäi ikuiseksi – DDR-jätti sinkosi keihäänsä sadan metrin ja urheiluhistorian tuolle puolen
Uutiset | 9.6.2026 21:10
Luulitko, että Euroopan korkein vuori sijaitsee Alpeilla? – Näin ei ole
Uutiset | 5.6.2026 21:15
Mitä ihmettä? – Suomen järvien syvin kohta ei sittenkään ehkä tiedossa
Uutiset | 4.6.2026 21:45
Pohjoismaiden korkein huippu ei sijaitse Pohjoismaissa – tiedätkö paikan?
Uutiset | 12.6.2026 22:00
Kuningaslohen lyhyt vierailu päättyi surkeasti – Tyynenmeren jättiläistä yritettiin istuttaa Suomeen suurin odotuksin
Uutiset | 20.6.2026 13:00
Kun taivaalla jylisi kymmenen moottoria – Convair B-36 Peacemaker oli aikansa hurjin ydinpelote
Uutiset | 4.6.2026 21:22
Missä ihmeessä oli Estelle, kun muut kuninkaalliset juhlivat Ruotsissa?
Uutiset | 15.6.2026 21:28

Uusimmat

THL: Lemmikkikoiran mikrobit voivat suojata alle vuoden ikäistä lasta hengitystieinfektioilta
Uutiset | 3.7.2026 0:02
Suomen sijoitus kilpailukykyvertailussa laski selvästi
Uutiset | 3.7.2026 0:01
Tunnistatko masennuksen fyysiset oireet?
Uutiset | 2.7.2026 22:30
Pahat sadevahingot mahdollisia – tarkkaile etenkin kellareita ja varastotiloja, liikenteessä on parempi pysähtyä korkealle
Uutiset | 2.7.2026 22:15
Etuovi: Täällä on suurimmat mökkimarkkinat
Uutiset | 2.7.2026 22:00
Nyt on selvitetty, kuinka paljon aikaa suomalaiset käyttävät ruohon leikkaamiseen
Uutiset | 2.7.2026 21:42
Aiotko autoilla ulkomailla lomallasi? – Muista tyypilliset vahingot
Uutiset | 2.7.2026 21:20
Yhdysvaltojen 250 vuotta täyttävän itsenäisyysjulistuksen ratkaisevalla allekirjoittajalla oli suomalaiset sukujuuret
Uutiset | 2.7.2026 21:00
Zelenskyi: Ilmapuolustuksen oltava yksi Nato-kokouksen keskeisistä tuloksista
Uutiset | 2.7.2026 19:22
Lehdistönvapausjärjestö tarkastelee uudelleen Gazassa kuolleiden toimittajien listaansa – jotkut journalisteiksi listatut osoittautuivat taistelijoiksi
Uutiset | 2.7.2026 19:19
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Hallituksen tekohengitys maksaa miljardeja – olisiko jo aika ottaa poliittiset lelut ja natsat pois?
Uutiset | 24.6.2026 13:45
Liina Tiusanen teki asumisratkaisun, jota moni hämmästelee – ”Perheet ovat hirveän yksin”
Uutiset | 19.6.2026 8:31
Haltialan kotieläinpiha heräsi uuteen eloon, kun Lumijoen Lännentila laajeni Helsinkiin
Uutiset | 20.6.2026 8:00

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
THL: Lemmikkikoiran mikrobit voivat suojata alle vuoden ikäistä lasta hengitystieinfektioilta
Uutiset | 3.7.2026 0:02
Suomen sijoitus kilpailukykyvertailussa laski selvästi
Uutiset | 3.7.2026 0:01
Tunnistatko masennuksen fyysiset oireet?
Uutiset | 2.7.2026 22:30
Tutkimus: Insuliinilla ja Alzheimerin taudilla yhteys
Uutiset | 23.6.2026 22:15
Historian ensimmäinen panssaritaistelu alkoi 110 vuotta sitten – järjetön teurastus opetti liittoutuneille lopulta, miten sota voitetaan
Uutiset | 29.6.2026 21:30
Nämä olivat ensimmäisen maailmansodan tappavimmat taistelut – verisin päivä oli aivan omaa luokkaansa
Uutiset | 25.6.2026 22:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Sunnuntailisät on aika uudistaa – nykysääntely ei vastaa yhteiskunnan todellisuutta
Mielipide | 2.7.2026 15:41
Lukijalta: Sunnuntailisät ovat oikeudenmukainen korvaus poikkeuksellisesta työajasta
Mielipide | 1.7.2026 17:00
Lukijalta: Miljardisäästöt siirtymällä kantatietopotilasjärjestelmään
Mielipide | 1.7.2026 16:57
Lukijalta: Kohtaamisessa on kasvun avaimet
Mielipide | 1.7.2026 16:55

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Nuorkeskusta: Ihmisarvo ei ole mielipidekysymys
Uutiset | 23.6.2026 18:32
Keskustanaiset: Keskustan kannatuksen on noustava, jos puolue mielii hallitukseen
Uutiset | 23.6.2026 12:40
”Arvokas hautaaminen on yhteiskunnan tehtävä”, keskusta linjaa seurakuntavaaliohjelmassaan
Uutiset | 18.6.2026 13:46
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata

✖

Kirjaudu sisään

Syötä tunnuksesi alla oleviin kentiin. Jos sinulla ei ole vielä tunnusta, voit rekisteröityä täällä.

Näköislehti vaatii voimassaolevan tilauksen. Tilaa Suomenmaa täällä.

Olen unohtanut salasanani
Rekisteriseloste