Banner
Open Navbar
Close Navbar
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
Lataa Suomenmaa-sovellus: IOS / Android
Banner
  • Mediatiedot
  • Toimitus
  • Palaute ja juttuvinkki
  • Lataa uutissovellus
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Mielipiteet
  • Tapahtumat
Haku
Politiikka

Keskustan Kaikkonen IS:n haastattelussa: Kokoomus on muuttunut

6.11.2026 12:19
Lue lisää 
Nato-jäsenyys
Ruotsin uusi pääministeri Ulf Kristersson ja Suomen pääministeri Sanna Marin pitävät kiinni tavoitteesta, että maat liittyvät Naton jäseniksi yhtä jalkaa. (Kuva: Vesa Moilanen / Lehtikuva)

Pääministereiltä tuli yhteinen vakuutus – Suomi ja Ruotsi eivät aio erota Nato-taipaleen loppusuoralla

STT - Nina Törnudd 28.10.2022 18:02, muokattu 28.10.2022 18:38
a– a+
Nato-jäsenyys

Ruotsin uusi pääministeri Ulf Kristersson ja pääministeri Sanna Marin (sd.) pitävät kiinni tavoitteesta, että Suomi ja Ruotsi liittyvät Naton jäseniksi yhtä jalkaa.

Maiden välinen yhteistyö on Nato-prosessissa sujunut hyvin alusta lähtien ja jatkuu myös Ruotsin uuden hallituksen aikana, pääministerit sanoivat yhteisessä tiedotustilaisuudessa Helsingissä.

Ratifiointia vielä panttaava Turkki on antanut ymmärtää, että sillä on enemmän ongelmia Ruotsin suhteen kuin Suomen, mutta kumpikaan pääministeri ei pitänyt eritahtista etenemistä vaihtoehtona.

Kristersson sanoi Ruotsin pitävän täysimääräisesti kiinni kolmikantaisesta yhteisymmärrysasiakirjasta, jonka Suomi, Ruotsi ja Turkki hyväksyivät kesäkuussa Madridin Nato-huippukokouksen yhteydessä.

Kristerssonin on vielä vahvistamattomien turkkilaistietojen mukaan määrä tavata Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan 8. marraskuuta.

Kristersson painotti, ettei hänen hallituksensa ole antanut Turkille uusia lupauksia, mutta sanoi olevansa valmis matkustamaan Ankaraan, kunhan virallinen kutsu tulee.

Kristersson sanoi Ruotsin haluavan osallistua täysimääräisesti myös Naton terrorisminvastaiseen työhön.

– Turkilla on täysin oikeutettu intressi saada vahvistus sille, että Ruotsi tekee sen mihin se on sitoutunut, Kristersson sanoi.

Hän lisäsi Ruotsin kunnioittavan Turkin oikeutta tehdä oma päätöksensä ratifiointiasiassa.

Turkin esittämistä vaatimuksista, että Ruotsin pitäisi luovuttaa kymmeniä terroristiepäiltyjä ihmisiä, hän totesi, että Ruotsi toteuttaa yhteisymmärrysasiakirjan oman lainsäädäntönsä ja kansainvälisten sopimusten mukaisesti.

–  Olen vakuuttunut, että voimme tehdä sen tavalla, joka saattaa Turkin johtopäätökseen, että he voivat ratifioida Ruotsin jäsenyyden.

Marin totesi vuorostaan, että Suomi on hyvin sitoutunut etenemään jäsenyysprosessissa käsi kädessä loppuun saakka.

–  Suomen ja Ruotsin liittyminen Natoon yhdessä on hyvin tärkeää koko Pohjois-Euroopan turvallisuuden kannalta. Maamme vahvistavat liittokuntaa ja tekevät Naton vahvemmaksi. Teemme molemmat työtä sen eteen, että Turkki voi ratifioida jäsenyytemme mahdollisimman pian, Marin sanoi.

Kristersson oli samaa mieltä ja kertoi saaneensa täsmälleen saman viestin myös presidentti Sauli Niinistöltä, jonka hän tapasi vierailullaan.

Kristersson ei ryhtynyt arvailemaan, kuinka kauan Turkin ratifiointia pitää vielä odottaa. Ratifiointi puuttuu Turkin lisäksi myös Unkarilta, mutta sen odotetaan toteutuvan joulukuussa.

Vierailu Helsinkiin oli Kristerssonin ensimmäinen kahdenvälinen ulkomaanmatka pääministerinä. Hän tapasi Helsingissä myös kokoomuksen puheenjohtajan, Petteri Orpon.

Lue myös

Puolustusvoimat ei löytänyt Hangon golfkentältä etsimäänsä vaarallista esinettä

Puolustusvoimat ei löytänyt Hangon golfkentältä vaarallista esinettä ja tehtävä on päättynyt, kertoo poliisi....
6.11.2026 18:20

Polaaripyörre hajosi harvinaisen aikaisin

Napa-alueita kiertävä polaaripyörre on hajonnut harvinaisen aikaisin. Yleensä hajoaminen on keskitalven ilmiö, kertoi...
6.11.2026 18:00

Hallitustunnustelija Ulf Kristersson: Hallituksen muodostamisesta saattoi tulla "hieman vähemmän mahdotonta"

Ruotsin hankalat hallituskuviot nitkahtivat tänään uuteen asentoon. Hallitustunnustelija, maltillisen kokoomuksen Ulf Kristersson sanoi...
6.11.2026 17:47

Aihetunnisteet

Politiikka pääministerit Suomi

Viidesti viikossa kiinnostavimmista sisällöistä koostettu uutispaketti sähköpostiisi?

Tilaa Suomenmaan ilmainen uutiskirje.

Luetuimmat

  • Päivä
  • Viikko
  • Kuukausi
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
Ukrainan palkitsema Melania Trump ottaa vastaan Venäjän ja Ukrainan edustajia Washingtonissa
Uutiset | 5.11.2026 8:51
Kokoomuksen kannatus tippui historiallisen alhaiseksi Ylen kyselyssä – vasemmistoliitto ohitti keskustan
Uutiset | 5.11.2026 6:32
WSJ: Huthit vaativat Saudi-Arabialta 50 miljardia dollaria
Uutiset | 5.11.2026 12:53
Pohjois-Korea suivaantui EU:n ihmisoikeuksien arvostelusta: Pitäkää huolta omista asioistanne
Uutiset | 5.11.2026 10:03
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Kiovalaiset elävät jatkuvan paineen alla – ”Valmistautukaa, Suomen kansa, sillä saatatte olla seuraavia”
Uutiset | 6.11.2026 9:00
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Trump: Sopimus Ukrainan sodan päättämisestä voi koskea koko Eurooppaa
Uutiset | 6.11.2026 7:42
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Iran valmis avaamaan Hormuzinsalmen kahden päivän kuluessa jos sen ehdot hyväksytään
Uutiset | 2.11.2026 13:52
Timo Soini väläyttää punavihreää hallitusta: ”Tällä trendillä valtiovarainministerin nimi on Minja Koskela”
Uutiset | 5.11.2026 13:18
Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
USA:n välivaalit voivat poikia jälkipuintia tuomioistuimissa, mutta presidentti Trumpille asia ei suoranaisesti kuulu
Uutiset | 30.10.2026 9:43
Perussuomalaisten ehdottama säästö valtionhallintoon vastaisi potkuja 18 000 ihmiselle
Uutiset | 30.10.2026 12:08
Miksi harrastajakalastajilta pitää kieltää saaliin myynti? Sääntelyn kiristäminen herätti kysymyksiä ja kummastusta eduskunnassa
Uutiset | 4.11.2026 16:51
Obama: Amerikkalaisilta selvä viesti – Musk: ”Vaalivaikuttamisen avaruuslaserini eivät toimineet tällä kertaa”
Uutiset | 4.11.2026 10:34
Sotahistoria | Miksi saksalaiset hävittäjä-ässät näyttävät niin ylivoimaisilta? Asialle löytyy harvoin esiin nostettu selitys
Uutiset | 7.10.2026 21:31
Kymmenen natsijohtajaa joutui hirteen tasan 80 vuotta sitten – nämä olivat kunkin viimeiset sanat
Uutiset | 16.10.2026 22:15
Moskova ja Peking jyrähtävät: Ulkopuolisten ei pidä sotkeutua
Uutiset | 22.10.2026 9:00
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Hawker Hurricane olisi hallinnut talvisodan taivasta, mutta sota ehti loppua – legendaarinen brittihävittäjä jäi Suomessa pikkurooliin
Uutiset | 16.10.2026 21:36
Jatkosota | Britannian työväenliike tylytti sotivia suomalaistovereita – SDP vastasi viileästi
Uutiset | 10.10.2026 22:30
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Historia | Miksi antifasistinen valtio puki sotilaansa kuin natsit? DDR:n armeijan ulkoasu hämmensi monia
Uutiset | 25.10.2026 21:38
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00
Jyrsijät ovat jopa vaarallisia tuholaisia – kotitalossa paras keino eivät ole loukut, autoilijan kannattaa katsoa, minne pysäköi
Uutiset | 10.10.2026 21:15

Uusimmat

Puolustusvoimat ei löytänyt Hangon golfkentältä etsimäänsä vaarallista esinettä
Uutiset | 6.11.2026 18:20
Polaaripyörre hajosi harvinaisen aikaisin
Uutiset | 6.11.2026 18:00
Hallitustunnustelija Ulf Kristersson: Hallituksen muodostamisesta saattoi tulla ”hieman vähemmän mahdotonta”
Uutiset | 6.11.2026 17:47
Ruotsin keskustapuolue kilpailuttaa oikeistoa ja vasemmistoa
Uutiset | 6.11.2026 17:24
EU:n ilmastopalvelu: Kuluvasta vuodesta tulossa mittaushistorian toiseksi lämpimin
Uutiset | 6.11.2026 16:36
Kenialaisen nälkiintymiskultin johtaja sai 200 vuoden vankeustuomion 190 murhasta
Uutiset | 6.11.2026 16:04
Venäjän valtion omaisuuden takavarikointi Ukrainan energiayhtiölle keskeytetty
Uutiset | 6.11.2026 15:55
Thaimaalaisten epäillään joutuneen ihmiskaupan uhreiksi Itä-Suomessa – tekivät metsänhoitotöitä
Uutiset | 6.11.2026 14:57
EU: Ukrainan rauha vielä kaukana, EU päättää turvallisuuspolitiikastaan itse
Uutiset | 6.11.2026 14:42
Keskustanuorilta ja -opiskelijoilta jyrkkä ei korkeakoulutuksen maksulliselle väylälle: Kellä riittää tuohta ostaa tutkinto?
Uutiset | 6.11.2026 14:34
Näytä lisää

Toimitus suosittelee

Toimittajalta | Ajoiko Lindtman ansaan? – Tulevat hallituskuviot mutkistuivat entisestään
Uutiset | 5.11.2026 13:55
PS-edustajat vaativat ilmastopaneelin lakkauttamista – paneelin puheenjohtaja Seppälä pitää perustelua ”aika ihmeellisenä”
Uutiset | 5.11.2026 15:10
Toimittajalta | Jääkiekkoyhteisön selkä suoristui viimein – boikottirintama pysäyttää Putinin haaveet
Uutiset | 3.11.2026 15:29

Uutiset

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Puolustusvoimat ei löytänyt Hangon golfkentältä etsimäänsä vaarallista esinettä
Uutiset | 6.11.2026 18:20
Polaaripyörre hajosi harvinaisen aikaisin
Uutiset | 6.11.2026 18:00
Hallitustunnustelija Ulf Kristersson: Hallituksen muodostamisesta saattoi tulla ”hieman vähemmän mahdotonta”
Uutiset | 6.11.2026 17:47
Nuohoojalla voi olla hyvä syy kieltäytyä työstään – ”Suuri osa ei ota huomautuksia riittävän vakavasti”
Uutiset | 2.11.2026 22:15
Purra teki johtopäätöksen Wolt-kuskeista: ”Suomi ei tarvitse maailmalta näitä korkeakoulutettuja ’huippuosaajia’”
Uutiset | 30.10.2026 9:03
Maajussille morsiamessa tuli pettymys, mutta se opetti – Hannu Laturi tähtää nyt eduskuntaan
Uutiset | 1.11.2026 9:00

Mielipiteet

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
Lukijalta: Millainen maahanmuutto palvelee Suomea?
Mielipide | 6.11.2026 9:27
Lukijalta: Missä on keskustan talousvaihtoehto?
Mielipide | 5.11.2026 13:51
Lukijalta: Nettikasinoille 20 vuoden ikäraja
Mielipide | 5.11.2026 13:29
Lukijalta: Osaamisvajeet on tunnistettava ajoissa
Mielipide | 5.11.2026 13:12

Keskusta

  • Uusimmat
  • Luetuimmat
”Liikkuvat naisäänestäjät ratkaisevat” – Tässä ovat keskustanaisten vaalitavoitteet
Uutiset | 3.11.2026 15:25
Josefina Tuomala valittiin keskustaopiskelijoiden puheenjohtajaksi
Uutiset | 2.11.2026 13:50
Etelä-Hämeen Keskusta: Keskittäminen ei ole kehittämistä – ”Onko järkevää rakentaa jatkuvasti uutta ja antaa samalla olemassa olevan rapistua?”
Uutiset | 2.11.2026 13:48
  • Uutiset
  • Keskusta
  • Näkökulmat
  • Blogit
  • Tapahtumat

Toimitus

[email protected]
[email protected]

Hel­sin­gin toi­mi­tus
Apol­lon­ka­tu 11 A Hel­sin­ki

Toimitus

Lataa uutissovellus Lähetä juttuvinkki Lähetä palautetta Mediatiedot

Järjestöpalstan ilmoitukset Keskustan piiritoimistojen kautta.

Tietosuoja- ja rekisteriseloste


Seuraa Suomenmaata